eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Eskişehire dev yatırım

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2345>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
eskan Liste gör
Usta Yazar

yasin konak
Yer: Turkey
Online Durum: Offline
  Alıntı eskan Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 09/Oca/2008 saat 19:28
sevgili fairPlay konuyu güzel özetlemiş.
gazetelerdeki köşe yazıları  gibi,beğenerek okudum yazısını.

selim abi ;
büyük harfli yazı yazmak ile büyük ebatlı küçük harf kullanma arasındaki ince çizgiye güzel temas etmişsin seni de tebrik ederim:)) gayet ilgimi çekti..
Yukarı
otomatikkapi Liste gör
Usta Yazar

Selim Demircioglu
Yer: Türkiye
  Alıntı otomatikkapi Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 17/Oca/2008 saat 12:28
Yasinim bir vurgu daha yapayim o zaman :)...

İstanbul finans merkezi , Ankara siyaset merkezi , Eskişehirimizde Eğitim merkezi olacak. Tüm bu yapılan ve yapılacak olan yatırımlar geleceğe yönelik çalışmalar bence.

Aslında bence değil resmi ağızlarda bunu ifade ediyor.

*Ankara zaten başkent ve siyasetin merkezi.
*İstanbul , Merkez Bankası ve diğer Bankaların Genel Müdürlüklerinin taşınması ile finans merkezi olma özelliğini pekiştirecek.
*Eğitim merkezlerinden biri olarakta Eskişehirimiz en kuvvetli aday. Hatta bana kalırsa seçildi bile. Klasik söylem :) kulislerde konuşuluyor. İnşallah doğrudur.

Eğitim olmazsa sanayi yatırımları mutlak hızlanacak. Tek korkum düzensiz ve gereksiz göç alarak şehrimizin çirkinleşmesi.
Geçmişe duyulan özlem ve geleceğe olan umuttur bizi yaşatan...
Yukarı
ZEFEX Liste gör
Deneyimli Yazar

ZAFER ADIGÜZEL
  Alıntı ZEFEX Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 17/Oca/2008 saat 14:57
Alıntı yapılan FairPlay

Bir tarafta mahallemizin bakkalı,kentimizin esnafı gibi popülist yaklaşımlar,
Diğer tarafta her türlü yatırıma ve gelişmeye açık olanlar.

Yıllardır bu kentin esnafı,tüccarı kendilerini geliştiremediler,ileriyi göremediler,birlik olamadılar,
Bu kente,hakettikleri hizmeti sunamadılar,
Hatta kendi hemşerihlerine,meslektaşlarına köstek bile oldular,
Yapmaktan yana değil,engellemekten yana oldular.
En yakınındakilere  bile güvenemiler.
Siyaseten günlük ve küçük çıkarların peşinde oldular.
Şimdi ise yeni yatırımlardan şikayetçiler.

Zengin olan esnafın çoğunun parası ya bankada,yada gayrimenkulde,
Çimento fabrikasını,Esgazı,İbis Oteli Eskişehir'liler mi aldı? 
Migrosları-Tansaşları,Bim,İsmar,Yimpaşları Eskişehir'liler mi işletiyor?
Eskişehir'deki büyük ihaleleri Eskişehir'liler mi alıyor?

Neo'nun,Espark'ın yatırımında,projesinde,inşaatında Eskişehir'liler görev aldı mı?
Sahi nerede Eskişehir'in esnafı,tüccarı,mühendisi,işadamı, zengini?

Bu durum karşısında,
Kenthalkı olarak bizde yabancı yatırımlara karşı olabiliriz,
Olabiliriz de,o zaman;
Kimse yine Bursa'ya,Ankara'ya gitmekten şikayet etmeyecek,
Kimse ürünlerdeki fiyatlardan ve şeçenek azlığından gocunmayacak,
Kimse niye diğer illerden geri kalıyoruz diye söylenmeyecek,
Kimse bu kent niye gelişmiyor,modernleşmiyor demeyecek.
Kendi yağımızla kavrulup gideceğiz o zaman.
Ama gelin görünki,biz küçük bir il veya gözden ırak büyük bir ilçe değiliz.
Biz büyükşehiriz,sosyo-ekonomik gelişmişlikte ilk altı il içindeyiz.
En yaşanabilir ilk üç il içindeyiz.

Ama sen yatırım yapmazsanda,kentine hizmet etmezsende,
Vizyon sahibi olanlar,ileriyi okuyabilen ve görenler,parası olanlar,cesaretli olanlar,
Yani eloğulları,
Gelirler yatırımını yaparlar,paralarını kazanırlar,

Bizde tartışır dururuz...

Tartışalım tabiki de,birazda;
- Bu yatırımları niye bizim içimizden çıkan işadamları,kendi kentlimiz yapmıyor acaba diyede tartışalım.
-Bizim esnafımızın,tüccarımızın,işadamımızın VİZYONU nedir diyede tartışalım.
-Bu kent halkı hangi koşullarda yaşamak istiyor diyede tartışalım.
-Bu kent halkı,kentinin geleceğini nasıl görmek istiyor diyede tartışalım...

Olan biteni daha geniş açıdan bakarak tartışalım...

ClapClapClap
SENİN SEVGİNDİR BİZİ YAŞATAN

Yukarı
scetintas Liste gör
Usta Yazar

Suat ÇETİNTAŞ
  Alıntı scetintas Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 17/Oca/2008 saat 15:27
Zafer gereken alkışı zaten yapmış Serdar Bey....
Bir de ben kirlilik yaratmayayım...Ama eklemek istediğim şeylerde var...
Dikkat ederseniz NEO ve ESPARK alışveriş merkezlerinde olan yatırımcıların genellikle şehir dışından geldiğini ve çoğunlukla Ankaralı olduğunu görürüz...
Örneğin bir Mc Donald's yerine neden PİNO yu göremeyiz...Ya da iskender kebapçıları yerine AR KEBABI veya POSTA PİDE'yi göremeyiz ...Bence bu tamamen kendi bünyelerine çekilmekten ve dışa açılamamaktan başka bir şey değil...
Ama umarım şimdi anlamışlardır hata yaptıklarını...Ve eminim ki bundan sonra açılacak bu AVM yerlerine iştirak edeceklerdir....
Yoksa Ankaralılar gibi onlarda Afyon ve Kütahya'da AVM'lerin açılmasını beklerler...
Ticaret gezip görerek ve ufku genişletilerek yapılan bir şeydir...

Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen'in bir sözü vardı biz öğrenci olduğumuz zamanlar..Çok sevdiğim bir sözdür....
"Yurt dışına gittiğimde hiç bir zaman adamlar nasıl yapmış demedim.Ben nasıl yaparım diye düşündüm"...
Umarım birilerinin kulağına küpe olmuştur...
Kulübe Üye Olalım,Yönetimleri Biz Seçelim
Yukarı
eses_gokhan Liste gör
Deneyimli Yazar

GÖKHAN
  Alıntı eses_gokhan Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 17/Oca/2008 saat 16:39

Sonuçta eskişehirimize yapılan bir yatırım olduğunu unutmayalım.Direk eskişeirimize faydası olmasa bile doğrudan olarak faydası geliyor.Obölgedeki esnafın espark vediğerlerinin kurulamdan öncekihalini sormak laızm.

İLK VE SON SEVGİLİM GERÇEK AŞKIMSIN BUGÜGNÜM YARINIM DERDİM KAHRIMSIN
Yukarı
FairPlay Liste gör
Deneyimli Yazar

serdar
  Alıntı FairPlay Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 17/Oca/2008 saat 18:53
Sevgili Battal,Yasin,Zafer ve Suat Bey,sanırım bu konudaki düşüncelerimiz paralellk taşıyor,bende sizlere teşekkür ederim.

Sonuçta önemli olan VİZYON meselesi,
Demek ki Eskişehir'li yatırımcıların vizyonu bu kadar.
Eskişehir olarak övünebileceğimiz birçok husus var,
Ama Eskişehir'e yatırım konusunda sınıfta kalıyoruz..
Hal böyle iken;
En çokta bu durumu hazırlayan kişilerin şikayetçi olması garibime gidiyor.
1990'ların başında ilk yatırımlar gelmeye başladığından beri işadamları,esnaflar,zenginler çeşitli platfomlarda,tolantılarda,çeşitli kişilerce devamlı uyarıldılar;gelin birleşin,güçbirliği yapın,Eskişehir'e yatırım yapın diye.Ama ileriyi göremediler,YAPMADILAR.

Maalesef yabancılar Eskişehir'in geeleceğini bizim işadamlarımızdan daha iyi okudular. 
Ticaret birazda ileriyi görme ve risk alma,vizyon sahibi olma sanatıdır.
Kendi hemşerihlerimiz bu yatırımları yapmıyorsada,yapana hayır denemez.

Şimdi size bir iki yıl içinde bitecek yeni yatırımlardan bildiklerimi sıralayım:
1-Fabrikalar Bölgesi olarak bilinen alanda yer alan ve iki-üç ay sonra hizmete girecek yeni Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası'nın (Tepebaşı Belediyesinin tüm birimleri bu binaya taşınacak)  hemen yanında Acıbadem Hastanesi inşaatına başlandı,2009'da hizmete girecek.(Eskişehir'li ortakla birlikte)
2-Yine bu alanda Özdilek Alışveriş Merkezinin projeleri bitti,inşaatına başlanıyor.
3-Keskin yolu üzerinde TED Koleji Eğitim Tesisleri inşaatı başlayacak,Eylül ayına yetiştirilmesi hedefleniyor.(Eskişehir'li ortakla birlikte)
4-Ankara karayolundaki eski Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü'nün yanındaki araziye TOKİ aracılığıyla bir yapı marketi kurulacak.(sanırım Praktika-Koçtaş benzeri bir firma olacak)
5-Ankara yolu Alpu kavşağındaki eski Entil beton direk fabrikasının olduğu yere yeni bir alışveriş merkezi yapılması projeleri devam ediyor.
6-Hilton Oteller zinciri büyük ihtimalle Bademlik Tepesindeki eski tesisleri yıkarak yeni bir otel yapacak.(daha kesinleşmedi galiba)Duyumlara göre Divan Otelleride yatırım yapmak istiyor.
 7-Hasanbey köyü yanında DDY tarafından yeni bir lojistik köy kuruluyor.Şu ana İstasyonda bulunan tüm triyaj(demiryolu ile yükleme-boşaltma yani nakliye) tesisleri bu yeni alana kaydırılacak.Bu alandan Organize sanayi bölgesinede demiryolu hattı çekilecek.Mevcut istasyonun bulunduğu bölgede manevra ve triyaj hatları kaldırılacağı ve aynı zamanda demiryolu geçişi yer altına alınacağından,üst tarafta büyük bir alan boşalacak.Buralarada TCDD tarafından proje çalışmaları yapılyor.Aynı şekilde Enveriye istasyonu bölgesindeki boş arazilerdede yeni proje çalışmaları var.(Bu yatırımlar Devlet kaynaklı)

Bunların dışında yeni özel hastaneler için yer aranıyor,Ulusal firmalar tarafından lojistik hizmetler için yatırım  yapmak isteyenler var,Selim Beyinde bahsettiği gibi havaalını kullanımına bağlı olarak kargo tesisleri yapımı sözkonusu, üçüncü hatta dördüncü üniversite kurulması için bazı düşünceler var.Organize sanayi bölgesinde arsa satışları hızlandı.Bozüyük organize bölgesinde bile yer kalmadı.Demiryolunun Gemlik'e bağlanması,Eskişehir'e sanayi yatırımlarınıda patlatacaktır.Uçak ve savunma  sanayi ile ilgili bazı yatırımlar programlanıyor.Teknoloji ve yazılım üssü olarak ciddi çalışmalar var.

Yukarıda Selim Beyinde bahsettiği Eğitim Merkezi olma adaylığımız kuvvetli bir ihtimal.Bu hususta altyapısı en kuvvetli il Eskişehir.Eğitim düzeyi ve sosyo-ekonomik gelişmişlik en önemli artılarımız.Sinema -tiyatro-konser salonu sayıları Türkiye ortalamalarının çok üstünde.Hele hızlı tren projesi ve Bozüyük-Adapazarı karayolunun tamamlanması halinde ,ulaşılabilirlikte çok artacak.Son iki üç yıldır öğrencilere yönelik apart bina yapımı en yüksek noktada.Anadolu Üniversitesine giden Bağlar Caddesi ve yan sokaklar ile Osmangazi Ünv.tramvay durağı civarında yüzlerce apart yapıldı.Öyleki şu anda Eskişehir'de kiralık ve satılık daire bolluğu var hemen hemen her cadde ve sokakta.(İleriyi okuyan tek sektör müteahhitlik sektörü oldu,ancak hepsi birden apart işine girince şu an arz fazlalığı oldu piyasada.)  

Kısaca durumun özeti;
Eskişehir'in geleceği çok parlak,
Bunu görebilenler yatırım yapıyorlar,
Yapmayanlar/geç kalanlarda ancak şikayet ediyorlar.
Yukarı
vahap26 Liste gör
Deneyimli Yazar

vahap
  Alıntı vahap26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 20/Oca/2008 saat 03:57
Alıntı yapılan wolfalone37

kardeşim ben hala diyorum bilinçsiz toplum da yatırım güzel şeydir ama yabancıya degil siz şaşkınsınız hala diyorum bakın ülkeye tüm zenginler ve yatırımı yapanlar yabancı sermaye mng kargo  veya digerleri kim olursa olsun Türk kargo şirketleri var  ama mng  şirleti yabancı kendi halkımıza güvenmiyoruz.

Ön yargılı olmayın ve biraz araştırın arkadaşlar... MNG bir TÜRK şirketidir... Açılımıda sahibinin, yani Mehmet Nazif Günal ın baş harflerinden oluşur... Halis muhlis Türk şirketinede bilgisizce yabancı şirket muammelesi yapmayalım ve gereksiz yere yerli-yabancı yatırım çekişmesine çekmeyelim... bu kadar basit...

Nihayetinde, Fair Play'in özetlediği gibi, bizim yerli tasarruf sahiplerin dolduramadığı açıkları, yabancı yatırımcılar tarafından doldurulması doğal bir ticari olgudur... iktisatçıların deyimi ile arz-talep meselesi... sen ileriye göremiyorsan, senden önce ileriye gören ve ufku geniş olan kaymağı yer... nerede olursan ol... 
AnTaLyA dan Akademisyen 乇ϟ~乇ϟ'li
Yukarı
BezgiN Liste gör
Yazar

Uğur Takıl
  Alıntı BezgiN Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 20/Oca/2008 saat 04:29
hmmm yumatu gibi yani...öğreninceye kadar hep japon firması sanmıştım yusuf-mahmut-tuncer diye açılımı olduğunu öğrendiğimde ise baya bi utanmıştım..vahap'ın dediği gibi araştırmak lazım...
Yukarı
ermanbey26 Liste gör
Deneyimli Yazar

erman
  Alıntı ermanbey26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 20/Oca/2008 saat 10:33
fairplayin verdiği haberleri yerel basın bile veremiyor.biz eskişehirliler eskişehirspordan başka hiçbir konuda kenetlenemeyiz.meslek odalarının çoğu görevini yapmıyor.müşteriler esnafı tavşan gibi oynatıyor.o bu fiyata verdiyse bende buna veririm diyor ve müşteriye alet oluyor.meslek odaları bu tür esnafın tepesine binmedikçe,sadece kaşe vurmayı becerdikçe,hamamyoluna da evkur gelir tepene biner.az kaldı yasin eczanesinin orası.bilen bilir.kuyumcusundan-pencisine,boyacasından-tekstilcisine,hepimiz kokuşmuş bir düzenin parçasıyız.esnafı bu duruma sokan müşteriyede,müşteriyi bu duruma getiren esnafada,bu olayın önüne geçemeyen meslek odaları ve yönetimlerede yazıklar olsun.......
mecnun bilseydi es es sevgisini,severmiydi hiç leyla zillisini.
Yukarı
vahap26 Liste gör
Deneyimli Yazar

vahap
  Alıntı vahap26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 20/Oca/2008 saat 11:15
Bu arada; MNG sadece bir kargo şirketi değildir... MNG Grubu bir holding kuruluşudur, pek çok alanda ticaret yaşamını sürdürmektedir; Havayolu şirkrtidir (MNG havayolları), Turizim Şirketidir (WOW Topkapı Palace/Antalya, WOW Kremlin/Antalya, WOW Airport/Yeşilköy-İstanbul, WOW İstanbul/İstanbul, WOW Uludağ Otel/Bursa, WOW Bodrum Resort/Muğla, WOW Kriş Resort/Kemer-Antalya, WOW World Palace/Kemer-Antalya), Bankacılık Sektöründe Bulunmaktadır (MNG Bank, MNG Finans Kuruluşları), TV şirketidir (TV 8), Eğitim Sektöründe yer alır (bir çok ilköğretim ve liseleri mevcuttur), İnşaat Sektöründe de yer alır (Türkiye de Elektrik santrelleri ve yüzlerce konut yapıyor, Arap ülkelerinde barajlar yapıyor vs.)...
2007 Yılı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, İSO ve Capital 500 verilerine göre MNG Holding Türkiye'nin en büyük 47. grubudur... Aynı Listede (genel bilgi açısından veriyorum) Firuz Kanatlı-ETİ Grubu 56. sırada ve Cemalettin Sarar-SARAR Grubu  96. sırada yer almaktadır...
AnTaLyA dan Akademisyen 乇ϟ~乇ϟ'li
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2345>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,281 saniyede hazırlanmıştır