eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Gurbetteki Şimşekler > Boğazın Kırmızı Şimşekleri
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

En güzel MARŞ bizim!!!

Cevapla Cevapla Sayfa  123 10>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Baba Liste gör
Usta Yazar

Alper Uruş
Yer: EStanbul:)
Online Durum: Offline
  Alıntı Baba Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Konu: En güzel MARŞ bizim!!!
    Tarih: 25/Ağu/2008 saat 20:56

"Amigo Orhan köşesine çekilse de Eskişehirspor'un durumu ile yakından ilgilidir. Sezon başında bize sıkı sıkı tembih etti. "Nebi Hatipoğlu'na destek olun" diye.
Amigo Orhan'dan söz ederken Orhan'ın tribünleri yönettiği dönemlerde statta söylenen bir marş vardı. Eskişehir Marşı… Eskişehir Eskişehir, yalçın kaya sarp yeri. Kalelerden çok kuvvetli içindeki askerleri diye başlayan marşla yer gök inlerdi. Eski bir futbolcu dostumuz uyardı bizi.

"O zamanlar tribünlerde Eskişehir Marşı okunurdu. Şimdi tezahüratların çoğu yabancı. Sanırım genç nesil Eskişehir Marşı’nı bilmiyor. Daha doğrusu kimse öğretmemiş" diyor. Önerilerini de ekliyor.
"Eskişehir Marşı bastırılıp stat kapılarında dağıtılsın, Eskişehirspor maçlarında tribünlerde yine 'Eskişehir Marşı’ söylensin. Stadyumun çeşitli yerlerine Atatürk'ün Eskişehir halkı için söylediği sözler asılsın. Ne demişti Atatürk; "Efendiler; Eskişehir’i ve Eskişehir halkını çoktan tanırım... Eskişehir halkı çok büyük vatanperverlik, milletperverlik ve kahramanlık göstermiştir. İşte Eskişehir halkı bu güzide vasıflarla bezenmiş bir halktır... Gördüğüme göre aydın ve çalışkandır." Eskişehirliler olarak biz kendi gücümüzün farkında değiliz galiba.
Kendimize ait marş ve sloganlarımız varken, başkalarınınkini kullanıyoruz. (Engin Bayrı, Sakarya Gazetesi, 18.08.2008)

ESKİŞEHİR MARŞI

Eskişehir, Eskişehir, yalçın kaya sarp yeri,
Kalelerden çok kuvvetli içindeki askerleri.
İndik İzmir çarşısına, düştük düşman arkasına,
Düşman bize aman diyor, kahraman Türk ordusuna.

Güzel İzmir, Gelibolu, hep denizler torpil dolu,
Kör olası o düşmanlar, şaşırmışlar doğru yolu.
Tınaztepe, Tınaztepe, düşmanlara olsun küpe,
Düşman bize teslim olmuş, süngümüzü öpe öpe.

Kocatepe topçuları, siper almış bekçileri,
Oğlum şehit olmuş diye, ağlamasın anneleri.
Allah Allah sedaları, dağı taşı bürüdü,
Komutanlar kol kol olmuş, her taraftan yürüdü.

Köklerini savaşlardan, kurtuluş mücadelesinden alan; Anadolu'yu anlatan bir marşımız var. Kaç kentin kendine özgü marşı oldu? Hep bir ağızdan bu marşı binlerce insanın içerde ya da deplasmanda söylediğini düşünün, bu marşı dinlemeyecek tribün yoktur beyler. Elbet de basit, yalın, akılda kalıcı besteler yapmalıyız ama bizim elimizde "elmas" varken; "Hadii bi beste yapalım" diye yola çıkmak akıl kârı değildir. Bu marş bizimdir. Bu marşta tarih de vardır, mücadele de vardır, kuzusu için ağlayan ana da vardır. Bundan daha güzel bir marşın, bestenin de olması biraz güçtür.

Sin-Kaf, Harbiye Marşını, Göz Göz Karlı Kayın Ormanı türküsünü revize ederek kendine marş yapmıştır. Ama bu marş orjinaldir, klasiktir(her zaman söylenebilir), bu marş üç dükanın söylediği en güzel besteyi her mısrasıyla ezecek güçtedir. Değerli Eskişehirsporlular, bizim bu marşı yeniden hepbir ağızdan söylememiz gerekir.

EStanbul'dan hürmet ve sevgiyle...  

KIZIL bir pıhtı vardı doğduğunda göbeğinde ve KARA bir toprak olacak öldüğünde üzerinde. (VİVA ESES).... protEStler...
Yukarı
ekotim Liste gör
Yazar

ERKAN
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı ekotim Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Ağu/2008 saat 21:06

baba bende tezahüratlar bölümünde değinmiştim bu konuya ama bazı arkadaşlar beni tiye aldı çoçukmuyuz dediler çoçuklar söyler dediler bence hiç alakası yok içimden geçen ne biliyomusun hacettepe maçında kızılcıklıda toplancaz şöle iki bin kişi doktorlardan şair fuzuliden bağıra bağıra eskişehir marşını söyleyerek stada gitcez bundan güzel şov mu olur diyorum ben...siz estanbuldan seslendiniz ben burdam duydum sölücez merak etmeyin...

asıl olan eskişehirdir ve esestir gerisi teferruattır...
bir sevdadır eskişehir...
26 eskişehir doğduğun,yürüdüğün,sokaklarında dövüştüğün,parklarında içtiğin ve öpüştüğün yerdir..vatanındır...eskişehir...
Yukarı
ekundem Liste gör
Yazar

erdal
Yer: Turkey
  Alıntı ekundem Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Ağu/2008 saat 21:07
işte bu alper!! defalarca ezberletmeye çalıştım bu marşı. eskiden ne çok söylerdik. yeniden söylemeliyiz. bu konu üzerinde durulmalı mutlaka
Yukarı
Baba Liste gör
Usta Yazar

Alper Uruş
Yer: EStanbul:)
  Alıntı Baba Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Ağu/2008 saat 21:21
Sevgili Erkan ve Erdalım, yemin ederim TAKSİM'de bizim hep bir ağızdan söylememiz gereken marş buydu. Söyleyebilseydik ne olurdu söyleyim, Taksim'de "çıt çıkmaz", herkes, ama herkes bizi hipnoz olmuş gibi izlerdi. Tiye alanlara gelince de, kendi değerlerine sahip çıkamayan, varını bilmeyen başkasının kuyruğuna takılır ve "kültür" bostanda hıyar olsaydı kilo kilo alınırdı. Bu konuya kesinlikle girmemiz gerekir. Bunu bırakmamız gerekir. Saraçoğlu'da giderken Eskişehir Marşımızın dilimizde olması gerekir.
KIZIL bir pıhtı vardı doğduğunda göbeğinde ve KARA bir toprak olacak öldüğünde üzerinde. (VİVA ESES).... protEStler...
Yukarı
tkolca Liste gör
Deneyimli Yazar

Tolga KOLCA
Yer: istanbul
  Alıntı tkolca Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Ağu/2008 saat 21:26
Alper abi İşte bu tam; tamanında değinmişsin bu konuya!!!
Keşke önceden haber verseydin de BKŞ olarak öncülük yapıp istiklal de hepberaber söyleseydik bu marşı
(Senin son yazdığını okumadan yazmıştım bu yazıyı)Wink
Yukarı
eskan Liste gör
Usta Yazar

yasin konak
  Alıntı eskan Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Ağu/2008 saat 21:38
Alıntı yapılan ekundem

işte bu alper!! defalarca ezberletmeye çalıştım bu marşı. eskiden ne çok söylerdik. yeniden söylemeliyiz. bu konu üzerinde durulmalı mutlaka

bu marş ülkeyi sallar hocam.
Yukarı
umutes Liste gör
Usta Yazar

umut
  Alıntı umutes Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Ağu/2008 saat 21:41
sizlere katılıyorum; marşımızı gururla söyleyelim, hatta stadyumda bando eşliğinde binlerce insan söylese kanaatimce harika olur. eskişehirli olarak değerlerimize sahip çıkmalıyız...
ESkişehir'im hasretim, doğduğum şehir, memleketim...
Yukarı
serdar_esk Liste gör
Deneyimli Yazar

SERDAR
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı serdar_esk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Ağu/2008 saat 21:57
süper olmuşşşşşşşşClap
AŞK-I ŞEHİR
Yukarı
eses_gokhan Liste gör
Deneyimli Yazar

GÖKHAN
  Alıntı eses_gokhan Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Ağu/2008 saat 22:42
adı üstünde marş tezahürat değil...Trübünde söylencek bişey değil.En güzel marşımız çok güzel kabl ediyorum.Trübünde söylencek kadarda zor ve imkansız.
İLK VE SON SEVGİLİM GERÇEK AŞKIMSIN BUGÜGNÜM YARINIM DERDİM KAHRIMSIN
Yukarı
mike Liste gör
Deneyimli Yazar

Mikes Retey
Yer: Cuba
  Alıntı mike Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Ağu/2008 saat 22:45
Konya'da Aydınspor zaferinden sonra otobüslerin yanına giderken toplu şekilde ESKİŞEHİR MARŞInı söylediğimizi hatırlıyorum. 12 yaşındaydım. Tüylerim diken diken olmuştu. Çok duygulu ve anlamlı bir marş. 
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  123 10>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,516 saniyede hazırlanmıştır