eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Temel Dil Bilgisi ve Yazım Kuralları

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 56789 10>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
erhanozkalgay Liste gör
Yeni Yazar

Erhan ÖZKALGAY
Yer: EStanbul
Online Durum: Offline
  Alıntı erhanozkalgay Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Tem/2011 saat 14:20
Alıntı yapılan Red_Lightning

Alıntı yapılan erhanozkalgay

Alıntı yapılan RossoNero

Şey herzaman ayrı yazılır,
her şey,

bir şey,

hiçbir şey.

"her zaman" olmasın? Exclamation
Her şey ayrı yazılır. Benim bildiğim en kolay hatırlama yolu bu.

Erhan kardeş kastettiğim şey farklıydı. RossoNero mesajında "her zaman" değil "herzaman" yazmış...

Haklısın onu gördüm. Benim demek istediğim de, her şeyin ayrı yazılacağı. Yani buna her zaman da dahil, her biri de. her şeyden kasıt bu aslında.
Yukarı
erhanozkalgay Liste gör
Yeni Yazar

Erhan ÖZKALGAY
  Alıntı erhanozkalgay Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Tem/2011 saat 14:23
Sevgili Red_Lightning, bu hatalara gelene kadar neler çıktı neler. V yerine W kullananı mı ararsın K yerine Q kullanan mı. Yoksa Türkçe Dil Bilgisi dersi kalktı mı da benim haberim mi yok?
Yukarı
Red_Lightning Liste gör
Yazar

Fatih
Yer: Ankara
  Alıntı Red_Lightning Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Tem/2011 saat 14:34

Sevgili Red_Lightning, bu hatalara gelene kadar neler çıktı neler. V yerine W kullananı mı ararsın K yerine Q kullanan mı. Yoksa Türkçe Dil Bilgisi dersi kalktı mı da benim haberim mi yok?

İnternet ve de kısa mesaj dilimizi harabeye çevirdi desek daha doğru olur herhalde. Alın size yaşanmış trajikomik bir hikaye...

Dün akşam cep telefonuma, her halinden tiki bir genç kızın attığı belli olan ''Slm Mine nbr bz glr msn bu akşm.'' şeklinde bir mesaj geldi. Kendisine cevap olarak ''Ssli hrf satn almk istyrm Mmt Ali By'' şeklindeki mesajı gönderdim. Gelen cevap Türk gencini sorgulamama vesile oldu: ''Bn Mmt Ali dğl yaa, Tgce ben tgceee!'' Şimdi tikilere bir kat daha uyuzum.

Başkent'in Kırmızı Şimşeği
Yukarı
erhanozkalgay Liste gör
Yeni Yazar

Erhan ÖZKALGAY
  Alıntı erhanozkalgay Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Tem/2011 saat 14:52

İnternet ve de kısa mesaj dilimizi harabeye çevirdi desek daha doğru olur herhalde. Alın size yaşanmış trajikomik bir hikaye...

<P =Msonormal style=": #eeeeee; MARGIN: 0cm 0cm 0pt"><SPAN style="FONT-SIZE: 11pt; COLOR: black; FONT-FAMILY: 'Verdana','sans-serif'; mso-ansi-: TR">Dün akşam cep telefonuma, her halinden tiki bir genç kızın attığı belli olan ''Slm Mine nbr bz glr msn bu akşm.'' şeklinde bir mesaj geldi. Kendisine cevap olarak ''Ssli hrf satn almk istyrm Mmt Ali By'' şeklindeki mesajı gönderdim. Gelen cevap Türk gencini sorgulamama vesile oldu: ''Bn Mmt Ali dğl yaa, Tgce ben tgceee!'' Şimdi tikilere bir kat daha uyuzum.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p></SPAN>

İnternetin hayatımıza girmesiyle daha da tembelleşti insanlar. Sanırım artık düzgün yazmak bile zorluyor bünyelerini.
Yukarı
taner_es Liste gör
Usta Yazar

Mr. BLaCk
Yer: Eskişehir
  Alıntı taner_es Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Tem/2011 saat 11:14
herkez değil "her kez" yani her defasında anlamında.

Ama insan topluluğunu kastediyorsanız o "HERKES" tir.
Yukarı
Erdenable Liste gör
Deneyimli Yazar

Sinan E.
  Alıntı Erdenable Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Tem/2011 saat 13:22
Dahi anlamındaki -de,-da ekleri ayrı yazılır, kesme işareti ile ayrılmaz.

Yanlış kullanım: Bir mektup'da sen yaz. Turnuvaya Eskişehirspor'da katılacak.
Doğru kullanım: Bir mektup da sen yaz. Turnuvaya Eskişehirspor da katılacak.
Hani diyoruz ya hayat SiyahKırmızı diye, işte aynen öyle.
http://www.twitter.com/Erdenable
Yukarı
ekinoks_26 Liste gör
Usta Yazar

ahmet
Yer: eskişehir
  Alıntı ekinoks_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Tem/2011 saat 20:37
 Günlük yaşamda yazımı karıştırılan bazı sözcüklerden örnekler vererek doğru yazılımlarını vermeye çalışayım :
her yer, her gün, yanlış, yalnız, el ele ,iç içe,  baş başa, ev bark, darmadağın, karmakarışık, herkes, gözaltı, akşamüstü, kaptıkaçtı, birçok, birkaç, huzurevi, doğumevi, makine, meyve,satranç, mademki, oysaki, öyle ki, anlayan, dinleyen, bekleyen, gelmeyecek, tribün, antrenman, eşofman, tıraş, asfalt...
Ayrıca cümle içindeki kullanımlarına göre değişikli gösteren sözcükler de var :
BUGÜN
İçinde yaşanılan günü anlatıyorsa bitişik yazılır:Bugün çok yorgunum.Bugün arkadaşımla buluşacağım.
Başka bir günü işaret ediyorsa ayrı yazılır :Mustafa Kemal,19 Mayıs'ta Samsun'a çıktı.Bu gün milli mücadelenin başladığı gündür.
BİRTAKIM
Sayı  sıfatı olarak kullanılırsa ayrı yazılır: Sana bir takım elbise alalım.Başarılı öğrencilere bir takım kitap hediye ettiler.
Diğer kullanımlarda bitişik yazılır :Onun birtakım sorunları var. Basına birtakım belgeler verildi.
KIZIL KARA BİR SEVDA
Yukarı
Erkan26 Liste gör
Usta Yazar

Erkan C.
  Alıntı Erkan26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 28/Tem/2011 saat 14:18
Laktak testi değil
Laktat testi
Kuvvet elindeyse adaleti sağlamalısın. Adaleti sağlayamıyorsan ya korkaksındır ya aciz!

Yukarı
taner_es Liste gör
Usta Yazar

Mr. BLaCk
  Alıntı taner_es Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 31/Tem/2011 saat 16:36
lağzım - "lazım"
Yukarı
Bidon26 Liste gör
Usta Yazar

Mert
Yer: Hollanda
  Alıntı Bidon26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Ağu/2011 saat 13:53
Alıntı yapılan Erdenable

Dahi anlamındaki -de,-da ekleri ayrı yazılır, kesme işareti ile ayrılmaz.Yanlış kullanım: Bir mektup'da sen yaz. Turnuvaya Eskişehirspor'da katılacak.Doğru kullanım: Bir mektup da sen yaz. Turnuvaya Eskişehirspor da katılacak.

Ben kesmeleri hiç anlamıyorum.

Türkçe'de(?)

Dilimiz'de(?) Düşse diye bir kelime varmı yoksa Düşerse bu kelime nasıl doğru yazılır?
Tanrı Tektir, Ordusu Türk'tür | Twitter: @srvn26
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 56789 10>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,426 saniyede hazırlanmıştır