eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Filistin için Ortak Duruş

Cevapla Cevapla Sayfa  <1234 29>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
_mESs_ Liste gör
Yazar

mesut
Yer: Turkey
Online Durum: Offline
  Alıntı _mESs_ Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Oca/2009 saat 14:31
Yukarı
tepebaşılı26 Liste gör
Usta Yazar

Necati
Yer: Tepebaşı/Esk.
  Alıntı tepebaşılı26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Oca/2009 saat 16:12
COCA COLA İÇ FİLİSTİNİ KATLET

Coca Cola'nın yaptığı reklamlardan birinde aynen şöyle deniliyor: Coca Cola iç, İsrail'i destekle. Amerikan ürünlerini destekleyerek, israil e destek verin'

Belçika'da, Sağlık Bakanlığı'nın bu ürünü içenlerde ciddi zehirlenmeler görüldüğünü ve bu içeceğin içerdiği maddeler nedeniyle alyuvarların eridiğini, dolayısıyla kansızlık meydana geldiğini bildirdiği Coca Cola, elde ettiği karının yüzde 50'sini de İsrail ordusuna aktarıyor. 

Hindistan'ın geçtiğimiz yıl tamamen yasakladığı, Letonya'da ise okullardaki satışını tamamen, dışarıda ise çocuklara satışını yasakladığı Coca Cola firması, Filistin topraklarında katliam yapan İsrail'in de en büyük destekçisi.

EN FAZLA TÜKETENLER MÜSLÜMAN ÜLKELER
Yahudilerin yaşadığı alanlarda yaptığı reklamlarda, Coca Cola içenlerin aynı zamanda İsrail'e destek verdiği mesajı veren firma, elde ettiği karının büyük bir bölümünü ise Müslümanlardan karşılıyor. Yapılan araştırmalara göre Coca Cola içenlerin büyük bir bölümünü Müslüman ülkeler teşkil ediyor. Yani Müslüman ülkeler kendi elleriyle İsrail'e uçak, bomba, tank ve tüfek sevkiyatı gerçekleştiriyor

kaynak:habervaktim
HER ASALETE BOYUN EĞDİREN SEN DEĞİLMİYDİN?

Yukarı
köfteci Liste gör
Usta Yazar

Hüsnü Önkol
Yer: Germany
  Alıntı köfteci Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Oca/2009 saat 16:28
Necatibey,inaninki sorunu kalkip bir markaya bagladiniz ya pes .Simdi malum markayi kullanmassak bütün para trafigi kesilecek ve Israil yerle birmi olacakLOL?Tabii arkasindan  sizin önereceginiz ki büyük bir ihtimalle bas harfi  Ü  ile baslayan  sirketin kolasi icilecek ve sorun kalkacak?Nediyeyim size afiyet olsun.Ayrica referanz olarak gösterdiginiz haber ajansi oldukca manidar..........
Yukarı
Altes_reisyy Liste gör
Yazar

Yasin Yılmaz
  Alıntı Altes_reisyy Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Oca/2009 saat 16:36
Kahpe Bizans
Anti istanbul
Yukarı
KaRa Liste gör
Usta Yazar

KapKaRa
Yer: Yayladan
  Alıntı KaRa Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Oca/2009 saat 17:08
Alıntı yapılan köfteci

Olaylarin tasvip edilecek tarafi yoktur bunu basta belirtmek isterim.Fakat olaya sirf Müslümanlik veya cocuklar olarak bakmamak lazim kim ve ne olursa olsun orada birileri yasantisini kaybediyor ve hayatlar sönüyor buradakilerin dini inancindan cok insan oluslarina dikkat etmemiz lazim.Ihaleyi sirf Israilin üstüne atmakta kanimca yanlis olur cünki bu ayiba basta Arap dünyasi olmak üzre hemen hemen tüm dünya göz yumuyor.Fakat ortadada bazi gercekleri göz ardi etmemek lazim Osmanli dönemindekilerden haric bugün dünyaya ve ülkemize terör estiren bir cok gruplar ,teröristler maalesefki Filistin kamplarinda egitilip buralarda bir cok ögretimden gecip dünyaya ve ülkemize cok zarar vermislerdir.Bugün dahi acisini cektigimiz teröristlerin tohumlari iste o meshur Filistin kamplarinda yetiserek heryere terörizmi Filistinden dünyanin dört bir yanina salmislardir.Genc katilimcilarin cogu bunlari belki göz ardi edip veya o günleri anca internet sayfalarindan yasanmis olaylar olarak gecistirebilmekte.Benim kendi kusagim  biz bugünleri bizzat yasamis kisilerizdir yani orada egitim görmüs anarsitlerin(taraf gözetmeksizin yaziyorum)ülkemize o zamanlardan kalma terörist artiklarinin acilarini yasiyoruz.Onun icindirki terörizmin iyisi kötüsü olmaz.Daha düne kadar devlet toplantilarina ve ve dis gezilerine belinde silahi ile katilan bir lider tarafindan yönetiliyordu Filistin maalesef.Ben isterdimki büyük tepkiler Arap dünyasindan gelsin ama bu ayipsa tüm dünyanin ayibidir ve herkes bilmelidirki bugün terörist yetistiriyorsaniz bir gün sizde terörizme can verirsiniz tipki Filistinin yasadigi  gibi.Saygilarimla.........
Ne belinde silahıyla gezen liderleri ne de zamanında yetiştirdikleri söylenen teröristler... Orada ölenler başkalarının yaptıkları hataların ceremesini çekmemeli, çektikleri acı bu şekilde hafiften mübahmış gibi gösterilmemeli. Filistinliler, liderleri, yöneticileri belki geçmişte hatalar yaptılar, hem de ciddi hatalar, ama bugün durum ortadadır, ölen insanların suçları nedir. En azından bir gün bu katliamların son bulması temennisiyle 'Dayan Filistin' diyebiliriz.
YÖNETİM İSTİFA! ŞEFFAF MALİ TABLO İSTİYORUZ!
Yukarı
AzTecK Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
Yer: Eskişehir
  Alıntı AzTecK Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Oca/2009 saat 17:35
Malasef orta doğuda 6 aylık ateşkes süresi bitti ve yine füzeler patlamaya başladı.
2008 yılını çok acı bir katliamla geride bıraktık. Savaş demiyorum katliam diyorum, çünkü bu yapılanlar düpe düz müslüman soykırımıdır, başka bir açıklamasıda yoktur.
Filistinli araplar atalarının yaptığı hataların bedelini çok acı bir şekilde ödüyor.
Lanetlenmiş kavim asırlar öncesinde olduğu gibi bu günde zulüm yapıyor. Malesef başta Arap dünyası olmak üzere, bütün dünya uluslarıda bu katliama seyirci kalıyor. Hadi batıyı anlarımda, kendi arap soydaşları bile hemen diplerinde olan bu olayı nasıl yadırgamaz anlam veremiyorum. Biraz İran İslam Cumhuriyeti dişini gösterir gibi oldu ama malesef diğer arap ülkelerinden destek görmediği için kabuğuna geri çekildi. Orta doğuda birlik beraberlik yok, çoğunun yöneticileri A.B.D ve İsrailin uşağı olmuş, köleleştirilmişler, bana dokunmayan yılan bin yaşasın matığındalar.
Başbakanımız çözüm yolları bulmak için orta doğu turuna çıktı ama hiç bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum. Filistin artık kaderine terk edildi, siyonist devlet yapılan ateşkes çağrılarına kulak asmıyor aksine 5000 civarında olan yedek askerlerini yeniden askere alıp ilerleyen günlerde büyük bir kara harekatına hazırlanıyor. Artık bölgeyi müslümanlardan temizlemeyi kafaya koymuşlar, malesef uluslar arası ciddi bir girişim yapılmadığı sürece İsrail hedefine ulaşacaktır.

Filistinliler için üzülüyorum, her akşam tv'de savaş uçaklarının bombalarıyla can veren o küçücük masum çocukları görünce içim parçalanıyor ama onlar için dua etmekten başka elimden hiç bir şey gelmiyor malesef Cry

Diren Filistin, diren hamas.
Yukarı
mmt26 Liste gör
Usta Yazar

M. Mesut Taner
Yer: İstanbul
  Alıntı mmt26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Oca/2009 saat 17:57
konu filistin olunca  hep akıllara gelen sorudur, araplar osmanlıya ihanet etti mi?
bende  konu hakkında bilgilerimize bir yenisini daha katmak için bu yazıyı paylaşmak istedim..

Araplar İhanet Etti mi?

Çar, 06/09/2006 - 14:49 — Suat Öztürk

Bugünlerde bazı internet sitelerinde ve gazetelerde resmi tarihin kalıplaşmış bir söylemi olan “Araplar Osmanlı’ya ihanet etti” vaveylesı tekrar dillendirilmeye başlandı. Bunu tekrar ısıtıp önümüze getirenler aslında şunu demek istiyorlar: “Araplar ve tabii Filistinliler gördükleri zulümle ihanetlerinin bedelini ödüyorlar. Oh olsun!” Bazıları bunu üstü kapalı olarak îma ederken, bazıları da alenî söylüyor.
Ayrıca yine aynı iddia sahipleri Filistinliler’in Yahudilere toprak sattığı konusunda da bir takım söylemler içine giriyorlar. Fakat gerek “ihanet” gerekse “toprak satma” iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Ben bu “ihanet” meselesi üzerinde duracağım için toprak satma konusunda bilgilendirici bir yazının adresini vermekle yetineceğim.
Şu "ihanet" meselesine bakalım o halde.
Araplar Osmanlı’ya ihanet etti mi?
Bu soru birçok kişiye sorulduğunda tereddütsüz “evet” diyecektir. Arapların Osmanlı’ya ihanet ettiğine dair söylem hemen bütün resmi kaynaklarda sözbirliği edilmişcesine tekrarlanır durur. “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” şovenizmiyle başlayan söylemler “Ne Şam’ın şekeri ne Arab’ın yüzü” vaveylası ile devam eder. Pekii bu hikayenin ne kadarı doğru temellere dayanıyor ?
Münferit çapta ihanetler olmuştur. Mesela Mekke Şerifi Hüseyin’in İngilizlerle anlaşarak bazı bedevi kabileleri ayaklandırması gibi. Ancak Arapların bir bütün olarak ihanet ettikleri kesinlikle söylenemez. İhanet edenler, Arap nüfusu ile karşılaştırıldığında çok küçük yer tutarlar, Arap kabilelerin büyük çoğunluğunun Müslümanlık bağıyla son ana kadar Halifeye bağlılıklarını koruduklarını insaf sahibi tarihçiler söylemektedir. Araştırmacı-Yazar Mustafa Akyol’da bu konuda sitesinde bir yazı kaleme almıştı. Çeşitli alıntılarla desteklediği yazısını mutlaka okumanızı öneririm. O yazıda Mustafa Akyol şöyle diyor :
"Gerçek şudur: Osmanlı’nın çöküş döneminde Türk olmayan Müslüman unsurlar arasında gerçekten isyanlar başgöstermişse de, bu unsurların bir bütün olarak “ihanet ettikleri” kesinlikle söylenemez. Hatta Araplar sözkonusu olduğunda, Osmanlı’ya isyan edenlerin küçük bir azınlık olduğunu, buna karşılık Arap kabilelerinin çoğunun Osmanlılık ve Müslümanlık bağıyla İstanbul’a sadakat gösterdiklerini söyleyebiliriz."
Mustafa Akyol zikrettiğim yazısında Gazeteci ve Ortadoğu uzmanı Cengiz Çandar’dan bir alıntı yapıyor. Alıntı biraz kısa, ben Cengiz Çandar’ın sözkonusu yazısından daha ayrıntılı bir alıntı yapmak istiyorum :
[…] “Önce, en yaygın olan birinci ‘yalan’dan başlayalım. Bu o kadar uzun yıllar üzerinde hiç tartışılmadan söylenegelmiştir ki, adeta üzerinde tartışılması gereksiz bir ‘dogma’ haline almıştır: ‘Araplar, Birinci Dünya Savaşı’nda bizi arkadan vurdu.! ”

Mekke Emiri Şerif Hüseyin’in Hicaz’da bazı Arap bedevi kabilelerini ayaklandırarak 1916′da İngilizlerle işbirliği yaptığı doğrudur. Ancak, Birinci Dünya Savaşı konusunda genel bir bilgisi ve fikri olan herkes, bunun ‘askeri açıdan’ tayin edici bir değer taşımadığını bilir. İngilizlerin daha sonra yerine getirmediği ‘bağımsızlık vaadi’ ile işbirliğine çektikleri Şerif Hüseyin’in ve oğullarının komuta ettiği bedevi kabileleri, Mekke-Maan hattında, yani ‘asıl cephenin gerisi’nde İngiliz kuvvetlerine yardımcı olmuştur.
‘Asıl cephe’, önce Süveyş Kanalı ve Kanal Harbi’nde Türk-Osmanlı kuvvetlerinin geri çekilmesinden sonra Filistin’de kurulmuştur. Filistin’de tek bir Arap ayaklanmamıştır. Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da Türk kuvvetlerini ‘arkadan vuran’ herhangi bir olay olmamıştır. Arapların ezici çoğunluğu, İstanbul’a yani Türkiye’ye sadık kalmıştır. Cephedeki komutan, Şam Valisi Cemal Paşa, çok sayıda Arap milliyetçisini idam ettirmiştir. Cemal Paşa’nın ve İttihatçıların, kaba baskı politikalarının Araplarda büyük tepki yaratmasına karşılık, Arabistan Yarımadası’nın Hicaz bölümünden Akabe’ye kadar olan ‘cephe gerisi’ dışında, Arapların Türkleri arkadan vurduğuna dair tarihte herhangi bir kayıt yoktur.

Peki, daha sonra İsrail’in kurucu kadroları olacak unsurların, Filistin’de İngiliz ordularının ‘içinde’ Türklere karşı savaştığını biliyor musunuz?
[….] Bir başka ilginç ‘tarihi bilgi’, İsrail’in kurucusu David Ben Gurion’un anılarında mevcut. Ben Gurion, Birinci Dünya Savaşı patladığı sırada, İstanbul Hukuk Fakültesi’nde. Amacını şöyle anlatıyor:
“… İktidar merkezine bu kadar yakın olarak, Filistin’deki Yahudilerin durumunu geliştirebilmeyi düşünüyordum. Çeşitli yollarla Yahudi özgürlük hareketini ilerletebilirdim; önce özerklik, nihai olarak tam bağımsızlık elde ederek. Akıl yürütmem böyleydi. İstanbul’da rasladığım Arap öğrencilerle bu konuda düşüncelerimin çok farklı olduğunu görmekten şaşırdım… Bu genç entellektüel Araplar, mücadelelerinin geleceğini Türk idaresinden bağımsızlık olarak görmüyorlardı. Hiçbiri Arap topraklarının bağımsızlığından söz etmedikleri gibi böyle bir amaç için çalışmıyorlardı. Tam tersine, birçoğu, daha geniş ve daha büyük bir Türk imparatorluğu görmek istiyorlardı…” (Ben Gurion Looks Back-Talks with Moshe Pearlman, s.46)”
Peki, 1922 sonlarında Türk Milli Mücadelesi zafere doğru yürürken, ‘bazı Filistinli Arap liderlerin Kemalistlere başvurarak, kendi kaderlerini tayin hakkı elde edebilecekleri Türk mandası istediklerini’ biliyor muydunuz? Filistin, İngiliz mandası altına konulmuşken, Filistinli Araplar, ‘Türk mandası’ istiyorlar. Kaynak, yine bir Yahudi-İsrailli tarihçi; Y.Porath’ın ‘The Emergence of Palestinian-Arab National Movement 1918-1929′ (Filistin Arap Ulusal Hareketinin Doğuşu 1918-1929) adlı kitabının 160-165. sayfaları… “

Birçok akl-ı selim tarihçi de aynı şeyleri söylüyor. Topyekün bir ihanetten yada Filistinliler’in lokal bir ihanetinden bile söz edemiyoruz ki Filistinliler’in şahsında Arapların çektiği zulmün, bu ihanetin bedeli olduğunu iddia edebilelim. Böyle bir iddia tutarsızdır ve herhangi bir temele dayanmamaktadır.
Bu meselenin tabii bir de başka yönü var. O da Arapların bize olan bakışı. Ulus devletlerimizi kurma sürecinde Araplar bizi “Sömürgeci ve talancı” biz de onları “İşbirlikçi, hain” olarak tanıdık. Bu konu da maalesef iç açıcı değil(di.) “Değildi” diyorum çünkü artık bu ezberin son yirmi yılda yavaş yavaş bozulduğu da ortada. Zaten gerçekte de ne Osmanlı “sömürgeci ve talancı”ydı, ne de Araplar topyekün haindi.
Araplar ve Osmanlı arasındaki o dönemdeki karşılıklı bakışı iyi anlamak gerek. Bu konuda Klasik yayınlarından yayınlanan “Arap gözü ile Osmanlı” adlı 4 kitaptan oluşan seri iyi bir kaynak olabilir. İlki “Beyrut Şehreminin Anıları (1908-1918)” İkinci kitap “İttihatçı bir Arap Aydınının Anıları” Üçüncüsü “Bir Osmanlı-Arap Gazetecinin Anıları” Dördüncü ve son kitapta “Biz Osmanlı’ya Neden İsyan Ettik/Arap Gözü İle Osmanlı”
Hatıratlar bir devri anlamada fevkalade öneme sahiptir. Resmi tarihin gözlerden kaçırdığı hususlar, hatıratların ayrıntılarında belirginleşir. Ve bir itiraf; ben bu kitapları aldım ama hala okumadım fakat en kısa zamanda okuyacağım. Mutlaka yararlanacağıma da inanıyorum. Bu seriden de Ülkü Özel Akagündüz’ün Aksiyon dergisindeki yazısından haberdar olmuştum. Akagündüz’ün kitaplar hakkındaki yorumlarını da mutlaka okumalısınız.
Uzun lafın kısası artık şu dilimize pelesenk olmuş; “Araplar Osmanlı’ya ihanet etti” söylemini bir kenera bırakmalıyız.
Bu meselenin bir yönü.
Diğer bir yönü şayet böyle bir şey (topyekün ihanet) gerçekten vuku bulmuş olsaydı bile İslamî bilincin ve bununla yoğrulan Osmanlılığın gereği, bizim bu meseleye “oh olsun” şeklinde yaklaşamayacağımızdır. Biz herzaman zulmün karşısında ve mazlumun yanında olmalıyız. Bize yakışan budur, İslam bunu emreder ve bugün Osmanlı olsaydı geçmişte ne olmuş olursa olsun, mazlumun yanında olurdu.
İsrail Filistinde insanlık dışı uygulamalar yapıyor. İşgal ediyor, yakıyor, eziyor, aç ve susuz bırakıyor, çoluk - çocuk, genç - yaşlı, erkek - kadın, asker- sivil demeden katlediyor, kartondan lütfen verdiği evleri bile çaresiz insanların başlarına yıkıyor. Bizim buna bütün benliğimizle karşı çıkmamız ve mazlumun yanında olmamız gerekir.
Hele hele, münferit hadiseleri genelleştirip “Araplar Osmanlı’ya topyekün ihanet etti” şeklinde algılayarak, masum ve mazlum insanlara, “gördüğünüz zulümle diyet ödüyorsunuz” demek fevkalade yanlış ve haksız bir söylemdir.

İmzanız hakaret içeren kelimelerden dolayı silinmiştir. Israrcı olmanız halinde uzaklaştırma alacaksınız.
Yukarı
eses şahin Liste gör
Usta Yazar

K.Şahin ELAGÖZ
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı eses şahin Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Oca/2009 saat 19:07
Çok acı bir durum.Bizimde ibret almamız gereken bir durum.Zamanında filistinliler paraya imrenipte israillilere toprak satmasalardı şimdi İsrail diye bir devlet yoktu.Parça,parça satılan topraklar sonradan birleştirilerek İsrail devletini oluşturdu.Bende onun için yabancılara toprak satışına karşıyım.Korkarımki satılan torak parçaları birleştirilerek ilerde bir devlet olarak elimizden çıkmasın.Bu şimdi belkide çoğunuza çok komik gelebilir,belki bizlerin görmeye ömrü yetmez,ama İsrailin ''Vadedilmiş Topraklar''dini söylemi bizim bir kısım topraklarımızıda kapsayor ve o bölgede İsrail tarafından çok miktarda arazi satın alınmıştır. İsrail,Filistinin işini bitirince kimsenin şüpesi olması, sırada Kutsal kitap tevratta adı geçen''vadedilmiş topraklar''var.Bu toraklarda Türkiye'de.Wink
Ben 65'ten beri inanıyorum./Seni Yalnız Bırakırız mı sandın?
Yukarı
Kızılcıklı Liste gör
Yazar

GereK yok
Yer: C.C.C.P.
  Alıntı Kızılcıklı Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Oca/2009 saat 19:12
Alıntı yapılan eses şahin

Çok acı bir durum.Bizimde ibret almamız gereken bir durum.Zamanında filistinliler paraya imrenipte israillilere toprak satmasalardı şimdi İsrail diye bir devlet yoktu.Parça,parça satılan topraklar sonradan birleştirilerek İsrail devletini oluşturdu.Bende onun için yabancılara toprak satışına karşıyım.Korkarımki satılan torak parçaları birleştirilerek ilerde bir devlet olarak elimizden çıkmasın.Bu şimdi belkide çoğunuza çok komik gelebilir,belki bizlerin görmeye ömrü yetmez,ama İsrailin ''Vadedilmiş Topraklar''dini söylemi bizim bir kısım topraklarımızıda kapsayor ve o bölgede İsrail tarafından çok miktarda arazi satın alınmıştır. İsrail,Filistinin işini bitirince kimsenin şüpesi olması, sırada Kutsal kitap tevratta adı geçen''vadedilmiş topraklar''var.Bu toraklarda Türkiye'de.Wink

Bu cok basit bi anlatım olmus toprak satın alıp ulke kurmak hayalciligin bile ötesindedir sonucta bu ulkenin silahlı kuvvetleri var ben burayı aldım istedigimi yapıyorum diyemezsin top yekun savas acması gerekir orda bagımsızlık yada kendine katılmasını istemesi içinki bunun içinde topragı almasına gerek yoktur..

Vadedilmiş topraklarda Türkiyeden cok az bi kısım girer Mardin civarları ki burlarda En son almaya tessebus etcekleri yerlerdir zaten oraya kadar geldiklerinde parayla almnadan direk savas yolunu deniyeceklerdir...
Senin için Yaşıyor, Senin için Savaşıyoruz ...
Sevdam Büyür Direnince!!

Yukarı
semihk Liste gör
Deneyimli Yazar

semih
  Alıntı semihk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Oca/2009 saat 19:14
geçmişte bize ihanet etmişlerdir ya da etmemişlerdir, bu ayrı bir konu.
milliyetçilik tarafını bir kenara bırakıp olaya insani yönden bakmak gerekirse insanlık adına çok çirkin ve vahim bir durum var ortada.
Başkalarının kusurlarını görmeye başladığın an, kendi kusurların için aynanın karşısına geçmen gereken andır.
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1234 29>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,297 saniyede hazırlanmıştır