eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Kitap Kurdu

Cevapla Cevapla Sayfa  123 5>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
StS Liste gör
Usta Yazar

Ümit
Yer: Eskişehir
Online Durum: Offline
  Alıntı StS Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Konu: Kitap Kurdu
    Tarih: 27/Kas/2010 saat 14:48
Arkadaşlar böyle bir başlık var mı bilmiyorum aradım ama bulamadım. Eğer varsa, uyarırsanız silerim.

Bu başlık altında okuduğumuz ve tavsiye edebileceğimiz kitapları yazalım. Birbirimize kitap konusunda yardımcı olalım. Hevesle alıp da beğenmediğim çok kitap oldu. Başkalarının tavsiyesiyle alınan kitaplar genelde iyi çıkıyor.

Ben çok beğendiğim ve aklımda kalan kitapları yazıyorum;
1. Turgut ÖZAKMAN- Şu Çılgın Türkler.
2. Adam FAWER- Olasılıksız
3. Adam FAWER- Empati
4. Ayşe KULİN- Sevdalinka

Beğenmediğim Kitaplar İse;
1. Luke RHİNEHART- Zar Adam
2. Gazi ÖZDEMİR- Din ve Beyin.

Sizden de görüşlerinizi bekliyorum.
Belki Bir Gün!
Yukarı
StS Liste gör
Usta Yazar

Ümit
  Alıntı StS Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Kas/2010 saat 17:49
Hiç kitap tavsiye edecek yok mu?
Belki Bir Gün!
Yukarı
Darkevil_26 Liste gör
Usta Yazar

Erkan
Yer: Hamamyolu
  Alıntı Darkevil_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Kas/2010 saat 17:52
Zar adamı bende beğenmedim.. olasıkılsız ise gerçekten güzeldi..
hayatımın kitabı diyebileceğim iki kitap var
1. J. Salinger -çavdar tarlasında çocuklar
2. albert camus yabancı

bu iki kitabı okumadan ölmeyin
Biz sahadaki sen;
Sen tribündeki biz..
Yukarı
StS Liste gör
Usta Yazar

Ümit
  Alıntı StS Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Kas/2010 saat 17:53
Sağol bu iki kitabı da en kısa zamanda temin etmeye çalışacağım.
Belki Bir Gün!
Yukarı
poseidon Liste gör
Usta Yazar

Hüseyin
Yer: Estanbul
  Alıntı poseidon Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Kas/2010 saat 18:17
1. Batı Medeniyeti'nin Doğulu Kökenleri, John M. Habson
2. Alamut, Wladimir Bartol
3. Semerkant, Amin Maalouf

Habson'un kitabı, bu gün Batı'nın kendine mal ettiği bir çok şeyin aslında Doğu'nun bir ürünü olduğu ve Batı'nın gelişen dünyaya Doğu'nun hiç bir katkısı olmadığı tezine cevap veriyor... Bence muhakkak okunması gereken bir kitap...

Alamut; Şimdiye kadar okuduğum en güzel romanlardan biri ve elimden bırakamayıp o kütük gibi kitabı 3 günde bitirdiğim tarihi roman... Tarihi romanlara ilginiz varsa şiddetle tavsiye ederim..

Semerkant'ta Amin Maalof'un en iyi kitaplarından biridir... Yine 1070 lerin İranını Ömer Hayyam ekseninde ele alır... Alamut kitabıyla arka arkaya okursanız tadından yenmez... 

Yine Amin Maalof'un Doğun'un limanları kitabıda muazzam bir kitaptır...

Yukarı
taras bulba Liste gör
Yazar

tuğrul aydın
  Alıntı taras bulba Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Kas/2010 saat 18:41
Alıntı yapılan StS

Hiç kitap tavsiye edecek yok mu?

Olmaz  olurmu..  Mesela bu günlerin en güzel kitaplarından biri  Ergün Poyraz' ın  yeni kitabı;  TAKUNYALI  FÜHRER....   Şayanı tavsiyedir....

BİR GÜN MUTLAKA...
Yukarı
köfteci Liste gör
Usta Yazar

Hüsnü Önkol
Yer: Germany
  Alıntı köfteci Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Kas/2010 saat 18:45
Alıntı yapılan taras bulba

Alıntı yapılan

Ergün Poyraz' ın  yeni kitabı;  TAKUNYALI  FÜHRER....   Şayanı tavsiyedir....

.....
Kral hem ciplak,hem gerzek...
Yukarı
muhammetpoyraz Liste gör
Deneyimli Yazar

Muhammet POYRAZ
  Alıntı muhammetpoyraz Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Kas/2010 saat 18:47
Alıntı yapılan poseidon

1. Batı Medeniyeti'nin Doğulu Kökenleri, John M. Habson
2. Alamut, Wladimir Bartol
3. Semerkant, Amin Maalouf

Habson'un kitabı, bu gün Batı'nın kendine mal ettiği bir çok şeyin aslında Doğu'nun bir ürünü olduğu ve Batı'nın gelişen dünyaya Doğu'nun hiç bir katkısı olmadığı tezine cevap veriyor... Bence muhakkak okunması gereken bir kitap...

Alamut; Şimdiye kadar okuduğum en güzel romanlardan biri ve elimden bırakamayıp o kütük gibi kitabı 3 günde bitirdiğim tarihi roman... Tarihi romanlara ilginiz varsa şiddetle tavsiye ederim..

Semerkant'ta Amin Maalof'un en iyi kitaplarından biridir... Yine 1070 lerin İranını Ömer Hayyam ekseninde ele alır... Alamut kitabıyla arka arkaya okursanız tadından yenmez... 

Yine Amin Maalof'un Doğun'un limanları kitabıda muazzam bir kitaptır...

Wladimir Bartol'un kitabı hakikaten çok akıcı. Ancak kitaptaki olayları Hasan Sabbah üzerine ciddi araştırmalar yapmış tarih hocama sorduğumda; çarpıtılan bir sürü olay olduğunu söylemişti. Kitabı ÖSS yılında okuduğum için, vakit darlığından daha fazla araştırma yapamamıştım. Ancak kitabın kendi içinde tutarlı olduğu açık.

Amin Maalouf bütün kitaplarını okuduğum ender yazarlardan biri. Lübnan doğumlu Fransa'da yaşayan bir Hristiyan olması olaylara daha geniş pencereden bakmasını sağlıyor sanırım. Özellikle ilk kitabı "Arapların Gözünden Haçlı Seferleri" kesinlikle okunması gereken bir kitap. Ancak ben ilk okunması gereken Amin Maalouf kitabının "Semerkant" olduğunu düşünüyorum. "Yüzüncü Ad, Tanios Kayası, doğunun Limanları, Afrikalı Leo vb. romanları da okunmaya değer. Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl ise konu bakımında epey özgün gelmişti okuduğumda. Deneme kitaplarından da Ölümcül Kimlikler daha çok hoşuma gitmişti. Ölümcül Kimliklerin  karşılığını Türkiye içinde de bulabiliriz.

Son olarak; tarihi roman okumak güzeldir. Ancak gerçek tarihin yazarın anlattığı gibi olmadığını, sonuçta yazarın kurgusu olduğunu bilmemiz gerekir. İskender Pala'nın Şah&Sultan'ını okuduktan sonra Reha Çamuroğlu'nun İsmail'ini okumak tarihe daha objektif bakmamızı sağlar. 

Yukarı
poseidon Liste gör
Usta Yazar

Hüseyin
  Alıntı poseidon Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Kas/2010 saat 18:56
Zaten roman adı üstünde olayların yazarın kendince kurgulayıp olanı vermesidir... Ancak ben bartol'un kitabında çok bariz hatalar olduğunu görmedim... Tabiki hayal ürünü bir kaç şey var ancak genel itibariyle Hasan Sabbah ile ilgili çokta yanlış şeyler söylememiş...

Mesela Amin Maalouf'ın, Arapların gözüyle haçlı seferleri kitabı diğer kitaplarına göre daha bilimsel olarak kabul edilebilecek bir kitap, iyi bir araştırmanın ürünü olduğu kesin...

Muhammed'in dediği gibi Tarihi romanların gerçeklerin dışında hayal ürünü ile çarpıtılması gibi, subjektiflik gibi, bir handikapı var ancak tarihi romanlar her zaman ufuk açıcı ve ilgilisine farklı bakış açıları sunması bakımından gerçekten okunması çok zevkli olan kitaplardır...
Yukarı
deniz_hakan Liste gör
Yazar

Hakan
  Alıntı deniz_hakan Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Kas/2010 saat 19:09
Merhaba,

İhtiyaç duyulan iyi bir konu başlığı olmuş, kutlarım.

Henüz bugün bitirdim, Yalçın Küçük'ün "Fitne" adlı kitabını öneririm. Yakın tarihe ilgili iseniz, değişik bir bakış açısıyla irdeliyor.
Ayrıca, edebiyat dalında; yukarıda iki arkadaşım önermiş, ben de katılıyorum; Amin Maalouf'un başta "Semerkant" olmak üzere tüm romanlarını tavsiye edebilirim.

İyi Okumalar,
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  123 5>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,532 saniyede hazırlanmıştır