eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Kırım Tatarları ve Ukrayna'daki Son Gelişmeler

Cevapla Cevapla Sayfa  <1234 6>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
turkeses Liste gör
Yazar

serkan
Yer: EMEK/ESK
Online Durum: Offline
  Alıntı turkeses Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 18/May/2012 saat 18:26
Trenlerle geldik, tanklarla döneceğiz inşallah.
Eskişehirspor
Yukarı
ESES26TOLGA Liste gör
Yazar

Tolga BAYCAN
Yer: Afyon
  Alıntı ESES26TOLGA Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 18/May/2012 saat 19:46
tatarca serçe.

bulgaristan ve romanya tatarlarının söylediği harika bir türkü.

sözleri.

bostorgay degen hayvanında
cilgada bolur yuvası
cavın cavsa sel alır da
o yarim oy
cılayda gelir atası

bır kış gene ağlaşana
dobruca nı dolaşa
anayım anda men mında da
o yarim oy
ahdi ahdi gun geşe

bır kış gene bostorgayda
cemberemen aşamay
sızın yakın kızları da
o yarim oy
bızım yaka uşamay

Çok sevdiğim bir türküyüde ben paylaşayım dedim.

Benim atalarımda yaşamış o sürgünü ama iyi ki ESKİŞEHİR'e gelmişler ben ESKİŞEHİRLİ olduğum için her anlamda gurur duyuyorum hele ki ES-ES'imle...
HER ZAMAN HER YERDE EN BÜYÜK ES-ES
Yukarı
ESES26TOLGA Liste gör
Yazar

Tolga BAYCAN
Yer: Afyon
  Alıntı ESES26TOLGA Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 18/May/2012 saat 19:53
http://www.youtube.com/watch?v=syCZS3NcTxs&feature=related

BİZ KIRIM'DAN ÇIKKANDA..

Çok acıklı bir türküdür o yılları anlatır...

sözleri:

biz kırım dan çıkkanda / biz kırım dan çıkarken
kar yağmadı kan aktı / kar yağmadı kan aktı
anam babam kız kardaşlarım / anam babam kız kardeşlerim
kôzleri dolu yaş kaldı / gözleri dolu yaş kaldı
kokten uçgan uçaklarının / gökten uçan uçakların
kanetlerini kim yazgan? / kanatlarını kim yazar?
şu kırım da ölgen cağ cigitlerinin / şu kırımda da ölen cağ yiğitlerinin
cenazelerin kim kılgan? / cenazelerini kim kılar?
kaçaredim men akyar dan / kaçardım ben akyar’dan
karadeniz bolmasa / karadeniz olmasa
asaredim ôz ôzümnü / asardım kendimi
annem babam bolmasa / annem babam olmasa
HER ZAMAN HER YERDE EN BÜYÜK ES-ES
Yukarı
65ruhu Liste gör
Yazar

İsimsiz
Yer: İstanbul
  Alıntı 65ruhu Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 18/May/2012 saat 21:57
Alıntı yapılan turkeses

Trenlerle geldik, tanklarla döneceğiz inşallah.

Milli Yolbaşçımız Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun tüm dünyaca takdir edilen ve imrenilen, Nobel Barış Ödülü aday adaylığına götüren en güzide özelliği ''Silahsız Mücadele'' ile güzel kardeşim; dialogla, barışla, kardeşçe, insanca...

Sürgünün 68. yılında, hiç haketmedikleri halde bu mezalime maruz kalan tüm kaybettiklerimizi rahmet ve hasretle anıyoruz,ruhunuz şad olsun...
Yukarı
Bidon26 Liste gör
Usta Yazar

Mert
Yer: Hollanda
  Alıntı Bidon26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 18/May/2012 saat 22:09
Tüm kaybettiklerimizin mekanı cennet olsun

Tanrı Tektir, Ordusu Türk'tür | Twitter: @srvn26
Yukarı
tatar ilker Liste gör
Usta Yazar

Tatar İlker
Yer: Istanbul
  Alıntı tatar ilker Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Şub/2014 saat 17:09
Son zamanlarda Ukrayna'da yaşanan olaylar malum, ne yazık ki olaylar Kırım'a da sıçradı ve gerilimin etnik bir çatışmaya dönüşme riski var. Takip edemeyenler ve konudan haberi olmayanlar için bir özet geçmek istedim (Yeni bir konu başlığı açmadan, uygun olabilecek en alakalı konu altına konu başlığını değiştirerek yazıyorum).

Kırım Tatarları için Kırım'ın 1783'de Çarlık Rusyası tarafından ilhakı (bu tarihten birinci dünya savaşına kadar geçen süre içerisinde birçok Kırım Tatarı Osmanlı topraklarına göç etmiştir) sonrası başlayan zorlu yaşam koşulları, 18 Mayıs 1944 yılında Stalin'in emri ile yapılan topyekün sürgün ile doruk noktasına ulaştı. Kırım Tatarları bir gecede şimdilerde Özbekistan toprağı olan coğrafyaya sürüldü. Sürgün sırasında ve sürgünü takip eden bir kaç yıl içerisinde açlık ve hastalıktan halkın %46'sı yaşamını kaybettiği tahmin edilmektedir. 1944 yılından beri demokratik yollarla vatana dönüş mücadelesi veren Kırım Tatarlarının mücadalesi Sovyetler’in dağılma sürecine girmesi ile hız kazanmış ve 1987-1991 yılları arasında Kırım Tatarları anavatanları olan Kırım’a geri dönmeye başlamışlardır. Geri dönenlerin birçoğu için yaşam koşulları oldukça kötüdür. Halen bir çok aile elektrik ve şebeke suyunun olmadığı barakalarda yaşamaktadır (ilgi duyanlar sürgün konusu ile ilgili uluslararası bir TV kanalının son zamanlarda çektiği 45 dakikalık belgesele ve konunun detaylarına takip eden linkten ulaşabilirler http://www.surgun.org/?cat=4).

Günümüzde Kırım Ukrayna’ya bağlı bir özerk cumhuriyettir ama yanlış bilinenin aksine bu özerk cumhuriyetin yönetimi Kırım Tatarlarında değildir. Sürgün sonrası yerlerinden edilen Kırım Tatarlarının yerine Sovyetlerin değişik bölgelerinden Rus aileler yerleştirilmiş ve demografisi değiştirilmiştir. Mevcut nüfus 2 milyonun biraz üzerinde olup, %58’ini Ruslar, %24’ünü Ukraynalılar, %13’ünü Kırım Tatarları oluşturmaktadır. Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin kendi parlamentosu olup çoğunluğu Ruslardan oluşmaktadır. Kırım’da ayrıca bir de Kırım Tatar Milli Meclisi vardır ama Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin yönetimi açısından resmi bir organ olmayıp Kırım Tatarları’nı temsil eden siyasi bir temsil organıdır.

Kültürel ve siyasi olarak kendilerini Ukrayna’dan çok Rusya’ya bağlı hisseden (Kırım 1954 yılında Ukrayna Sovyet Cumhuriyetine SSCB tarafından hediye edilmişti) Kırım’daki Rus toplumu Ukrayna’daki karışıklıklardan sonra resmi olarak parlamento aracılığı ile Rusya’ya bağlılık açıklamak istediler. Mevcut siyasi yapı altında bile haklarını almakta zorluk çeken Kırım Tatarları, yukarıda kısaca değinmeye çalıştığım tarihsel sebepleri de göz önünde bulundurarak Rusya’ya bağlanılmasının kendileri için felaket olacağını düşünmekteler. Yönetim anlayışı olarak daha özgürlükçü, insan haklarına daha saygılı, demokratik Ukrayna’ya bağlı kalmak istemektedirler. Bu ortam çerçevesinde iki gündür tansiyon çok yüksek. 26 Şubat Çarşamba günü parlamento önünde toplanan binlerce Kırım Tatar’ı Ukrayna’daki yeni yönetimi destekleyerek parlamentonun ayrılıkçı bir karar almasını engelledi. Rusya’ya bağlanmayı destekleyen isteyen taraftarla zaman zaman fiziki müdahaleye dönen gerilimler yaşandı (http://www.trtturk.com/haber/kirimda-sicak-saatler.html). Bugün ise sabaha karşı silahlı bazı gruplar parlamento ve başbakanlık binasını işgal ederek binalara Rusya bayrağı çektiler (http://www.trtturk.com/haber/kirimda-parlamento-binasi-isgal-edildi.html). Kırım’dan en güncel bir şekilde haber almamızı sağlayan Kırım Haber Ajansı’nın websitesine (www.qha.com.ua) sıklıkla siber saldırılar gerçekleştiriliyor. Umarım olaylar etnik bir çatışmaya ve Rusya ile Ukrayna arasında fiili bir çatışmaya dönmez.

Konu ile ilgili haber ve gelişmeleri okumak, takip etmek isteyenler için yukarıda linklere ek olarak aşağıdaki kaynakları tavsiye ederim:
www.qha.com.ua
http://www.cnnturk.com/haber/dunya/kirimda-parlamento-ve-basbakanlik-basildi

Yabancı basından:
http://www.bbc.com/news/world-europe-26366700
http://edition.cnn.com/2014/02/27/world/europe/ukraine-politics/index.html?hpt=ieu_c1

Feel the Difference, Feel the Excellence
Yukarı
tatar ilker Liste gör
Usta Yazar

Tatar İlker
  Alıntı tatar ilker Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 28/Şub/2014 saat 10:25
Durum giderek vahim bir hal alıyor. Kırım'daki soydaşlarımızın Allah yardımcısı olsun. #KırımaSesVerTürkiye

Kırım havaalanı işgal edildi

28 Şubat 2014 09:57 (Son güncelleme 28 Şubat 2014 09:59)

Kırım'da üniformalı ve silahlı kişilerce dün parlamento ve başbakanlık binasının ardından bugün de havaalanı işgal edildi.

AKMESCİT

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit'teki (Simferopol) havaalanı, üzerlerinde askeri üniforma olan silahlı kişiler tarafından işgal edildi.

İnterfax-Ukrayna haber ajansı, saldırı silahları taşıyan yaklaşık 50 kişinin sabah erken saatlerde plakası olmayan üç askeri kamyonla Akmescit Havaalanı'na geldiğini duyurdu.

Görgü tanıkları, silahlı kişilerin dün parlamento ve başbakanlık binalarını işgal edenlerinkine benzer üniformalar giydiğini söyledi. Silahlı kişilerin, havaalanının önce iç hatlar terminalini, sonra da dış hatlar terminalini kuşattığı belirtildi.

Kırım'daki bir askeri havaalanının da silahlı kişiler tarafından işgal edildiği ileri sürüldü.

Rütbe ve armaları olmayan üniformalar giyen silahlı kişilerin kim olduğu henüz bilinmiyor.

Ukrayna'daki yönetim karşıtı gösterilerin ardından gerilimin yükseldiği Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde hareketli saatler yaşanıyor.

Dün sabah saatlerinden bu yana silahlı bir grubun "işgali" altında olan parlamento toplanarak, 25 Mayıs'ta referandum yapılması kararı aldı. Başbakanı görevden alan parlamento, Rus Birliği Partisi Başkanı Sergey Aksenov'u yeni başbakan seçti.

Parlamento ve başbakanlık "işgal" edildi

Kırım'ın başkenti Akmescit'teki parlamento ve başbakanlık binası, dün sabah saatlerinde silahlı bir grup tarafından işgal edildi. Parlamento'daki silahlı grubu görüntülemek isteyen basın mensuplarının binaya yaklaşması üzerine, silah sesleri duyuldu. Bunun üzerine basın mensupları, binadan uzaklaştı. Parlamento ve başbakanlık binası işgal altındayken, Kırım polisinin hiçbir şey müdahalede bulunmaması, sadece binayı çevreleyen sokaklara girişi engellemek için güvenlik şeridi oluşturması dikkati çekti.

Rusya yanlıları güvenlik şeridini deldi

Parlamentoda silahlı grubun işgali devam ederken, binanın etrafında toplanan bine yakın Rusya yanlısı gösterici, polislerin üzerine giderek güvenlik şeridini deldi. Parlamento binası önünde eylem yapan göstericiler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çeçenistan Başkanı Ramzan Kadirov'u destekleyen sloganlar attı ve referandum talebinde bulundu.

İşgal altındaki parlamento başbakan seçti

Parlamento binası önündeki gösteri devam ederken milletvekillerinin, beklenmedik bir şekilde silahlı grupların işgali altında bulunan parlamento binasına giriş yaptıkları görüldü. 64 milletvekiliyle toplanan parlamento, akşam saatlerinde 25 Mayıs'ta referandum yapılacağını açıkladı. Referandumda halka "Kırım, Ukrayna'ya bağlı özerk cumhuriyet midir?" sorusu sorulacak.

İşgal altında referandum kararı alan parlamento, başbakanı da görevden aldı ve yerine Rus Birliği partisi Başkanı Sergey Aksenov'u seçti. Aksenov, yaptığı ilk açıklamada "Viktor Yanukoviç'i resmi başkanımız olarak tanıyoruz" ifadesini kullandı.

Silahlı bir grubun, gece yarısı Akmescit'teki havaalanında kısa süreli işgal girişiminde bulunduğu kaydedildi. Silahlı grubun, Kiev'den Akmescit'e gelmeleri durumunda Ukrayna milliyetçilerinin havaalanından girişlerini önlemek amacıyla böyle bir girişimde bulundukları belirtildi.

Sokakta güvenlik yok

Gerilimin giderek tırmandığı Kırım'da sokaklarda güvenlik son derece zayıf. Polis, sadece önemli bölgelere güvenlik şeridi çekmekle yetiniyor.

Dün parlamento binası önünde görev yapan üç Amerikalı gazeteci, göstericiler arasındaki bir grup tarafından tartaklandı. Göstericilerin arasında kendilerini "Rusya birliği" olarak adlandıran çok sayıda küçük gruplar bulunuyor. Akmescit'teki bazı restoranlara baskın düzenleyen aşırı alkollü sivil polisler, müşterilere nereden geldiklerini, Avrupalı olup olmadıklarını soruyor.

Muhabir: Halit Gülşen

www.aa.com.tr/tr/manset/294470--kirim-havaalani-isgal-edildi

Yukarı
serdargül Liste gör
Usta Yazar

serdar
  Alıntı serdargül Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 28/Şub/2014 saat 13:33
İlker sen yakından takip ediyorsun
tam bıçak sırtı bir durum
basın haberlerinden başka bir bilgin var mı?
EDİZ BAHTİYAROĞLU
Yukarı
tatar ilker Liste gör
Usta Yazar

Tatar İlker
  Alıntı tatar ilker Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 28/Şub/2014 saat 14:07
Alıntı yapılan serdargül

İlker sen yakından takip ediyorsun
tam bıçak sırtı bir durum
basın haberlerinden başka bir bilgin var mı?

Serdar, basın haberleri dışında söyleyebileceklerim şunlar:
- tam bir yönetimsizlik hakim
- basınada tansıdığı gibi birçok resmi kurum binasını ele geçiren asker mi sivil mi oldukları (?) belli olmayan kişiler halkta korku uyandırıyor
- bu gruplara Ukrayna güvenlik güçleri veya Kırım Özerk Cumhuriyeti güvenlik güçlerinin herhangi bir müdahalesi olmuyor
- çok şükür şimdiye kadar çok üzücü bir haber almadık (bir kişi gösteriler sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti be yaralanmalar var) ama ortam barut fıçısı gibi özellikle Tatarlara karşı provakatif hareketler olduğu ve Tatarları olayların içine çekip daha büyük bir kaos yaratılmaya çalışıldığı söyleniyor
- Kırım Tatarlarının temsilcileri, Kırım'daki Tatarları itidalli davranmaya davet ediyor
- Kırım parlamentosu dün silahlı kişilerin işgali altındayken referandum kararı aldı. Kırım'da yaşayan Tatarların bazılarının hala vatandaşlık problemi çözülmediği için referandumun sonucu çoktan belli gibi maalesef
Ukrayna merkezi hükümetinin atacağı adımlar bekleniyor
Yukarı
serdargül Liste gör
Usta Yazar

serdar
  Alıntı serdargül Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 28/Şub/2014 saat 14:21
tatarların üzerine bir plan olduğu belli umarım kötü haber almayız seni buradan takip edeceğim
teşekkürler
EDİZ BAHTİYAROĞLU
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1234 6>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,484 saniyede hazırlanmıştır