eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Mustafa Kemal Atatürk

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2425262728 29>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
poseidon Liste gör
Usta Yazar

Hüseyin
Yer: Estanbul
Online Durum: Offline
  Alıntı poseidon Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Haz/2011 saat 02:29
Yılaz Özdil'in yazısına değinmeden önce Tanrı ve Allah kelimeleri hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum...

Öncelikle Tanrı ile Allah kelimesinin kullanımı konusunda Tulpar 26'ya katılıyorum...

Tanrı kelimesi ile Allah kelimesinin sözlük anlamı olarak hiç bir farkı yoktur... Tanrı Öztürkçe bir kelimedir ve Divanü Lügati't-Türk'te Allah yerine Kaşgarlı Tanrı kelimesini kullanmıştır...

Tanrı kelimesi bugüne kadar daha çok ideolojik anlamda kullanılmasından dolayı zihinlere kötü bir sözmüş gibi yerleşmiştir...

Oysa bugün hemen hemen her kesimden insanın kullandığı Peygamber kelimesi Farsça bir kelime olup Kuran-ı Kerim'de geçmez.. Arapça karşılığı ise Resul'dür... Türkçe'deki karşılığı ise Yalavaç'dır ve yine Kaşgarlı Divan'ında Peygamber yahut Resul yerine Yalavaç'ı kullanmıştır..

Şimdi ortaya şu soru çıkar; Tanrı kelimesini Kuran'da geçmiyor diyerek kullanmaktan itina eden halkımız neden Kuran'da geçmeyen başka bir kelime olan Peygamber'i kullanmaktan itina etmez...?

Bana göre bunun cevabı; yukarıda da bahsettiğim gibi Tanrı kelimesinin daha çok ideolojik nedenlerle kullanılarak zihinlerde bıraktığı kötü imajdır...

Bu konu hakkında daha çok yazılabilir... Ama ikisininde kullanımında kelime anlamı olarak bir sakınca yoktur... Dini kaygılar, saygı vs. unsurlar bunun dışındadır... Ama bende Tanrı yerine Allah ismini kullanmayı tercih ederim...

Şimdi gelelim Yılmaz Özdil'in yazısına... Her zamanki gibi Yılmaz Özdil hamasetin dibine dibine vurmuş...

Şimdi Süper lig ve alt liglerde belirleyebildiğimiz kadar Atatürk ismi bulunan stadlara bakalım;

İzmir Atatürk, Konya Atatürk, Bursa Atatürk,Denizli Atatürk, Eskişehir Atatürk, Elazığ Atatürk, Sakarya Atatürk, Diyarbakır Atatürk, Giresun Atatürk, Antalya Atatürk, Van Atatürk, Afyon Atatürk, Isparta Atatürk, Yalova Atatürk, Adıyaman Atatürk,Muğla Atatürk, Siirt Atatürk, Balıkesir Atatürk, Çankırı Atatürk

Benim tespit edebildiğim 19 adet Atatürk Stadyum'u var... Ve bunlara Türkiye'nin en büyük kapasiteli stadı olan Atatürk Olimpiyat stadını da eklersek 20 adet stadyum var..

Şu tabloya bakarak yeni yapılan ya da yıkılıp yeniden yapılan statlara Atatürk isminin verilmesini beklemek abesle iştigal olur...

Yine Yılmaz Özdil'in bu statları yaparken sponsor katkılarının ne olduğundan haberi yok sanırım...

Yine şampiyonluk kupası kalktı gibi duygusallık yapmış ancak şimdiye kadar Türkiye'nin gördüğü en prestijli kupa olan Şampiyonlar ligi kupasının Atatürk Olimpiyat stadında kalktığını pas geçmiş...

Bence Yılmaz Özdil burada böylesine boş bir yazı yazacağına şimdiye kadar yapılmş olan bunca Atatürk stadının neden Türkiye'nin en kötü stadları olarak yapıldığını sorması gerekirdi...

Yine İzmir Atatürk stadını neden öyle berbat bir hale geldiğinin ve belediyenin orada buna nasıl göz yumduğunu sormasını beklerdim...

Yine tarihe sahip çıkılmasından gem vuran Yılmaz Özdil, İzmir'de yeni kurulacak olan üniversitenin isminin Katip Çeleb'i olmasına direnen İzmir bürokrasisine bir çift laf etmiş midir...?

Şu görünüşte çok yer kaplayan içerik olarak çok boş olan yazıda katıldığım tek şey ise Arena ismi meselesidir...

Yukarı
Cumhuriyet Liste gör
Usta Yazar

Serkan
Yer: Eskişehir
  Alıntı Cumhuriyet Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Haz/2011 saat 11:47
Hüseyin ağabey,

Mesajını büyük bir dikkat ve zevkle okudum. Yılmaz Özdil'in yazısı mı? Sizin mesajınız mı? Tabiki sizin mesajınızın Özdil'e oranla içi daha dolu bir mesajdır. Tanrı kelimesi ile ilgili bilgi sahibi değildim. Ancak mesajınız ile bu büyük bilgi eksikliğimi giderdim. Teşekkür ederim...

Yılmaz Özdil, bağlı bulunduğu siyasi görüşe oy toplamak için ATATÜRK'ün ismini kullanıyor. Futboldan zerre kadar anlamadığı herhalinden bellidir. Sadece "gazete fazla satsın" diye yazı yazıyor. Ve bu yazıların içerisine de milletimizin hiçbir zaman kalbinden çıkarmayacağı (Allah-u Teala dışında kimse silemez) Atatürk'ü istismar ederek oy toplamaya çalışıyor.

Atatürk'ün şu vecizesi oldukça manidardır:

İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur! 
Yukarı
umutes Liste gör
Usta Yazar

umut
Yer: Turkey
  Alıntı umutes Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Haz/2011 saat 12:15
Bu arada "Allah" yazarken büyük harfle yazmayı unutmayan kişi, Türk ve Türkçe yazarken küçük harfle>>>>> "türkçe" şeklinde yazıyor... Takmışsın bir kelimeye, arkadaşımız yukarıda açıklamış, taka taka öz Türkçe bir kelimeye mi taktın? Tanrı kelimesi aslen "Tengri" olarak kullanılır ve tarihte Türk soyunun olduğu her yerde kullanılmıştır, değerlerimize sahip çıkalım; dinimiz de bizim, dilimiz de bizim...
ESkişehir'im hasretim, doğduğum şehir, memleketim...
Yukarı
Erkandes Liste gör
Usta Yazar

Erkan
Yer: Eskişehir
  Alıntı Erkandes Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Haz/2011 saat 12:37
Her platformda  ülkemizin halinin sağlıklı bir biçimde tartışılabileceğine inanmıyorum.

Zira kendisini Atatürkçü sayan insanların büyük çoğunluğunun halkçılık ilkesini dümdüz ettiğini, kendilerinden olmayanı faşizan bir tavırla dışladığını, aşağı addettiğini; bu kişilerin elitist bakış açısını görüyorum ve bu forumda da aksini görmedim.

İlkokulda bilinçaltımıza öyle dokunulmaz bir Atatürk yerleştiriliyor ki sonradan bu yönlendirmeye karşı çıkamıyoruz. Kaçımız Atatürk'ün İstiklal Savaşı'ndan önce neler yaptığını dosdoğru biliyor? Trablusgarp'a gizlice gidip müslüman halkı örgütleyen, cuma manazında hutbe veren Atatürk'ü tanıyor muyuz? Çanakkale Savaşı'nda İngilizler'i geldiklerine geleceklerine pişman eden Atatürk'ün Samsun'a, Trabzon'daki halk ayaklanmasını bastırmak üzere, bütün orta ve doğu anadolu'da padişahın yetkileriyle donatılmış bir biçimde gönderildiğini, Samsun'a vardığı gün bir telgrafla yetkilerinin daha da genişletildiği haberini aldığını biliyor muyuz mesela? (lütfen pusulası bozuk gemi edebiyatı yapmayın, bunların hepsi belgeli ve fotoğraflı şeyler çünkü.)

Sadece bu yazıyı okuyan üç beş kişinin, Atatürk gibi bir adamın yolundan gittiğini iddia eden bu zamanın Atatürkçülerinin halk önünde neden bu kadar başarısız olduğunu biraz düşünmesini istedim.

İlkokul bilgilerinin dışına çıkın arkadaşlar. Öğrenin ve tanıyın Atatürk'ü. O geçen yüzyılın en büyük devlet adamı, özgürlük ve demokrasi mücadelerinin ilham kaynağı, yine de sizin ve benim gibi bu milletten bir insan; eminim o da her sorunda kendisine dönüp hezeyan eden bir halk, veya bu milletin %60ının salak olduğunu iddia eden bir aydın kesimi istemezdi.

Kendimize güvenmeli ve bu millete inanmalıyız .
Atatürk öyle yaptı ve başardı.
Türk milleti zekidir çalışkandır.M.K.ATATÜRK
Yukarı
excalibur26 Liste gör
Deneyimli Yazar

uğur
Yer: siz yurtsuz
  Alıntı excalibur26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Haz/2011 saat 12:53

Türkiye Atatürk' ü Allah' a borçlusun 
    geri kalan her şeyi de Atatürk' e ...

GÖKYÜZÜNDEN BİR YILDIZ SEÇ, BÜYÜK VE PARLAK OLSUN. ADIDA ESES OLSUN...
Yukarı
Essfor Liste gör
Usta Yazar

bahadır
Yer: Turkiye
  Alıntı Essfor Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Haz/2011 saat 12:58
Yılmaz Özdil kendini bir halt sanan saçma sapan bir gazetecidir...Yazılarıda komediden öte gitmez....Bu yazıda seçim öncesi Atatürk'ün isminden yola çıkarak sözde Atatürk'e sahip çıkarak bu isim değişikliğini Akpartiye mal edip çaktırmadan oy toplama çabasıdır... Neredeyse diyecekki yeni stadlar Atatürkün ismini silmek için yapılıyor.....Pazartesi sabahı İzmiri gördüğün de ne yazacak bakalım.
Ayrıca bu forumda herkes kendince bir siyasi görüşe sahip ...Bu şekilde yazıları alıntı yapıp yayınlamasak iyi olacak .....Buranın ortak noktası Eskişehirspordur...

Esesliyiz çok şükür...
Yukarı
MoribunD Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
Yer: BilecikEsEs
  Alıntı MoribunD Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Haz/2011 saat 17:25
Yukarı
ESESLİ EMRE 26 Liste gör
Usta Yazar

Emre
Yer: altı
  Alıntı ESESLİ EMRE 26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Haz/2011 saat 20:47
Alıntı yapılan spongeBOBmarley

ALLAH şüphesiz niyetlere bakar ama onun 99 isminde tanrı yoktur ve tanrı genel bi sıfattır genellikle hristiyanlar ve diğer dinlerden insanlar tanRI der bu yüzden hoş olmaz ALLAH CC. ismiyle anmak daha doğrudur müslüman insan için
Tengri nedir kimler kullanmıştır bir araştır güzel kardeşim Wink
amatöre düşsende peşindeyiz seninleyiz her zaman her yerde.. biz kötü günde kavgayı seçtik.

Yukarı
Zenci Liste gör
Usta Yazar

Devrim
  Alıntı Zenci Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Haz/2011 saat 20:53
Tanrı Türk'ü korusun.
Yukarı
EjderHudsy Liste gör
Deneyimli Yazar

Ejder
Yer: Frankfurt
  Alıntı EjderHudsy Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 11/Haz/2011 saat 04:47
Amma cok zormus Allah demek.tanri kelimesinin arapcasi Allah demek ne demek ya!insan bu kadar cahil ve imansiz olamaz.Allah evrenseldir,arapca kelime degildir.
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2425262728 29>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,469 saniyede hazırlanmıştır