eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Türkçemize Sahip Çıkalım

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 1415161718 23>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
26_26_26 Liste gör
Usta Yazar

A.Yurtsever
Yer: Eskişehir mrk.
Online Durum: Offline
  Alıntı 26_26_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 20/May/2009 saat 03:38
Alıntı yapılan köfteci

Alıntı yapılan toroslar

abd nin resmi dili oylamasında Türkçe' nin bir oyla kaybedip ingilizcenin kazandığını biliyor muydunuz?

Türkçe dünyanın en zengin dillerinden biridir, ama biz Türkler her alanda asiliz zaten, kanıta gerek yok

""Biz Türkler ""deyip sallamayla bu isler olmuyor bak koskoca sitede 19 Mayis Genclik ve Spor bayramini toplamda bu sene 9 kisi aklina gelmis ve kutlamis.......Lafta herkes Türk!!!!!
Alıntı yapılan toroslar

Hala SALLANAN KONUYU SÖYLEMİŞ DEĞİLSİNİZ !!! Yeşil meşil imza atmamda zorunuza giden ne! Allah aşkına söyleyinde, hangi konuyu salladığımı bileyim !!!
Yoksa sizin ideolojinizle benim ki uyuşmuyor diye hakaret etmenize gerek yok, SALLAYIN GİTSİN !!!

@toroslar
yazdıkça batma istersen,haa 19 Mayıs Gençlik ve spor bayramına post atmışsan 19 mayısta eğer,yukarıdaki site için hakaret sayılan büyük harfli yazılarını,yanlış yazmıştır diyeceğim.
Söz Eskişehir'le başlarsa,EsEs'le biter

Yukarı
delibasozi Liste gör
Usta Yazar

Ozan Açık
Yer: Turkey
  Alıntı delibasozi Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 20/May/2009 saat 11:41
1- Bu başlık bari tartışma-kavga içermekten uzak kalabilsin.
2- Forum kuralları denen bi'şey var; büyük harf çok çirkin duruyor.
3- Bir iddia ya da bir alıntı varsa yazınızda; kaynağını da gösterin.
4- Nezaket
5- Lütfen...

ESen kalın.
Başka dile benzemez annenin sesi
Anne kadar özeldir Eseslinin ESESi..
Yukarı
toroslar Liste gör
Yazar

İsimsiz
  Alıntı toroslar Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 20/May/2009 saat 21:12

Aldığım eğitim gereği abd nin siyasi, özellikle ekonomi tarihini de gördük derslerde. Türkçe’ nin bir oyla kaybetmesi olayı; ekonomi üzerine yüksek lisans yapmış bir profesörün kitabından okuduğum/uz ve bize aktarılan bir bilgi idi. O profesörün ismini hatırlamıyorum, ama bu profesörün alıntı yaptığı kaynak “ NATIONAL ARCHIVES” (bu kişinin adına ulaştığımda veya adını hatırladığımda, bunun için tekrar foruma geleceğim ve yazacağım ). (bir arkadaş almancadan bahsetmiş)Almanca için söylenen ise gerçekten bir şehir efsanesidir, çünkü abd nin hukuk kuralları yazılacağı günlerde, hukuk (özellikle yönetim bilimi) alanında fransa ve almanyanın bilgi birikimi olması, almanlardan alınan hukuk doktrinleri nedeni ile, almanlar kendilerine pay çıkartmak istemiştir, almanca 1 oyla kaybetti söylencesi yayılmıştır. Kaldıki abd de ispanyolcanın nekadar yaygın olduğunu da bilirsiniz. Yani almanlardan alınan hukuk birikimi, ispanyolcanın yaygın olması gibi durumlara rağmen, neden Türkçe’ ye atıfta bulunulmuş,.yoksa almanlar gibi bizdemi şehir efsanesi oluşturmuşuz kendimize? Bu soruyu “national archives” e yazan araştırmacılara sormak gerekiyor, eğer bu arşivde yazılan yalan ise, bu benim salladığım anlamına gelmiyor sanırım 

Büyük harf kuralını biliyorum; yorumlarda ki büyük harf BAĞIRMAK ve ÜNLEM, ŞAŞKINLIK anlamına geliyordu , eğer yanılıyorsam, diyecek birşeyim yok, kusura bakmayın. İmzamda yapılan değişikliklerden anladığım kadarıyla, imzada da büyük harf ve renk kullanımı kural dışı.
19 Mayıs başlığına yazmayıp Türkçemiz konulu başlığa yazarak, hem de yeşil meşil renklerle imzamında konuya dahil edilmesi arasındaki bağı, bana yorumlarınızla anlattığınız için teşekkür ederim. Sizlerin deyimi ile, bu veya diğer başlıklarda, konuyu saptırmak ya da gereksiz konularla konu başlığını meşgul etmek yakışmaz bana.
Verdiğim rahatsızlıktan dolayı gerçekten üzgünüm, selametle.
ÇİĞDEM - NEFER
Yukarı
semihk Liste gör
Deneyimli Yazar

semih
  Alıntı semihk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/May/2009 saat 15:07
Türkiye, dünyaya Yunus'la açılıyor
Uzun zamandır açılacağı kulaktan kulağa fısıldanan Yunus Emre Vakfı, Türk şiirinin piri Yunus Emre'nin "Yunus miskin çiğ idik, piştik elhamdülillah" sözünü ete kemiğe bürüdü, pişti ve çalışmalarına başladı. Ankara'da eski Tekel binasında açılan vakfın genel müdürlüğünü Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan üstleniyor.
Taraftarımızın barut fıçısı olduğu şu günlerde dilimiz adına güzel bir gelişme olan Yunus Emre Vakfı'nın kuruluşuyla hararetimizin birkaç derece de olsa düşeceğini tahmin ediyorum.
Geç kalınmış bir mesele olsa da diğer milletler milli şahsiyetlerini her yerde tanıtırken; bizim de Yunus Emremizi tanıtabilecek olmamız güzel bir gelişme olmuş.
hayırlı olsun..

Başkalarının kusurlarını görmeye başladığın an, kendi kusurların için aynanın karşısına geçmen gereken andır.
Yukarı
semihk Liste gör
Deneyimli Yazar

semih
  Alıntı semihk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2009 saat 14:35
Türkiye, olimpiyat finalinde ekrana kilitlendi
Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın şarkı finali muhteşem bir programa sahne oldu. Dünya gençlerinin 'Türkçelerini konuşturduğu' gece, Türkiye'yi ekrana kilitledi.
Dünyanın çeşitli milletlerinden yüzlerce çocuğun ve gencin tabiri caizse çatır çatır Türkçe konuştuğu şu günlerde;
başlamak yerine-start almak,
gidişat yerine-trendi yakalamak,
bitiş yerine- finişe ulaşmak.... gibi binlerce yabancı kelimeyi Türkçe karşılıkları olmasına rağmen pervasızca kullanlara ne denir bilmiyorum.
Başkalarının kusurlarını görmeye başladığın an, kendi kusurların için aynanın karşısına geçmen gereken andır.
Yukarı
ESPANA Liste gör
Usta Yazar

ÖMER
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı ESPANA Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2009 saat 15:58
Semih abi , ben biliyorum da şimdi buradan söylenmez.

Anladı onlar.
FATİHİN İSTANBUL'U FETHETTİĞİ YAŞTASIN

https://twitter.com/#!/ESPANAA
Yukarı
mert.ES Liste gör
Deneyimli Yazar

Mert
Yer: Eskişehir
  Alıntı mert.ES Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2009 saat 16:04
ş harfini sh ile kullananlarıda unutmamak lazım
Yukarı
KuRBaN Liste gör
Usta Yazar

Hasan Balaban
Yer: Uluönder
  Alıntı KuRBaN Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 17/Haz/2009 saat 22:05
W kullanmayın dedik, azalttık. Şimdide bir "q" modasıdır gidiyor. Ne mübarek bir harfmiş meğer. Bilsem çoktan kullanırdım.
ğ yerine kullanabiliyorsun, k harfinin yerine kullanabiliyorsun. Yazınıza müthiş hava katıyor. Bedavadan Türkçemizi katletmesi de cabası.
Kullan kardeşim, kullanmayan kalmasın Angry
Yukarı
ESPANA Liste gör
Usta Yazar

ÖMER
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı ESPANA Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 23/Haz/2009 saat 20:29
Foruma yeni üye olan arkadaşlarımızın  bu konuya önem vermesini rica ediyorum.

Forumda son zamanda Türkçeyi katledenlerin sayısı çok azaldı , fakat yeni üye alımlarıyla  bu sayı yine artmaya başladı.

Lütfen  , yazdıklarımızı okuduktan sonra "cevapla" tuşuna basalım.

FATİHİN İSTANBUL'U FETHETTİĞİ YAŞTASIN

https://twitter.com/#!/ESPANAA
Yukarı
Baba Liste gör
Usta Yazar

Alper Uruş
Yer: EStanbul:)
  Alıntı Baba Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 23/Haz/2009 saat 20:37
Serkanım bu başlık için tekrar tebrik ederim. Ömerim, sen de aramıza katılan genç kardeşlerimizinden çok anlamlı bir ricada bulunmuşsun ki seni de kutlarım. Anamızın sütüdür kullandığımız dil, yani Türkçemiz. O süte göz koyanlara hizmetse dilini, kültürünü, tarihini unutmaktır. İkinizi de tanımak henüz kısmet olmadı ama alnınız o kadar pak ki öpmek borç oldu. Kalın bakalım sağlıcakla...
KIZIL bir pıhtı vardı doğduğunda göbeğinde ve KARA bir toprak olacak öldüğünde üzerinde. (VİVA ESES).... protEStler...
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 1415161718 23>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,422 saniyede hazırlanmıştır