eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

205.894 Sözleşmeli Artık Kadrolu

Cevapla Cevapla Sayfa  12>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
oner Liste gör
Usta Yazar

öner
Yer: Doktorlar
Online Durum: Offline
  Alıntı oner Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Konu: 205.894 Sözleşmeli Artık Kadrolu
    Tarih: 05/Haz/2011 saat 11:02
Dün itibariyle resmi gazetede yayımlandı kararname..Seçim yatırımı olduğu çok belli ama yine de sözleşmeli çalışanlar için çok iyi oldu..Herhangi bir süre çalışma veya bekleme şartıda getirilmiş olmaması güzel. 4-C liler, Mahalli İdare'de çalışan sözleşmeliler ve Trt'de çalışan sözleşmeliler yararlanamayacak..Esasında olması gereken buydu, hakkımız olanı aldık diye düşünüyorum sözleşmeliler olarak.

4/B'li sözleşmeliler artık kadrolu!
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ilk olarak açıkladığı sözleşmeli memurların kadroya alınmasına ilişkin düzenleme bugün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışanların memur kadrolarına atanması amacıyla “Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname”, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile birlikte devlette sözleşmeli olarak çalışan 4/B statüsündeki kamu personeli daimi memur kadrosuna geçebilecek.

NEDİR BU 4B

Kamuda 650 sayılı devlet memurları yasasına göre 4A, 4B, 4C ve 4D olmak üzere dört ayrı kategoride çalışan bulunuyor. 4A'lılar iş garantisi bulunan klasik devlet memurlarını kapsıyor. Toplu sözleşme hakları bulunuyor ancak grev hakları bulunmuyor.

4B'liler devletin ihtiyacına göre 12 aylık sözleşme ile alınıyor. Her yıl sözleşmelerinin yenilenmesi gerekiyor. Çalışma koşulları 4A'lılarla aynı olmasına rağmen özlük hakları itibarı ile 5510 sayılı sosyal sigortalar kanununa tabi bulunuyorlar. Bu kapsamda öğretmenler başta olmak üzere doktorlar, hemşireler, laborantlar ile diyanet işleri başkanlığına bağlı vaiz, kuran öğreticisi ve imam gibi çalışanlar bulunuyor. Bugün çıkan Bakanlar Kurulu kararnamesi ile yaklaşık 190 bin kişi daimi devlet memuru olma hakkı kazanıyor.

4C'liler ise daha çok mevsimlik işçilerden oluşuyor. Özelleştirme sonrası işsiz kalanların da geçebildiği bu kadronun şartları tekel eylemlerinden sonra düzeltilmişti. Ancak bu kapsamda yaklaşık 100 bin çalışan buılunuyor. Bunlar da uzun süredir daimi devlet işçisi kadrosuna geçmek istiyor.

4B kapsamındakiler ise daimi devlet işçileri oluyor. Sendikal hakları sayesinde kamunun en iyi şartlarına sahip bu kadroda da iş güvencesi bulunuyor.

HERKES YARARLANAMAYACAK

Kararnameden kamuda çalışan tüm sözleşmeliler ise yararlanamayacak. 4/C'liler hiçbir şekilde bu kapsamda yer almazken 4/B'lilerden de yararlanamayacaklar bulunuyor. Bunlar arasında 4/B'li olmakla birlikte hafanın veya ayın belli günlerinde görev yapan avukatlar ile üniversitelerin Ar-Ge projelerinde çalışan sözleşmeliler daimi kadroya geçemeyecekler.

Örneğin Yıldız Teknik Üniversitesi'nde depreme karşı dayanıklılığı artırma projesinde çalışan bir mühendis daimi devlet memuru olamayacak.

TRT'de çalışan sözleşmeli personel de bu kararnameden yararlanamayacak. Çünkü TRT''nin sözleşmeli kadro esasına göre hazırlanmış kendi yasası bulunuyor.

KADROYA NASIL GEÇİLECEK?

Kamuda çalışan 190 bin sözleşmeli personel bu kararname ile daimi kadro imkanı yakalayacak. Kadroya geçmek ise isteğe bağlı olacak. 4/B'den ayrılmak isteyenler 30 gün içinde kurumlarına başvuruda bulunacaklar. Kurumlarda 60 gün içinde intikalini sağlayacaklar. Mevcut haklarından hiç biri kayıp olmaksızın yeni kadrolarına geçebilecekler.

AİLE HEKİMLERİNE PİYANGO

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda sadece 4/B personeli 4924 sayılı kanuna tabii sağlık personeli de daimi devlet memuru kadrosuna geçebilecek.

Bunlar arasında Sağlık Bakanlığı'na bağlı dispanserlerde çalışan hemşireler ile aile hekimleri de kadroya geçebilecek.

ÖĞRETMEN İŞİ KAFALARI KARIŞTIRDI

4/B kararnamesiyle kamuda sözleşmeli olarak çalışan yaklaşık 70 bin öğretmen daimi öğretmenlik kadrosuna geçecek. Ancak Mili Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu kısa bir süre önce 15 bin sözleşmeli öğretmen alınacağını açıklamıştı.

Hükümetin bir taraftan sözleşmelileri kadroya geçirirken bir taraftan da sözleşmli öğretmen alacak olması çelişki olarak yorumlandı. Ancak yeni alınacak 15 bin sözleşmelinin özelikle doğu ve güneydoğuda ortaya çıkacak öğretmen açığını kapatmak için olduğu tahmin ediliyor.

www.milliyet.com.tr
Cennettir Bu Dünya Seni Sevene, Gerçek Olur Her Rüya ES-ES'liyim Diyene...
Yukarı
spongeBOBmarley Liste gör
Usta Yazar

ahmet
Yer: ankara
  Alıntı spongeBOBmarley Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2011 saat 11:33
bu iyi oldu ya seçim bahanesiyle sözleşmelileride kadrolu yaptılar
sözleşmeli olmak çok zor bi durumdu artık daha rahatım :))
Yukarı
cresadur Liste gör
Usta Yazar

fatih
Yer: Çorum DSİ
  Alıntı cresadur Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2011 saat 11:44
Bende devlet su işlerinde sözleşmeli olarak görev yapıyordum hoş saten 2010 puanı ile 3 atama daha vardı kadroya büyük ihtimal gecececektim ama bu kadro olayı tüm sözleşmelilere geldiyse yazıklar olsun diyorum o kadar çok torpille kurumlara giren varki belediyeler ilözelidareleri çalışan mühendis kadrosunun neredeyse hepsi tanıdık vasıtasıyla girmiş umarım kadro sadece kpss ile girenlere uygulanır
DSİ Es Es
Yukarı
champions26 Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
  Alıntı champions26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2011 saat 11:47
Devletin para musluğu yıl sonunda zorunlu sağlık sigortası var.Yeni gelir kaynağı kapıda.Sigortası olmayanlar her ay devlete para ödeyecek.Ödemezlersede cezası var. Ayrıca Yeşil Kart lılarda ödeyecek sağlık sigortası primi böyle konuşuluyordu geçen sene.
Yukarı
emrah_eli Liste gör
Usta Yazar

Emrah
Yer: İzmir
  Alıntı emrah_eli Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2011 saat 15:06
Birde ağustosta 55000 öğretmen alsalar tam olacak
Yukarı
halilsezer Liste gör
Deneyimli Yazar

Halil SezeR
Yer: Turkey
  Alıntı halilsezer Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2011 saat 15:31
Alıntı yapılan cresadur

Bende devlet su işlerinde sözleşmeli olarak görev yapıyordum hoş saten 2010 puanı ile 3 atama daha vardı kadroya büyük ihtimal gecececektim ama bu kadro olayı tüm sözleşmelilere geldiyse yazıklar olsun diyorum o kadar çok torpille kurumlara giren varki belediyeler ilözelidareleri çalışan mühendis kadrosunun neredeyse hepsi tanıdık vasıtasıyla girmiş umarım kadro sadece kpss ile girenlere uygulanır

Bende DSİ' de sözleşmeli olarak çalışıyorum. Burada belediye, il özel idare vs. gibi kurumlara KPSS puanı olmadan atananların bu haktan yararlanamayacağı konuşuluyor. Çünkü o zaman sözleşmeli sayısı 200 bin i hayli hayli geçer sanırım.

Ama dediğin gibi önümüzde 3 atama daha var ve büyük ihtimal şimdi kadroya geçmesek bile bu 3 atamadan biriyle atanacaktık zaten. Başvurmak iseğe bağlıymış. Başvurmayıp beklesem mi diyorum bi yandan. Bi yandan da seçimden sonra kadrolu alınacak personel sayısında azalma olur mu diyorum. Bir de DSİ'de biliyorsun 5 sene tayin hakın olmuyor. Bunuda düşünmek gerek. 30 gün var önümüzde bence iyi düşünmek gerekli. 
Siz ağır takılan hafif insanlarsınız...
Yukarı
oner Liste gör
Usta Yazar

öner
Yer: Doktorlar
  Alıntı oner Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2011 saat 15:32
Alıntı yapılan emrah_eli

Birde ağustosta 55000 öğretmen alsalar tam olacak

Bu sayı 10.000 ile sınırlı kalacak gibi gözüküyor ama baskılarla falan 30.000'e çıkabilir bir ihtimal.

Bu arada evet belediye, mahalli idareler ve Trt'de çalışan sözleşmeliler bu haktan yararlanamayacakmış.
Cennettir Bu Dünya Seni Sevene, Gerçek Olur Her Rüya ES-ES'liyim Diyene...
Yukarı
alikula Liste gör
Deneyimli Yazar

Ali KULA
  Alıntı alikula Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2011 saat 20:48
1 gece de kadro dağıtan hükümet kucağımıza bu sabah 190.000 yeni bebek bıraktı. Böylece besleyip büyüteceğimiz, ölene kadar bakacağımız, öldükten sonra da ailesine bakacağımız 190.000 yeni bebeğimiz var.
Devletçi Ankara partilerine oy verdiğimiz sürece Benzinde, mazotta, doğalgazda, internet bağlantı ücretinde, telefon dk ücretlerinde, elektrik te vs vs DÜNYA ŞAMPİYONU olmaya devam edeceğiz.
Angry

Yukarı
Erkan26 Liste gör
Usta Yazar

Erkan C.
Yer: Eskişehir
  Alıntı Erkan26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2011 saat 22:48
Bu forumda yaşı 30'a gelmiş ama cahil cahil konuşan o kadar çok insan var ki...
Kuvvet elindeyse adaleti sağlamalısın. Adaleti sağlayamıyorsan ya korkaksındır ya aciz!

Yukarı
Volkan Liste gör
Usta Yazar

Volkan
Yer: Turkey
  Alıntı Volkan Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2011 saat 22:50
Alıntı yapılan Erkan26

Bu forumda yaşı 30'a gelmiş ama cahil cahil konuşan o kadar çok insan var ki...

Senin önünde daha 7 sene var rahat rahat konuş..
Eskisehirspor

YÖNETİM İSTİFA !
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  12>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,547 saniyede hazırlanmıştır