eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Doğu Türkistan'da katliam: 140 ölü

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2728293031>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Turkmen Liste gör
Deneyimli Yazar

Eren
Yer: 39° 46.2'
Online Durum: Offline
  Alıntı Turkmen Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Tem/2009 saat 23:02
Mazlum Uygur Türk'ünün gözyaşı, kanıyla beraber sel olmuş,
Akar oluk oluk Atayurt Urumçi'nin yollarına,
Kanton'da her kaldırımda Uygur'un canından bir parça...
Doğu Türkistan kimsesiz, Uygur unutulmuş koca acunda yapayalnızca.
Bir arma uğruna düşdük gurbet ellere.
Bir arma uğruna atılırız emanet canla ölümlere..
Olsun varsın değer hepsi ESES'e ...
Değer Siyah Kırmızı uğruna ölmeye
Yukarı
serhattunga Liste gör
Deneyimli Yazar

Serhat
Yer: Turkey
  Alıntı serhattunga Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Tem/2009 saat 23:19
http://tinypic.com/player.php?v=2afa369&s=3  Bu videoyu seyreden her Türkün içi kinle dolar.Ben memleketimde yaşıyan her Çinliye saldıracak değilim ama onlara sempatikte bakamam.Lütfen kardeşlerimize böyle acımasızca davranan insanların ürettiği malları almayın.Çin lokantalarına girenlerde ecnebidir heralde.
Varlığım , Türk varlığına feda olsun !
Yukarı
huso_26 Liste gör
Usta Yazar

Hüseyin
Yer: Türkiye
  Alıntı huso_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Tem/2009 saat 23:33
Alıntı yapılan ultras

http://tinypic.com/player.php?v=2afa369&s=3 elleriniz kırılsın

Şu videoyu izleyince insanın eli ayağı titriyor.Allah'ım sen yardım et...
Yukarı
özgürlük Liste gör
Deneyimli Yazar

Özgür
Yer: Eskişehir
  Alıntı özgürlük Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Tem/2009 saat 23:58

Bu işin dini, ırkı yok.Biraz merhameti, acıması olan bunları yapmaz.Onca çinli 2 kişinin etrafını sarmış, karşılık bile vermeyen insanlara neler yapıyorlar.Özellikle o kaldırım taşı gibi şeyle yaptıkları insanın yüreğini burkuyor.Allah hepsinin belasını versin, keşke elimizden beddua etmekten başka birşey gelse.

Sen benim tek tutkum, son umudumsun...
Yukarı
huso_26 Liste gör
Usta Yazar

Hüseyin
  Alıntı huso_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Tem/2009 saat 12:47
              Samet Güderden  Ziyaret...

Sürgündeki Doğu Türkistan hükümetinin Türkiye milletvekili ve Doğu Türkistan Göçmenler Derneği yönetim kurulu üyesi Samet Güder Alperen Ocakları Edirne Şubesi ni ziyaret ederek Doğu Türkistan konusunda göstermiş oldukları hassasiyettten dolayı Alperenlere teşekkür etti.

Ziyarette konuşan Samet Güder şunları kaydetti:

"Bizler 1940 yılında Doğu Türkistan dan göç ederek Türkiye ye yerleştik. Türkiye de doğdum, büyüdüm ama Doğu Türkistan a sık sık gittim.Şuan itibari ile sürgün durumundayız, sürgündeki hükümetin milletvekiliyim.Doğu Türkistan ın Altay ve İli şehirlerinde halen akrabalarım var onlarla telefonda görüşüyorum.

Doğu Türkistan da 60 yıldır bir asimilasyon söz konusu ve bu son günlerde daha da artarak şiddete dönüştü.
Son günlerdeki olayların olduğu yerler Kaçkar, Urimçi ve Gülçe şehirleridir.

Önceleri Çinliler buralara giremiyordu şimdi buralarda yüzde 60 Çinli mevcut.

Yıllardır bir baskı, zulum var. Okumuş alimler, bilim adamları tutuklanıyor,insanların seyehat etme özgürlüğü yok,çinliler nükleer denemelerini Doğu Türkistan da deniyorlar, hamile kadınlar yedi aylıkken kürtaja tabi tutuluyor.

1999 da Teravih Namazı çıkışında 75 kişi katledildi.şuan için 1500 kişi katledildi bize gelen haberler arasında.

Çin de 38 milyon Müslüman Türk var.Nüfusun çoğunluğu uygurlardan oluşuyor, bunun dışında Kazaklar, Kırgızlar var.

Türk dünyasından büyük tepkiler bekliyoruz merhum Muhsin Yazıcıoğlu Doğu Türkistan ı her zaman savunmuş, kollamış, gözetmiş bir abimizdi, yeri doldurulamaz. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Şimdi de sizin gibi değerli kardeşlerimiz bu konularda hassas hepinize teşekkür ediyorum.

Bugünkü katliamların bir sebebi de Türk ve Müslüman  olmamızdır. Birleşmiş Milletler ne yazıkki bu olaylara seyirci kalıyor, sessiz kalıyor, üzüldüğümüz nokta budur.
 Çin de şuan için sorgusuz sualsiz idam var. İdam da tek kurşunla oluyor.
 Bu tek kurşunun parası da idam edilen kişinin ailesinden alınıyor

Son olarak Türk dünyasından beklediğimiz buranın Kaçgarlı Mahmud un Fuzili nin Hoca Ahmet Yesevi nin topraklarıdır bu yüzden gerekli hassasiyeti göstermeleridir.

Doğu Türkisan ı hür, bağımsız, ilelebet  yaşatmak istiyoruz" dedi.

Alperen Ocakları Edirne Şube Başkanı Alpaslan Cankaloğlu da ziyaretten büyük mutluluk duyduğunu belirterek Doğu Türkistan ın haklı mücadelesinde dün olduğu gibi bugünde yarında yanında olacaklarını gerek Alperen Ocakları Genel Merkezi gerekse il teşkilatlarımız bunu bügünlerde göstermiş oldukları tepkilerle ortaya koymuşlardır dedi.

Yukarı
AzTecK Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
Yer: Eskişehir
  Alıntı AzTecK Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 14/Tem/2009 saat 13:24
O videodakiler daha ne ki ! Doğu Türkistanda, Uygur Türklerine bu videodakinden daha beterleri yapılıyor yıllardır. Biz ayakta uyuyoruz.
 Doğu Türkistan çok hassas bir konu. Dünyanın çeşitli yerlerine yayılan tüm Türklerin ana yurdudur orası. Şimdiki durumu ise ortada. " Yasak ülke, kayıp vicdan "
Burada yaşananlara başta biz olmak üzere, diğer bağımsız Türk Cumhuriyetleri ve dünyanın çeşitli yerlerine yayılıp benliğini kaybetmeyen tüm Türk ırkı göz yummamalıdır. Orası bizim göz bebeğimizdir, canımızdır, kanımızdır.

Bir lafımda, PKK'nın meclisteki siyasi kanadına. Bu olayı sakın kendinize göre biçmeye çalışmayın ! Oradaki olaylar ile buradakileri bir tutmayın, oradaki mazlumların ismini pis ağızlarınıza alıp dem vurmayın bu olaydan.
Yukarı
Baba Liste gör
Usta Yazar

Alper Uruş
Yer: EStanbul:)
  Alıntı Baba Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 18/Tem/2009 saat 22:18
10 gün önce Türkiye ve dünya gündemine bomba gibi düşen ve 2 binin üzerinde Uygur'un yaşamıyla sonuçlanan Çin mezalimi bugün toplu bir katliama dönüştü...
"196 Uygur kurşuna dizildi... 600 kişidense haber alınamıyorum." Köklerini inkâr etmeyen ve 60 yıldır dünya devi Çin'e karşı varlığını koruyan kardeşlerimize Rabbim rahmet eylesin, kalanları korusun, azim ve cesaret versin.
KIZIL bir pıhtı vardı doğduğunda göbeğinde ve KARA bir toprak olacak öldüğünde üzerinde. (VİVA ESES).... protEStler...
Yukarı
huso_26 Liste gör
Usta Yazar

Hüseyin
  Alıntı huso_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 19/Tem/2009 saat 11:26

Doğu Türkistan’da Zulüm, Bizde Tatil ve Eğlence Var(!)

Anayurt, Doğu Türkistan yıllardır aklın sınırlarını zorlayacak derecede zülüm altında inlerken, bunu sadece bir kaç sivil toplum örgütü dile getirmekte ve onların sesleri de gündelik hayat içersinde kaybolup gitmektedir. Başka konularda avazının çıktığı kadar bağıranlar bu konuya gerekli hassasiyeti gösteremediklerini ibretle ve endişeyle izlemekteyim.

Geçtiğimiz hafta Seydişehir’de gezerken birçok yerinde Filistin bayrakları ve büyük boy pankartları hala duruyor. Acaba bunlar süs için mi asılmıştı? Aynı toplumumuz İsrail’in sergilediği vahşete Filistin’in kendi Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan daha çok hatta ona rağmen Filistin meselesini sahiplenmiş devlet olarak ta gerekli insani duruşu göstermiştik. İşte bu duruşu niye Doğu Türkistan için sergilemiyoruz?

Hani sokaklarımızda gök mavili ay yıldızlı bayraklar?

Doğu Türkistan’ın kabahati nedir ki de bu kadar ilgisizsiniz? Acaba Doğu Türkistan halkı Müslüman değiller mi? Müslümanlığı adam gibi yaşayan ve öz be öz Türk olan bir milletten daha neler yaşamasını bekliyorsunuz?

Haklı olarak Filistin konusunu yıllardır her fırsatta gündeme getirdik. Filistin meselesinde meydanları dolduranlara sesleniyorum bu konuda niye bu kadar sesiz kalıyorsunuz?

Kendi kendime, sorular sormaya devam ediyorum. Bildiğiniz gibi okullar tatilde, yargı tatilde, yasama tatilde, acaba resmi kurumlar gibi bunlar da tatile mi çıktılar ne?

Bir pankartla dünyayı dize getirdiklerini zannedenler hangi plajda dinleniyorsunuz?

Acaba Doğu Türkistan dikkate alınmayacak kadar küçük bir yer mi ki de ondan önemsemiyorsunuz?

Aksine, Doğu Türkistan: Başkenti Urumçi olmak üzere Kaşgar, Gulca, Kumul, Korla, Kuytung, Sanci, Aksu ve Hoten şehirleriyle kocaman bir ülkedir. Yüz ölçümü: 1.828.418 Km2, olup, Türkiye’den iki buçuk kat Filistin’den ise 293 kat büyük. Nüfusu kesin olamamakla birlikte Türkiye’ye yakındır.

Kedi kendime sormaya devam ediyorum. Onlarla olan ortak kültür değerlerimiz var mıdır?

Elbette vardır. Türk dili adına yazılmış en değerli eserlerden biri olan, Kaşgarlı Mahmut tarafından Araplara Türkçe öğretmek için kaleme alınmış Divanu Lûgati't-Türk, Yusuf Has Hacip’in “mutluluk veren bilgi” anlamı taşıyan Kutadgu Bilig ve burada sayamayacağım birçok İslami eser de bu diyardan yazılmıştır. Osman Batur, İsa Yusuf Alptekin ve nice yiğit yetirtirmiş millettir.

Sahi İsa Yusuf Alptekin’i kim hatırlayanınız var mı?

Bir konuşmasında, "Gönül arzu eder ki, Türkistan meselesinin halledilmesi davasında öncülük şerefi, Türkiye'nin hakkı olsun...." diyen, O mübarek zat uzun yıllar Türkiye’de sürgün hayatı yaşadı ve17 Aralık 1995 tam 94 yaşında öldü. Onu ve davasını bizim gibi kaç kişi sağlığında hatırladı? Kaç kişi onun feryadına kulak verdi?

Düşündükçe beynimde oluşan sorularla çıldıracağım.

2004 Yılında 57. hükümetin Türkiye’yi ziyaret için gelen Kızıl Çin devlet başkanı Jiang Zemin’e hükümet adına değil, üstelik “Devlet” adına "devlet liyakat nişanı" verilmişti. Bu madalyayı Türkiye’ ye ve Türk Milletine yaptığı hangi hizmetinden dolayı verildi doğrusu hala çok merak ediyorum?

Yine o yıllarda Çini ziyarete giden Başbakan yardımcılarından birisi tarafından Çin devlet başkanına “Altın Kaplama Tabanca” hediye edilmiş(!)  Hediye edilen altın tabancayı Doğu Türkistanlıları keyfince öldürsün diye mi hediye etmiş çok merak ediyorum?

Madalya ve tabancayı büyük bir keyifle alan Kızıl Çin yetkilileri bunları Doğu Türkistan halkını sindirmek için büyük bir koz olarak kullanmıştır. Uzun bir süre caddelere yapıştırdıkları afişlerle, devlet  radyo ve televizyonları aracılığı ile “ Sizin Hami bildiğiniz Türkiye hükümeti bizimle beraberdir” ve “Bundan sonraki bölücü faaliyetler çok sert bir biçimde bastırılacaktır.” İçerikli sloganlar, yayınlamıştır. Bu durum Doğu Türkistan halkı için tam anlamı ile bir manevi yıkım olmuştur. Bu yıkımın Türkiye’deki mimarlarının kulaklarını çınlatıyorum…

Benim beynimde sorular oluşmaya devam ediyor ama bazılarınızın keyfinin kaçtığını ve nereden çıktı bu Doğu Türkistan meselesi dediklerini duyuyorum.

Bizim mücadele felsefemizde hazsızlığa karşı her yerde, her şartta dik durmak, bir saniyesine hükmedemediğimiz bir ömür için fırıldak olmaksızın düz yaşamak ve gerekirse de düz ölmek olacaktır.

Selam ve dua ile Al bayraktan Gök bayrağa selam olsun.

Muammer TUNAHAN
Yukarı
Boraes Liste gör
Usta Yazar

Bora
Yer: Turkey
  Alıntı Boraes Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 19/Tem/2009 saat 18:57

196 Uygur Türk'ü idam edildi

Çin Yönetimi dünyaya adeta meydan okuyor... Çin'den bir katliam haberi daha geldi. Çin Yönetimi olaylardan sorumlu tuttuğu 196 Uygur Türk'ünü kurşuna dizdi.

Allah'ım şu mübarek günde kardeşlerimize güç kudret ver.Cry

Elimizden hiçbir şey gelmiyor.Yazıklar olsun sahip çıkmayan devlet büyüklerine.
ÜNİESES...Kırmızı Şimşekler
Yukarı
matt Liste gör
Usta Yazar

M. M. Altintas
Yer: United States
  Alıntı matt Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 23/Tem/2009 saat 05:45
Uygur lider Rabiya Kadir'in hayatini ve ulkesi adina verdigi ozgurluk mucadelesini anlatan "10 Conditions of Love" (Askin 10 Hali) isimli belgesel film Melbourne Film Festivali'nde gosterime girecekmis. Filmin galasina Rabiya Kadir de katilacakmis ve filmin ardindan yapilacak oturumda kendisine yoneltilen sorulari cevaplayacakmis. Festivalde yeralmasi beklenen iki Cin filminin (ortak) yapimcisi ise Rabiya Kadir'in davetli olmasini boykot ederek filmleri festivalden cekmis:
Filmin kisa tanitimi Youtube sitesinde yeralmakta:
Bu arada filmin biletleri yogun ilgi gormus ve kisa surede tukenmis. Sirf bu film yuzunden Avustralya ve Cin arasinda politik gerginlik yasanmis.
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2728293031>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,219 saniyede hazırlanmıştır