eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > ESKİŞEHİRSPOR > Güncel Sonuçlar ve Yorumlar
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

UEFA AL 2.ön eleme Eskişehirspor-St Johnstone

Cevapla Cevapla Sayfa  123 131>
Yazar
Mesaj Ters sıralama
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
yakuza26 Liste gör
Deneyimli Yazar

Battal
Yer: Sevdamın Şehri
Online Durum: Offline
  Alıntı yakuza26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Konu: UEFA AL 2.ön eleme Eskişehirspor-St Johnstone
    Tarih: 29/Tem/2012 saat 14:06
Çok güzel bir yazı olmuş..teşekkürler..

Futbolu nasıl bilirsiniz?

Geçen perşembe akşamı, Eskişehir'de maç vardı. Eskişehirspor uzun bir aradan sonra Avrupa mesaisi için sahaya çıktı. Rakibi İskoçya'nın St. Johnstone takımıydı.

Çarşamba gecesi Eskişehir'in Barlar Sokağı'nda İskoç taraftarlarla karşılaşınca, açıkçası şaşırdım. Uçakların, trenlerin çalışmadığı da hesaba katılırsa, Avrupa'nın ta bir ucundan Anadolu'nun bozkırına gelmeyeceklerini düşünmüştüm.

Sadece gelmekle kalmamışlardı. Eskişehirsporlu gençlerden üçlü çekmeyi, 'Es Es Es Ki Ki Ki' diye tezahürat yapmayı öğreniyorlardı. Onlara St. Johnstone'un tezahüratlarını öğretiyorlardı. Eskişehirliler ve İskoçlar kaşkollerini değişmişlerdi. Kırmızı-Siyah formaların üstünde Mavi-Beyaz kaşkoller, Mavi-Beyaz formalı İskoçların boynunda da Kırmızı-Siyah kaşkoller vardı.
Maç günü İskoç taraftarların, tahmin ettiğimden de kalabalık bir grup olduğunu fark ettim. Şehrin her yerinde onlara rastlamak mümkündü. Meraklı, rahat ve iletişim kurmaya hevesliydiler. Bir İskoç çift, Porsuk kenarındaki yeşil banda havlularını serip güneşlendi. Böyle bir manzaraya alışık olmayan Belediye Zabıtası, anlatıldığına göre, ne yapacağını şaşırmış.

Gün, böyle renkli görüntülerle gelip geçti. Maç saati geldi. Polisin her zamanki abartılı tedbirlerle ablukaya aldığı stada güçlükle ulaştık. Stat çevresinde yüzlerce İskoç, mütebessim ve memnun edalarıyla, gün boyu dostluk kurdukları anlaşılan Eskişehirsporlu gençlerle vedalaşıyorlardı. Kendilerine ayrılan tribüne ulaşabilmeleri için polis kordonuna bir yarma harekatı gerçekleştirmeleri gerekeceğini düşünüp, ben de tebessüm ettim. Stat çevresindeki atmosfer ile polisin tutumu arasında o kadar bariz bir zıtlık vardı yani.

Sonra maç başladı. Eskişehirsporlu taraftarlar stadı doldurmuştu. Yine gülümsedim. Çünkü Gaziantepspor, Kayserispor gibi takımlar tarihlerinde ilk defa Avrupa arenasına çıktıklarında bile, ancak birkaç bin seyirciye oynayabilmişlerdi. Ramazan arifesinde, aşırı sıcak bir havada, maç şifresiz kanaldan naklen yayınlanıyorken, isimsiz bir İskoç takımı ile yapılacak maç için ise, Eskişehirsporlular stadı doldurmuşlardı. Üstelik pek de ucuz olmayan bilet fiyatlarına rağmen.
Maç boyunca İskoçlar kendi tribünlerinde eğlendiler. Eskişehirspor tribünleri hem onları hem de İskoç takımını alkışladı. Gülüş cümbüş başlayan maç, gülüş cümbüş bitti.
Futbolu nasıl bilirsiniz? Herhalde böyle değil.
Şimdi ister misiniz, Eskişehirli gençler Porsuk kenarında, çim bandın üstünde güneşlenmeye başlasınlar. Sonra bu, her yaz tekrarlanan bir alışkanlık halini alsın. Yıllar sonra birileri, Anadolu'nun ortasında böyle alakasız bir alışkanlığın nereden kaynaklandığını merak ederse, İskoç çifti bulacak. Sadece bir maç için Avrupa'nın öteki ucundan Eskişehir'e gelmiş İskoçları...
Belki de Eskişehirli gençlerin Porsuk kıyısında güneşlenmesine hiç izin verilmeyecek. Ama Eskişehir'e gelmiş olan İskoçlar, burada birçok gencin hayatında çok nadide izler bıraktılar. Kendileri çok nadide hatıralar biriktirdiler. Bir yanı Eskişehirspor'un diğer yanı kendi takımlarının renklerini taşıyan kaşkollerini koleksiyonlarına eklediler ve gittiler.

AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Finli politikacı Olli Rehn mesela, 'Türkiye'yi takımıma dört gol atan Fethi sayesinde tanıdım' demişti. Kendisi için Türkiye'nin Avrupalılığını Eskişehirspor'un temsil ettiğini söylemişti. Belki geçen hafta Eskişehir'e gelen İskoçlardan biri de mesela, yirmi yıl sonra uluslararası bir tercih yapması gerektiğinde... Ne bileyim, Eskişehir ile Viyana'dan birini seçmesi gerektiğinde...
Neyse ben sizi fazla meşgul etmeyeyim. Uluslararası tercihlerin öyle futbol gibi süfli işlerin etkisiyle yapılmaması gerektiğini düşünüyordunuz muhtemelen. Futbolu süfli bir iş olarak görmüyorsanız da, Galatasaray'ın, Fenerbahçe'nin transferleriydi, Beşiktaş'ın fakirlik edebiyatıydı, şikeydi, teşvikti... Çok işiniz vardır.

Cemalettin TAŞÇI / Akşam
( http://www.aksam.com.tr/futbolu-nasil-bilirsiniz-7289y.html )

Eskişehirspor demek; bir şehrin alın yazısı demektir..
Yukarı
darknESS Liste gör
Usta Yazar

Onur
Yer: Turkey
  Alıntı darknESS Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Tem/2012 saat 21:31
Alıntı yapılan since65

Takip edebildiğim kadarıyla İskoç taraftarlarla kurulan iletişimin ES ES ve Türk futbolu adına bir artıya dönüşmesinde darknESS rumuzlu Onur kardeşimizin olağanüstü çabası ve başarısının katkısı büyük oldu. Kurulduğu günden beri ES ES e gönül veren bir taraftar olarak kendi adıma Onur kardeşime teşekkür ediyor ve tebrik ediyorum.

Vehbi Abi cok tesekkur ederim yazdiklarin icin kisisel olarak elimden geleni yaptim. Konu EsEs olunca malum hepimiz bircokseyi severek yapiyoruz. Benim onlarla daha cok iletisim kurmamdaki sans istanbulda yasiyor olmamdi. Onlar icin ugrasirken inanin bende zevk aldim bir yerde. Corbada bir miktar tuzumun bulunmasinin sevinci var. bu sayede gunun birinde iskocyaya gidersem ziyaret edebilecegim insanlarla tanistim
dusmanlari kardes yapan ESES
Yukarı
since65 Liste gör
Usta Yazar

vehbi
Yer: Eskişehir
  Alıntı since65 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Tem/2012 saat 18:39
 Takip edebildiğim kadarıyla İskoç taraftarlarla kurulan iletişimin ES ES ve Türk futbolu adına bir artıya dönüşmesinde darknESS rumuzlu Onur kardeşimizin olağanüstü çabası ve başarısının katkısı büyük oldu. Kurulduğu günden beri ES ES e gönül veren bir taraftar olarak kendi adıma Onur kardeşime teşekkür ediyor ve tebrik ediyorum.
since1965
Yukarı
irfnzcn Liste gör
Usta Yazar

irfan
Yer: eskişehir
  Alıntı irfnzcn Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Tem/2012 saat 18:24
SENİ BİZİM KADAR SEVEN OLDU MU?
Yukarı
darknESS Liste gör
Usta Yazar

Onur
  Alıntı darknESS Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Tem/2012 saat 01:35
Beyler arada bir efsane yarattik gene Eskisehirde o ortami yaratan yaratmamiza hak taniyan herkese tesekkurler. Gelenler sadece Perth sehrinde yasayanlar degildi cesitli ingilizlerde vardi baska ingiliz takimlarinin avrupa dahil deplasmanini takip etmis. Iyi saklayin o gune dair resim ve videolarinizi, zaten ilk baslarkende boyleydik derken yada 30 sene sonra anlatirken kiymetli olacak. Iskoclar simdiden acaba nasil aynisini yapaeiz diye dusunuyorlar. Gercekten hepimiz superdik
dusmanlari kardes yapan ESES
Yukarı
ramozotti Liste gör
Usta Yazar

Ramazan
Yer: -kızılcıklı-
  Alıntı ramozotti Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2012 saat 12:05
maleckinin tribüne çağrılış şekli çok komikti...taaraftar olarak malesef hiç yaratıcı değiliz....dk 5 te zıpla zıplamyan i....fln fln...ornganizasyon çok kötü açık bando esesle esesim geldi işte ye giriyo...kapalı başka telden..tribünü hiç beğenmedim açıkçası ....  
bizdeki aşk mum ışığında göz göze değil...meşaleler altında omuz omuza!!!!
Yukarı
sinanes26 Liste gör
Deneyimli Yazar

sinan
Yer: eskişehir
  Alıntı sinanes26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2012 saat 12:01
maç trt den verilecekmi netleştimi?
Yukarı
ersin2626 Liste gör
Usta Yazar

ErsiN
Yer: Eskişehir
  Alıntı ersin2626 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2012 saat 09:33
≈αηα∂σℓυ уıℓ∂ızı єѕкιşєнιяѕρσя≈
Yukarı
Güray26ES Liste gör
Usta Yazar

Güray
  Alıntı Güray26ES Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2012 saat 08:53
UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda Saint Johnstone ile ilk maçı Eskişehir’de oynayan Eskişehirspor taraftar desteğiyle yine Türkiye gündemine oturdu.
Her Zaman Her Yerde En Büyük ESES
Yukarı
okankaramese Liste gör
Usta Yazar

OKAN KARAMEŞE
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı okankaramese Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2012 saat 08:40

Futbolun adaleti

Eskişehir dün akşam kendinden bir gömlek zayıf olan rakibini rahat yendi, muhtemelen rövanşı da alıp üçüncü turu bekleyeceklerdir. Maç ciddi bir sınav olmaktan uzaktı; yenilerden Boffin iyi sinyaller vermedi, Servet bildiğimiz hatalı paslarını sürdürdü, Melecky ise heyecanlıydı. Maçtan herkesin esas aklında kalansa, 63. dakikadaki garip enstantaneydi.

Dakika 63’tü... İskoç takımının santrforu Craig sakatlanıp yerde kaldı, onun sakatlığında payı olmadığını düşünen Eskişehirliler oyuna devam ettiler. Melecky’nin soldan iyi pasında Alper kaleciyle karşı karşıya kaldığı sırada İskoç teknik adam çıldırmış, dördüncü hakemle didişmeye başlamıştı bile! Alper’in şutunu kaleci Mannus çeldi, top kornere çıktı ama St.Johnstone koçu Lomas’ın siniri geçmedi. Dede köşe atışını yapmak için beklerken Lomas bu kez orta hakem Vucemilovic’i sıkıştırıyordu taç çizgisi kenarında...

Tüm Eskişehirliler ceza alanında Dede’nin ortasını bekliyorlardı, İskoçlar da savunma pozisyonu almışlardı. Ama belli ki o anda Dede, Lomas’ın yaşadığı hayal kırıklığını kendine yediremedi. Umulmadık bir şekilde korneri hafifçe dışarıya yuvarladı. Eskişehirliler şaşkındı. İskoçlar şaşkındı. Hakem dahi şaşkındı, birkaç saniye ne olduğunu anlayamadı adeta. Dede kendine yakışanı yapmıştı. Şüpheli bir gol istememişti... Usulce auta bırakmıştı şaibeli topu...

Kaleci Mannus aut atışını kullandı, topu hızlıca kapan Eskişehirliler sağdan hızlı bir hücum geliştirip sadece 20 saniye içinde Veysel’in serseri mayın şutundan buldular golü! Kaleye dahi gitmeyen top İskoç Wright’ın ayağından St.Johnstone fileleriyle buluştu! Futbolun adaleti yoktur derler hep... Belki de vardı bazen...

Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  123 131>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,531 saniyede hazırlanmıştır