eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

3 Mayıs Türkçülük Günü

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 111213
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
ender_26esk Liste gör
Usta Yazar

Ender
Online Durum: Offline
  Alıntı ender_26esk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 04/May/2017 saat 09:36
"Ey Türk! Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir"

Yukarı
Ahmet Liste gör
Yazar

Ahmet
  Alıntı Ahmet Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 04/May/2017 saat 23:00
Alıntı yapılan e^3_Nicola

Alıntı yapılan Ahmet

Alıntı yapılan erman_26

[QUOTE=26_26_26]Güzel kardeşim yeterince dikkat etmeye çalışıyoruz,kaçan imla kuralı olabilir...Cımbızla aramana gerek yok.
Yazdığım şey geneldi Ahmet ağabey. Sana özel olarak yazmadım. Mesajları cımbızla da aramam zaten. Gözüme çarparsa söylerim.Bugün internetin hemen hemen her köşesinde Türkçe katlediliyor. Ve bunu yapanların bazıları da vay ben şöyle milliyetçiyim, böyle şeyim diyenler. Yanlış anlaşılmasın her milliyetçiyim diyen böyledir demiyorum ama hem ben şöyleyim böyleyim deyip hem de iki cümle Türkçe yazı yazamayanlar var. Çok acınacak haldeler.

Kardeşim Milliyetçilerin, Türkçülerin başıyım diye iddia eden adam Ekonomi yerine Ekönömi, Bisküvi yerine Püskevit diyor. Selahattin Demirtaş bile bundan daha düzgün Türkçe konuşuyor. Bizlerin arasında da ufak tefek hatalar olabilir. Bunu fazla da abartmamak lazım. [/QUOTE
O söylediğiniz kelimeler Türkçe değil zaten..

Sorun kelimelerin etimolojik kökeni değil. Adam önünde yazanı doğru düzgün okuyamıyor. Bu kelimelerin kökeni Türkçe olmasa da dilimize yerleşmiş. Bizim de onları Türkçe yazıldığı şekilde doğru okumamız gerekir.
Yukarı
e^3_Nicola Liste gör
Usta Yazar

Ş.EMRE
Yer: Esk / Sazova
  Alıntı e^3_Nicola Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/May/2017 saat 07:50
Alıntı yapılan Ahmet

Alıntı yapılan e^3_Nicola

Alıntı yapılan Ahmet

Alıntı yapılan erman_26

[QUOTE=26_26_26]Güzel kardeşim yeterince dikkat etmeye çalışıyoruz,kaçan imla kuralı olabilir...Cımbızla aramana gerek yok.
Yazdığım şey geneldi Ahmet ağabey. Sana özel olarak yazmadım. Mesajları cımbızla da aramam zaten. Gözüme çarparsa söylerim.Bugün internetin hemen hemen her köşesinde Türkçe katlediliyor. Ve bunu yapanların bazıları da vay ben şöyle milliyetçiyim, böyle şeyim diyenler. Yanlış anlaşılmasın her milliyetçiyim diyen böyledir demiyorum ama hem ben şöyleyim böyleyim deyip hem de iki cümle Türkçe yazı yazamayanlar var. Çok acınacak haldeler.

Kardeşim Milliyetçilerin, Türkçülerin başıyım diye iddia eden adam Ekonomi yerine Ekönömi, Bisküvi yerine Püskevit diyor. Selahattin Demirtaş bile bundan daha düzgün Türkçe konuşuyor. Bizlerin arasında da ufak tefek hatalar olabilir. Bunu fazla da abartmamak lazım. [/QUOTE
O söylediğiniz kelimeler Türkçe değil zaten..

Sorun kelimelerin etimolojik kökeni değil. Adam önünde yazanı doğru düzgün okuyamıyor. Bu kelimelerin kökeni Türkçe olmasa da dilimize yerleşmiş. Bizim de onları Türkçe yazıldığı şekilde doğru okumamız gerekir.

Küçük ünlü uyumuna uymayan hatta büyük ünlü uyumuna uymayan ve dilimize sonradan geçmiş kelimeleri doğru söyleyememek bence açık aramaktan başka bir şey değil.. Herkesin söyleyebilecek diye bir şey yok.. Yaşlı kişiler, genç iken söyleyebildiklerim şeyleri zamanla söyleyemiyebiliyorlar.. Bence bu eleştiride asıl amaç sadece vuracak birşey aramak.. Adamı eleştir siyaseten ama böyle saçma birşey için adamın Türklüğüne, Türkçeyi kullanamadığına takılma bence.. Önemli olan düşünceleridir.. Herkesin dili sürçebilir yanlış söyleyebilir veya bazı şeyleri söyleyemeyebilir bu önemli değil.. Kılıçdaroğlu bugün söylediğini yarın unutuyor, Erdoğan desen o da öyle.. Yani Türkçülük ile püskevit in hiç bir alakası yok..
İyi günde, kötü günde!
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 111213

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,453 saniyede hazırlanmıştır