eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > ESKİŞEHİRSPOR > Genel
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

2016 Avrupa Şampiyonası Ve Eskişehir

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2930313233 171>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
es_bil Liste gör
Usta Yazar

Mehmet Ergim İMAN
Yer: Turkey
Online Durum: Offline
  Alıntı es_bil Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 28/Ara/2009 saat 20:01
Biz daha birbirimizi yemeye devam edelim, ne kadar gereksiz konularla uğraşıyoruz, "yok bizim şehir neden söylenmemiş", yok "bizim stad neden gösterilmemiş", yok "zaten diğer şehirler şehir değil", yok "bu statlar bitmezmiş", falan filan.

Evet FIFA ve UEFA bu tür organizasyonlarda şehirlerin yakın olmasını istiyor, bizimkilerde daha çok batıdan olmak üzere bazı şehirleri seçiyor. Hiç akıllara alternatif yöntemler gelmiyor, ben bizim ülkenin değil 16 ülke 24 ülkeyi 32 ülkeyi ağırlayacak kapasitede lduğuna inanıyorum, bırakın Avrupa Şampiyonasını Dünya Kupası yapacak kapasite bizde var. Hem de tüm Türkiye çapında, Ankara-İstanbul-İzmir-Eskişehir-Bursa-Antalya nın yanı sıra Trabzon da olsun, Gaziantep te, Samsun da olsun, Diyarbakır da, Şanlıurfa da olsun, hatta trakya da Edirne de. Biz de bu potansiyel var. Statlar arasında Şükrü Saraçoğlu da, Türk Telekom Arena da, yeni ESES arena da, Şanlıurfa daki yeni 30.000 kişilik statda, daha yeni yapılacak statlarda da yapılır, bu statları da yaparız "daha maket aşamasında nasıl yapacaz?" diyenler bu millet istediği zaman neler yapmış, bir tarihe baksınlar.
Peki nasıl olacak eğer tüm ülke çapında yapılırsa evet mesafe sorunu olacak, bu sorun şöyle halledillir, Organizasyon Batı Bölgesi ve Doğu Bölgesi olmak üzere 2 ye ayrılır. Çekilen kura sonucu ülkelerin grupları belli olduktan sonra eğer 16 takım olursa A ve B grupları Batı Bölgesinde, C ve D grupları Doğu Bölgesinde, 24 takım olursa A,B ve C grupları Batıda, D,E,F grupları Doğuda oynar, ki benim iddiam 32 takım olursa da aynı şekilde 4 grup doğuda 4 grup batıda oynar(Türk Milli Takımı ev sahibi konumu ile Ankara merkezli Batı Bölgesinde oynar.), Yarı final maçına kadar hiçbir takım bölge değiştirmez, çekiliş öyle bir ayarlanır ki takımlar kendi bölgeleri dışına çıkmazlar. Mesela Almanya Milli Takımı Doğu Bölgesine düştü, grup maçlarını Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa da oynadı diyelim, gruptan çıktı Çeyrek final maçını, yarı final maçını da Erzurum veya Kars veya Trabzon da oynadı ve finale kaldı diyelim, diğer taraftan da İspanya Milli takımı Batı Bölgesinde grup maçlarını İzmir, Antalya ve hadi Eskişehir'de oynadı diyelim, gruptan çıktı çeyrek final ve yarı final maçını da İstanbul veya Bursa da oynadı diyelim, Doğu Bölgesinin finalisti Almanya ile Batı Bölgesi finalisti İspanya finali nerede oynar, 2 bölgenin ortası şeklinde düşünülürse ya Ankara ya Kayseri de final yapılır.

Neden olmasın, neden yapılmasın, "bu şehirde olmaz", "bu stat da yapılmaz", "burası nasıl seçilirmiş" diye beyanatlarla birbirimizi neden yiyoruz ya, ben tekrar söylüyorum bu ülke 32 takımlı organizasyona imza atar ve bunu da yapar, Edirne'den Kars'a, 80.000 kişilik Atatürk Olimpiyat Stadı'ndan 30.000 kişilik Şanlıurfa stadına kadar her türlü imkanıyla.

Yukarı
Tolga26 Liste gör
Deneyimli Yazar

Tolga
Yer: Sierra Leone
  Alıntı Tolga26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 28/Ara/2009 saat 23:53

saçma sapan yorumlar okudum sğda solda.

Milletin işi gücü yok Eskişehir'e sallamış ama hangi akla hizmet onu anlamadı
Gülüyorum sadeceLOL
Kedi-ciğer-mındar  HİKAYESİ çok okuduk beee
NEYLEYİM KIRMIZI DEDİĞİMDE SİYAH DEMEYEN YARİ...
Yukarı
ŞaHiN Liste gör
Usta Yazar

Şahin ÖZMEN
  Alıntı ŞaHiN Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Ara/2009 saat 09:32
Bu harita hangi ülkenin
29 Aralık Salı 2009

3 Eylül’de yazmış, uyarmaya çalıştım. 3 ay geçti hazırlıklar tamamlandı. Lansman yapıldı. Ve akıl almaz şekilde kimsenin umursamadığı ortaya çıktı. Bu ülkenin halkına, yöneticisine, bakanına, başkanına, kimseye dokunmadı. Kimse rahatsız olmadı. Kimse önemsemedi. Aynı gün arayıp sonra da yazısında bahseden Yılmaz Özdil dışında. Ve tabii Diyarbakırlılar...
O gün bu haritada Trabzon da vardı. Bugün Türkiye’nin tek şampiyon şehri, ülkenin tek gerçek futbol şehri, kulübün şehri geçtiği tek vilayet de haritada yok. Onlar da artık Türkiye’nin dışında. Şimdi de Diyarbakırlıların yanına Trabzonlular da eklendi. İki şehir aynı mağduriyeti yaşıyor.
Bugün durum şu:
2016 eğer bize verilirse Orta ve Batı Anadolu’ya verilmiş olacak. Doğu ve Güney Doğu’ya değil.
2016 eğer bize verilirse Ege ve Akdeniz’e verilecek, Karadeniz’e değil.
Şu haritaya bir baksanıza...
Bu haritayı bir Fransız gazetesi yapsa... Ülkemizi bölüyorlar diye ortalığı yıkarız.
Bu haritayı Yunanlılar yapsa Pontusculuk yapıyorlar der, nota veririz.
Açıkça söyleyeyim. Ben bu adaylığı desteklemiyorum. Birisi bana sorarsa bu organizasyonun alınmaması için elimden geleni de yaparım. Rakibiniz sadece İtalya ve Fransa değil. Ben de rakibinizim.

Kendimizden kaçıyoruz
Bırakalım bu işleri
Şimdi UEFA istemiyor diyebilirler. Yalan...
Şartlara uymuyor diyebilirler. Bu da yalan. Uymuyorsa da 6 senede o şartlara uyarsın.
Söyleyin, Trabzon’daki otel sayısı Guimares’tekinden daha mı az? Leipzig Diyarbakır’dan daha mı yakın? Sadece uçakla gidiliyor, alternatif yok diyecekler... Japonya’nın Kuzey’indeki adada yer alan Sapporo Stadı’na nasıl gittik?
Kore’nin Güneyi’ndeki Jeju Adası’na aynı Dünya Kupası’nda nasıl gidildi?
4 büyük organizasyona gittim. Hepsinde de organizasyon ülkenin her yerine, mümkün olduğunca her yerine yayılmıştı.
En doğudan en batıya, en kuzeyden en güneye kadar... Mümkün olabildiğince her yere. Çünkü zaten esas amaç budur. Ülkeyi top yekün harekete geçirmek. Ama biz toplam toprağın yarısından azına sığmaya çalışıyor, kendimizden kaçıyoruz.
Bu ayıptır. Bu suçtur. Ve buna ses çıkarmayan herkes de bu ayıba, bu suça ortaktır.
Normal bir ülkede Gökçeada’ya stat yapıp orada maç oynatmaya çalışırlar. Sadece Ege aynı zamanda bir Türk denizidir demek için. Ama nerede!
Eğer Diyarbakır ve Trabzon bu organizasyona uygun değilse. Bunu Cumhuriyetin 86’ıncı yılında gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorsan, hedefin, bu şehirleri 6 sene içinde hazır hale getirecek planlamayı ve çalışmayı yapmak olmalıdır.   
Yok hayır böyle bir çabaya girişemem diyorsan da, yapılması gereken şey onları dışarıda bırakmak değil, aday olmamaktır.
Ne zaman uygun olurlar, sen de o zaman aday olursun.
Yoksa! Eğer sen bu adaylığa Diyarbakır’ı almıyorsan, Diyarbakır’la ilgili söyleyecek bir şeyin kalmaz. Ve bu, bu ülkenin kendi kalesine attığı en kritik gol olur.
Pes diyorum!
Tekrar ediyorum. Bu harita benim ülkemin haritası değil.
Bunu eğer dert etmiyor ve “ne olacak canım şartlar işte, UEFA öyle istiyor” vs., diyorsanız, ben de size ancak “pes!” derim, “yuh” derim...

Not: Bu yazıyı yazarken gazeteden sevgili editör arkadaşım Levent Kalkan arayıp Fenerbahçe’nin konuyla ilgili bir açıklama yaptığını söyledi. Okudum.... Siz de muhtemelen Fenerbahçe böyle bir açıklama yaptığı için bugün gazetelerde bu konuyla ilgili bol bol haber ve yorum okuyacaksınız.
Kendi adıma şunu söyleyebilirim: İyi ki Fenerbahçe Stadı dışarıda kalmış!
En azından bu sayede, Fenerbahçe isyan edince belki konu tartışılır. Yoksa Trabzon’un, Diyarbakır’ın feryadını duyan olmayacaktı.

Mehmet Demirkol
http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1179355&AuthorID=109&b=Bu%20harita%20hangi%20ulkenin%20&a=Mehmet%20Demirkol
Yukarı
ŞaHiN Liste gör
Usta Yazar

Şahin ÖZMEN
  Alıntı ŞaHiN Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Ara/2009 saat 09:36
SARACOĞLU KAVGASI

Sarı-lacivertli kulüp, Türkiye’nin aday olduğu 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na Şükrü Saracoğlu Stadı’nın dahil edilmemesine eleştiri yağdırdı. Yapılan açıklamada Başkan Mahmut Özgener, Genel Sekreter Ahmet Güvener ve Genel Sekreter vekili Orhan Gorbon topa tutuldu
Fenerbahçe Kulübü, Türkiye’nin aday olduğu 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için maçların oynanacağı statlar arasında Şükrü Saracoğlu Stadı’nın gösterilmemesi nedeniyle Futbol Federasyonu’na (TFF) adeta eleştiri yağdırdı.
Resmi internet sitesinde “Bu Ne Yaman Çelişki” başlığıyla yer alan açıklamada, “Organizasyonun gerçekleştirileceği statlar arasında, 2009 UEFA Kupası finaline ev sahipliği yapmış, ülkemizin en modern ve en güzel stadı olan Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nın yer almaması bizleri son derece şaşırtmıştır. Üzülerek ifade etmek isteriz ki bu durum, bugünkü TFF’nin yönetim anlayışının geldiği noktanın kamuoyu tarafından anlaşılması bakımından son derece iyi bir örnektir. Bu kararın alınmasında yoğun çabaları olduğunu bildiğimiz, TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener’in ve Genel Sekreter Vekili Orhan Gorbon’un, profesyonel yöneticiler olarak kulübümüze karşı asla tarafsız olamayacakları bu karar ile bir kez daha ortaya çıkmıştır” denildi.
Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Önce ulusal basına kasıtlı olarak stadımızın çevresinde otopark sorunu olduğu şeklinde haberler sızdırılmış, bu haberler, hemen sonrasında TFF tarafından yalanlanmış ve sonuçta kamuoyu, geçtiğimiz hafta açıklanan karara hazırlanmıştır. Bugün proje ve çizim safhasında olan aday statların EURO 2016’ya hazır olacağına inananların, stadımızın çevresindeki bugünkü otopark sorununun 2016’ya kadar çözülemeyeceği gerekçesi ile aldıkları karar ciddiyetten ve objektiflikten uzaktır. Bunun da ötesinde, TFF tarafından alınan karar, 2009 UEFA Kupası finalinin stadımızda oynanmasına karar veren UEFA’nın, stadımızın yeterliliği konusunda aldığı kararın inkarı niteliğindedir.
‘Kimse itibar etmez’
TFF Başkanı Sayın Özgener, tanıtım konuşmasında, ’Türkiye’nin son olarak, 2009 UEFA Kupası finalini düzenleyerek, uluslararası organizasyonlardaki rüştünü ispat ettiğini’ söylemiş, ancak ne var ki TFF’nin rüştünü ispat ettiği final maçının oynandığı stat olan Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı, EURO 2016 finallerinin oynanacağı statlar arasına girememiştir. Bu durum karşısında bizler, TFF’nin rüştünü ispat ettiğine ilişkin TFF Başkanı’nın iddialı açıklamalarına şüpheyle bakmaktayız. Kuvvetle muhtemeldir ki bu açık çelişki üzerine, her vesileyle stadımıza olan beğenisini açıklayan başta Sayın M. Platini olmak üzere UEFA yetkilileri de TFF’nin rüştünü ispat ettiğine dair sayın başkanın açıklamasına itibar etmeyeceklerdir.”
Sorular
* Organizasyona ev sahipliği yapacak şehir ve statların, organizasyon komitesi tarafından belirlenmesinde hangi kriterler etkili olmuştur? Stat ve şehir seçiminde dikkate alınan kriter, büyük oranda seçilen stat ve şehirlerin, TFF Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin yaşadıkları şehirler olmaları mıdır?

* En az seçilen şehirler kadar potansiyelleri olan Trabzon, Şanlıurfa, Diyarbakır gibi şehirler böyle bir organizasyon için ev sahipliği yapmaya neden layık görülmemiştir? Bunun herkesçe kabul edilebilecek mantıklı bir izahı var mıdır?

* Bu şehirler arasında yedek şehirler varsa, yedek olarak düşünülen şehirleri esas şehirlerden ayıran ince kriter nedir? Bu yedek şehirler, esas şehirler kadar organizasyonu yapma yeterliliğine sahip olarak görülüyorsa neden yedekte tutularak organizasyonun ülkemizin bir bölümünde toplanmasına karar verilmiştir? Bu durum, organizasyonun alınması halinde büyük yatırım olanaklarına kavuşacak aday şehirlerin seçiminde TFF başkan ve yönetim kurulu üyelerinin ne denli etkili olduklarını göstermez mi?

* Asya ve Avrupa kıtaları arasında uzanan İstanbul, ev sahibi adayı olduğu her organizasyonda ’Kıtaları birleştiren şehir’ imajı ile ön plana çıkmış ve bu yönü ile aday olduğu her organizasyonda ev sahipliğine seçilmişken, İstanbul’un Asya kıtasında bulunan parçasının ve bu parçasında mevcut potansiyelin EURO 2016 organizasyonu dışında tutulmasının akla sığan bir izahı var mıdır?

* Organizasyon komitesinin, adaylık sürecindeki bütçesi nedir? EURO 2008 ve EURO 2012 adaylık süreçlerindeki bütçeler ile kıyaslanırsa, EURO 2016 adaylık bütçesi EURO 2008 ve EURO 2012’nin adaylık bütçesinin kaç katı olmuştur?

* EURO 2016 Organizasyon komitesinin içinde bulunan Sayın Ahmet Güvener ve Sayın Orhan Gorbon, stadyum inşaatı ve renovasyon projeleri ile spor organizasyon, danışmanlık, araştırma, inceleme konularında faaliyet gösteren bir büyük yabancı şirketin Türkiye Temsilciliğinde bulunmuşlar mıdır? Bu temsilcilikleri üzerinden TFF’ye herhangi bir iş yapmışlar mıdır?

* 2009 UEFA Kupası Finali’nin organizasyonu işi, Sayın Ahmet Güvener’in TFF Genel Sekreteri olduğu dönemde, başka bir teklif alınmaksızın, TFF tarafından, dışarıdan Sayın Orhan Gorbon’un sahibi olduğu bir şirkete verilmiştir. Bu şirketin, başka bir teklif alınmaksızın, bu önemli işi almasını sağlayan üstün yönü nedir? Sayın Orhan Gorbon’un bu şirketine, TFF tarafından söz konusu organizasyon ile ilgili ne kadar ücret ödenmiştir?

* EURO 2016 organizasyonu kapsamında yapılması planlanan stadyumların, mimari konsept proje işi için teklif veren şirketlerin arasında Sayın Ahmet Güvener ve Sayın Orhan Gorbon’un halen Türkiye temsilcisi oldukları şirkette var mıdır? Bu şirketin verdiği teklifin tutarı nedir? Söz konusu iş, bu şirketin teklifinin şüpheli görülmesi üzerine çok daha düşük bir fiyatla başka bir şirkete verilmiş midir?

* EURO 2016 için yeni bir mimari uygulama ya da yenilemeye ihtiyaç bulunmayan, “Hazır bir stadyum durumunda” olan Saracoğlu’nun 2016 için düşünülmemesinde bu durumun herhangi bir etkisi olmuş mudur?
Saracoğlu’nun özellikleri
* Kapasite: 50.509
* 2006-2007 sezonunda stada ısıtma sistemi eklendi.
* Mermer zemini, cam duvarları ile dikkat çeken tribünün içinde de iki kata açılan, 5.000 taraftar alacak kapasitede cafe, pub ve lokantalar yer alıyor.
* 60 lüks loca,
* VIP (Şeref) Locası: 100
* Soyunma odaları: Ev sahibi 427 m2, Rakip takım 286 m2, -Hakem 100 m2, İkinci Hakem 40 m2
* Tuvalet: Ev sahibi 3, Rakip takım 3, Hakem 1, İkinci Hakem 1
* İlk yardım odası: 4
* Park sayısı: 10 (Otobüs) 200, (Araba) 1000
* Turnike sayısı: 68
* Dakikada kaç seyirci çıkabilir: 952

Milliyet
Yukarı
scarface_hkna Liste gör
Usta Yazar

hakan
Yer: esk
  Alıntı scarface_hkna Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Ara/2009 saat 11:29
Bunlar nasıl bünyeler anlamak güç.Adamlar buraya 1 ay yaşamaya gelecek,bunlar hala maça gelecekler geri gidecekler zannediyorlar ya neremle gülsem bilemedim.Biri der biz futbol şehriyiz neden yokuz??Öbürü der bizim stadımız en iyi.Yıllardır bizi geri götüren nokta bu zaten.Milletçe tek bir vücut olup şu turnuva için uğraşacağımıza herkes birbirini yiyor,kendini düşünüyor.Bize verilmediğinde bir taraflarına kına yakarlar heralde bunlar artık.
Takımların karakterlerini yöneticiler ve futbolcular değil,taraftarlar belirler.
Yukarı
emrahes Liste gör
Usta Yazar

emrah
  Alıntı emrahes Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Ara/2009 saat 11:43
boylesı bır organızasyonu alsakta keske eskişehir bunların ıcınde olmasa. herkez pastadan bır pay almak ıstıyor, ama sunu unutuyorlar ortada daha pasta yok. ulkemızı futbol anlamıdan, truzım anlamında, ekonomık anlamda nerelere getırecegını kımse bılmıyor. burda yapılacak reklamın boyutunu kımse goremıyor. hala neden harıta bolunmus felan fılan...
yahu sorarım dogu ve guney doguda hangı kentte bu maclar oynanabılır. bız daha kendı ınsanımızın guvenlıgını saglıyamıyoruz ,kalkmısız avrupalının kını mı saglıyacagız. karadenıze gelınce ne yazık kı cografı anlamda ve gelısmısılık anlamında cok dezavantajlılar. gerıye kalan 4 bogeyede zaten organızasyon serpiştirilmiş durumda.

DK
Yukarı
65es26 Liste gör
Usta Yazar

VAROL
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı 65es26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Ara/2009 saat 11:44
Mehmet Demirkol,iyice şımardı ve herşeyi kendinin bildiğini sanıyor.
Gökçeada'ya stad yapmak nasıl bir fikirdir acaba.Turnuva bittikten sonra oradaki stadı nerene sokacaksın tövbe tövbe....Böyle megolamanyaklık olurmu?
Hadi Diyarbakır dedin.Her maç seyirci kadar polis mi görevlendireceksin.
Gelelim Trabzon'a,kaç tane otelin var.Böyle turnuvalarda oteller yetmediği için öğrenci kampüsleri ve yurtlarda seyircilere açılır.Kaç tane böyle yerin var.
Eskişehir 2 tane üniversitesi,kampüsleri ve binlerce kişinin rahatlıkla kalabileceği yurtlarıyla ve en önemlisi ulaşımıyla çok doğru bir seçim.
Kıskananlar ve onlara alet olanlar çatlasın........
Yalnız bir konuya dikkat çekmek lazım bu şirret ve kıskançlar ayağımızı kaydırmak için çok çalışacaklar.
Bu konuya tüm şehir olarak sahip çıkıp her fırsat ta nasıl ev sahipliği yapacağımızı herkese göstermeliyiz.
Tüm sivil toplum örğütleri,belediyeler ve basın bu konuya sahip çıkmalıyız.  
Alemin kralı geliyorrrr
Yukarı
gullit Liste gör
Yazar

necdet dandan
  Alıntı gullit Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Ara/2009 saat 11:47
Yalnız bir konuya dikkat çekmek lazım bu şirret ve kıskançlar ayağımızı kaydırmak için çok çalışacaklar.
Bu konuya tüm şehir olarak sahip çıkıp her fırsat ta nasıl ev sahipliği yapacağımızı herkese göstermeliyiz.

----------------------------------------------------------------------------------
Bu kısmına katılıyorum.özellikle trabzon ve fb bu konuda rahat durmayacak anlaşılan.
Bizim milletvekilleri ve Kemal amca'da konuya sahip çıkmalı.
Yukarı
scarface_hkna Liste gör
Usta Yazar

hakan
Yer: esk
  Alıntı scarface_hkna Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Ara/2009 saat 11:48
Ayrıca Diyarbakır diye o kadar ısrar edenler,olası bir provokasyonda nerede olacaklar onu merak ediyorum.Evde tv karşısında izleyip yatıp uyuyacaksın Mehmet Demirkol.Bir düşünün herhangi bir olay olduğunu düşünün.Oradaki vatandaşı suçlamıyorum.Provokatif bir eylem olduğunu düşünün.Ülkeyi uluslararası arenada aklarlar o zaman,gazete köşelerinden yazı yazarak.
Takımların karakterlerini yöneticiler ve futbolcular değil,taraftarlar belirler.
Yukarı
65es26 Liste gör
Usta Yazar

VAROL
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı 65es26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 29/Ara/2009 saat 11:49
Alıntı yapılan gullit

----------------------------------------------------------------------------------
Bu kısmına katılıyorum.özellikle trabzon ve fb bu konuda rahat durmayacak anlaşılan.
Bizim milletvekilleri ve Kemal amca'da konuya sahip çıkmalı.

Kemal Unakıtan bakan olsaydı,onun sayesinde aldılar diye bok atarlardı bu çirkefler.....
Ama yine de haklısın tüm milletvekillerimiz konuya biran önce sahip çıkmalı.
Alemin kralı geliyorrrr
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2930313233 171>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,484 saniyede hazırlanmıştır