Sayfayı yazdır | Close Window

Teknik Direktörümüz Fuat Çapa

Yazdırılan yer: eskisehirspor.com
Kategori: ESKİŞEHİRSPOR
Forum İsmi: Takım
Forum Açıklaması: Takımdaki son gelişmeler, haberler, futbolcular
URL: http://www.eskisehirspor.com/forum/forum_posts.asp?TID=5003
Yazdırma tarihi: 24/May/2022 saat 18:48
Yazılım Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: Teknik Direktörümüz Fuat Çapa
Gönderen: EgoEs
Konu: Teknik Direktörümüz Fuat Çapa
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 16:21

Hayırlı olsun. Yeni hocamızı kısaca tanıyalım.
Emirdağ'dan 1972 yılında 4 yaşındayken ailesiyle Belçika'ya göç eden Fuat Çapa, teknik direktörlüğe de burada başladı. Belçika Üçüncü Lig takımlarından Turnhout'da göreve başlayan ve bu takımla şampiyon olan Çapa, daha sonra İkinci Lig ekiplerinden Patro Maasmechelen, Heusden-Zolder, Geel ve KFC VW Hamme'de kariyerini sürdürdü.

GENÇLERBİRLİĞİ’NE TSYD KUPASI'NI KAZANDIRDI

2007–2008 futbol sezonunda Türkiye Süper Lig ekiplerinden Gençlerbirliği'nin başında görev alan Çapa, takımına TSYD Kupası'nı kazandırdı. Ancak, Gençlerbirliği'nin 4 kez teknik direktör değiştireceği ve sezon boyunca kümede kalma savaşı vereceği sezonun ilk 5 maçında aldığı 1 galibiyet ve 1 beraberlik sonrası takımdan gönderildi. 2008–2009 sezonunda Hollanda'nın MVV Maastricht takımın teknik direktörlüğüne getirildi.

AVRUPA’DA TEK TÜRK DİPLOMALI HOCA

Avrupa'nın birinci ve ikinci liglerinde görev alan diplomalı tek Türk teknik direktör olma özelliğini taşıyan Çapa, Belçika Futbol Federasyonu'nun düzenlediği törende futbolda en yüksek diploma olan UEFA Prolisans Diploması'nı aldı. Beş dil bilen ve Hollanda'nın kondisyon okulundan diplomalı olan Çapa, 2003–2004 yıllarında PSV Eindhoven takımında Hollandalı teknik direktör Guus Hiddink'ten de eğitim almıştır.

-------------
Uçurtmalar, rüzgar kuvvetiyle değil, bu kuvvete karşı uçtukları için yükselirler.Yanıtlar:
Gönderen: slayer_26
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 16:23
Kesin imzayı atmadan yapmayalım bu tarz hareketler, insallah hayırlı olur ve bu kara günler geçer gider...


Gönderen: flaneur2016
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 16:32
FC Wil'de Selçuk Şahin, Egemen Korkmaz, Ferhat Çökmüş, Erhan Yılmaz, Kağan Söylemezgiller, Endoğan Adili, Mert Nobre ve Andre Santos la çalışmış hepsini getirmeye kalkmaz umarım


Gönderen: oneman
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 16:50
İyi transferler yapılmadan Mourinho gelse ne yazar. Yine de hayırlı olur inşallah..

-------------
Her Zaman ESES


Gönderen: ender_26esk
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 17:19
Hayırlı olsun. Bundan Önceki sezon bizim 59 puan aldığımızda (-3 ile 56 oldu) Boluspor ile 54 puan toplamıştı. inşallah 60 üzerine bizimle çıkar.

-------------
Maziyi Savura Savura ES!


Gönderen: muhasara
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 17:21
Umarım ilk ciddi başarısını bizde kazanır.


Gönderen: Güray26ES
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 17:42
Uzun süredir birçok isim ile görüşmelere devam eden Eskişehirspor, yeni teknik direktörünü belirledi. Bugün Vali Hanefi Demirkol Tesisleri'nde yapılan imza töreni ile, Fuat Çapa Eskişehirspor'un yeni teknik direktörü oldu. 1+1 yıllık sözleşemeye imza atan Çapa, Eskişehirspor'u Süper Lig'e çıkarabilmek için çalışacak. Gerçekleştirilen imza törenine Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal ve yöneticiler katıldı.

İmza töreni öncesinde konuşan Halil Ünal, "Aslında bugünü tarihi bir gün olarak ilan ediyorum. Çünkü küllerinden yeniden doğacak bir Eskişehirspor var. Sevgili Fuat Çapa hocamla günlerdir konuşuyoruz. Yapmış olduğumuz toplantılar neticesinde bir yol haritası çizdik. Şampiyonluğun dışına çıkmayacak bir plan ortaya koyduk. Bulunmuş olduğumuz TFF 1. Lig'de korkulan kadroyu oluşturmak için bugün buradayız. Ama bu şampiyonluklar zor ve meşekkatli yollar. Bunun için güç birliğine ve herkesin desteğine ihtiyacımız var. Eskişehirspor bunu başarabilir. Biz inandık, sizler de inanın ve sahip çıkın. Bugün teknik direktörümüz ile 1+1 yıllık sözleşemeye imza atacağız. Bugün hoca buraya para için gelmedi. Kendisi de söyleyecek ama biz emekleri karşılıksız bırakmayız. Bunun en büyük bir ödülü de şampiyonluk olacaktır. Herkes transferleri merak ediyor. Yarından itibaren de inşallah transferlerimiz başlayacak. Bir çok kişiyle görüşme yaptık. Aklımızdaki kadro ile bu ligde şampiyon olacağımızı düşünüyoruz. Bu ligde çok takılmadan çat çat yürüyecek bir kadro oluşturacağız. Bunun için tabii gelirlerinizin ve desteklerinizin artması gerekiyor" dedi. 
"Bu şehrin layık olduğu Süper Lig'e inşallah hep birlikte çıkacağız" Ardından açıklamalarda bulunan Eskişehirspor'un yeni teknik direktörü Fuat Çapa ise, "Hedefimiz çok net olsa da görevimiz çok zor. Ama şunu bilmeliyiz; sizler ne kadar Eskişehirli iseniz, bende o kadar Eskişehirliyim. Bütün fedekarlıkları yapmak için geldik. Hedefe nasıl gidebiliriz onu konuştuk. Bugüne kadar Es-Es gönlümüzde vardı, artık boynumuzda olacak. Kadro ile ilgili kimse endişe etmesin. 2 yıl önce bu takım yeniden kuruldu. Çok deneyimli bir yönetim var. Bu ligi biliyoruz ve nasıl oynandığını da çok iyi biliyoruz. Sizlerinde de nasıl bir futbol beklediğini biliyoruz. Bu beklentileri gerçekleştirmek için en kısa zamanda işe başlayacağız. Tabii inişli çıkışlı zamanlarımız olacak. İyiyken herkes oradaysa, zor günlerimizde de orada olmalı. Türkiye'de konuşulan 3-4 takım varsa, birisi Eskişehirspor. Burayı daha iyi anlatmamız lazım. Bugüne kadar yaşanmış bazı sıkıntıları aşabileceğimiz ve bu şehrin layık olduğu Süper Lig'e inşallah hep birlikte çıkacağız" diye konuştu. 

"Adetten çok kaliteli oyuncu önemli" Yapılacak transfer sayısı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çapa, "Geçtiğimiz sezondan direk oynayan 3 arkadaşımız var. Burada 1,5 sezondur yaşananları herkes biliyor. Özellikle Göztepe maçı çok hasar açtı. Şu anda transfer sayısı olarak size 15-20 diyebilirim. Ama bu çok önemli değil çünkü adetten çok kaliteli oyuncu önemli. İsimleri belirledik, başkanımız görüşmelerini sürdürüyoruz. İnşallah en kısa zamanda bizlere kazandırır" şeklinde konuştu. Açıklamaların ardından Fuat Çapa 1+1 yıllık sözleşmeye imza attı. 


-------------
Her Zaman Her Yerde En Büyük ESES


Gönderen: e^3_Nicola
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 17:48
Hayırlı olsun..

Yapılan açıklamalara bakılırsa iyi bir takım kurulacak gibi duruyor.. İnşallah çok puan kaybı yaşamadan, maç maç giderek çıkarız bu ligden.. Bir kere de biz gerine gerine izleyelim maçları.. Gerçi Fuat Hoca'nın istatistiklerine bakarsak defansif açıdan zayıf takımlar oluşturuyor, defans yaptırmayı pek beceremiyor.. Bu bağlamda gerine gerine biraz zor maç izleriz ama öyle veya böyle umarım kazanırız..


-------------
İyi günde, kötü günde!


Gönderen: Ende
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 18:07
Camiamıza hayırlı ugurlu olsun.

-------------
Her şey senin için Es-Es'im.


Gönderen: ESES_SEVDASI
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 18:11
Hayırlı olsun Hocam hoşgeldiniz, inşallah başarılı olursunuz..


Gönderen: bilek26
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 20:19
hayırlı uğurlu olsan inşallah başarılı oluruz tabi alınacak futbolcular çok önemli.
guido kocer i getirsin mutlaka.

-------------
Eskişehirspor taraftarinindir.


Gönderen: Mer
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 21:06
Hayırlı olsun.İnşallah başarılı oluruz.


Gönderen: Ahmet
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 21:47
Hayırlı olsun. Allah muvaffak etsin.


Gönderen: karakteregitimi
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 22:26
Gençlerde yaklaşık 2 yıl boluda 1 yıldan biraz fazla çalışmış diğer kuluplerde2-3-6 ay civarı çalışmış.Camiayı kaldıracak bir hoca olduğunu düşünmüyorum, hatalı tercih bence..


Gönderen: ~ERHAN~
Gönderi tarihi: 26/Haz/2018 saat 22:59
Hayırlısı olsun ne diyelim, sonuçta başarıya aç bir hoca. Ben bu açıdan bakıyorum


Gönderen: enis26
Gönderi tarihi: 27/Haz/2018 saat 08:39
Başlık açılmadan yönetim başlığına yazmıştım.
Fuat ÇAPA hayırlı olsun.
Buda incelemesi (kendisinin ESES taraftarı olduğunu iyi biliyorum)
okumakta fayda var tanırız yeni hocamızı

http://https://www.transfermarkt.com.tr/yazar-ufuk-tolga-ald%C4%B1rmaz-quot-fuat-capa-%C4%B0dealist-teknik-direktoru-quot-/view/news/147839 - http://https://www.transfermarkt.com.tr/yazar-ufuk-tolga-ald%C4%B1rmaz-quot-fuat-capa-%C4%B0dealist-teknik-direktoru-quot-/view/news/147839


-------------
E ni S


Gönderen: Ülkü Hoca
Gönderi tarihi: 27/Haz/2018 saat 09:53
Fuat Çapa hayırlı olsun. Yeni kadro kurup ligde mücadele edeceğimiz için, sabırlı olup, desteği eksik etmeyelim.


Gönderen: akahraman57
Gönderi tarihi: 27/Haz/2018 saat 12:15
Hayırlı olsun. İnşallah başarılı olur.Ben inanıyorum.


Gönderen: gündüzlerli2626
Gönderi tarihi: 29/Haz/2018 saat 16:26


Hayirli olsun, Hosgeldin.-------------
O SENE BU SENE


Gönderen: esesliali26
Gönderi tarihi: 29/Haz/2018 saat 18:26
Biz büyük taraftarlar olarak Fuat Hocaya tüm desteği ve sabrı göstermemiz lazım. Yapılacak olan iyi transferlerle bu takımı istediğimiz lige çıkaracaktır. Köstek değil destek olalım.

-------------
Tek büyük var o da ESES!!!


Gönderen: Mer
Gönderi tarihi: 29/Haz/2018 saat 19:56
Alıntı yapılan gündüzlerli2626

Hayirli olsun, Hosgeldin.
Helal olsun Fuat hoca


Gönderen: furemen
Gönderi tarihi: 30/Haz/2018 saat 14:15
Fuat ÇAPA pozitif futbol oynatmaya çalışan bir hoca.Sistemi oturtana kadar sabırlı olmak gerek.Gerçi biz kimlere sabretmedik ki...

-------------
Eskişehirspor Halkın Takımıdır


Gönderen: EgoEs
Gönderi tarihi: 23/Tem/2018 saat 00:46
Hocam,
Hayalimdi gerçek oldu dedin, sıfırdan kadro kurma imkanı buldun.Sana verilen imkan bu zamana kadar hiçbir hocaya nasip olmadı.
Beklentiler belli.Şİmdi söz bitti,icraat zamanı.Hadi bakalım göster marifetini bu taraftarı ait olduğu yere çıkar

-------------
Uçurtmalar, rüzgar kuvvetiyle değil, bu kuvvete karşı uçtukları için yükselirler.


Gönderen: flaneur2016
Gönderi tarihi: 27/Tem/2018 saat 09:44
Eskişehirspor Teknik Direktörü Fuat Çapa önemli açıklamalarda bulundu. Çapa şampiyon olacaklarına inandıklarını söylerken zor bir lig maratonu yaşanacağını belirtti.


3 bölgeye transfer istiyor
Radyospor’a konuşan Çapa şunları söyledi; “Çalışmalarımız devam ediyor. Gidişattan gayet memnunum. Maddi imkansızlıklara rağmen yönetimimiz olağanüstü bir çaba harcıyor. Eksik olan bölgelerimize de takviyeler yaptıktan sonra sezona hazır bir şekilde gireriz diye düşünüyorum. Stoper, orta saha ve forvet hattına transfer istiyorum. Lig başlamadan önce bu transferleri tamamlarsak bizim için çok daha iyi olur.”

Kolay kolay yapamaz
“İstediğimiz transferleri yüzde yüz gerçekleştirdik diyemem. Bize katkı sağlayacak oyunculara yöneldik. Eskişehirspor'un şu ana kadar yapmış olduğu transferleri herkes kolay kolay yapamaz. Bu tarz transferler sadece başkanımız Halil Ünal'ın yapabileceği transferler. Kulübün içerisinde bulunduğu şartları göz önüne alındığında Eskişehirspor yönetimini ve başkanını çok başarılı buluyorum.”

Lig çok geçecek
“Eskişehirspor'da şampiyonluk kadrosu oluşturmak istiyoruz. Büyük bir oranda da bunu başardık. Ben bu sezon bu hedefimizi başaracağımızı düşünüyorum. Bu sezon geçtiğimiz sezonlara göre çok daha zorlu geçecek. Geçtiğimiz sezon 1.Lig'de yer alan takımlarda ciddi takviyeler yaparak kadrolarını güçlendirdiler. 8 ila 10 takımın sezona ilk 2 hedefi ile başlayacağını düşünüyorum.”

Günay ile anlaştık
Günay Güvenç ile anlaştık. Kendisi İzmir'deki evini Eskişehir'e taşımak için bizden izin istedi. Cuma akşamı kampımıza katılacak. Oyuncu sadece bireysel idmanlar yapmış bir şekilde gelecek. Kendisine ekstra çalışmalar koyarak bu açığını gidermesini bekleyeceğiz. Sezgin Coşkun ve Tanase için de bu durum geçerli. Ayrıca Melih Ağa ile anlaştık. Eskişehir’e dönünce imzayı atacak.

Murat ile görüşmeler sürüyor
“Murat Akça stoper bölgesinde istediğimiz oyunculardan sadece bir tanesi. Ancak bir transferin gerçekleşmesi için sadece bizim istememiz yetmiyor. Murat sözleşmesi olan bir oyuncu. Kulüplerin anlaşması lazım, oyuncunun istemesi lazım. Maliyetinin uygun olması lazım. Yani sadece istemek ve talep etmek yetmiyor. Görüşmeler devam ediyor ancak Murat'ı alacağız diyemem.”

Atabey’i istiyorum
“Atabey Çiçek ile geçtiğimiz aylarda bir görüşme gerçekleştirdim. Kendisi bana 'Başakşehir beni kiralık olarak gönderirse Eskişehirspor'a gelmek isterim' demişti. Atabey'i Süper Lig'de oynatan antrenörde benim. O zaman Gençlerbirliği takımındaydı. Kendisi ismini yönetime verdiğim oyunculardan bir tanesi. Yönetimle anlaşırsa, maliyeti de uygun olursa Atabey'i kadromda görmek isterim.”

Karim geleceği yatırım
“Abdou Karim ile eğer sözleşme imzalarsak ileriye dönük bir yatırım olur diye düşünüyorum. Şu an için 1.Lig'in zorlu şartlarını kaldırabilecek seviyede değil. Bireysel anlamda yetenekli bir isim ancak adapte olması konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum. Yönetime bu konuda bir rapor verdim. İlk 11de oynayacak bir oyuncu değil. İki forvet transferi daha yapacağız.”

Issah tecrübeli oyuncu
“Kamal Issah Süper Lig ve Fransa ligi tecrübesi olan bir oyuncu. Geçen sezon Gençlerbirliğinde kötü bir sezon geçerdi. Özgüven konusunda kendisine iyi şeyler katarsak bize çok şeyler katacağını düşünüyorum. Emre Can Atila çok yetenekli bir oyuncu. Oynadığı mevkide ciddi anlamda yetenekli oyuncular var. Kendisini zorlu bir forma savaşı bekliyoruz. Zaman içerisinde forma giyip giyemeyeceği tamamen kendisini göstermesine bağlı.”

Beğendiğim futbolcular
“Bedirhan Altunbaş ve Semih Güler beğendiğim oyuncular. Ancak geçen sezon ben forma giydim, bu sezon da nasıl olsa forma giyerim diye düşünmemeleri gerekiyor. Bu sezon forma savaşı çok daha zorlu olacak. Bu sezon şampiyonluğu hedefleyen bir kadroda görev alacaklar. Kendilerini hem zihinsel olarak hem de psikolojik olarak hep hazır tutmak zorundalar. İkisinin de çalışmalarından memnunum.”

Fikstür çekincemiz yok
“Fikstür konusunda bir sıkıntımız ya da çekincemiz yok. Sezonun ilk haftaları bizim için biraz zorlu geçecek derken henüz yeni bir kadroya sahip olmamızdan kaynaklı problemler yaşayabileceğimizi ön gördüğümüz için bu açıklamayı yapmıştım. Neredeyse sıfırdan kurulan bir kadro için de bunlar gayet normal durumlar diye düşünüyorum. Ama her geçen gün üzerine koyarak ilerleyen bir takımız. Bu haftaları da en az hatalar ile geçmeye çalışacağız.”


Gönderen: Burak2626
Gönderi tarihi: 18/Eki/2018 saat 21:13
Eskişehirspor bu sezon en sıkıntılı süreçlerinden birisini yaşıyor. Fuat Çapa’nın da artık bunaldığı ve istifa kararı aldığı öğrenildi. Sportif Direktör Ayhan Taşçı ile tesis içindeki sıkıntıları da çözmek için uğraşan Fuat Çapa’yı bazı yöneticilerin araya girerek istifa kararından döndürdüğü öğrenildi

MÜCADELEDE YER ALDI
Eskişehirspor bu sezon en sıkıntılı süreçlerinden birisini yaşıyor. Sezon başında açılmayan transfer tahtası nedeniyle takım yeni katılan oyuncular forma giyemedi. Ligde 8 hafta geride kalırken ateş hattında bulunuyoruz. Bu sürede Teknik Direktör Fuat Çapa tüm sıkıntılara rağmen takımda kaldı. Mücadelenin içinde yer aldı.

İSTİFA KARARI ALDI
Bunun yanında kulübe bir kuruş gelir bulunmazken tesislerde de ihtiyaç sıkıntısı yaşandığı ve bunun karşılanmadığı hatta personelin tesislerdeki eksikleri artık Teknik Direktör Fuat Çapa’dan istediği iddia edildi… Hem takımı çalıştıran hem genç oyuncuları motive etmek için uğraşan Fuat Çapa’nın da artık bunaldığı ve istifa kararı aldığı öğrenildi.

ÇAPA İKNA EDİLDİ
Sportif Direktör Ayhan Taşçı ile tesis içindeki sıkıntıları da çözmek için uğraşan Fuat Çapa’yı bazı yöneticilerin araya girerek istifa kararından döndürdüğü öğrenildi… Tesislerde akşam saatlerinde Başkan Halil Ünal ile görüşen Fuat Çapa takımın başında antrenmanda yer aldı… Tesislerde yaşanan eksiklerin bundan sonra teknik kadroya yansıtılmadan yönetim tarafından çözülmesi bekleniyor…
Erhan ÜNAL


Gönderen: Daredevil
Gönderi tarihi: 22/Eki/2018 saat 17:23
yapabilecek hiçbir şeyi yok. kötü oynayan olsa yerine sokcak futbolcusu bile yok. kötüyü geçtim sakatlanan oyuncuyu değiştiremiyor. eldekilerinde durumu kalitesi kapasitesi belli. Hala burda durması bile mucize. ben nedenini bile anlamıyorum. her hafta 4-5 yiyen ve yiyecek takımın başında durmak, ve haftaya da öyle olacağını bilmek zor.


Gönderen: kayılı
Gönderi tarihi: 24/Eki/2018 saat 18:44
genç oyuncularımızın oynadığı her maç kendileri için bulunmaz bir nimet ve derstir.

kendilerini geliştirmeye çalışmalılar. ayrıca genç oyuncuların moralini ve şevkini kırmamalıyız.

-------------
tartışmaya gerek yok, en büyük ESES


Gönderen: ESES_SEVDASI
Gönderi tarihi: 28/Eki/2018 saat 18:23
Bu galibiyete belki de en çok sevinen siz oldunuz Hocam, maç sonu sevinciniz gözlerinizden okunuyordu, yokluklar içerisinde verdiğiniz mücadeleniz için çok ama çok teşekkürler..


Gönderen: gündüzlerli2626
Gönderi tarihi: 12/Oca/2019 saat 11:15

ZORLU 90 DAKİKA

Taşları Eksik Bir Satranç Ustası: Fuat Çapa

                                                       
       Satranç ve Futbol                                          

“ “Satranç dahisi olarak adlandırılmaya itiraz ediyorum çünkü kendimi bir şekilde satranç oynamış olan genel bir dahi olarak görüyorum. Yüzme ile ilgilensem yüzmede de şampiyon olurdum."”
      Yukarıdaki sözler dünyanın gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusu olarak tanımlanan şampiyon Fischer'a ait. Düşünce ve kafa yapısı, alan fark etmeksizin insanı öne çıkarır. Çalışma disiplini ve fikirlerini uygulama biçimi mühendis de olsanız, öğretmen de olsanız soyut olarak çok fazla değişmez. Ancak soyut olarak değişmeyen bu parametreler, sonucu somut olarak değiştirebilir.
   
     Aslında futbol da satrançtan çok farklı değildir. İkisi de sonuçta bir zeka mesaisinin sonunda karar verilmiş hamleler üstüne bağlı bir oyundur. Fakat satrançta herkes 16 taş ile başlar oyuna. Oyunda taşlarının hepsini veya şahını rakibe kaptıran kaybeder. Fakat futbolda herkes eşit başlamaz. Sadece sekiz piyonla oynayan ve "kaybetmeyen" insanlar vardır. Bugün onlardan biri ve benim için en önemlisini hakkında yazacağım, Fuat Çapa.                      Çölde Bir Vaha: Eğitimli Çapa

      Türk futbolunun genç değerlerinden Fuat Çapa, henüz 4 yaşındayken ailesi ile Belçika'ya göç ediyor.
Bu göç onun ve artık sisteme ve bilimsellikten çok uzaklaşmış Türk futbolunun dönüm noktası oluyor. Orada çok kaliteli bir eğitim gördükten sonra çok yönlü ve donanımlı bir insan olma yolunda en önemli adımlarını atmış oluyor. Belçika'da bankacılık yapan ve hatta özel bir bankanın kuruluşunda ciddi bir rol oynayan Çapa, Türkiye'nin tek diplomalı teknik direktörü olarak 2000 senesinde Belçika ekiplerinden KFC Turnhout'un başına geçiyor ve şampiyonluk yaşıyor. Ardından 2002-2003 seneleri arasında Chelsea, Real Madrid, Hollanda milli takımı gibi takımları çalıştırmış Guus Hiddink tarafından bizzat eğitim alıyor. Tabi ki tüm bunlar yaşanırken hocanın 30'lu yaşlarının başlarında olduğunu unutmamak lazım. Hangi insan 30 yıllık ömrüne bu kadar fazla icraat sığdırabilir? Aldığı eğitimler sırasında Belçika'da sırayla Patro Maasmechelen, Heusden-Zolder, Geel ve Hamme takımlarında başarıyla görev alıyor. Tabii bu sıralar Türk futbolunda bu kadar sıkıntı var iken, Avrupa'nın birinci ve ikinci liglerinde istikrarlı olarak başarısını ve disiplinini sürdüren genç teknik adam Fuat Çapa, bu dalda ilk teknik direktör olma unvanını da kazanmış oluyor ve Türkiye'de ki takımlarında çok ilgisini çekiyor ve Gençlerbirliği ile bu ülkedeki maratonu da başlamış oluyor.

     Uzun uzun Gençlerbirliği, Kasımpaşa, Antalyaspor ve Boluspor takımındaki performasını anlatmayacağım. Sadece tüm bu takımlarda skor ne olursa olsun oynattığı pozitif futbol sayesinde, adaletli, mütevazı tavırları ve açıklamaları ile "Fuat Çapa Mucizesi" kalıbının halk arasında çok sık kullanıldığını belirtmek isterim. Kendisine Gençlerbirliği taraftarları tarafından plaket verilmiş, onun adına pankartlar açmışlardır.Fuat Çapa Mucizesi ve Eskişehirspor

      Eskişehirspor'un son zamanlarda başına gelen en güzel şeydir Fuat Çapa. Bizim için şanstır. Fuat Çapa'nın rasyonalist ve bilimsel bir teknik adam olduğunu zaten biliyorduk. Kendisi Avrupa'da yetiştiği için profesyonellik anlayışı bizdekilere göre çok farklı. Yaptığı transferleri oynatamaması, kendisine bir kuruş para verilmemesi, tesislerdeki her şeyden kendisinin sorumlu hale gelmesinin ve bir çok olumsuz şeyin arasında "Ben Eskişehirliyim, Eskişehirspor benim hayalimdi, hayallerimi yıktılar." diyecek kadar duygusal biri olduğunu bilmiyorduk. "Burası Eskişehir, burada yaşıyorsanız umutsuz olmanız imkansız." diyecek kadar Eskişehirli, "Olmayan şeylerden bahsedersek, elimizde olan şeyleri de kaybederiz. Olmayan bir şeyleri aramayacağız. Olanlara mutlu olacağız." diyecek kadar da realist ve dobra bir insan Fuat Çapa. O bu şehirde profesyonel değil bu şehirde Eskişehirsporlu bir nefer.


     Tabi onun verdiği mücadeleyi anlatmak çok zor olur. Kelimeler kıyafetsiz kalır fakat teknik anlamda bizim çocuklara verdiği şeyleri anlatabilirim. 17 hafta önce sahada kafasını kaldıramayacak kadar ürkek, topla üç saniyeden fazla oynayamacak kadar çekingen bir takımı, 17 hafta sonra rakibe sahayı dar edecek bir biçimde pres yapan, olgun ve kontra ataklar ile pozisyonlara giren, kapalı defansları açan, kalenin önünde otobüs değil tank park eden bir takıma dönüşmesi mucizevi bir olaydır. İşte yukarıda bahsettiğim "Fuat Çapa Mucizesi" kalıbının ne kadar doğru olduğunu iliklerimize kadar hissettiğimiz bir sezon yaşıyoruz. Adeta bir satranç ustası gibi oyuna direkt katkı yapan hamleler ve verim alamadığı oyuncunun mevkisini değiştirerek takımın en iyisi yapan bir mucizevi dokunuş bu. Veziri, kalesi, fili olmayan bir oyuncunun piyonlarla maçı kazanmasıdır bu yaşananlar. Fuat Çapa'nın genel felsefesi anladığım kadarı ile "Ben asla kaybetmem, ya kazanırım ya da bir şeyler öğrenirim." sözünün temelidir. Eski yazılarımda yazdığım gibi, bu mantalite, araştırma-geliştirme aşaması bitmiş, seri üretime geçmiş ve kusursuz işleyen bir makine yaratmıştır. Bu makinenin yakıta ihtiyacı vardır ama bunu sağlayacak yönetim yoktur.

     Futbolcuların tek tek kişisel gelişimleri ile ilgilenen ve bu sahaya bunu kadar somut bir şekilde yansıtan Fuat Çapa, sadece benim gibi futbol ve eknik direktör mesleğine ilgi duyanları değil herkesi kendine hayran bırakmıştır.O bizim için Fuat Çapa değildir. Fuat Çaba'dır. Fuat Baba'dır

11.01.2019

Sezer Toptaş
zorlu90dakika.blogspot.com

-------------
O SENE BU SENE


Gönderen: tarikesk
Gönderi tarihi: 12/Oca/2019 saat 20:58
Uzun zamandır forumda gördüğüm en iyi yazılardan.


Gönderen: ESES_SEVDASI
Gönderi tarihi: 29/Oca/2019 saat 22:43
Hocam bu süreçteki çabalarınızdan, bu cocuklar ile birlikte verdiğiniz onur mucadelesinden, onlarin gelisimine katkilarinizdan ötürü, çok ama çok teşekkürler..


Gönderen: e^3_Nicola
Gönderi tarihi: 11/Şub/2019 saat 08:30
Teknik Direktörümüz Fuat ÇAPA, Radyo Spor'a açıklamalarda bulunmuş ve bu açıklamaları da sakaryagazetesi.com haber haline getirmiş.. Bizim de sorularımıza cevap olacak nitelikte açıklamalar yapmış Fuat Hoca..

3 OYUNCUYA ALMANYA’DAN TALİP VAR

Giriş Tarihi: 11.02.2019 16:50:34 249

Eskişehirspor teknik direktörü Fuat Çapa Mehmet Özcan’ın yanı sıra Mevlüt Çelik ve Mehmet Feyzi Yıldırım’a Almanya’dan taliplerin olduğunu söyledi

Dün Radyospor programcısı Salim Manav'a açıklamalarda bulunan Eskişehirspor teknik patronu Fuat Çapa takımı ve oyuncuları değerlendirip taraftara da övgüler yağdırdı.

“ÖDÜL ALIRIZ DİYE YAPMADIK”

Çapa centilmenli olayı ile ilgili açıklama yaparak “Maçın gidişatında bizim adımına güzel bir skor vardı. Maçtan önce de oyuncularımıza bu maçta rakibe saygı duyarak mücadele edin. Bizde 2-3 hafta öncesine kadar onların durumundaydık. Gereksiz faullerden kaçının, sert müdahalelerden kaçının demiştim. Karabükspor'un neler yaşadığını çok iyi biliyoruz. 3 oyuncu değişiklik haklarını kullanmışlardı. Maçın bitimine 10 dakika civarında bir süre varken bir oyuncuları sakatlandı. Gidip durumunu öğrendim ve kesinlikle devam edemez dediler. Ben de kulübeye dönüp İbrahim'i oyundan alacağız dedim. Bunun nasıl bir duygu olduğunu yaşamayan bilemez. Biz bu sene deplasman maçlarında çok kaybettik. Rakip takım taraftarları kümeye diye tezahürat yaptıklarında oyuncularım hıçkıra hıçkıra soyunma odasına gidiyordu. Biz sadece olması gerekeni yaptık. Biz ödül falan alırız diye düşünerek bu hareketi yapmadık. Yapmamız gerekiyordu, yaptık.”

“İSTEMESEK DE SAKATLIKLAR OLUYOR”

Oyuncuların sakatlıkları ile ilgili de konuşan Çapa “Ferhat Kiraz arka adalesinde çekme hissetmişti. Oyuna da devam edebilirdi ancak kendisini riske etmek istemedik. Uzun süre resmi maça çıkmadılar. Bu tarz sıkıntıların yaşanması normal. Fıratcan'da aynı dertten müzdarip. İğne ile maçlara çıkıyordu. Bu hafta kendisini dinlendirdik. Fırat'ı Cuma gününe kadar da dinlendireceğiz. Gençlerimize çok yüklendik. Tecrübelilerinde maç eksiği var. Güzel bir harmanlama yaparak en doğru şekilde mücadelemize devam edeceğiz.Mevlüt 3 hafta daha takımdan uzak kalacak. Çok yoğun tempoda maçlar oynadık. Genç oyuncularımızdaki etkilileri de ortaya çıkmaya başladı. Bunları engellemek adına çalışıyoruz. Gerekli önlemleri alıyoruz. Mevlüt içinde önlem alıyorduk ama başaramadı. En geç milli arada tekrar bizimle olacak.”

“5 MAÇ HEDFİMİZİ ÇİZECEK”

Fuat hoca 5 maçın önemine değinerek “Milli aradan önce çok zor bir 5 maça çıkacağız. Bu 5 maç bizim hedeflerimizi belirleyeceğimiz süreç olacak. Bizim Denizli'ye, Gazişehir'e, Hatay'a, Adana Demirspor'a ve Altınordu'ya karşı alacağımız skor kadar bu takımların birbirileri ile oynayacağı maçlarda önemli. Bu süreci iyi bir şekilde geçmeyi başarırsak çok güzel şeyler konuşabiliriz. Genç futbolcular Eskişehirspor'un geleceği. Bu oyunculardan da ligin geri kalan kısmında olabildiğince faydalanmaya çalışacağız”

“JESSE ÖNEMLİ OYUNCU”

“Jesse çok önemli bir yetenek. Sağ açık, sol açık ve forvet arkasında oynayabilen 22 yaşında bir dostumuz. Biz kendisine bu hafta sol açık pozisyonunda görev verdik. Çok katkısını da gördük. Türkiye'deki futbol yapısına müsait bir yapısı var. Kendisini sezon başında kadromuza katmıştık ancak lisans problemine takılmıştı”.

“TARAFTARIMIZ ÖRNET OLUYOR”

Eskişehirspor taraftarları beklentilerin çok çok üzerine çıktı. Bu sezon yaptıklarıyla yine herkesi kendilerine hayran bırakıyorlar. Bunu Karabükspor deplasmanında bir kez daha yaptılar. Maç öncesinde, maç esnasında ve sonrasın da hem bize hem de Karabükspor'a çok güzel moral verdiler. Eskişehirspor taraftarı diğer illere ve camialara da örnek oluyorlar. İnşallah böyle güzellikler artarak devam eder”.

“ERDAL’A ÇOK GÜVENİYORUM”

“Erdal Akdari daha önce Türkiye'ye gelmiş bir oyuncu. Kayserispor'da oynamış ama Türkiye'ye adapte olamadığı için başarılı olamamış. Adaptasyon sürecini Eskişehir'de çok kolay atlattı. Kendisi saha içinde çok başarılı bir isim. Saha dışında da tam bir beyefendi. Eskişehirspor ve Türk futboluna çok şeyler katıyor. Bir stoper olmasına rağmen gol de atması güzel şey. Daha önceden duran toptan gol atamadığımıza dair eleştiriler alıyorduk. Erdal'da iki golünü de duran toptan buldu. Ben kendisine inanıyor ve güveniyorum”.

“MEHMET ÇOK İYİ BİR PROFESYONEL”

“Mehmet Özcan sezon başından bu yana çok ama çok gelişti. Çok iyi bir profesyonel. Ne zaman neyi yapacağını en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Kendisini geliştirmek adına kitaplar okuyor. Kendi mevkiinde oynayan oyuncuları izliyor ve onlardan bir şeyler kapmaya çalışıyor. Ben kendisi ile sık sık görüşüyorum. Doğrularını ve hatalarını sık sık iletiyorum. Lisans problemi çözüldükten sonra tecrübeli oyuncular ile beraber oynaması da Mehmet'e katkı sağladı. Daha gelişeceğini düşünüyorum. Sezon sonuna kadar mevcut futbolunun üzerine yüzde 35-40 civarı daha ekleyebilir diye düşünüyorum. Mehmet Özcan bizi yurt dışında başarı ile temsil edecektir. Ben buna canı gönülden inanıyorum”

“EMRE HAZIR OLSUN OYNAYACAK”

“Emre Güral sahalara dönmeyi çok istiyor. Alanyaspor'dan ayrıldıktan sonra sadece bireysel idmanlar yapmış. Hazır hale gelmesini bekliyoruz. Devamlı kendisi ile görüşüp son durumlara bakıyoruz. Doğru zamanlama ile kendisine forma vereceğiz. Hazır olmayan bir oyuncuyu sahaya sürerseniz sakatlık yaşayabilir”.

“ÇOK İYİ OYUNCULAR”

Başakşehir'den kiralanan iki oyuncu Mete Kaan Demir ve Harun Kahraman genel olarak değerlendirecek olursak bizim altyapımızdaki oyuncuların önünde. Başakşehir'i tebrik etmek lazım. 1,5 yıl bizimle olacaklar. Çok iyi oyuncular. Hazır olunca bizde forma verip sahaya süreceğiz”.

“ALMANYA’DAN TEKLİFLER VAR”

Son alarak 3 oyuncuya Almanya’dan teklif olduğun da belirten Çapa “Lille yetkilileri bizimle temasa geçti. Mehmet Özcan hakkında bilgi aldılar. Ancak şunu söylemeliyim ki Mehmet Özcan, Mevlüt Çelik ve Mehmet Feyzi Yıldırım için Almanya'dan teklifler var. Sadece bir takımda değil. Oyuncularımızı takip ediyorlar. İzliyorlar. Almanya Bundesliga takımlarının oyuncularımız ile ciddi şekilde ilgileniyor. 15 Nisan tarihinden sonra bu oyuncular için girişim yapacaklarını da söylediler. Biz oyuncularımız için en doğru ne ise oturup ona birlikte karar vereceğiz” dedi.

-------------
İyi günde, kötü günde!


Gönderen: Güray26ES
Gönderi tarihi: 11/Şub/2019 saat 11:24
Hocam ibrahim halil öner genç tecrübesiz şut çekemiyor gol atamiyor ofsayt a çok düşüyor sadece pres yapıyor başkada bir numara yok emre de formsuz ama sut lari iyidir emrenin bu taraftar iyi bilir ama benim şahsi fikrim jesse yi forvet e atsak nasıl olur denizli maçı bizim için çok önemli ve ben kazanacagimiza yürekten inanıyorum

-------------
Her Zaman Her Yerde En Büyük ESES


Gönderen: Android_26
Gönderi tarihi: 12/Şub/2019 saat 09:21
Oyuncularımızı yok pahasına satmayalım, Cemali konusunda çok sıkışıktık 500 bin euro mecburiydi bir nevi ancak Mehmet, Mevlüt için kapı 2-3 milyon eurolardan açılmalı.

-------------
We will make Eskişehirspor great again!
S.Ö.


Gönderen: kemalll
Gönderi tarihi: 12/Şub/2019 saat 10:41
Adamın dibisin hocam sen olmasan bu takım dağılırdı senin sayende ayaktayiz emeğin büyük şehrin seçilmişleri sadece izledi ama senin payın unutulmaz varol o yüzden #BenimoyumEskişehirspora yenilik lazım

-------------
" Aşkımız armaya, formaya... "


Gönderen: gündüzlerli2626
Gönderi tarihi: 06/Mar/2019 saat 23:26

Fuat Çapa‏ @fuatcapa · 5. März

olumlu olumsuz hakkımda yazılanların hepsini okuyorum. bir kulübü sevmek başlı başına bir duygu işi. duygulara öfkelenmem. yeter ki tepkiler orantılı olsun, yeter ki hakaret olmasın. bana yazıp sesini duyuran herkese iyi akşamlar.


Fuat Çapa‏ @fuatcapa · 5. März


bu sene o sene diye başlasak da kabul edelim bu sene zor sene oldu, oluyor. şimdiye kadar yaşadıklarımızı düşünürsek Eskişehirspor camiası için bugün düne göre çok daha umutluyuz. bizim için iddiasız maç olmaz. Eskişehirspor taraftarı o stadyumda olduğu sürece her maç bir final.

Fuat Çapa‏ @fuatcapa · 5. März

cumartesi günü stadyumdaki atmosfere yakışır bir oyun olmadı. ama ligin ikinci yarısının çok daha sert geçtiği ortada. unutulmamalı ki devre arasında rakiplerimiz plan yaptı, biz canımızı kurtardık.-------------
O SENE BU SENE


Gönderen: bilek26
Gönderi tarihi: 07/Mar/2019 saat 18:16
hocam emre konusunda haklısınız 90 dakika oynamalı tamam h.ibrahim kardeşimiz çok mücadele ediyor ama gol becerisi ne yazıkki yok kendini geliştirmesi lazım. Ama sissoko olmayınca kamal issah atıl kalıyor hele jesse lüks oluyor.Çünkü jesse nin takım oyunu sıfır geriye yardımı yok paslaşması yok üstüne üstlük gereksiz zorlama şutları da var bu gereksiz şutları kamal da yapıyor bu kardeşler işin ciddiyetinde değiller. Kendilerince eğleniyorlar ama burada bir şehrin kaderi var bunlar gerçi bundan anlamaz ama bir şekil anlatman lazım hocam.

-------------
Eskişehirspor taraftarinindir.


Gönderen: Güray26ES
Gönderi tarihi: 02/May/2019 saat 23:58
Yılın Süper Fair Play ödülünün sahibi Teknik Direktörümüz Fuat Çapa oldu! 👏🏻

-------------
Her Zaman Her Yerde En Büyük ESES


Gönderen: e^3_Nicola
Gönderi tarihi: 03/May/2019 saat 08:12
Fuat Çapa bir hareket yaptı, bu hareketiyle aynı yıl iki adet Fair-Play ödülü aldı.. Yaptığı harekette ancak Eskişehirspor'a yakışacak bir hareketti.. Bu sayede kulübümüz de ulusal gündeme damga vurdu..

Tebrikler Fuat Hocam..

-------------
İyi günde, kötü günde!Sayfayı yazdır | Close Window

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2008 Web Wiz - http://www.webwizguide.com