eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > ESKİŞEHİRSPOR > Kulüp
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Eskişehirspor Vakfı ve Eskişehirspor

Cevapla Cevapla Sayfa  123 5>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
eses7 Liste gör
Yazar

Esalettin ÖZTÜRK
Yer: Turkey
Online Durum: Offline
  Alıntı eses7 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Konu: Eskişehirspor Vakfı ve Eskişehirspor
    Tarih: 16/Tem/2008 saat 16:31

Sn. Valimiz himayesinde , 12 yıl sonra lige çıkınca bir toplantı yapıldı. Bürokratlar , odalar , Bld. Başkanları katıldı.

Sonuç ? Şu 5 milyon bulmak için komite oluşturuldu. Bu komite kombine satacak , pano pazarlayacak. Bulup Eses in sezonunu kurtarıp düşmeyeceğiz.

Eskişehirin ileri gelenleri toplanıyor. Çözümü bunda buluyor. Olacak işmi ?

Koca Eskişehir’in ileri gelenleri toplansın 4 topcu transfer edebilmek için kombine pazarlasın?

İçim sızlıyor. Dayanamıyorum. Başkan hem transfer yapıp hem 8,5 trilyon temlik ten bahsedince , ardından koca etkili yetkili adamların telefonlara sarılıp kombine için telefon görüşmeleri yaptığını düşündükçe içim sızlıyor.

Yıllardır hep aynı senaryo.

Eskişehirspor’un düzeni makus talihi değiştirilmelidir. ÇÖZÜM ;

ccccc

Yukarıdaki şemada görmekteyiz ki ; Eskişehirspor Vakfı var.

Vakıf Yönetim kurulu , şehrin ileri gelenlerinden oluşur. Her platformdan temsilci Vakıf YK.da temsil edilir.

Kulüp Vakıf bünyesine geçerken , Lisanslar , taşınmaz malları ve borçlarıyla birlikte geçer.

Yukarıdaki gibi bir toplantı yapılır , 4 topcu için para istenmez. Vakıf bünyesindeki şirket sermayeleri için toplantı yapılır.

Vakıf Yönetimi altında 5 Yönetim Kurulu vardır.

1- Kalıcı Gelirler Yaratma ve kurumsal yapılandırma Şirketler Grubu Yön. Kurulu

2- Profesyonel Futbol  Kulübü Yön Kur.

3- Altyapı Yönetim Kurulu

4- Amatör Kulüpleri Destekleme Komitesi

5- Ar-Ge  İnsan Kaynakları Taraftarla İlişkiler

A ) Kalıcı Gelirler Yaratma ve kurumsal yapılandırma Şirketler Grubu Yön. Kurulu

Bu ekip profesyonellerden oluşur. Bu YK. Vakıf bünyesinde kurulacak şirketlerin kontrolünden sorumludur. Bünyesinde şirketler vardır.

1-     Kulübün Lisanslı Ürünlerinin pazarlamasını Yapan Şirket ;

Bu şirket Lisanslı ürünlerin pazarlamasını yapar. Üreticilerle anlaşmaları yapar. Ürün çeşitliliği sağlar, şehrin bir veya birkaç yerinde satış noktaları açar işletir.

2- Kamu/Özel ihalelerde   çekici , temizlik hizmetleri , otopark , güvenlik , bilgi işlem vs. hizmet alım ihalelerine giren şirket .

Bu şirket en çok sermaye gerektiren şirkettir. Şehirdeki Kamu ve Özel kurumların Hizmet alım ihalelerine girer. İştigal alanı Temizlik , Güvenlik , Bilgi İşlem vs.vs. dir. Bünyesinde bir kaçyıl içinde binleri çalıştıran bir şirket olması muhtemeldir.

3- ESKİŞEHİRSPOR KOLLEJİ

Vakıf bünyesinde ESKİŞEHİRSPOR KOLLEJİ kurmak için , altyapı hazırlamak. Kredi imkanları bulmak.

4- Kafeterya , restoran çay bahçeleri , sportif tesisler işletmeciliği yapan Şirket.

5- ESES MEDYA

Eses TV kurulması için çalışır. Üniversitenin Basın Yayın bölümüyle işbirliği yapar. Bünyesinde ESES dergisinide barındırır. Şehrin reklam panolarının ve taşıma araçlarında bulunan reklam panolarının ihalesini alarak işletmeciliğinide yapar.

B) Profesyonel Futbol  Kulübü Yönetim  Kurulu

Bu yönetim kurulu kulübün başına 0 borçla gelir. Kendilerinden beklenen sadece SPORTİF BAŞARI çıtasını daha da üst seviyelere çıkartmaktır. Sistem bu Yön. Kur. Üstünden bir çok yükü almıştır. En önemlisi borçsuz bir kulüp bulacaklardır. Yıllık bütçenin büyük bir kısmı kalıcı gelirlerden gelecektir.Diğer kısmı da başarıya endeksli olarak yükselerek devam edecektir. 

BU YÖNETİM KURULUNUN GÖREVİ VE NİTELİKLERİ ; 

1-Bu YK. 15 kişiden oluşur.. Vakıf Yön.Kur. ca Koyulan bir şart vardır..Oluşturulan Yön.Kur.  da ki kişilerden en az 3 kişi futbol camiasında , teknik manada , federasyon babında , profosyonel futbolcu babında görev almış olma şartı vardır.

2-Yönetim kurulunu oluşturan başkan , 5 gün içinde , bahsi geçen 3 kişi hariç 12 Yön.Kur. üyesinin , Yönetim Kur. Girme şartı olan ve Prof. Kulübün hedefine göre belirlenen kişi başı miktarı çekleri (vadeli / vadesiz) HİBE olarak Vakıf Yönetimine sunar. (Bu tutar profosyonel kulübün o seneki bütçesinin bir miktarını oluşturacaktır)

3-Profosyonel Kulübün bütçesi şu kalemlerden oluşur ;

a) Sezon başı Y.K. hibe ettiği tutar.

b) Tribün hasılat net geliri.

c) Transfer gelirleri.

d) Reklam gelirleri.

e) Naklen yayın , idda ve sponsor gelirleri.

f) Kalıcı Gelirler Yaratma ve kurumsal yapılandırma Yönetim Kurulunun iştiraklerinden elde ettiği ve yıl sonunda beyan ettiği bilançonun net gelirlerin % 50 si.

4- Y.K. hedefe ulaşmak için bütçe harici kulübe borç veremez. Zarureti varsa , borçlanmanın gereğini , nedenini Vakıf yönetimine sunar. Vakıf yönetimi uygun görürse gerekli düzenlemeleri ve finans ayarlamalarını yaparak borçlanmayı kayda alır. Buda kulübün her sezon 0 borçla başlaması gereğini ortaya çıkartır. 

Böylece kulüp kongresinde birçok liste göreve gelmek için çıkar. Çünkü temlikler olmaz. Hesap kitap bellidir. Kongre yasal prosedür olmaktan çıkar hesap verilen bir makama dönüşür. Kulüp şeffaftır. Her şey kanuna kitaba göre yapılır. 3 e alına topçı 1 e gösterilmez. Kimse kafasına göre banka kredisi çekip kulübü borçlandıramaz. OTOKONTROL oluşmuştur. Hiçbir kişi/ekip icazet alma gereği duymaz.

Kongrelerde planlar projeler konuşur. Padişahlık kalkar VİZYON ortaya çıkar. Soyut somuta dönüşür. Ucu muğlak vaatlerin yerini , neyi? Nasıl ? Nezaman ? Ne şekilde? Lerin cepları kaplar.

C ) Altyapı Yönetim Kurulu

Bu Y.K. lun amacı , bilimin , tekniğin , ahlak’ın çizgisinde geleceğin Eskişehirsporlu futbolcularını yetiştirmektir. Y.K. 5 kişiden oluşur. Profosyonel Kulüp Y.K. luyla birlikte , entegre olarak çalışır.

Y.K. lunun bütçesi ; Y.K üyelerinin isteğe bağlı Hibeleri ve Kalıcı Gelirler Yaratma ve kurumsal yapılandırma Yönetim Kurulunun iştiraklerinden elde ettiği ve yıl sonunda beyan ettiği bilançonun net gelirlerin % 25 idir. Ki bu gelirde halihazırdaki gelirin kat be kat üstünde olabilecektir. 

D) Amatör Kulüpleri Destekleme Komitesi

Bu komite yıllarını Eskişehir Amatör Futboluna vermiş kişi ve amatör kulüp başkanlarından oluşur. Amacı Eskişehirdeki amatör futbolun gelişmesine öncülük etmektir. Üniversitenin Beden Eğitimi bölümüyle irtibata geçer . Akademik destek alır. Üniversite Öğrencilerinin şehirdeki kulüpler bünyesinde öğrendiklerini uygulama babında faaliyetler yürütür. Kaynaklarını Vakıftan ve Eskişehir Belediyelerinden sağlar. (Malumunuzdur ki belediyeler amatör kulüplere maddi bakımdan destek vermesi görevidir.)

Şehirde amatör lisanslı futbolcunun artırılması 1.derece görevidir.

E) Ar-Ge  İnsan Kaynakları Taraftarla İlişkiler

AR-GE ; Araştırma geliştirme birimidir. Şehrin datasını tutar. Kulüp üyelik sisteminin tabana olabildiğince yayılması için çalışmalar yapar. Kombineler nasıl ne şekilde daha çok satılır? Nasıl bir yol izlersek kulübe daha çok üye kaydederiz? Maç günü gelirlerini nasıl artırırız? Projeler geliştirir ve ilgili mercilere sunar.

İNSAN KAYNAKLARI : Vakıf şirketlerinin elaman ihtiyacını gidermek için vardır. Üretmeyen istihdam etmeyen hiçbir kurum uzun süreli başarılara ortak olamaz.

TARAFTARLA İLİŞKİLER: Taraftar dernekleriyle irtibatlı çalışır. Tabanın olumsuz enerjisini olumluya döndürmek , fairplay ruhunu camiaya yaymak için projeler üretir. Sosyal ve sportif faaliyetlerin organizasyonunu derneklerle birlikte yapar.

Görüldüğü üzere sistem bir Vakıf üzerine kurulu. Vakıf , YENİDEN BÜYÜK ESKİŞEHİRSPOR platformundan doğuyor. Bu platformda toplumun her kesiminden üyeler var. Ticaret , siyaset , odalar , dernekler vs.…Bu plartformda tüm şehir ortak bir payda da buluşuyor… Bünyesinden bir VAKIF ve onun yönetimini çıkartıyor. Bu vakıf bünyesine günahıyla sevabıyla Eskişehirspor Kulübünü dahil ediyor. “0” borca getiriyor. Ve yine Vakıf Kulübe kalıcı gelirler sağlamak yönünde , bünyesinde bu konulara eğilecek , takip edecek , uygulayacak ayrı bir yönetim ihdas ediyor.. 

Kulüp yönetimi sadece sportif başarıya odaklanıyor. Diğer yönetim , finans , ticaret , kalıcı gelir , üretim , istihdam , organizasyon ile meşgul oluyor. Tüm bunlar yapılarken bireysel insiyatif , ben’lik alaşağı edilerek , kurumsal vizyon , finans yönetimi , uzun / kısa vadeli plan ve hedefler giriyor.. Vakfın içinde oluşturulan sistem gereği OTOKONTROL gerçeği ortaya çıkıyor. Kulübün mali hareketleri , eleman hareketleri suya yazılan yazı olmaktan çıkıyor ve kurum hedef koyan , hedefe koşan , içinde oluşturduğu sistemle , denetleyen , denetlenen bir yapıya kavuşuyor.

Bir kurumun en büyük sermayesi , ne milyonlarca dolar , nede bünyesinde bulunan kişilerin etiketleridir ! Bir kurumun ne büyük sermayesi  kendisine duyulan GÜVENDİR. Siz bu sermayeyi elinizde bulundurmuyorsanız milyarlaca dolarınız olsa bir hiçsiniz. 

Benim bildiğim budur arkadaşlar.

ESESSİN BU 30 yıldan beri süre gelen bu MAKUS TALİH DÜZENİ değişmelidir! Benim cözümümde budur.

Yukarı
esesreha Liste gör
Usta Yazar

Reha Yılmaz
Yer: Eskişehir
  Alıntı esesreha Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Tem/2008 saat 16:52
Çok güzel yazmışsın ama biz Türk toplumuyuz. Yani doldur, boşalt, emniyeti al, ateş. Sistem ve düzen olsa zaten her sene ne yönetici ararız tırım, tırım nede başkan adayı. Zaten gelenlere bu işin bilincinde kimse sahip çıkmadı biz sahip çıktık hadi bakalım şimdi bize destek olun. Kurumsallaşmayı oturttamazsan toplanan paralarla günü kurtarırsın. Birgün de tıkanıp kalırsın sonrada yaptık, çalıştık, hemde gece gündüz kimse destek olmadı ve başaramadık gibi laflarla bir yığın borçla devredersin yönetimi takım nerede ve hangi ligde oynar o zaman bilinmez. Yapılacak en büyük yatırım sistem ve kurumsallaşmadır. Bak gör o zaman herşey nasıl tıkır, tıkır işliyor. Nerde bunu yapacak insanlar. Birileri yapmaya kalksada önüne geçerler. Nedeni açık çünkü ES ES im her zaman basamak ve reklam amacı için kullanılıyor.
Yukarı
es-be-eses Liste gör
Deneyimli Yazar

Emre
  Alıntı es-be-eses Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Tem/2008 saat 16:57
Elinize sağlık, bunca şeyi bu kadar düşünüp buraya yazmışsınız ama kaale alınacağını hiç sanmam. Bu arada Kadir Has Üniversitesi'nin düzenlediği sertifika programında böyle bir ödev vardı, ben de arkadaşımınkini okuyup kontrol etmiştim. Ona benzettim biraz...
Gerçekçi ol, imkansızı iste!
Yukarı
banner Liste gör
Usta Yazar

Ali Desidero
Yer: Jamaica
  Alıntı banner Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Tem/2008 saat 17:16
Ellerine beynine sağlık Esalettin Abi.
SENİ ANNEM KADAR SEVDİM...
Yukarı
ES_Kadir Liste gör
Usta Yazar

Kadir Gürcan
Yer: Eskişehir
  Alıntı ES_Kadir Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Tem/2008 saat 17:19
Ne denilebilirki harika bir plan . Peki bunu nasıl hayata geçirebiliriz ? Aslında buna benzer fikirler çok çıkmıştı geçmişte ama hepsi sayfalarda kaldı bu güzel proje lafta kalmamalı ne yapabilirizde bunun gerçekleşmesini sağlarız ?
Yukarı
Essfor Liste gör
Usta Yazar

bahadır
Yer: Turkiye
  Alıntı Essfor Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Tem/2008 saat 17:56
Bu forum ailesi hakikaten çok büyük....Sevgili yönetim günlük para peşine koşacağına azıcık buraları okusun ya....Şuraları azıcık okusa adam gibi transferde yapar..adam gibi yöneticilikte yapar...Burada herşeyin çözümü var...Sanırım işlerine gelmiyor...Eses yönetimine gelen kendi reklamını yapıp kendi  cebinii doldurmanın peşinde..Şimdi demesinler benim ne çıkarım var diye...hadi hadi hadiiiii..

Esalettin Bey ellerinize sağlık...ama malesef şu anda sizin fikirlerinizi ne dinleyecek ne de uygulayacak kimse yok zira onlar şimdi para peşinde kimbilir hangi cami önündedirler....

Esesliyiz çok şükür...
Yukarı
inadına_eses Liste gör
Usta Yazar

Melih
Yer: Aşk-ı Şehir
  Alıntı inadına_eses Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Tem/2008 saat 18:03
evet böyle bir vakıf var ESKİŞEHİRSPOR VAKFI  ne iş yapar ne yapar bilinmez bu vakfı gündemde tutmamız gerekli çalışmaların için teşekkürler eses7
Tek Yürek Tek Ses...EN BÜYÜK ES-ES
Yukarı
FairPlay Liste gör
Deneyimli Yazar

serdar
  Alıntı FairPlay Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Tem/2008 saat 23:31
İşte günü değil geleceği kurtarmak üzere yapılması gerekenlerden bir örnek,belkide en önemlisi.Akıl dolu bir öneri.Emeğiniz için teşekkürler Esalettin Bey.

Ama ne yazıkki yönetim bunu görmemezlikten gelecek.Çünki sıcak para lazım,alıştılar ya.Bu vakıf şimdi kurulursa,en iyi ihtimalle 1-2 sene sonra gelir gelmeye başlar.Bu sürede yönetim için uzun süredir,işlerine gelmez.Bir sene sonra kim öle,kim kala.Şimdikiler çalışsın,kaymağını sonrakiler yesin,OLURMU HİÇ?.Hiç böyle bir işe girişilir mi?Kapı kapı dolaşıp yardım toplamak daha kolay,arada birde vermeyenleri şikayet edersin,bürokratları devreye sokarak birazda esnafı korkutursun.Bu kadar kolaycılık varken,bu para işleri nedeniyle devir paralı yönetim devri sistemi kurulmuşken,sizin önerdiğiniz sistemi uygularlar mı hiç?

İşin şakası,gerektiğinde bu forumda çok yerinde öneriler gelişebiliyor ,çoğunluğun desteğiyle tepkiler oluşabiliyor,yazılanlar medyaya ulaşabiliyor.Bu dönem geçti artık.Ama bir sonraki genel kurula kadar bu önerinizi devamlı sıcak tutalım,kamuoyu oluşturalım,ve yönetime aday olacakları bu vakıf işine ikna edelim.Bunu kabul eden adayları destekleyelim.
Yukarı
otomatikkapi Liste gör
Usta Yazar

Selim Demircioglu
Yer: Türkiye
  Alıntı otomatikkapi Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 17/Tem/2008 saat 00:28
5 milyon € 'yu toplayıp soldaki sütuna verirsek yılda min. 2 milyon getiri sağlar. Ama sorun vakıf başkanı kim olacak :)...
Geçmişe duyulan özlem ve geleceğe olan umuttur bizi yaşatan...
Yukarı
Sarpery26 Liste gör
Deneyimli Yazar

Sarper
  Alıntı Sarpery26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 17/Tem/2008 saat 00:38
Bence çok güzel bir çalışma olmuş ellerine sağlık.
Mutlaka eksikleri vardır ancak bu tablonun kabası bile iş yapar. Yönetim bu forumun ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu görmelidir.
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  123 5>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,469 saniyede hazırlanmıştır