eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Türkiye'de ve Dünya'da Futbol
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Yorumculara sıkı yönetim

Cevapla Cevapla
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
OKTAY061626 Liste gör
Usta Yazar

OKTAY TOSUN
Yer: BURSA
Online Durum: Offline
  Alıntı OKTAY061626 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Konu: Yorumculara sıkı yönetim
    Tarih: 30/Oca/2009 saat 16:45

Yorumculara sıkı yönetim

İçişleri Bakanlığı, spor programlarını sıkı şekilde denetleyecek

İçişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Alim Barut imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgede, sporda şiddetin sadece polisiye tedbirlerle önlenemeyeceği belirtilerek, spor müsabakalarında görev alan veya yayın yapan tüm kişi ve kurumların da sorumluluklarının bulunduğu kaydedildi. Şiddetin önlenmesinde özellikle yönetici, teknik direktör, sporcu, antrenör ve medyanın rolünün önemli olduğuna vurgu yapılan genelgede, tahrik edici bir davranış ya da sözün bazen şiddet olaylarının başlangıcı olabileceği belirtildi.

Genelgede ``Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun``un ``yayın yasağı`` başlıklı ``spor müsabakalarını canlı olarak yayınlayan yayın kuruluşları ile diğer yazılı ve görsel yayın kuruluşları kanunun amacına aykırı nitelikteki afiş, pankart, söz, fiil ve davranışları yayınlayamaz. Canlı yayın halinde vuku bulan yasak söz, fiil ve davranışlar haber amaçlı da olsa birden fazla yayınlanamaz. Basın ve yayın organları söz, yazı veya davranışlarla spor kulüplerini, taraftarlarını, spor adamlarını şiddete, kulüpler arası husumete veya suça teşvik edici eylem ve davranışlarda bulunamaz, eleştiri amacı dışında aşağılayıcı yorum veya haber yayınlayamaz`` maddesi hatırlatıldı. Genelgede, bu eylemlerde bulunan gerçek kişilere her yayın için 10 bin TL, tüzel kişilere ise 50 bin TL para cezası verilmesinin hükme bağlandığı belirtildi.

Kanunun ``yasak beyan ve demeçler`` başlıklı maddesine de yer verilen genelgede, bu maddeye göre, spor kulübü başkan ve yöneticileri, idari veya teknik personeli veya sporcuları ile spor kulüplerinin taraftarlarınca kurulan derneklerin başkan ve yönetim kurulu üyeleri ve taraftar temsilcilerinin, yazılı veya görsel medyaya kendi taraftarlarını kışkırtıcı, hakemleri, rakipleri veya taraftarları tahrik edici veya aşağılayıcı şekilde beyan veya demeç veremeyecekleri ifade edildi. Yasak beyanda bulunan ve demeç verenler hakkında hazırlanacak raporların il/ilçe spor güvenlik kurullarına ulaştırılması istendi. Yayın yasağına uymayan bölgesel görsel yayın kuruluşları hakkında hazırlanan bilgi ve belgeler ile görüntülerin de Radyo Televizyon Üst Kurulu`na, basın mensupları hakkında hazırlanan evrakların ise Basın Kanunu`na göre işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarına gönderileceği bildirildi.

BIR GUN MUTLAKA
SEHIRLERINE IHANET ETMEYENLER

http://www.061626.com
Yukarı
 Cevapla Cevapla

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,453 saniyede hazırlanmıştır