eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > ESKİŞEHİRSPOR > Takım
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Teknik Direktörümüz Fuat Çapa

Cevapla Cevapla Sayfa  <1234>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Mer Liste gör
Usta Yazar

Mertcan
Yer: İst - Plovdiv
Online Durum: Offline
  Alıntı Mer Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Haz/2018 saat 19:56
Alıntı yapılan gündüzlerli2626

Hayirli olsun, Hosgeldin.

Helal olsun Fuat hoca
Yukarı
furemen Liste gör
Usta Yazar

AHMET
Yer: ANKARA
  Alıntı furemen Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 30/Haz/2018 saat 14:15
Fuat ÇAPA pozitif futbol oynatmaya çalışan bir hoca.Sistemi oturtana kadar sabırlı olmak gerek.Gerçi biz kimlere sabretmedik ki...
Eskişehirspor Halkın Takımıdır
Yukarı
EgoEs Liste gör
Deneyimli Yazar

muzaffer
Yer: Turkey
  Alıntı EgoEs Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 23/Tem/2018 saat 00:46
Hocam,
Hayalimdi gerçek oldu dedin, sıfırdan kadro kurma imkanı buldun.Sana verilen imkan bu zamana kadar hiçbir hocaya nasip olmadı.
Beklentiler belli.Şİmdi söz bitti,icraat zamanı.Hadi bakalım göster marifetini bu taraftarı ait olduğu yere çıkar
Uçurtmalar, rüzgar kuvvetiyle değil, bu kuvvete karşı uçtukları için yükselirler.
Yukarı
flaneur2016 Liste gör
Deneyimli Yazar

aydın tufan
  Alıntı flaneur2016 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Tem/2018 saat 09:44
Eskişehirspor Teknik Direktörü Fuat Çapa önemli açıklamalarda bulundu. Çapa şampiyon olacaklarına inandıklarını söylerken zor bir lig maratonu yaşanacağını belirtti.

3 bölgeye transfer istiyor
Radyospor’a konuşan Çapa şunları söyledi; “Çalışmalarımız devam ediyor. Gidişattan gayet memnunum. Maddi imkansızlıklara rağmen yönetimimiz olağanüstü bir çaba harcıyor. Eksik olan bölgelerimize de takviyeler yaptıktan sonra sezona hazır bir şekilde gireriz diye düşünüyorum. Stoper, orta saha ve forvet hattına transfer istiyorum. Lig başlamadan önce bu transferleri tamamlarsak bizim için çok daha iyi olur.”

Kolay kolay yapamaz
“İstediğimiz transferleri yüzde yüz gerçekleştirdik diyemem. Bize katkı sağlayacak oyunculara yöneldik. Eskişehirspor'un şu ana kadar yapmış olduğu transferleri herkes kolay kolay yapamaz. Bu tarz transferler sadece başkanımız Halil Ünal'ın yapabileceği transferler. Kulübün içerisinde bulunduğu şartları göz önüne alındığında Eskişehirspor yönetimini ve başkanını çok başarılı buluyorum.”

Lig çok geçecek
“Eskişehirspor'da şampiyonluk kadrosu oluşturmak istiyoruz. Büyük bir oranda da bunu başardık. Ben bu sezon bu hedefimizi başaracağımızı düşünüyorum. Bu sezon geçtiğimiz sezonlara göre çok daha zorlu geçecek. Geçtiğimiz sezon 1.Lig'de yer alan takımlarda ciddi takviyeler yaparak kadrolarını güçlendirdiler. 8 ila 10 takımın sezona ilk 2 hedefi ile başlayacağını düşünüyorum.”

Günay ile anlaştık
Günay Güvenç ile anlaştık. Kendisi İzmir'deki evini Eskişehir'e taşımak için bizden izin istedi. Cuma akşamı kampımıza katılacak. Oyuncu sadece bireysel idmanlar yapmış bir şekilde gelecek. Kendisine ekstra çalışmalar koyarak bu açığını gidermesini bekleyeceğiz. Sezgin Coşkun ve Tanase için de bu durum geçerli. Ayrıca Melih Ağa ile anlaştık. Eskişehir’e dönünce imzayı atacak.

Murat ile görüşmeler sürüyor
“Murat Akça stoper bölgesinde istediğimiz oyunculardan sadece bir tanesi. Ancak bir transferin gerçekleşmesi için sadece bizim istememiz yetmiyor. Murat sözleşmesi olan bir oyuncu. Kulüplerin anlaşması lazım, oyuncunun istemesi lazım. Maliyetinin uygun olması lazım. Yani sadece istemek ve talep etmek yetmiyor. Görüşmeler devam ediyor ancak Murat'ı alacağız diyemem.”

Atabey’i istiyorum
“Atabey Çiçek ile geçtiğimiz aylarda bir görüşme gerçekleştirdim. Kendisi bana 'Başakşehir beni kiralık olarak gönderirse Eskişehirspor'a gelmek isterim' demişti. Atabey'i Süper Lig'de oynatan antrenörde benim. O zaman Gençlerbirliği takımındaydı. Kendisi ismini yönetime verdiğim oyunculardan bir tanesi. Yönetimle anlaşırsa, maliyeti de uygun olursa Atabey'i kadromda görmek isterim.”

Karim geleceği yatırım
“Abdou Karim ile eğer sözleşme imzalarsak ileriye dönük bir yatırım olur diye düşünüyorum. Şu an için 1.Lig'in zorlu şartlarını kaldırabilecek seviyede değil. Bireysel anlamda yetenekli bir isim ancak adapte olması konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum. Yönetime bu konuda bir rapor verdim. İlk 11de oynayacak bir oyuncu değil. İki forvet transferi daha yapacağız.”

Issah tecrübeli oyuncu
“Kamal Issah Süper Lig ve Fransa ligi tecrübesi olan bir oyuncu. Geçen sezon Gençlerbirliğinde kötü bir sezon geçerdi. Özgüven konusunda kendisine iyi şeyler katarsak bize çok şeyler katacağını düşünüyorum. Emre Can Atila çok yetenekli bir oyuncu. Oynadığı mevkide ciddi anlamda yetenekli oyuncular var. Kendisini zorlu bir forma savaşı bekliyoruz. Zaman içerisinde forma giyip giyemeyeceği tamamen kendisini göstermesine bağlı.”

Beğendiğim futbolcular
“Bedirhan Altunbaş ve Semih Güler beğendiğim oyuncular. Ancak geçen sezon ben forma giydim, bu sezon da nasıl olsa forma giyerim diye düşünmemeleri gerekiyor. Bu sezon forma savaşı çok daha zorlu olacak. Bu sezon şampiyonluğu hedefleyen bir kadroda görev alacaklar. Kendilerini hem zihinsel olarak hem de psikolojik olarak hep hazır tutmak zorundalar. İkisinin de çalışmalarından memnunum.”

Fikstür çekincemiz yok
“Fikstür konusunda bir sıkıntımız ya da çekincemiz yok. Sezonun ilk haftaları bizim için biraz zorlu geçecek derken henüz yeni bir kadroya sahip olmamızdan kaynaklı problemler yaşayabileceğimizi ön gördüğümüz için bu açıklamayı yapmıştım. Neredeyse sıfırdan kurulan bir kadro için de bunlar gayet normal durumlar diye düşünüyorum. Ama her geçen gün üzerine koyarak ilerleyen bir takımız. Bu haftaları da en az hatalar ile geçmeye çalışacağız.”
Yukarı
Burak2626 Liste gör
Usta Yazar

Burak
Yer: İzmir
  Alıntı Burak2626 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 18/Eki/2018 saat 21:13
Eskişehirspor bu sezon en sıkıntılı süreçlerinden birisini yaşıyor. Fuat Çapa’nın da artık bunaldığı ve istifa kararı aldığı öğrenildi. Sportif Direktör Ayhan Taşçı ile tesis içindeki sıkıntıları da çözmek için uğraşan Fuat Çapa’yı bazı yöneticilerin araya girerek istifa kararından döndürdüğü öğrenildi

MÜCADELEDE YER ALDI
Eskişehirspor bu sezon en sıkıntılı süreçlerinden birisini yaşıyor. Sezon başında açılmayan transfer tahtası nedeniyle takım yeni katılan oyuncular forma giyemedi. Ligde 8 hafta geride kalırken ateş hattında bulunuyoruz. Bu sürede Teknik Direktör Fuat Çapa tüm sıkıntılara rağmen takımda kaldı. Mücadelenin içinde yer aldı.

İSTİFA KARARI ALDI
Bunun yanında kulübe bir kuruş gelir bulunmazken tesislerde de ihtiyaç sıkıntısı yaşandığı ve bunun karşılanmadığı hatta personelin tesislerdeki eksikleri artık Teknik Direktör Fuat Çapa’dan istediği iddia edildi… Hem takımı çalıştıran hem genç oyuncuları motive etmek için uğraşan Fuat Çapa’nın da artık bunaldığı ve istifa kararı aldığı öğrenildi.

ÇAPA İKNA EDİLDİ
Sportif Direktör Ayhan Taşçı ile tesis içindeki sıkıntıları da çözmek için uğraşan Fuat Çapa’yı bazı yöneticilerin araya girerek istifa kararından döndürdüğü öğrenildi… Tesislerde akşam saatlerinde Başkan Halil Ünal ile görüşen Fuat Çapa takımın başında antrenmanda yer aldı… Tesislerde yaşanan eksiklerin bundan sonra teknik kadroya yansıtılmadan yönetim tarafından çözülmesi bekleniyor…
Erhan ÜNAL
Yukarı
Daredevil Liste gör
Deneyimli Yazar

Onur
Yer: Ankara
  Alıntı Daredevil Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Eki/2018 saat 17:23
yapabilecek hiçbir şeyi yok. kötü oynayan olsa yerine sokcak futbolcusu bile yok. kötüyü geçtim sakatlanan oyuncuyu değiştiremiyor. eldekilerinde durumu kalitesi kapasitesi belli. Hala burda durması bile mucize. ben nedenini bile anlamıyorum. her hafta 4-5 yiyen ve yiyecek takımın başında durmak, ve haftaya da öyle olacağını bilmek zor.
Yukarı
kayılı Liste gör
Usta Yazar

ahmet arısoy
Yer: Turkey
  Alıntı kayılı Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Eki/2018 saat 18:44
genç oyuncularımızın oynadığı her maç kendileri için bulunmaz bir nimet ve derstir.

kendilerini geliştirmeye çalışmalılar. ayrıca genç oyuncuların moralini ve şevkini kırmamalıyız.
tartışmaya gerek yok, en büyük ESES
Yukarı
ESES_SEVDASI Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
Yer: Ankara
  Alıntı ESES_SEVDASI Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 28/Eki/2018 saat 18:23
Bu galibiyete belki de en çok sevinen siz oldunuz Hocam, maç sonu sevinciniz gözlerinizden okunuyordu, yokluklar içerisinde verdiğiniz mücadeleniz için çok ama çok teşekkürler..
Yukarı
gündüzlerli2626 Liste gör
Deneyimli Yazar

mehmet
Yer: Almanya
  Alıntı gündüzlerli2626 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 12/Oca/2019 saat 11:15

ZORLU 90 DAKİKA

Taşları Eksik Bir Satranç Ustası: Fuat Çapa

Satranç ve Futbol                                          

“ “Satranç dahisi olarak adlandırılmaya itiraz ediyorum çünkü kendimi bir şekilde satranç oynamış olan genel bir dahi olarak görüyorum. Yüzme ile ilgilensem yüzmede de şampiyon olurdum."”
      Yukarıdaki sözler dünyanın gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusu olarak tanımlanan şampiyon Fischer'a ait. Düşünce ve kafa yapısı, alan fark etmeksizin insanı öne çıkarır. Çalışma disiplini ve fikirlerini uygulama biçimi mühendis de olsanız, öğretmen de olsanız soyut olarak çok fazla değişmez. Ancak soyut olarak değişmeyen bu parametreler, sonucu somut olarak değiştirebilir.

Aslında futbol da satrançtan çok farklı değildir. İkisi de sonuçta bir zeka mesaisinin sonunda karar verilmiş hamleler üstüne bağlı bir oyundur. Fakat satrançta herkes 16 taş ile başlar oyuna. Oyunda taşlarının hepsini veya şahını rakibe kaptıran kaybeder. Fakat futbolda herkes eşit başlamaz. Sadece sekiz piyonla oynayan ve "kaybetmeyen" insanlar vardır. Bugün onlardan biri ve benim için en önemlisini hakkında yazacağım, Fuat Çapa.

Çölde Bir Vaha: Eğitimli Çapa

Türk futbolunun genç değerlerinden Fuat Çapa, henüz 4 yaşındayken ailesi ile Belçika'ya göç ediyor.
Bu göç onun ve artık sisteme ve bilimsellikten çok uzaklaşmış Türk futbolunun dönüm noktası oluyor. Orada çok kaliteli bir eğitim gördükten sonra çok yönlü ve donanımlı bir insan olma yolunda en önemli adımlarını atmış oluyor. Belçika'da bankacılık yapan ve hatta özel bir bankanın kuruluşunda ciddi bir rol oynayan Çapa, Türkiye'nin tek diplomalı teknik direktörü olarak 2000 senesinde Belçika ekiplerinden KFC Turnhout'un başına geçiyor ve şampiyonluk yaşıyor. Ardından 2002-2003 seneleri arasında Chelsea, Real Madrid, Hollanda milli takımı gibi takımları çalıştırmış Guus Hiddink tarafından bizzat eğitim alıyor. Tabi ki tüm bunlar yaşanırken hocanın 30'lu yaşlarının başlarında olduğunu unutmamak lazım. Hangi insan 30 yıllık ömrüne bu kadar fazla icraat sığdırabilir? Aldığı eğitimler sırasında Belçika'da sırayla Patro Maasmechelen, Heusden-Zolder, Geel ve Hamme takımlarında başarıyla görev alıyor. Tabii bu sıralar Türk futbolunda bu kadar sıkıntı var iken, Avrupa'nın birinci ve ikinci liglerinde istikrarlı olarak başarısını ve disiplinini sürdüren genç teknik adam Fuat Çapa, bu dalda ilk teknik direktör olma unvanını da kazanmış oluyor ve Türkiye'de ki takımlarında çok ilgisini çekiyor ve Gençlerbirliği ile bu ülkedeki maratonu da başlamış oluyor.

Uzun uzun Gençlerbirliği, Kasımpaşa, Antalyaspor ve Boluspor takımındaki performasını anlatmayacağım. Sadece tüm bu takımlarda skor ne olursa olsun oynattığı pozitif futbol sayesinde, adaletli, mütevazı tavırları ve açıklamaları ile "Fuat Çapa Mucizesi" kalıbının halk arasında çok sık kullanıldığını belirtmek isterim. Kendisine Gençlerbirliği taraftarları tarafından plaket verilmiş, onun adına pankartlar açmışlardır.

Fuat Çapa Mucizesi ve Eskişehirspor

Eskişehirspor'un son zamanlarda başına gelen en güzel şeydir Fuat Çapa. Bizim için şanstır. Fuat Çapa'nın rasyonalist ve bilimsel bir teknik adam olduğunu zaten biliyorduk. Kendisi Avrupa'da yetiştiği için profesyonellik anlayışı bizdekilere göre çok farklı. Yaptığı transferleri oynatamaması, kendisine bir kuruş para verilmemesi, tesislerdeki her şeyden kendisinin sorumlu hale gelmesinin ve bir çok olumsuz şeyin arasında "Ben Eskişehirliyim, Eskişehirspor benim hayalimdi, hayallerimi yıktılar." diyecek kadar duygusal biri olduğunu bilmiyorduk. "Burası Eskişehir, burada yaşıyorsanız umutsuz olmanız imkansız." diyecek kadar Eskişehirli, "Olmayan şeylerden bahsedersek, elimizde olan şeyleri de kaybederiz. Olmayan bir şeyleri aramayacağız. Olanlara mutlu olacağız." diyecek kadar da realist ve dobra bir insan Fuat Çapa. O bu şehirde profesyonel değil bu şehirde Eskişehirsporlu bir nefer.

Tabi onun verdiği mücadeleyi anlatmak çok zor olur. Kelimeler kıyafetsiz kalır fakat teknik anlamda bizim çocuklara verdiği şeyleri anlatabilirim. 17 hafta önce sahada kafasını kaldıramayacak kadar ürkek, topla üç saniyeden fazla oynayamacak kadar çekingen bir takımı, 17 hafta sonra rakibe sahayı dar edecek bir biçimde pres yapan, olgun ve kontra ataklar ile pozisyonlara giren, kapalı defansları açan, kalenin önünde otobüs değil tank park eden bir takıma dönüşmesi mucizevi bir olaydır. İşte yukarıda bahsettiğim "Fuat Çapa Mucizesi" kalıbının ne kadar doğru olduğunu iliklerimize kadar hissettiğimiz bir sezon yaşıyoruz. Adeta bir satranç ustası gibi oyuna direkt katkı yapan hamleler ve verim alamadığı oyuncunun mevkisini değiştirerek takımın en iyisi yapan bir mucizevi dokunuş bu. Veziri, kalesi, fili olmayan bir oyuncunun piyonlarla maçı kazanmasıdır bu yaşananlar. Fuat Çapa'nın genel felsefesi anladığım kadarı ile "Ben asla kaybetmem, ya kazanırım ya da bir şeyler öğrenirim." sözünün temelidir. Eski yazılarımda yazdığım gibi, bu mantalite, araştırma-geliştirme aşaması bitmiş, seri üretime geçmiş ve kusursuz işleyen bir makine yaratmıştır. Bu makinenin yakıta ihtiyacı vardır ama bunu sağlayacak yönetim yoktur.

Futbolcuların tek tek kişisel gelişimleri ile ilgilenen ve bu sahaya bunu kadar somut bir şekilde yansıtan Fuat Çapa, sadece benim gibi futbol ve eknik direktör mesleğine ilgi duyanları değil herkesi kendine hayran bırakmıştır.

O bizim için Fuat Çapa değildir. Fuat Çaba'dır. Fuat Baba'dır

11.01.2019

Sezer Toptaş
zorlu90dakika.blogspot.com
O SENE BU SENE
Yukarı
tarikesk Liste gör
Deneyimli Yazar

Tarik Sagdic
Yer: Adapazarı
  Alıntı tarikesk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 12/Oca/2019 saat 20:58
Uzun zamandır forumda gördüğüm en iyi yazılardan.
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1234>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,578 saniyede hazırlanmıştır