eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > ESKİŞEHİRSPOR > Genel
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Bilgi ve İstatistikler

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 8586878889 116>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
eseschicago Liste gör
Usta Yazar

Erkut Alkan
Yer: United States
Online Durum: Offline
  Alıntı eseschicago Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Kas/2014 saat 00:03
Alıntı yapılan matt

Onumuzdeki hafta Fenerbahce deplasmanindan puan ile ayrilirsak eger, Fenerbahce, Galatasaray ve Besiktas deplasmanlarinin herbirinden puanla dondugumuz ucuncu Super Lig sezonumuzu yasamis olacagiz.
Daha once sadece 1968-69 ve 1970-71 sezonlarinda bu uc zorlu Istanbul deplasmaninin tumunden puanla donmustuk:
1968-69 sezonu: BJK-ESES: 0-0 // FB-ESES: 0-0 // GS-ESES: 2-2
1970-71 sezonu: GS-ESES: 0-0 // BJK-ESES: 2-2 // FB-ESES: 1-1
**
1968-69 sezonunun bir onemli ozelligi de o sezonun tum Istanbul deplasmanlarimizdan puanla dondugumuz tek Super Lig sezonumuz olmasi. O sezon (ligin diger iki Istanbul temsilcisi olan) Vefa ve Istanbulspor ile deplasmanda oynadigimiz maclari (ayni sonucla) 2-1 kazanmisiz.

Ellerine saglik Mete bey kardesim,

Beni yillar otesine goturdunuz.

Hayatimda en uzuldugum maclardan biri de 1968-69 sezonundaki GS-ESES:2-2 maci idi...
O sezon Eskisehirspor'un sampiyonlugunun calindigi sezon idi.
Eskisehirspor'un ,Eskisehir'deki butun maclarini, deplasmanda da Ankara Demirspor ve Fenerbahce maclarini seyretmistim.

Ilk yarida GS ile Eskisehir'de yaptigimiz macta cok baskin oynamamiza ragmen,Fethi'nin penaltiyi disari atmasi ile demoralize olup kontradan iki golle 0-2 yenilmistik.Arkasindan da cok zayif bir takim olan ve o yil kume dusen Izmirspor'a yenildik.

Istanbul basini, Eskisehirspor'un ikinci yari solugunun kesilecegini dusunmustu.Hic te oyle olmadi.
Ikinci yarida oynanan GS macina 12 mac yenilmemislik unvani ile Istanbul'a gittik.
Firtina gibi esiyorduk, Turkiye bu maca odaklanmisti.
Istanbul saskinlik icindeydi.
Ilk defa olarak 3 Istanbul takimi disinda bir takim Sampiyonlugu kovaliyordu.
Ustelik Eskisehir lige cikincaya kadar Bugunku adi ile Superlig Istanbul,Ankara ve Izmir disinda oynanmamisti.
Eskisehirpor o maca giderken 2 puan gerideydi.
O zamanlar galibiyete 2 , beraberlige 1 puan veriliyordu.
Eskisehirspor'un mutlaka Istanbul'da GS yi yenmesi gerektiginden , o maca galibiyet icin gitmistik.
Ilk yari Nihat'in golleri ile 2-0 one gecmistik.
O zaman televizyon yok:Radyo var.Eskisehir'de herkes o maci dinlediginden Eskisehir sokaklarinda macin naklen yayini disinda bir ses yoktu.
Atilay diye bir futbolcumuz vardi, ilk 11 e giremeyen bir oyuncu idi;her nasilsa GS, onu ,o sezon transfer etmisti
ama orada da yedekti.
Ikinci yari GS den oyuna girdi ve GS'deki tek golunu bize atti hem de girer girmez!
Hemen arkasindan uyduruk bir penalti 2-2!

Sampiyonlugun gittigi macti.

O macta cok uzulmustuk, ligin sonuna kadar Sampiyonlugu kovalayip 25nci hafta lider olduk o zamanlarda superlig 16 takimla oynandigindan 30 maclikti.

Ve 25nci hafta bir liderdik!
Istanbul Baronlarinin devreye girmesi ile Sampiyonlugumuz calindi.

Ligi ,3 defa 2ci bitirmistik ama hicbir sezon Sampiyonluga 1968-69 sezonu kadar yaklasamadik.

Yine ayni sezon ,0-0 lik Fenerbahce macini da Istanbul'da , o zamanki adi Eskisehir Maarif Koleji olan EAL daki bir grup arkadaslarla beraber giderek izlemistik.

O zamanlarda Eskisehir'den ,Istanbul'a ozel tren kalkardi maclar icin.

Mac gunu Istanbul'da 6nci filoyu protestolar sirasinda olaylar cikti,iki kisi olmustu.
Yillarca bu olay 16 subat olaylari diye anildi.

Stadin gec dagilmasi icin, polis , devre arasinda sahaya top atti ve seyirciler 1 saate yakin saha icerisnde top oynadi.
Ikinci yari seyircilerin bir kismi, maci sahanin icerisinde izlemisti.
Eger o macin fotograflarina ulasabiilirsen, ikinci yarida seyircilerin sahanin icinde bagdas kurmus olarak mac izledigini gorebilirsin.

Beni taa 46 yil otesine goturdunuz sagolun emeginize saglik
1.nci ligde de ESES liydim; 3.ligde de
Yukarı
matt Liste gör
Usta Yazar

M. M. Altintas
  Alıntı matt Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Kas/2014 saat 00:18
Alıntı yapılan eseschicago

Mac gunu Istanbul'da 6nci filoyu protestolar sirasinda olaylar cikti,iki kisi olmustu.
Yillarca bu olay 16 subat olaylari diye anildi.
Stadin gec dagilmasi icin, polis , devre arasinda sahaya top atti ve seyirciler 1 saate yakin saha icerisnde top oynadi.
Ikinci yari seyircilerin bir kismi, maci sahanin icerisinde izlemisti.
Eger o macin fotograflarina ulasabiilirsen, ikinci yarida seyircilerin sahanin icinde bagdas kurmus olarak mac izledigini gorebilirsin.
Beni taa 46 yil otesine goturdunuz sagolun emeginize saglik

Erkut bey, anilarinizi okumak cok zevkliydi, 1968-69 sezonunu hatirladiginiz tum detaylari ile bizlere aktardiginiz icin biz size tesekkur ederiz.
Bahsettiginiz maca ait fotograflara Milliyet gazetesi arsivinden ulasmaya calisacagim, ulasabilirsem burada da paylasirim.
Sevgi ve saygilarimla, Mete
Yukarı
matt Liste gör
Usta Yazar

M. M. Altintas
  Alıntı matt Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Kas/2014 saat 07:54
Milliyet gazetesi arsivinden ulastigim 1968-69 sezonunun Fenerbahce-Eskisehirspor macindan fotograflar (Erkut bey'in de bahsettigi uzere, maci saha kenarinda bagdas kurarak takip eden taraftarlara dikkat):

Alttaki fotograf ayni gun ayni statta (Ali Sami Yen) oynanan Besiktas-Istanbulspor macina ait.
Yukarı
eseschicago Liste gör
Usta Yazar

Erkut Alkan
  Alıntı eseschicago Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Kas/2014 saat 08:23
Ellerine , Emegine saglik kardesim,iyi ki varsin,
Muthis arastirma yetenegin var.Tesekkurler.

Evet o tarihlerde , stadlarda birden fazla mac olurdu
Gece maci o tarihlerde cok ender olarak oynandigi icin iki mac pespese oynanirdi.
Bu bazen bir alt ligin maci da olabilirdi
3 mac pespese oynandigini hatirliyorum, Ankara'da seyrettim.

Istanbulspor maci denince , izin verirseniz (Cenem dustu iyice) Istanbulspor-Eskisehirspor(1-2) macindan da bir anektod aktarmak isterim:

Istanbulspor baskani Ali Sohtorik (Erdal Inonu'nun kayinpederi) mac esnasinda ayaga kalkiyor ve fotr sapkasini cikarmis vaziyette oylece duruyor,etraftan saskin bakislar karsisinda donup onlara :

"(Eskisehirpor)Bu muthis oyunu yillarca seyretmemistim, ayakta selamliyorum" diyor.

Bu anektodu bana, mactan sonraki hafta,(1968) Eskisehir Maarif Kolejindeki cografya hocam Hamit Aganer anlatmisti.

Yukarı
matt Liste gör
Usta Yazar

M. M. Altintas
  Alıntı matt Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Kas/2014 saat 09:02
Erkut bey, tesekkur ederim. 30 Mart 1969 tarihinde oynadigimiz ve 2-1 kazandigimiz Istanbulspor macina dair aniniz da muthis!
Istanbulspor macini oynadigimiz gun lider Galatasaray Bursaspor deplasmaninda imis. Ve bizim hatiri sayilir sayida bir taraftar grubumuz Bursaspor'u desteklemek uzere Bursa Ataturk Stadi'nda yerini almis. Bu mac icin guzel bir de pankart hazirlamislar, bu pankart "Anadolu Birligi"nin o yillarda Eskisehirspor taraftarlarinin cabalari ile filizleniyor oldugunun guzel bir ornegi (fotograf 1 Nisan 1969 tarihli Miliyet gazetesinden):

Donemin Galatasaray teknik direktoru Kaloperovic, Eskisehirspor taraftarlarinin Bursaspor'u desteklemek uzere Bursa'ya gelmelerini cok yadirgamis ve sitem dolu su demeci vermis:
Yukarı
Rasputin Liste gör
Usta Yazar

Gregory Yefimovic
Yer: Russian Federation
  Alıntı Rasputin Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Kas/2014 saat 12:05
Çok güzel paylaşımlar gerçekten.
ES ES ES Kİ Kİ Kİ ESKİ ESKİ ES
Yukarı
matt Liste gör
Usta Yazar

M. M. Altintas
  Alıntı matt Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Kas/2014 saat 21:46
Haftasonu Fenerbahce ile oynayacagimiz lig maci Super Lig'de bir lig lideri ile oynayacagimiz 61. macimiz olacak. Lig liderleri ile daha once oynadigimiz maclarda olusan genel puan cetveli ile ic saha ve dis saha puan tablolarimiz soyle:
Yukarı
eseschicago Liste gör
Usta Yazar

Erkut Alkan
  Alıntı eseschicago Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Kas/2014 saat 22:09
Desenize bu hafta bir "ilk" i gerceklestirecegiz
Yukarı
emrah_eli Liste gör
Usta Yazar

Emrah
Yer: İzmir
  Alıntı emrah_eli Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Kas/2014 saat 22:36
Merhaba abi, bu kadar arşive nereden ulaşıyorsunuz çok merak ediyorum. Sadece internetten mi ?

Ama bu arada tebrik ediyorum sizi ve teşekkür ediyorum kendi adıma :)
Yukarı
eseschicago Liste gör
Usta Yazar

Erkut Alkan
  Alıntı eseschicago Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 25/Kas/2014 saat 03:55
Alıntı yapılan matt

Erkut bey, tesekkur ederim. 30 Mart 1969 tarihinde oynadigimiz ve 2-1 kazandigimiz Istanbulspor macina dair aniniz da muthis!
Istanbulspor macini oynadigimiz gun lider Galatasaray Bursaspor deplasmaninda imis. Ve bizim hatiri sayilir sayida bir taraftar grubumuz Bursaspor'u desteklemek uzere Bursa Ataturk Stadi'nda yerini almis. Bu mac icin guzel bir de pankart hazirlamislar, bu pankart "Anadolu Birligi"nin o yillarda Eskisehirspor taraftarlarinin cabalari ile filizleniyor oldugunun guzel bir ornegi (fotograf 1 Nisan 1969 tarihli Miliyet gazetesinden):

Donemin Galatasaray teknik direktoru Kaloperovic, Eskisehirspor taraftarlarinin Bursaspor'u desteklemek uzere Bursa'ya gelmelerini cok yadirgamis ve sitem dolu su demeci vermis:

Kaloperovic'in dediginin tersi idi.

Soyle ki: 1968-69 sezonunda Superlig'de mucadele eden 16 takimin 8 inin Teknik Direktoru GS li idi....
Aklimda kalanlar:Mersin IY: Turgay Seren; Altay:Gunduz Kilic ; Vefa :Metin Turel ;

Ve deeee Sekerspor :Coskun Ozari idi...

Ama en onemli isim BedenTerbiyesi Genel muduru Ulvi Yenal'di..

Ulvi Yenal ,"Mektepli" bir Galatasaray'da futbol oynamis oyuncu(kaleci),

Galatasaray Kulubu Baskanligi,

TFF baskanligi yapmis "Agir agabey"idi.

Selanikli idi.

O zamanlar BTGM makami ,koltuksuz bakandi.,Spor bakanligi o zamanlarda yoktu.

Ulvi Yenal Hasta GS li idi.

Sadece spor cevrelerinde degil;Istanbul sosyetesinde etkili bir isimdi.

Eskisehirspor sampiyonluga oynamaya baslayinca devreye Ulvi Yenal girdi.

O zamanin Basin Imparatoru ve kardesi ile (O da hasta Fenerbahceli) ozel bir toplanti yapiyor.
Dedigi su:Anadolu'dan bir sampiyonun cikmasi halinde futbolcu kaynaklarinin Istanbul'a akmasi duracak, bu diger Anadolu kuluplerinin de istahini arttiracak, Istanbul dukaligi sallanacak.
O zaman yabanci futbolcu 2 (iki) ile sinirli.Yerli futbolcu kiymetli.
Istanbul kulupleri diger takimlarda sivrilen isimleri parayi bastirip aliyor.
O zaman Ankara ve Izmir takimlari var yalnizca,Istanbul disinda.Onlarin da kulup baskanlari Ya BJK'li;ya GS'li;Ya da FB 'li.

GS nin efsane ismi Metin Oktay, Izmirspor'dan devsirmedir mesela.

Parasal olarak da tehlike var:Mac hasilatinin 60% i galip takimin.
Mac nerede olursa olsun.
Yani Istanbul'da GS yi yendin, hasilatin 60% i senin. O zaman kuluplerin ne Tv geliri var ne de reklam geliri.Tek kaynak mac hasilati ve TFF nin odulleri.

Basin imparatoru ,Anadolu'dan Sampiyon cikmamasi konusunda ikna oluyor.
O sezon icin GS nin sampiyonlugunu destekleme sozu veriyor.

ESES in onunu kesmek icin en kolay care akla geliyor:Hakem ayarlama.

Tesvik primleri de devreye giriyor.

Ilk yari ayarlanan hakemlerin bir kismi ise bile yarayamiyor, Eskisehir top gostermiyor pekcok macta.
Bir tanesi maci berabere bitiriyor ama 3-4 defa gidip "aciklarim haa" diye tehditle para aliyor.
Bu isin Turk hakemlerle yurumeyecegi anlasiliyor.

Basin imparatoru cogunlukla Isvicre'de yasiyor, baglantilari iyi.
Aklina muthis bir fikir geliyor:Yabanci hakem.
Onun baglantilari kullanilarak Avusturya , Isvicre ve Almanya'dan hakemler getirtiliyor.

Ne kadar guzel: "Tarafsiz" hakemler!

Oysa gelen yabanci hakemlerin hepsi ayarlanmis hakemler.(Parani al ve toz ol)

GS ile Istanbul'daki macta 2-0 onde iken ,2-2 biten macta uyduruk penaltiyi veren hakem yabanci idi.

Sekerspor ile 1-1 berabere kaldigimiz macta son dakikada frikik (Gol olmustu) veren hakem de Yabanci.

Sekerspor o macta canini disine takarak oynuyor zaten, dedik ya Tesvik primi de var isin icinde.

BURSA KARDESLIGI??

Bursa'lilar kadar bizi kiskanan bir taraftar yoktu o zamanlar.

(Bunun hikayesini baska baslikta anlatayim, cenem dustu nasilsa)

O sezon Eskisehir'de oynanan 1-1 lik Bursa macinda , hemen baslarda one geciyoruz ,hemen akabinde, bir Bursa akininda hakem duduk caliyor , oyunun durdugu anda Bursa'li futbolcu gidip golu atiyor.
Bir de bakiyoruz hakem santrayi gosteriyor!
Cilgina donuyoruz.
Ahmet Tuna diye bir Bursa'li kasap futbolcu var herkese tekme atiyor, hakem umursamiyor.
Bakiyor ki hakem tekmeye musamaha ediyor oteki Bursa'li futbolcular da basliyor pislige mac 1-1 bitiyor.

Bildiniz , o macin da hakemi yabanci!

Bu da BURSA'nin KARDESLIGI!

O sezon iki takimi yenemiyoruz sadece GS ve Bursa!

Bu bilgilere o yillarda ulasmak imkansizdi hele benim gibi daha 16 yasinda olan birisi icin mumkun degildi.

Ta ki 15 yil once o devrin onemli bir spor adamini misafir edinceye kadar.
Arabamdaki Eskisehirspor armasini gorunce anlatti.
Bunlari ondan duydum.

30 yil sonra boyle ,net isimler ve olaylarin birebir cakistigi hikaye 5 dakikada uydurulamazdi.
Ben dogru olduguna inandim.
Sonra elimin erdigince, cross checking yaptim.Hersey ortusuyordu.

Daha gecen yil Bir programda Erman Toroglu "Eskisehirspor'un sampiyonlugu engellendi" dedi

Zaten o ruya takim , baska turlu sampiyonluktan edilemezdi.

Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 8586878889 116>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,532 saniyede hazırlanmıştır