eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Türkçemize Sahip Çıkalım

Cevapla Cevapla Sayfa  <12345 23>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
serkan_esk Liste gör
Deneyimli Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

Serkan
Yer: Turkey
Online Durum: Offline
  Alıntı serkan_esk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ağu/2007 saat 12:35
Ozan Sana Da Teşekkür Ederim İlgin Ve Alakan İçin.Ayrıca Son Yazı da Çok Güzel.Amaç Gençlere Bu Aşının Yapılması.

Bütün ümidim gençliktedir.

Mustafa Kemal Atatürk
HATALI
YAZIYORSAM
LÜTFEN ÖZEL
MESAJ ATIN

Özel Mesaj Atmak İçin
Yukarı
tnt Liste gör
Deneyimli Yazar

Semih
Yer: Antalya
  Alıntı tnt Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ağu/2007 saat 13:02
Arkadaşlar formumuzda v harflerini w gibi yazan, evet diye yazamayıp efet yazan arkadaşlarımız var.. hiç mi içiniz sızlamıyor böyle yazarken, siz bu dili konuşun diye millet kelle koltukta dağda bayırda geziyor, daha önce olduğu gibi can veriyor ama siz neyin etkisinde kalıp böyle davranıyorsunuz anlamıyorum..

Kimseden çok üstün bir dil bilgi beklemiyorum, kimsenin başına dil bilgisi öğretmeni kesilecek te değilim mutlaka benim de bu yazıda olduğu gibi hatalarım var ama türkçede türkçeyle alakalı hatalar normal .. Örneğin alacağız yerine alacaz kullanılabiliyor  ya da herkes değil de herkez yazılabiliyor bunlar telafuza dayalı yazım olduğu için gayet normal ama Allah aşkına söyleyin v yerine w , k yerine q kullanmak neyin nesi hiç mi vicdanınız sızlamıyor...
Yukarı
esesesin Liste gör
Deneyimli Yazar

esin varnalı
  Alıntı esesesin Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ağu/2007 saat 13:33
    Ozan güzel yazı için teşekkürler.
    Almanya veya diğer ülkelere inan ki kızmıyorum.Adamlar beğenmesek bile dillerine sahip çıkma adına bir çalışma başlatmış.Bırakın kızmayı ben de aynısının Türkiyede uygulanmasını,anadolu liseli mezunu biri olarak derhal bu liselerin kapanmasını ve büyük bir kampanya başlatılmasını istiyorum.
      Bu arada Odunpazarı belediyesine yabancı isimlere izin vermediği için teşekkürler..
renkelrimiz siyah kırmızı lakabımız kırmızı şimşeklerdir.sarı forma nerden çıktı arkadaş...
Yukarı
semihk Liste gör
Deneyimli Yazar

semih
  Alıntı semihk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ağu/2007 saat 14:23
TÜRKÇESİ VARKEN.....

Ambulans: Cankurtaran

Trend: Gidiş, Gidişat

Erozyon: Toprak Aşınması

Kabine: Bakanlar Kurulu

Medya: Yayın-Basın

Dizayn: Tasarım

Fast Food: Tez Yemek

Servis: Hizmet

Filtre: Süzgeç

Mobil: Gezgin

Termik: Isıl

Radikal: Aşırı

Brifing: Bilgilendirme

Miting: Toplantı

Politika: Siyaset

Market: Bakkal, Çarşı, Pazar

Star: Yıldız

Süper:  Üstün, Koca

Şanslı: Bahtlı, Bahtı Açık

Sosyal: Toplumsal

Sprey: Püskürteç

Fuel Oil: Yakıt Yağ

Petrol: Neft

Shopping Center: Alışveriş Merkezi

Stant: Tezgâh, Sergi

Bariyer: Engebe

Operatör Dr: Cerrah

Dekor: Süs

Üniversite: Evrenkent

Kampus: Yerleşke

Sponsor: Destekçi

Antik: Eski

Aktif: Etkin, Faal

Pasif: Edilgen

Galeri: Sergi

Spesiyal: Özel

Terör: Tedhiş

Terörist: Tedhişçi

Transfer: Aktarma

Defans: Savunma

Korner: Köşe

Enternasyonal: Uluslar Arası

Detay: Ayrıntı

Pozisyon: Durum, Konum

Reyting: Sıralama

Air Lines: Hava Yolu

Final: Son, Son Sınav

Vize: Ara Sınav

Lider: Önder

Alternatif: Seçenek

Legal: Yasal

Organize: Düzenlemek

Organizasyon: Örgüt, Topluluk

Deklarasyon: Beyanname

Ekonomi: İktisat

Prestij: İtibar

Doküman: Belge

Komisyon: Encümen

Komisyoncu: Aracı

Ambargo: Yaptırım

Sektör: Kesim

İzolasyon: Yalıtım

Agresif: Saldırgan

Operasyon: İşlem, Ameliye

Format: Biçim

Kompozisyon: Hitabet, Tahrir

Egzersiz: Alıştırma

Favori: As

Alarm: Uyarı

Sinema: Beyazperde

Dilimize yerleşmiş ve artık herkes tarafından kullanılmakta olan binlerce kelime vardır. Öztürkçecilik adı altında bunların atılması düşünülmüş ve yerlerine saçma sapan kelimeler uydurulmaya çalışılmıştır. Fakat bu hatanın farkına varılmış ve artık dilimize tamamen yerleşmiş olan kelimelerin atılmamasına karar verilmiştir. önemli olan şu saatten sonra dilimize yabancı kelimelrin girmesini önlemeye çalışmaktır.

TDK'nın son yıllardaki en güzel kelime uyarlaması da computer yerine kullanılan bilgisayar kelimesidir. Fakat şöyle bir gerçek de vardır ki bazı kelimelerin girişinde TDK da çaresiz kalmaktadır.

Bu sebeptendir ki dilimize en güzel şekilde sahip çıkmalı yazı ve konuşmalarımızda özümüzden kesinlikle taviz vermemeliyiz.

çünkü

DİLLERİNİ KAYBEDEN MİLLETLER ÖZLERİNİ DE KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR.

Başkalarının kusurlarını görmeye başladığın an, kendi kusurların için aynanın karşısına geçmen gereken andır.
Yukarı
SUATESES Liste gör
Deneyimli Yazar

Suat
Yer: Foça
  Alıntı SUATESES Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ağu/2007 saat 14:58
Halen msn de yazışır gibi forumda yazan arkadaşlarımız var. Bu konuda biraz daha duyarlı olmalıyız.  
Körfezin Kırmızı Şimşekleri
Yukarı
serkan_esk Liste gör
Deneyimli Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

Serkan
  Alıntı serkan_esk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ağu/2007 saat 16:31
                                                                                             TÜRKÇEYİ TÜRKÇE KONUŞALIM
HATALI
YAZIYORSAM
LÜTFEN ÖZEL
MESAJ ATIN

Özel Mesaj Atmak İçin
Yukarı
serkan_esk Liste gör
Deneyimli Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

Serkan
  Alıntı serkan_esk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ağu/2007 saat 16:32

TÜRKÇENE SAHİP ÇIK

TÜRKÇEME SAHİP ÇIK

HATALI
YAZIYORSAM
LÜTFEN ÖZEL
MESAJ ATIN

Özel Mesaj Atmak İçin
Yukarı
scarface_hkna Liste gör
Usta Yazar

hakan
Yer: esk
  Alıntı scarface_hkna Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ağu/2007 saat 17:35
maalesef dilimizin şu an ki durumu çok kötü
yukarıda belirtilen kelimelerin çoğu artık Türkçemize yerleşmiş durumda
Takımların karakterlerini yöneticiler ve futbolcular değil,taraftarlar belirler.
Yukarı
ermanka26 Liste gör
Usta Yazar

Erman Kayışdağ
  Alıntı ermanka26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ağu/2007 saat 22:33
Benimde forumda dikkatimi "Fotoğraf" sözcüğü yerine "Resim" sözcüğünün kullanılması çekti.Resim ressamların ve insanların yaptığı görsel eserler olarak geçiyor.T.D.K. sözlüğünde.

Teknolojik cihazlar yardımıyla yapılan görüntülere ise fotoğraf denildiğinden bu cihazlar yardımıyla elde edilen görüntülere "Resim" yerine "Fotoğraf" demek daha doğru olacaktır.
Adım+Soyadımın ilk 2 harfi+26=Nickim
Yukarı
alyans999 Liste gör
Usta Yazar

serkan nalbant
Yer: İrlanda
  Alıntı alyans999 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 06/Ağu/2007 saat 00:28
 Türkiye de büyük firmalara bile işe girerken ingilizceyi çok iyi bilme şartı aranılıyorsa hatta buna son zamanlarda rusça ve çince bile eklendi dilde yobazlaşma kaçınılmazdır.Turistik tesislere bir bakın bırakın sokaktaki tabelaları, tesisin adı ömerse kimse bakmaz ama royal wow palace koyun adını herkes bir şey sanır.İlk başta biz turiste benzemeye çalışmamalıyız turist bize benzemeli.Gidin turistin bol olduğu bir otele veya tatil köyüne alman yemekleri ingiliz yemekleri rus yemekleri ya ben bi musakka yiyemezmiyim tatilde Türk günü yaparlar bir gün ondada döner yaparlar, oralarda hergün Türk günü olmalı bir gün alman veya ingiliz günü.Adamlar zaten almanyadan ingiltereden bıkıp gelmişler buralara aynı şeyi buradada bulunca sıkılıyorlar.Ben buna birebir şahidim.Dilde yozlaşma 2. plandadır bence asıl yozlaşma kültürde başladı.
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <12345 23>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,453 saniyede hazırlanmıştır