eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Eskişehir kent içi ulaşım.

Cevapla Cevapla Sayfa  123>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
SRKN Liste gör
Usta Yazar

SRKN
Yer: Eskişehir
Online Durum: Offline
  Alıntı SRKN Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Konu: Eskişehir kent içi ulaşım.
    Tarih: 13/Haz/2009 saat 17:56
Eskişehir kent içi ulaşım hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Tüketiciler Birliği Eskişehir Şube Başkanı yaşanan sorunların büyük bölümünü sağolsun dile getirmiş.
Büyükerşen Hocayı yaptığı hizmetlerden ötürü beğeniyorum fakat  bu konuda çok iyi olduğunu söyleyemem.
Arabası olanlar yada tramvay güzergahına yakın olanlar tahminimce bu sıkıntıları yaşamamış yada farkına varamamış olabilirler.
Eskiden şehirde kime sorsanız atıyorum 29 numara nerden nereye gider az cok bilirdi ama şimdi güzergahlar değişti şehir büyüdü.
Daha önce gitmediğim bir noktaya gitmek için durağa varıyorum ama durakta hiçbirşey yok! o duraktan hangi otobüsler geçer? nerden gelir nereye gider(güzergah bilgileri)? hangi saatte o duraktan geçer hiçbir bilgi yok.

Bunu yapmak çokmu zor? pek sanmıyorum ama ne hikmetse yapılmıyor.Bazı duruklarda örneğin Odunpazarı yada Atatürk Bulvarındaki( eski adı Hasan Polatkan ) duraklarda otobüslerin sadece kalkış ve varış noktaları ve saatleri yazıyor herhangibir güzergah bilgisi yok,yani bilgiler yetersiz.

Artı malumunuz Atatürk Bulvarı gibi görece şehrin gelir düzeyi yüksek bölümündeki duraklarda eksikte olsa bilgiler mevcut ama tabiri caizse şehrin varoşlarında yada gelir düzeyi Atatür Bulvarı gibi bir yere nazaran düşük olan bölgelerde hiçbir bilgi yok.
Anlatmak istediğim Atatürk Bul. çoğunluk toplu taşıma araçlarını en azından otobüsleri kullanmıyor, çünkü kendilerine ait arabaları var  ve şehrin merkezine yakınlar.
Ama atıyorum esentepedeki çoğu ailenin aracı yok olsada malum benzin fiyatları garaj arabası olarak bekliyor :)

Birde otobüs hat numaraları ve renkleri sıkıntı yaratıyor.Bi göz 50 KM ile durağa yaklaşan bir otobüsteki rengi nasıl ayırt edebilsin?  üstelik bu renkler siyah ve maviyse.Birbirine yakın 2 renk aynı numarada kullanılıyor! olacak şey değil.Hiçbirşey yapamadınız bari bunu yapmayın. Yıl 2009 biz halen okunması güç olan kimi zaman elle yazılan,aydınlatması olmayan panolarla uğraşıyoruz!
Birde son zamanlarda dikkatimi çeken birşey; Otobüsler adeta yürüyen bir çöplüğe dönmüş durumda! Lafta temizlik yapılıyor fakat araçların içi tozdan yağdan berbat bi hale gelmiş koltuklar deseniz insan oturmaya iğreniyor.
Otobüs duraklarıda otobüslerden farklı değil pislikten geçilmiyor yıkık kırık dökük.
Misal Devlet hastanesinin oradaki otobüs durakları,yazın toz içinde kışın çamur veya su.
Epey yoğun olan bir durak birsürü insan orada bekliyor, durağın hemen arkası ufak bi park; Ben olsam o durağı az bi maliyetle parkıda içine alacak şekilde genişletir yeterli oturma yerleri yapar tıpki otobüs terminallerinde olduğu gibi lcd ekranlarda yada en azından büyük bir panoda gerekli bilgileri otobüs bekleyenlerin görmesini sağlarım.
Devlet hastanesi gibi yeterli alan bulunan her durak bu şekilde yapılmalı özellikle yoğunluğun olduğu yerler.

Durak seçimi yapılırkende buna dikkat edilmeli yani yukarıda dediklerimi uygulayabileceğimiz yerler seçilmeli.Örneğin parkların olduğu kısımlar,geniş kaldırımlı bölgeler,kamuya ait binaların olduğu bölgeler.Yada boş arsa veya arazinin olduğu bölgeler.
Durak dendimi aklımıza hemen 2 kişinin oturabileceği 2 daracık bi yer aklımıza gelmesin,biliyorsunuz Eskişehir soğuk bi şehir öyle anlar oluyorki rüzgarda karda kışta durakta bulunanlar cok zor anlar yaşıyor.

Belediyenin sitesinde otobüs saatleri ve güergahları yazıyor iyi güzel ama bunu daha işlevsel hale getirmek cok zor olmasa gerek.Artık uydudan dünyanın her bölgesi Eskişehirde dahil ;) görülebiliyor.Google eart yardımıyla güzergahlar cizilip internet sitesinde gösterilebilinir.
Yani yeterki şehirde yaşayan insanları düşünmek isteyin daha nice güzellikler yapılabilir.
Yıllar önce duymuştum İngilterede duraklarda sesli ve görsel olarak otobüslerin durağa geliş saatleri yada arıza,kaza gibi bilgiler anlık olarak durakta bekleyenlere iletiliyormuş!!!!

Biz halen karşıdan gelen otobüsteki numaranın mavimi siyahmı olduğunu kestirmeye calışıyoruz! :( YAZIK...
Kimi zaman düşünceleri  yazıyla anlatmak zor oluyor yada ben beceremiyorum :) umarım yazdıklarım bi nebze olsun anlaşılmıştır :)
Kalın sağlıcakla.

Alıntı yapılan Süleyman BAKKAL

Otobüs durakları hizmetin aynasıdır !

Eskişehir’de otobüs durakları ve otobüslerdeki eksikleri değerlendiren Tüketiciler Birliği Eskişehir Şube Başkanı Süleyman Bakal “Otobüs durakları ve otobüslerdeki bilgilendirme eksiği acilen giderilmelidir.” dedi.

Tüketiciler Birliği Eskişehir Şube Başkanı Süleyman Bakal konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Çağımızın karmaşık kent yaşamında insanların ulaşım ihtiyacı, zamana karşı yarış içindedir. Ulaşımın önemli bir kısmını yerel yönetim olarak belediyeler üstlenmektedir. Yolcu bindirme ve indirme yeri olan duraklar ulaşımın başlangıç noktalarıdır. İnsanların sağlıklı ve zamanında ulaşım sağlayabilmesi duraklardaki bilgilendirme panoları ve hareket saatlerini içeren tarifeler ile gerçekleşecektir. Yurttaşımızın bu hizmeti en iyi şekilde alması belediyelerin görevlerinin başında yer almalıdır. Otobüs durakları hizmetin aynasıdır.

Şehir içi otobüs duraklarımızın tamamında hangi hatta çalışan otobüsün hangi saatlerde hareket edeceğine dair bilgilerin yer alması, otobüs güzergâhlarının haritalarla gösterilmesi, şikâyet için iletişim bilgilerinin bulunması ve bilgilerin korunaklı ve ışıklı panolarla tüketiciye sunulması gerekmektedir. Tarifelerin duraklara asılması ile birlikte aksayan seferlerin tüketici tarafından ilgililere şikâyeti daha da kolaylaşacaktır.     

Yine otobüslerde çalıştığı hattı belirleyen numaraların uzaktan fark edilmemesi sonucu durakta karışıklık ve yolcuda belirsizlik yaşanmasına neden olmaktadır. Hat numaralarının daha belirgin yazılması ile bu sorun giderilecektir. Yerel yönetimler sorunları daha yakından görebilen ve hızlı çözüm üretebilen, halkının mutluluğunu sağlamada daha etkin çalışan yapıda olmalıdır.

Bilgi çağında olmamıza karşılık halkımızın ulaşımındaki belirsizliğin giderilmesi, zaman kaybı ve karmaşanın önlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde var olan tepkiler artarak devam edecektir.

Süleyman Bakal

Eskişehir Şube Başkanı

ES-ES'i SEV KIRMIZI GİY!
" BİZ BÜYÜK ESES'İZ KIRMIZI ŞİMŞEĞİZ " #esesisevkırmızıgiy
Yukarı
turker Liste gör
Usta Yazar

E. Türker
Yer: İstanbul-İzmit
  Alıntı turker Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2009 saat 19:03
Eskişehir'de genellikle gideceğim herhangi bir yere herhangi bir yerden yürüyerek gidebiliyorum, bu yönden çok güzel ulaşımını çok kolay bulduğum bir şehir.. Tesislerin olduğu yerden Osmangazi Üniversitesi'nin oraya kadar yürümüşümdür, yürürüm de..
Yukarı
miller Liste gör
Yazar

Yusuf URAŞ
Yer: Anywhere
  Alıntı miller Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2009 saat 20:35
Numara renkleri konusuna kesinlikle katılıyorum. Ayrıca Türker kardeşim Allah uzun ömür versin yaşın 20. Bozüyük maçlarına yürüyerek gidersin istesen :) ama ilerisini düşünmek lazım, şehrimiz maalesef ulaşım yönünden güçlü değil.
Yukarı
eses_erkann Liste gör
Deneyimli Yazar

ERKAN
Yer: Turkey
  Alıntı eses_erkann Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2009 saat 20:50
Yukarıdaki yazıya başından sonuna kadar katılmıyorum. Otobüs duraklarında dakikası dakikasına yazıyor geliş saatleri 3 , 5 dakika gecikebilir ama gelir otobüs duraklarında problem yok yani tramvay durakları zaten tartışılmaz otobüslere gelince ben eski otobüs göremiyorum eskiden otobüse binince otobüsün içinde biletçi olurdu onun dahada öncesinde bilet içerdende deil büfeden gişeden alınıpda biletçiye verilirdi artık kart kullanıyoruz.. numaralar mavimi kırmızımı anlayamıyoruz yazılmış ankarada istanbulda bırak maviyi kırmızıyı otobüs numaraları bile okunmuyo örnek: 2864 numara falan anca gidecegin mahallenin adını okuyabilirsen gidersin bizde 4 numara 8 numara falan kullanılıyor travmvay içinde zaten durak isimleri tramvayın gidiş güzergahı hem yazıyor hemde anons ediliyor.
temizlik konusundada ben tramvayın temizliğinden memnunun aynı şekilde otobüslerde eskiye nazaran daha iyi durumda...
Yukarı
tmac26 Liste gör
Usta Yazar

Mustafa Ekici
Yer: Bukamaranga
  Alıntı tmac26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2009 saat 21:14
Tunalı-Zafer Mahallesi bölgesinden Tıp Fak. giden 1 araç var. O da 45 dakikada bir.Bu sayının 2ye ya da 3'e çıkarılması iyi olurdu. Veya 36 numaranın geliş gidiş saatleri 20 dk'ya düşürülebilir...
Tarifi mümkün değil bu sevdanın...

Fabio Bilica'yı Eskişehirspor forması altında görmek istemiyorum..
Yukarı
hüsnü Liste gör
Usta Yazar

Hüsnü
Yer: YHT hattı
  Alıntı hüsnü Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2009 saat 22:01
Bu memlekette çok şeyler değişti,
bana göre en zor iş insana hizmet işidir.
Değişimleri takip edelim, boşverin maviyi siyahı,
ülkemiz ortalamasında yukarılara çıktık, keyfine bakın.
Eleştirmeyin diyemem, ama yğidi öldürsenizde hakkını verin,
Otobüsün önünde tıp fakültesi yazdığı için benim de yaptığım gibi,
hemen atlamayınız, yoksa Atatürk caddesinin başında homurdanarak,
araçtan inmek zorunda kalırsınız, beyler memleketin keyfini çıkarın keyfini..

Smile
# Direnmüdavim....

Yukarı
ESPANA Liste gör
Usta Yazar

ÖMER
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı ESPANA Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2009 saat 22:10

Aslında tranvay dışında bütün araçları kaldıracaksın.Tranvayın gittiği yerleri genişleteceksin,sayısını arttıracaksın .

Ulaşım sadece tranvay,bisiklet , ve tabanvayla olacak.Süper olur bence.
FATİHİN İSTANBUL'U FETHETTİĞİ YAŞTASIN

https://twitter.com/#!/ESPANAA
Yukarı
es-be-eses Liste gör
Deneyimli Yazar

Emre
Yer: Turkey
  Alıntı es-be-eses Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2009 saat 22:25
Alıntı yapılan ESPANA

Aslında tranvay dışında bütün araçları kaldıracaksın.Tranvayın gittiği yerleri genişleteceksin,sayısını arttıracaksın .

Ulaşım sadece tranvay,bisiklet , ve tabanvayla olacak.Süper olur bence.

Evet yaa, Amsterdam'da aynen öyle. Gerçi bu sefer de bisiklet kaosu yaşanıyor ama, olsun, katlanılabilir bir durum, en azından trafiğin gürültü patırtısından iyidir. Ama işte çok zor bu işler, 5 000 tane parametre olduğu için. Ama Eskişehir iyi yolda, o kesin...
Gerçekçi ol, imkansızı iste!
Yukarı
CyberSheyTaN Liste gör
Usta Yazar

Cihat
Yer: Ertuğrulgazi
  Alıntı CyberSheyTaN Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2009 saat 22:42
Organize sanayideki okulumdan evime(Ertuğrulgazi) dönmek için 2 kere kart kullanmak zorunda kalıyom Confused niye otobüs+otobüs(aktarma) yapılmıyo anlamış değilim Angry
Yukarı
es_PaSHa Liste gör
Deneyimli Yazar

Kadir Cem AKBAY
Yer: Bursa
  Alıntı es_PaSHa Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2009 saat 22:43
ben daha da başka bir başlıkta bu konuyla ilgili fikrimi belirtmiştim. ama yine yazıcam... iyi güzel tramvayımız falan varda, gece 12den sonra çalışmıyor... ben konya'da okuyorum. bazen Eskişehir'e gece geç saatlerde geliyorum. ailem gelip almasa eşyalarımla birlikte evime gitmem oldukça zor ve pahalı olucak... Konya'da tramvaylar geceleri 45 dk. da bir dolmuşlar yine 45 dk.da bir duraklardan geçiyor. normaldede  hem tramvay hem dolmuş 5dk. da bir duraklardan geçiyor. aynı şeyi benim güzel memleketimde de görmek istiyorum. geceleride domuş, tramvay, otobüs seferleri olsa çok iyi olur bence...
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  123>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,500 saniyede hazırlanmıştır