eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Güney Azerbaycan

Cevapla Cevapla Sayfa  <12
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
ESESLİ EMRE 26 Liste gör
Usta Yazar

Emre
Yer: altı
Online Durum: Offline
  Alıntı ESESLİ EMRE 26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Eyl/2011 saat 11:58
Alıntı yapılan ermnuniesesfan

O zihniyet yıllarca Azerbaycan'da okudu ve Azerilerin ne b.k olduğunu iyi bilir...

http://www.haberturk.com/medya/haber/666038-aliyev-turk-dizilerini-yasakladi

http://www.tumgazeteler.com/haberleri/baku-turk/

Ben bu haberleri yıllarca kendim yaşadım orda.Bana Azerileri öğretmeye kalkma..
Her fırsatta Türk kardeşliğine vurgu yapan bizi kardeşten öte gören azerilerin başındaki insanlarının hataları ile sanki bize düşmanmış gibi lanse etmek oldukça gülünç.
amatöre düşsende peşindeyiz seninleyiz her zaman her yerde.. biz kötü günde kavgayı seçtik.

Yukarı
Starsky Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
Yer: Belçika
  Alıntı Starsky Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Eyl/2011 saat 12:13
Benim tanidigim bir çok Azeri var; bunlar arkadasim veya yakin çevrem. Uzun yillar Ruslarin güdümünde yasadiklari için sürekli Rusça konusuyolar ve Türkleri o kadar da kardes gibi görmüyolar malesef.
"Milli duygu ve kimlik" gibi hisleri çok zayif...
Bu benim tanidigim yaklasik 10 Azeri vatandasindan edindigim izlenim.
Ama herseye ragmen ben onlari bizden görüyorum!
Sevmenin hakkını vermek, zor olanı sevmekle başlar...
O yüzden Eskişehirspor'luyuz!
Yukarı
Tulpar26 Liste gör
Deneyimli Yazar

Ali
Yer: Turkey
  Alıntı Tulpar26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Eyl/2011 saat 12:26
Alıntı yapılan ermnuniesesfan

O zihniyet yıllarca Azerbaycan'da okudu ve Azerilerin ne b.k olduğunu iyi bilir...

http://www.haberturk.com/medya/haber/666038-aliyev-turk-dizilerini-yasakladi

http://www.tumgazeteler.com/haberleri/baku-turk/

Ben bu haberleri yıllarca kendim yaşadım orda.Bana Azerileri öğretmeye kalkma..
Bunda garip olan ne ? Shocked İranda yaşayan soydaşlarının Farslaşmasından yıllarca korkan bir ülkenin, yanıbaşındaki soydaş ülkenin Araplaşmasından korkması çok doğaldır. Farslardan gelecek olgulara kapalı olan Azeri Türkleri, Türkiyeden gelecek Araplaşma etkilerini daha çabuk kabul edecektir. Daha öncede yazılmış malesef mesele Sunni - Şii meselesidir. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Türk askerlerinin karınlarını deşen Sunni Arap, Kurtuluş Savaşında bize yardım etmek için para, gıda ve giyecek toplayan Şii Türklerden daha iyidir Angry Neme lazım Türklük falan Wink
Tapmadık asla paraya pula...
Yukarı
Tulpar26 Liste gör
Deneyimli Yazar

Ali
Yer: Turkey
  Alıntı Tulpar26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Eyl/2011 saat 12:34
Alıntı yapılan Starsky

Benim tanidigim bir çok Azeri var; bunlar arkadasim veya yakin çevrem. Uzun yillar Ruslarin güdümünde yasadiklari için sürekli Rusça konusuyolar ve Türkleri o kadar da kardes gibi görmüyolar malesef.
"Milli duygu ve kimlik" gibi hisleri çok zayif...
Bu benim tanidigim yaklasik 10 Azeri vatandasindan edindigim izlenim.
Ama herseye ragmen ben onlari bizden görüyorum!
Kardeşim yıllarca başkalarının hakimiyeti altında yaşamak malesef böyle birşey Allah bir daha yaşatmasın İnşallah.

“Bugün Sovyetler Birliği, dostumuzdur; komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bu günden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir… Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inanci bir özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır. Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür… İnanç bir köprüdür… Tarih bir köprüdür… Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların (Dış Türklerin) bize yaklaşmasını beklememeliyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gereklidir…”

Mustafa Kemal Atatürk

Bu hazırlıklardan hangisini yapabildik ? Wink
Tapmadık asla paraya pula...
Yukarı
holigantatar Liste gör
Usta Yazar

Soner
Yer: Estanbul
  Alıntı holigantatar Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Eyl/2011 saat 12:48
Malesef hiç birini yapamadık Atamız olacakları yine gözümüzün önüne sermiş fakat yine sadece bakmış bizin başımızdakiler... Bir arkadaş demiş Azeriler bizim iç meselemiz değil peki soruyorum bizim iç meselemiz Filistin mi Suriye mi.... Biz yıllarca sahip çıkmadığımız korumadığımız Türk kardeşlerimizi (Kırım Türkleri, Kazan Türkleri Azerileri, Kırgızları, Kıpçakları, Tacikleri) Ruslaşmasını izlemedik mi.... Ama Kendimiz Araplaşmışken onları nasıl koruyalım dimi... O zaman padişahım çok yaşa demekten başka hiç bir şey gelmiyor elimizden...

Yıllardır KIRIMDAKİ HALKIMIZ Türkçe eğitim almak için bir çok siyasi savaş vermiştir peki Rahmetli Karaoğlandan başka hangi başbakanımız bu konuya el atmıştır. Bugün KIRIMda Türkçe eğitim alınabiliyorsa bunda Karaoğlanın payı büyük. Biz elin araplarına afrikalarına Türkçe öğretene kadar kendi kardeşlerimizin TÜRLÜĞÜNÜ kaybetmesini hep izledik...
Sadece ESKİŞEHİRSPOR
Yukarı
Starsky Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
Yer: Belçika
  Alıntı Starsky Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Eyl/2011 saat 13:14
Peki neden bütün ezilen halklarin hepsine sahip çikmayi denemiyoruz?
Uygur Türklerine sahip çikmak için Filistinlilerden vazgeçmek sart mi?
Türkiyemiz hepsinin imdadina yetisecek güçte yeter ki basimizdakiler bunu istesin.
Ayrica bana göre tarihimizle alakali hersey bizim iç meselemizdir.
Sevmenin hakkını vermek, zor olanı sevmekle başlar...
O yüzden Eskişehirspor'luyuz!
Yukarı
AhmetTarik Liste gör
Usta Yazar

Ahmet Tarık
Yer: Ankara,Eskişehi
  Alıntı AhmetTarik Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Eyl/2011 saat 14:53
Alıntı yapılan Tulpar26

[

“Bugün Sovyetler Birliği, dostumuzdur; komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bu günden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir… Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inanci bir özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır. Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür… İnanç bir köprüdür… Tarih bir köprüdür… Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların (Dış Türklerin) bize yaklaşmasını beklememeliyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gereklidir…”

<P style="TEXT-ALIGN: right">Mustafa Kemal Atatürk

Bu hazırlıklardan hangisini yapabildik ? Wink

Yaptık yaptık çok güzel yaptık. Ne kadar dolandırıcı varsa işadamı kılığında Türk cumhuriyetlerine yolladık. Bir iki yıl içinde güvenlerini mahvettik. Üstüne Azerbaycan'da darbe girişiminde bulunduk, başarısız oldu. Elimize yüzümüze bulaştırdık. Daha da güvenilmez olduk.

Üniversitedeyken yurtta beraber kaldığımız Tacik bir arkadaş daha önce hiç dikkatimi çekmeyen bir şey söylemişti: "Türkiye Türkleri olarak Türk cumhuriyetlerindeki Türk'leri seviyorsunuz evet.. Ama onları ikinci sınıf Türk olarak görüyorsunuz. Siz onların ağabeyi, sahibiniz. Onlarsa size tabi olması gereken korumanıza muhtaç zavallılar. Kusura bakmayın ama bu tavrınızı hiç bir cumhuriyet kabul etmez. Artık öyle ya da böyle bağımsız devletleriz. Ve bize eşit şartlarda yaklaşma durumundasınız.."

Farkettim ki dediği çok haklı. Samimi yaklaşmıyoruz. Çok kaba bir milliyetçiik anlayışımız var. Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünkü resmi politikası Türk devletlerine demokrasi anlayaşını normal yollardan yerleştirip onların kendi özgür iradeleriyle bizimle birlik olması üzerine.. Bu amaçla 94'ten beri Büyük Öğrenci Projesi kapsamında Türkiye'de öğrenci yetiştirilip ülkelerinde iyi görevlere gelmeleri sağlanıyor.

Güney Azerbeycan konusuyla ilgili düşüncelerimi ilk sayfanın 3. ya da 4. mesajında yazdım. Şu aşamada Türkiye için çok tehlikeli bir konu. Fevri davranmamak gerekiyor. Devlet akılla yönetilir.

Azerbeycan Devleti'nin tarihini araştırırsanız tanıdık bir kahramanla karşılacaksınız: Enver Paşa.. Osmanlı devletinin son yöneticilerinden. İslamcı ve milliyetçi bir liderdi. Ama aşırıcı derecede fevri kararlarıyla ülkeyi olmadık savaşlara soktu ve koskoca imparatorluğun yıkılış sürecinin hızlanmasına sebep oldu...

Her şeyin bir vakti vardır. Filistin ve Suriye meseleleri günümüzde Türkiye için müdehale edilebilir konular.. Çünkü İsrail'in filistin'den başını kaldıramaması gerekiyor. O meseleyi çözerse sıra İran ya da Suriye'ye gelir. Bu da sınırımızda ciddi tehdit demek. Körfez savaşında Türkiye'ye olan büyük göçü ve ekonomimize etkilerini unutmamak gerek.

Aynı şekilde Suriye'deki karışıklık da bizi direk ilgilendiren bir konu.

Siyasi görüşler elbet olacak. Ama konular hakkında yorum yapmak, taraf olmak isteyen arkadaşların okuma yapmaktan kaçınmaması gerekiyor. Kusura bakmayın ama lise tarih bilgisiyle gündem değerlendirilemiyor malesef. Daha fazlası gerek.

Konudaki riski daha iyi anlayabilmek için lütfen Yücel Davası konusunu bir inceleyin. Öyle tartışalım:

http://nedir.antoloji.com/yucelci-turkler/

Burada hayli özet geçiyor konuyu. Türkiye'de çok bilinen bir olay değildir. Yücelcilerle ilgili bir belgesel çekmek istediğim için hayli detaylı araştırmış görüşmeler yapmıştım. Ama Ankara'da hayli yukarılardan bir yetkili makedonya ile aramızın şu sıra çok iyi oldugunu, Türk partisinin makedonya'da iktidar ortağı olduğunu ve yunanistan'la aralarının bozuk oldugu için bize yaklaştıklarını söyleyerek projeyi askıya almamı rica(!) etti. Neyse..

Okumak zor gelenlere özet geçeyim: Makedonya'da Türkler zor durumdadır. Üsküp büyükelçimiz örgütlenmelerini ve mücadeleye başlamalarını ister. Türkler örgütlenir. Yardım istemek için İsmet İnönü'ye gelirler. İsmet İnönü "Misak-ı Mili sınırları dışındaki unsurları Türk kabul etmediğini ve Türkiye'nin yardım edemeyeceğini" söyler..Ama yola çıkılmış ve deşifre olunmuştur bir kere. Sonrası zulüm, işkence, idamlar. Türkiye öylece seyreder. Gücü yetmez müdehale etmeye.. Ya da umursamaz.

Anlatmaya çalıştığım şu: Her şeyin vakti vardır. Konjonktür uygun olmadan ortaya sürülen davalar taraflarının canının yakmaktan öte sonuclar doğurmaz. Güney Azerbaycan konusu Türkiye açısından şu aşamada arka planda kalması gereken bir konu. Nasıl Atatürk döneminde bile Misak-ı Milli sınırlarında olan Musul Kerkük harita dısında kaldıysa, gücümüz yetmediyse bugün de İran gibi gergin bir devlet sınırlarında yaşayan Türklerin hayatlarını riske atma lüksümüz yok. Konuyu gündeme taşımak doğru değil.Zamanını beklemek lazım.
Tek dileğim Allah'tan, seni şampiyon görmek..
Yukarı
sRrCcN Liste gör
Yazar

Sercan
Yer: denizler
  Alıntı sRrCcN Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Eyl/2011 saat 18:36
Türk kardeşliğini soydaşlığı filan bir kenara bırakalım. Bizler öncelikle bu topraklar üzerinde doğanlarla etnik kimliği ne olursa olsun kardeş olalım.Sonrasında ise temel ilkemiz dini ve milliyeti ne olursa olsun ezilen hor görülen mazlum halkların yanında olmak olsun. Öğrencilik yıllarımda balkan ülkelerinden gelen türklerle ve azeriler, kazaklar, kırgızlar vs... tüm türki cumhuriyetlerden gelen öğrencilerle beraber kaldım. heriflerle aramızda zerre benzerlik yok. birbirimizden tamamen farklıyız. balkan ülkelerinden gelen türklerle biraz daha yakınız gibime geliyor. son 1 yıldır ise çinde yaşamaktayım. çinin doğu bölgesindeki bir çok liman şehirlerinde bulundum. bir sürü uygur var. onlarlada zerre bir benzerliğimiz bulunmamaktadır bu yüzden soydaşlık filan hikaye. yukarıda belirttiğim gibi önce bu ülke toprakları içerisinde doğanlarla kardeş olalım sonrası ise insanlığımızın gereği olan mazlum milletler
Sevgi muhabbet kaynar yanan ocağımızda,
Bülbüller şevke gelir gül açar bağımızda,
Hırslar kinler yok olur aşkla meydanımızda,
Aslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda.
Yukarı
MOD Liste gör
Deneyimli Yazar

Moderatör
  Alıntı MOD Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Eyl/2011 saat 10:24
Tartışma hakaret boyutuna ulaştığı için mesajlarınız kaldırılmıştır.

MOD
Yukarı
sRrCcN Liste gör
Yazar

Sercan
Yer: denizler
  Alıntı sRrCcN Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Eyl/2011 saat 16:03
admine, mesajları yayından kaldırdığı için teşekkür ederim. gereksiz saçma sapan hakaretlere cevap verdiğim için ise özür dilerim. kendi fikrimi belirttim. hakaret içeren yorumlar değilde, yapıcı eleştiriler gelirse daha uygun fikir alışverişinde bulunacağımız kanaatindeyim.
Sevgi muhabbet kaynar yanan ocağımızda,
Bülbüller şevke gelir gül açar bağımızda,
Hırslar kinler yok olur aşkla meydanımızda,
Aslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda.
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <12

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,265 saniyede hazırlanmıştır