eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Forum ve Site
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

"Ne olacak bu yerel basının hali"

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2324252627 66>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Zeus26 Liste gör
Yazar

CEM
Yer: Olimpos
Online Durum: Offline
  Alıntı Zeus26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Eki/2011 saat 04:18
   Yerel basının EYLÜL ayı tiraj raporu;

Sakarya..........................5516
   Anadolu..........................1615
   İstikbal...........................1402
   Şehir..............................1349
   Yenigün..........................1092
   2 Eylül............................1033
   Son Haber........................998
   Milli  İrade........................947

Kaynak: Basın İlan Kurumu

yukarıdaki  gazetelerden Anadolu   ES TV ile,  2 Eylül' de KANAL 26 ile desteklendiği halde tirajlarının  iki bine bile ulaşamaması tam yerel basın adına tam bir utanç kaynağı...

Aslında yukarıdaki tablo herşeyi net olarak açıklıyor.  700 binlik nüfusuyla, iki üniversitesiyle, % 100 lük okuma oranıyla bu kentteki tirajlar böyle yerlerde sürünüyorsa, ben gazeteciyim diye afra tafra gezenler, köşeleri fuzuli yere işgal edenler şapkasını önüne koyup düşünmeli..

Bir de dikkat ettiğim kadarıyla Anadolu Gazetesi,Üniversiteden destek alıyor. Bazı önünde prof. doç, koç yazan muhteremler bu gazeteye tatlı anılarını yazıyorlar ama maalesef olmuyor. Tirajlar ortada... Ve ben hep kendime şu soruyu soruyorum, Eskişehir bunlara layıkmı?

Yukarı
esesozgur Liste gör
Usta Yazar

ozgur
Yer: Lİ
  Alıntı esesozgur Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Eki/2011 saat 11:28
Bunun nedeni bence sabah,hürriyet gibi gazetelerin Eskişehir eki çıkarması da etkili olmuştur.Hem bence o ekler bizim yerel gazetelerden daha kaliteli.En son salı günü sakarya gazetesine baktım ETB nin açıklamasına 3 cm yer ayırmış Hürriyet Eskişehir'e baktığımda ise Tam sayfa vermiş haberi.
Sizce hangi gazeteyi okursunuz.
Hayatta 2 şeye güvenirim;biri aynaya baktığımda gördüğüme diğeri yukarı baktığımda göremediğime..
Sagopa
Yukarı
scetintas Liste gör
Usta Yazar

Suat ÇETİNTAŞ
Yer: Turkey
  Alıntı scetintas Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Eki/2011 saat 11:34
Bir zamanlar Sakarya Gazetesinin 20.000 tirajla Türkiye'nin 2. en yüksek tirajlı yerel gazetelerden birisi olduğunu da hatırlatmak da fayda vardır...
Bursa'nın Olay ve İzmir'in Yeni Asır gazetelerini düşünürsek bizim yerel basının hiç bir aşama kaydetmeden,üstelik her gün azalarak devam etmesi beni bir Eskişehir'li olarak son derece üzüyor...
Oysa Eskişehir gibi bir kentte ve Türkiye'nin en iyi İLETİŞİM FAKÜLTESİNE sahip bir Üniversitesi varken ve bu Üniversiteden Ulusal basına geleceğin gazetecileri yetiştirirken, malesef bizim Yerel basınımız burada mesleki anlamda okuyan hiç bir öğrenciye mutfak sunamamış,teknolojik hiç bir gelişime kendisini açmamış,böyle bir imkanı yaratamamışlardır...

Bugün yerel basına baktığımız zaman,dün köşe yazarları ne ise hala aynı köşe yazarları ile devam etmektedirler...Evet içlerinde eski topraklardan değme gazetecilere taş çıkartan değerli yazarlarımız yok mu..? Elbette var...Ama bunun yeterli olmadığını her geçen gün görmekteyiz...

Okuyucu yeni yüzler görmek ister...Okuyucu hızlı ve doğru haber almak ister...Okuyucu en başında basına GÜVEN duymak ister...Hani burası Eskişehirspor sayfası ya,bizler gazeteci ile yöneticiyi yanyana görüyoruz,sonra da iki satır eleştiriyi göremeyince güvenimiz de sarsılıyor,sonra o gazeteyi alıp okumak dahi istemiyorsunuz...

Öncelikle BASIN 4.KUVVETTİR...İllaki bazı şeyler gün yüzüne çıkınca yazmanın anlamı kalmıyor,gerekirse sen çıkaracaksın...Bizler geçmiş yıllarda futbolculara paraları ödendi haberleri okuduğumuz da,futbolcuların 3 aydır tek kuruş alamadıklarını da biliyorduk...Eee ben bir okuyucu olarak sana nasıl güveneyim...

Bugün Sakarya gazetesinde ETB'nin açıklaması var lütfedip bahsetmeye başladılar ilk sayfaya büyük puntolarla yazmışlar,teşekkür ederiz duyarlılığınız için...Yine aynı sayfa da başkan Halil ÜNAL'ın MUTTALIP'a STAD OLMAZ manşeti var...GÜNAYDINNNNNNNNNNNNNN derler adama sizin aklınız başına 4 yıl sonra yeni mi geldi...Atalarımız bu durumlara şöyle mecazi bir anlatımla cevap verir...

Anan alıştı gazeteye...

Dip NOT: Şu Fındık Fıstık hikayesini hepiniz duymuşsunuzdur...Hani şu çok koruduğunuz,güvendiğiniz ve yakın olduğunuz Yönetimden bir öğreniverin de bir de sizin ağzınızdan duyalım...Bakalım kimmiş bu yakışmayan yönetici veya yöneticiler...Eskişehir halkı da bilsin...Bilsin ki koskoca camiayı kimler lekeliyor öğrensin...İşte tam gazetecilik zamanı...
Kulübe Üye Olalım,Yönetimleri Biz Seçelim
Yukarı
esesyucel Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
Yer: Tilki Bayırı
  Alıntı esesyucel Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Eki/2011 saat 12:26
Dip NOT: Şu Fındık Fıstık hikayesini hepiniz duymuşsunuzdur...Hani şu çok koruduğunuz,güvendiğiniz ve yakın olduğunuz Yönetimden bir öğreniverin de bir de sizin ağzınızdan duyalım...Bakalım kimmiş bu yakışmayan yönetici veya yöneticiler...Eskişehir halkı da bilsin...Bilsin ki kimler lekeliyor öğrensin...İşte tam gazetecilik zamanı....

Daha Bugün Cıkıyor Haberi Uyan Sakarya Gazetesi Uyan
Yoldaki Kavşaklara Arkanadki Yavşaklara Dikkat Edeceksin.
Yukarı
_26_ Liste gör
Yazar

Ahmet
Yer: Eskişehir
  Alıntı _26_ Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Eki/2011 saat 12:59
Demekki neymiş,
Önce;
-İğneyi kendinize
Sonra;
-Çuvaldızını başkasına,batıracakmışsınız,
-Engin bey
Her ne kadar yazılarını beğenerek okuyor olsamda bazen sizde yanlış ata oynayabiliyorsunuzConfused
26_26_26

Söz konusu Eskişehir'se,gerisi Teferruattır...
Yukarı
esesozgur Liste gör
Usta Yazar

ozgur
Yer: Lİ
  Alıntı esesozgur Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Eki/2011 saat 14:45
Size söyle anlatayım bu anlatacığı kişi sakarya gazetesinde yazmaktadır.İsim vermeyeceğim.
Bankada çalışıyorum bir pazartesi içeride belkide 50 kişi var sırasını bekleyen çoğuda fatura yatırmak için bekliyor neyse bir kişi geldi elinde 2 faturası var numara almadan direk vezneye yöneldi bir boş anı yakaladı araya girdi faturayı yatırmak için, veznedeki görevli arkadaş numaranızı görebilirmiyim deyince bozuldu ve etraftaki insanlar tarafından da ayıplandı bu uyanık sonra geldi numara aldı baktı ki önünde 40 kişi var başladı söylenmeye bu ne biçim banka bu kadar sıra mı olur vs.Ondan sonra benim yanıma geldi, dediğini ve benim cevabımı aynen yazıyorum;
Sözde Basın : Benim basın kartım var bana öncelik tanımalısınız (Bu ilginç isteği içeride bekleyen çoğu müşteri duydu gülümseyerek adeta benim ne cevap vereceğimi bekliyorlarmış gibi yüzüme bakıyorlardı)
Ben (tabi yüksek sesle); İyi de abi burası belediye otobüsümü ki öncelik tanıyalım sana paso geçmiyor burda...deyince bütün içerideki müşteriler koptu adamda arkasına bakmadan çıktı bankadan Bir daha o adamı bizim bankada görmedim zaten...

Demek istediğim şu basın mensubu kimliğini her işte kullanmak isteyen o kimliğin bir gücü olduğunu sanan bu kişiler gazetelerde yazarlık yapıyorlar.
Hayatta 2 şeye güvenirim;biri aynaya baktığımda gördüğüme diğeri yukarı baktığımda göremediğime..
Sagopa
Yukarı
thefasfis Liste gör
Deneyimli Yazar

hasan h. harman
Yer: Eskişehir
  Alıntı thefasfis Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Eki/2011 saat 15:51

eminim ki engin bey birdaki yazısında eskişehirspor.com da bize gazeticiliği öğretiyorlar diye manşet atar. :))

Siyah yıldızlı, Kırmızı şimşek
http://esesfasfis26.spaces.live.com/default.aspx

Yukarı
rosinante Liste gör
Yazar

ERDEM
Yer: yunusemre
  Alıntı rosinante Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Eki/2011 saat 16:05
Alıntı yapılan esesozgur

Size söyle anlatayım bu anlatacığı kişi sakarya gazetesinde yazmaktadır.İsim vermeyeceğim.
Bankada çalışıyorum bir pazartesi içeride belkide 50 kişi var sırasını bekleyen çoğuda fatura yatırmak için bekliyor neyse bir kişi geldi elinde 2 faturası var numara almadan direk vezneye yöneldi bir boş anı yakaladı araya girdi faturayı yatırmak için, veznedeki görevli arkadaş numaranızı görebilirmiyim deyince bozuldu ve etraftaki insanlar tarafından da ayıplandı bu uyanık sonra geldi numara aldı baktı ki önünde 40 kişi var başladı söylenmeye bu ne biçim banka bu kadar sıra mı olur vs.Ondan sonra benim yanıma geldi, dediğini ve benim cevabımı aynen yazıyorum;
Sözde Basın : Benim basın kartım var bana öncelik tanımalısınız (Bu ilginç isteği içeride bekleyen çoğu müşteri duydu gülümseyerek adeta benim ne cevap vereceğimi bekliyorlarmış gibi yüzüme bakıyorlardı)
Ben (tabi yüksek sesle); İyi de abi burası belediye otobüsümü ki öncelik tanıyalım sana paso geçmiyor burda...deyince bütün içerideki müşteriler koptu adamda arkasına bakmadan çıktı bankadan Bir daha o adamı bizim bankada görmedim zaten...

Demek istediğim şu basın mensubu kimliğini her işte kullanmak isteyen o kimliğin bir gücü olduğunu sanan bu kişiler gazetelerde yazarlık yapıyorlar.

Bizim yerel medyaya sormuşlar, neden bütün işlerin yamuk?

Bizim medya cevap vermiş, nerem düzgün ki...........LOL

OLMAYA DEVLET, CİHANDA BİR NEFES BİR DE ESES GİBİ...
Yukarı
AhmetTarik Liste gör
Usta Yazar

Ahmet Tarık
Yer: Ankara,Eskişehi
  Alıntı AhmetTarik Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Eki/2011 saat 19:14
[QUOTE=Zeus26]

Yerel basının EYLÜL ayı tiraj raporu;

Sakarya..........................5516
   Anadolu..........................1615
   İstikbal...........................1402
   Şehir..............................1349
   Yenigün..........................1092
   2 Eylül............................1033
   Son Haber........................998
   Milli  İrade........................947

Kaynak: Basın İlan Kurumu

/QUOTE]

Eskisehirspor.com'un kaç üyesi var?

Sosyal medya diye bir gerçek vardır. Her birey bir medya yayıncısı. Facebook, twitter, bloglar, forumlar.. Takım yurtdışı kampındayken bile yerel basından medet ummamıza gerek kalmıyor. Renkdaşlarımızından biri anında bilgi verebiliyor.

Bu kafayla devam ettikleri sürece güle güle yerel medya, yaşasın sosyal medya!
Tek dileğim Allah'tan, seni şampiyon görmek..
Yukarı
babagannuş Liste gör
Yazar

celal çelik
Yer: guimarej
  Alıntı babagannuş Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 15/Eki/2011 saat 09:36
Alıntı yapılan scetintas

Bir zamanlar Sakarya Gazetesinin 20.000 tirajla Türkiye'nin 2. en yüksek tirajlı yerel gazetelerden birisi olduğunu da hatırlatmak da fayda vardır...
Bursa'nın Olay ve İzmir'in Yeni Asır gazetelerini düşünürsek bizim yerel basının hiç bir aşama kaydetmeden,üstelik her gün azalarak devam etmesi beni bir Eskişehir'li olarak son derece üzüyor...

Sakarya gazetesini  20 binden 5 bine düşürenler  UTANSIN...........!

Salazar böyle söylüyor; Fado, Fiesta, Futbol
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2324252627 66>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,469 saniyede hazırlanmıştır