eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Doğu Türkistan'da katliam: 140 ölü

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 28293031>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Turkmen Liste gör
Deneyimli Yazar

Eren
Yer: 39° 46.2'
Online Durum: Offline
  Alıntı Turkmen Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Tem/2009 saat 23:36
Şahin
Eylenin, gülün, gündelik yaşamınıza devam edin. Türkistan yanarken, soydaşlar vurulurken, zevke devam edin. Yedi kuşak önce ki akrabalarımız olan Uygur Türkleri umrunuzda bile olmasın. Sahi siz Türk müsünüz? İnsan olsaydınız vicdanınız elvermezdi... Olmayan vicdanınıza hediye edecek sözüm yok ki... Bela okuyorum başınıza, dilerim kabul olur

Bir arma uğruna düşdük gurbet ellere.
Bir arma uğruna atılırız emanet canla ölümlere..
Olsun varsın değer hepsi ESES'e ...
Değer Siyah Kırmızı uğruna ölmeye
Yukarı
ccigarr Liste gör
Usta Yazar

hakan
Yer: Turkey
  Alıntı ccigarr Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Tem/2009 saat 00:16
Alıntı yapılan Turkmen

Şahin
Eylenin, gülün, gündelik yaşamınıza devam edin. Türkistan yanarken, soydaşlar vurulurken, zevke devam edin. Yedi kuşak önce ki akrabalarımız olan Uygur Türkleri umrunuzda bile olmasın. Sahi siz Türk müsünüz? İnsan olsaydınız vicdanınız elvermezdi... Olmayan vicdanınıza hediye edecek sözüm yok ki... Bela okuyorum başınıza, dilerim kabul olur

Sözlerine dikkat et gündelik yaşamımıza bizde devam ediyoruz sen kimsinde bize bela okuyosun burada yazmakla oluyorsa bizde yazalım Uygur Türkleri için bir kaç şey sen gündüz ne yaptın yas mı tuttun yoksa Uygur Türklerinin yanında olupta onlara  yardım mı ediyorsun saçma sapan şeyler yazıp milletin canını sıkma sen kim burada insanların Türklüğünü sorgulamak kim Milliyetçiyim diye kendinizi üstün görmeyi bırakın boş konuşmakla oraya buraya sallamakla olsaydı emin ol tüm sorunlar hallolurdu sizin gibiler yüzünden insanlar milliyetçilikten soğuyor farkında değilsiniz.
haramilerin saltanatını yıkacağız...
Yukarı
huso_26 Liste gör
Usta Yazar

Hüseyin
Yer: Türkiye
  Alıntı huso_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Tem/2009 saat 11:43
         Alperenler'den İmza Kampanyası

Son günlerde Doğu Türkistanda yaşanan olaylara tepki amacıyla dergah camisinde cuma namazı çıkışında Alperenler ve Ülkü ocakları tarafından kınama açıklaması yapıldı.

Cuma namazının ardından derhah camisi önünde basın açıklaması yapan Ülkü Ocakları ve Alperen Ocakları başkanları Doğu Türkistan'da zarar gören müslümanlara destek olacaklarını ifade ederek zulme karşı sesiz kalmamak amacıyla imza kampanyası başalattıklarını söylediler.

Videolu Haber;  http://www.sanliurfa.com/news_detail.php?id=11083
Yukarı
Turkmen Liste gör
Deneyimli Yazar

Eren
  Alıntı Turkmen Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 26/Tem/2009 saat 23:33
Alıntı yapılan ccigarr

Alıntı yapılan Turkmen

Şahin

Sözlerine dikkat et gündelik yaşamımıza bizde devam ediyoruz sen kimsinde bize bela okuyosun burada yazmakla oluyorsa bizde yazalım Uygur Türkleri için bir kaç şey sen gündüz ne yaptın yas mı tuttun yoksa Uygur Türklerinin yanında olupta onlara  yardım mı ediyorsun saçma sapan şeyler yazıp milletin canını sıkma sen kim burada insanların Türklüğünü sorgulamak kim Milliyetçiyim diye kendinizi üstün görmeyi bırakın boş konuşmakla oraya buraya sallamakla olsaydı emin ol tüm sorunlar hallolurdu sizin gibiler yüzünden insanlar milliyetçilikten soğuyor farkında değilsiniz.

Arkadaş hayırdır ne bu derdin? Beni soruyorsan Vişnelik'ten Eren, tanışırız bir gün tanırsın beni. Haklısın burada yazmakla olmuyor ama elimizden ne geliyor. Yasta tutsam bana ağıtta tutsam bana. Alınıp, bozulduğun ileti günümüzün şuursuz gençliğine okunmuş bir beddua. Sen neden bozuldun, anlayamadım hala...Uygur Türkleri için şunu yaptım, bunu yaptım diye anlatmam kendimi. Zira ne sana anlatmak için yaparım ne de reklamımı yaparım. Uygurlara yardımım dokunmadı, Çin yönetimi varken, kimseninde yardımı dokunabileceğini sanmam. Biz miting yaparız, boykot yaparız lakin gene soydaşımıza olan olur. Ama bu bizim susacağımız anlamına gelmez. Tanıdığım Uygurların hiç birisi hala aileleriyle haberleşemediler. Onların mücadelelerini, kendi mücadelem belleye bilirim o kadar. Keşke elimizden başka bir şey gelse. Dünya kamuoyuna ne kadar duyurabilirsek bu katliamı,  o kadar destek oluruz Doğu Türkistan'a...

Bizler Batı Türkeli'nin çocuklarıyız, onlar Doğu Türkeli'nin.. Esaret ve zulm altında son derece milli şuur'a sahip olan Doğu Türkistan'da, soydaşımızın ırzı kirletilirken, canı alınırken, askeri polisi yetmiyormuş gibi birde Çinli köpekler tarafından canları alınırken, sanki hiç bir şey yokmuş gibi eğlenen, cazbana koşan gençliğe "bela okumaktan" başka elden ne gelir? Anlatsak Türkistan umurlarında mı olur? Zevkleri yerindeyken onlara ne maneviyat sorulur ne de haysiyat... Bırak bela okuyalım, hayırdır, ucu sana mı dokundu?

Bana gelince: Herkesin Türklüğü, maneviyatı kendine... Konunun hassaslığı seni de beni de aşar, kimseyede kendimi anlatmam, zaten ne ben ne de diğeri önemli. Önemli olan Doğu Türkistan... Kimin ne olduğunu en iyi Allah bilir... Yeri gelmişken söyleyeceğim, kimseyi Milliyetçi etmek gibi bir niyetim de yok. Ben Rabia ananın dediğine inanırım, "Doğu Türkistan tüm Türklerin anavatanıdır. Bugün Türkistan'a sahip çıkmayan, Türk'üm demesin", sahi soyuna sahip çıkmayana soydaş mı denir? İster soğu, ister ısın tek Milliyetçi ben miyim memlekette? Türk olmasaydım gene de bu insanlık dramına sessiz mi kalacaktık? Vicdanım kaybolmadı henüz. Bu insan olanın görevi...

Sağlıcakla kal...
Yukarı
mecek Liste gör
Usta Yazar

ali boydağ
Yer: Ankara
  Alıntı mecek Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 26/Tem/2009 saat 23:41
Şu anda yapabileceklerimizin en büyüğü o insanlarımız için dua etmekdir. Sonrada duyarlı olup bir mal alırken etiketine dikkat edip almamak bulunduran tüccarı uygun dille uyarmakdır. Keşke daha fazlası gelebilse elimizden. Birbirimizide bari konuda incitip kırmayalım.
Yüce Rabbim Uygur kardeşlerimize huzur ve hürriyet dolu günleri nasip eder inşallah...
Yukarı
Turkmen Liste gör
Deneyimli Yazar

Eren
  Alıntı Turkmen Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 26/Tem/2009 saat 23:55
Alıntı yapılan mecek

Şu anda yapabileceklerimizin en büyüğü o insanlarımız için dua etmekdir. Sonrada duyarlı olup bir mal alırken etiketine dikkat edip almamak bulunduran tüccarı uygun dille uyarmakdır. Keşke daha fazlası gelebilse elimizden. Birbirimizide bari konuda incitip kırmayalım.
Yüce Rabbim Uygur kardeşlerimize huzur ve hürriyet dolu günleri nasip eder inşallah...

Urumçi'de sabah ezanının okunacağı günleri, Gökbayrağın gönderlere çekileceği günleri göster bize Allah! Yükselsin, Kaşgar'a, Kaşgarlı Mahmut'un sancağını!...

Ne acı, soydaşımız can verir, bizim elimizden birşey gelmez!..
Yukarı
matt Liste gör
Usta Yazar

M. M. Altintas
Yer: United States
  Alıntı matt Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Ağu/2009 saat 05:54
Cin dun de 319 kisiyi gozaltina almis:
Oysa Dunya Uygur Kongresi lideri Rabiya Kadir, 29 Temmuz'daki Tokyo ziyaretinde 10.000 Uygur Turkunun gozaltina alindigini ve akibetlerinin bilinmedigini soylemis:
Kadir Japonya'daki konusmasinda Cin'e karsi sadece Turkiye'nin sesini yukselttigini, diger ulkelerin sessiz kaldigini soylemis:
Bir onceki mesajimda da yazdigim gibi Kadir'in bir sonraki duragi onumuzdeki haftasonu Avustralya'nin Melbourne kenti olacak. Kadir Melbourne Film Festivali'nde kendi yasamini konu alan belgesel filmin galasina katilacak.
Yukarı
köfteci Liste gör
Usta Yazar

Hüsnü Önkol
Yer: Germany
  Alıntı köfteci Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Oca/2011 saat 21:20
Sehit olan tüm soydaslarimiza Allahtan Rahmet dilerim,unutmayalim,unutturmayalim,lütfen...
Kral hem ciplak,hem gerzek...
Yukarı
ecayirli26 Liste gör
Usta Yazar

Eralp
Yer: Eskişehir
  Alıntı ecayirli26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Haz/2015 saat 09:35
GÜNDEM

Doğu Türkistan'da Çin zulmü Ramazan ayında da devam ediyor

Seyit Tümtürk, Çin hükümeti tarafından Uygun Türklerine oruç tutmayı yasakladığını, gıda maddesi satan Doğu Türkistanlı esnafa işyerinde 6 çeşit içki bulundurulma zorunluluğu getirildiğini söyledi. Bunu yapmayanların tutuklandığını kaydeden Tümtürk, şunları söyledi: "Bunlarla da yetinmeyen Çin hükümeti, Müslümanların bulundukları bölgede içki festivali düzenleyerek Doğu Türkistanlı gençlere bu festivale katılma zorunluluğu getirmiştir. Gizli gizli de olsa oruç tutanların belirlenmesi amacı ile baskı ve zulmü arttırmıştır. 22 Haziran‘da, Doğu Türkistan'ın Kaşgar vilayetinde olaylar meydana geldiği ve 18 Uygur kardeşimizin de şehit edildiği bilgisi bize ulaştı. Uluslararası camianın, İslam İşbirliği Örgütü'nün, Çin'in İslam dinine karşı açmış olduğu bu savaşa dur demesi gerekir. Yine biz Türkiye'de mevcut hükümete ve önümüzde kurulacak hükümete de bunu söylemek istiyoruz. Doğu Türkistan meselesi Türkiye'nin namusudur. Bir insanlık meselesidir. Derhal bu konuda girişimde bulunulmasını acilen talep ediyoruz

Şincan'ın güneybatısındaki Kaşgar bölgesinde Pazartesi günü yaşanan olayda resmi makamlar ölü sayısını 18 olarak açıklarken, yerel kaynaklar rakamın 28 olduğunu belirtiyor.

Olaylar ilk olarak bir aracın Şincan bölgesindeki bir polis kontrol noktasında meydana geldi. İddiaya göre kontrol noktasında bir otomobilin hızlı bir şekilde geçmeye çalışması sonrasında araç bir polis memuruna çarparak bacağını kırdılar. İddiaya göre araçtakiler olay yerine hızla gelen iki polis memurunu bıçakla öldürdü. Olay sonrası bölgeye gelen silahlı destek ekibinin etrafta ateş açarak en az 15 kişiyi öldürdüğü belirtti. Olayın başlangıcında geçen arabanın da Kızılsu Kırgız menşeli plakası olduğu belirtildi.

Çin polisi, işgal altındaki Doğu Türkistan'da şüpheli gördüğü Uygurlara ateş etme yetkisine sahip. Geçtiğimiz günlerde de Guma kasabasında nehir kenarında bir araya gelen sekiz Uygur Türkü polis tarafından şüpheli bulunarak katledilmişti.

ÇİN, UYGUR'DA NAMAZ VE ORUCU YASAKLADI

Çin yetkileri, olay terör diye nitelerken Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er yaptığı yazıyı açıklamada yapılanın Müslümanlara yönelik bir saldırı olduğunu belirtti.

Doğu Türkistan'da Uygur Müslümanların dini vecibeleri yerine getirmeye izin verilmezken; Çin özellikle oruç tutmayı, camilerde namaz kılmayı yasakladı. Uygur erkeklerin sakal bırakması ve kadınların başörtü takması yasaklandı, hicap ve tesettürlü kadınlar hicapları açmaya zorlanıyor ve kabul etmeyenler para cezası veriyor ve hapse atılıyor.

OLAYIN NEDENİ: TESETTÜRLÜ KADINLARIN GÖZALTINA ALINMASINA TEPKİ

Abdulehed Er, yaşanan olayın, tesettürlü olan eşleri gözaltına alınan bir grup Uygurun polisler ile yaşadığı gerginlik sonrası başladığını duyurdu. Eşlerinin serbest bırakılmasını isteyen gruba polis müdahale edince olaylar başladı. Abdulehed Er, Çin'in Uygur Türklerine dini ve milli özgürlük tanıması halinde bölgede hiçbir olayın yaşanmayacağını; bu olmadığı için Çin yönetiminin olayları ölümler ile kapatmaya çalıştığını vurguladı.

Er, "Doğu Türkistan'da şuan hiç kimin can ve mal güvenliği yok. Her gün binlerce genç hapise atılıyor ya da öldürülüyor. Keyfi tutuklama yargısız infaz devam ediyor,.Doğu Türkistanlılar 'Ne zaman evime baskın yapılır' diye korku ve endişe içinde yaşıyorlar. Onların kendisi ve ailesini koruma savunma yetkisi yok. Başta Türkiye olmak özere, uluslararası insan hakları kuruluşları ve tüm dünya kamuoyuna, Doğu Türkistan'da yaşanan olayların son bulması için somut adım atılması noktasında girişimde bulunmaları, olaylara tepkisiz, takipsiz kalmamaları çağrısını yapıyoruz" dedi.

(DHA)

Yukarı
ESdat Liste gör
Deneyimli Yazar

Sedat
Yer: Eskişehir
  Alıntı ESdat Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Haz/2015 saat 12:01
http://turkpolitik.com/haber/62225/dogu-turkistana-imzanla-sahip-cik-paylas

imza kampanyasına destek verelim.
hiçbir şey yapamazsak bile bunu yapalım.
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 28293031>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,500 saniyede hazırlanmıştır