eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Mustafa Kemal Atatürk

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 1112131415 29>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Neden Liste gör
Deneyimli Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

Serkan
Yer: Turkey
Online Durum: Offline
  Alıntı Neden Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 06/Oca/2008 saat 20:55
Saygıyla Anıyor ve Arıyoruz
Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!
Yukarı
Neden Liste gör
Deneyimli Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

Serkan
  Alıntı Neden Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 06/Oca/2008 saat 20:56
Memleketi gençlere etmiştin ya emanet
O günden beri kalmadı, yurdumuzda melanet.
Türkiye hep refahta, bütün işler selamet,
Yediğimiz haltlara duymayız hiç nedamet.

En ufak bir hata yok, yoksa affetmez Rütük
Bizleri hiç düşünme, sen rahat yat Atatürk.

En hakiki mürşidin ilim, dediydin bize
Hacıyı hoca’yı rehber edindik kendimize.
Çiftçi efendimizin mahsulünü denize
Döküp vermedik ele, olur diye hıyanet.

Menderes seçtiriyor, insan yerine kütük

Milli eğitim tamam, okullar Fettullahtan
On yılda, on milyon yobaz, yarattık biz hiç yoktan
Biz alamasak da önlem, geliverir Allahtan
Nüfus kontrolünde de, sanma bizim keramet

Üç kağıtla, hayalle doldurur bin kota Türk

Düşmesin diye mindere, ay yıldızı takmayız
İşimizi biliriz, kolay ortaya çıkmayız,
Hem çalar, hem oynarız; asla bundan bıkmayız,
Netekim Atatürk diye bağırmaksa marifet.

Milletçe bağırırız, ciğerler birer körük,

Kalkıp gelirsin diye, şeyler “Yusuf” atmada
Kimi banka boşaltıp, kimi keyif çatmada
Kimi büstünü kırıp, kimi yurdu satmada
Sadece on kasımlarda, okuruz sana rahmet.

Sen bizleri düşünme, daha olacaklardan ürk
Yatabilirsen yerinde, sen rahat yat Atatürk.

Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!
Yukarı
esesreha Liste gör
Usta Yazar

Reha Yılmaz
Yer: Eskişehir
  Alıntı esesreha Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 06/Oca/2008 saat 23:34
Şuan vatanımızın kime emanet olduğunu bilse. Yada böyle bir nesile emanet olacağını bilseydi eminim ki bırakmazdı. Ruhun şad olsun ATAM. O muhteşem heykelinin gölgesiyle bile bugüne kadar idare ettilerde bundan sonrası beni şahsen düşündürüyor.
Yukarı
Steve Liste gör
Yazar

Emrah D.
Yer: Palestine
  Alıntı Steve Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 00:52

Yıl: 1928... Türkiye Cumhuriyeti henüz 5 yaşında... Dünyaya meydan okuyan lider... Yeni Türkiye Cumhuriyeti'ni saygın bir devlet olarak kabul ettirmesinin haklı gururunu yaşıyor o anda... Çünkü bu masadakiler O'nun ve Türkiye'nin gücü karşısında saygı duymaktan başka birşey yapamayan dünya liderleri... Bu masada... Yani Atatürk'ün masasında o anda tam 32 kral ve 62 cumhurbaşkanı var...

Düşmana diz çöktüren lider... ''Milletin Efendisidir dediği'' köylülerle birlikte memleket meselelerini konuşuyor... Onlardan biri gibi... Onların yanıbaşında... Bir taşın üstünde dikkatle dinliyor onları... Ve bir milleti uyandıran lider, o milletle birlikte yürüyor atiye...

1930'un Kasımında çekilmiş bu o an... Sivas'ta bir genç bir sorununu paylaşıyor Ata'sıyla... Bir dilekçe yazmış ''O bizim liderimiz... Bir çözüm bulur'' diyerek hemen yanına koşmuş... Ve işte o lider... Milletin... Halkın lideri... Çok önemsiyor bu genci... Dilekçesini inceliyor ve yakından ilgileniyor...

O sadece bir asker... Bir devlet adamı değildi... O her anlamda bir öğretmendi... Matematik... Geometri... Tarih bilgisiyle yeni nesli Yeni Türkiye Cumhuriyeti'ne yetiştirdi... İzmir Atatürk Lisesi'nde bir Şubat 1931'de öğrencilerle matematik dersindeydi... Kendine güvenen... Kendinden emin duruşuyla tam bir başöğretmendi...

1929'un 15 Eylül günüydü... Mustafa Kemal ve arkadaşları Yalova'daydı... Atatürk yolda gördüğü 9 yaşlarındaki bir çocuğa yolu sordu... İşte o çocuk Sığırtmaç Mustafa'ydı... Birgün sonra Mustafa'yı tekrar buldu ve himayesine aldı... Okuttu... Her iki Mustafa takım elbiseleriyle 15 haziran 1930'da sohbet ederken böyle yansıdı o an'a...

Manevi çocuklarından biri de Afet İnan'dı Atatürk'ün... Ekim 1925’te izmir’e geldiği günlerde bir ilkokulda karşılaşmıştı Afet Hanım'la... Afet İnan'ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmekti... Atatürk de O'nu İsviçre'ye gönderdi... Bu fotoğraf da 27 Ağustos 1934'te İzmir Vapuru'nda çekilmiş... Modern... Çağdaş Türkiye'nin lideri Afet Hanım'la dans ederken...

Her zaman çağdaş... Her zaman şık ve karizmatikti... Ama o hep bizden biriydi... Samimiydi... Cumhuriyet'in 10'uncu yılı kutlamaları için sunulan sayfalar dolusu sloğanı okumuş ve birinin altını çizmişti... ''Bunu beğendim'' demişti. . O slogan şöyleydi: ''Atatürk, içimizden biri... ''İşte içimizden biri Atatürk o anda Kızılcahamam'da yere bağdaş kurmuş dinleniyordu...

Cumhuriyeti kuran... Devrimleri yapan ve Türk halkının yönünü çağdaş dünyaya çeviren Atatürk sık sık yurt gezileri yapardı... İşte o gezilerden birinde çekilmiş bu o an... Türk kadınına hak ettiği çağdaş değerini kazandıran Atatürk'ün çevresi yine o çağdaş türk kadınlarıyla çevrelenmiş...

Ölümünden önceki yıllardı... Hastaydı... Ama durup dinlenmeden çalışmaya devam ediyordu... Türkiye Cumhuriyeti'nin geldiği yeri yeterli bulmuyor... Çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak istiyordu... Yorgundu... Ama biliyordu... Bu işte yorulmak yoktu... Zira O'nun yolundan devam edecek bir nesil düşlüyordu... Siyah-beyaz bir ülkeyi... Karanlıklar içindeki bir ulusu işte böyle renkli bir hale getirmişti... Yola devam etmek gerekirdi...
http://www.bebecik.net
Yukarı
Steve Liste gör
Yazar

Emrah D.
  Alıntı Steve Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 01:07
Yukarı
Steve Liste gör
Yazar

Emrah D.
  Alıntı Steve Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 01:14

]Bilinmeyen fotoğraflar

Atatürk'ün son yolculuğuna uğurlandığı törenlerden hiç görülmemiş fotoğraflar!

İşte o fotoğraflar...

Atatürk 1938'de Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini yumduğunda naaşı bir süre Etnoğrafya Müzesi'nde korundu. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen naaşın nakledildiği törene ait yeni fotoğraflar gün yüzüne çıkıyor. Son günlerde yine özel bir koleksiyondan çıktığı tahmin edilen fotoğraflar internette elden ele dolaşıyor.

Yukarı
EsEs. Liste gör
Yazar

Hamdi Koseoglu
  Alıntı EsEs. Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 02:42
ATATÜRK'ÜN KİMLİK NUMARASI ''10000000146'' OLARAK BELİRLENDİ...

ANKARA, 29.05.2002

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, MERNİS Projesi hakkında ANAP TBMM Grubu'na bilgi sundu.

Projenin 2002 sonunda tamamlanacağını kaydeden Atış, şimdiye kadar 125 milyon kişiye Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verildiğini açıkladı.

Atış, sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'e özel bir kimlik numarası verildiğini bildirerek, Atatürk'ün numarasının ''10000000146'' olarak belirlendiğini söyledi.

Kaynak...: T.C. BAŞBAKANLIK BASIN-YAYIN VE ENFORMASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. Kimlik No Doğrulama Sayfasından T.C. Kimlik Numarasını girince
"Sorguladığınız kayıtla ilgili teknik bir hata oluştu. Sistem görevlileri ile irtibata geçiniz."
diye bir uyarı yazısı çıkıyor. Ancak aşağıdaki bilgileri girerseniz kayıt verilerine ulaşabilirsiniz...

T.C. Kimlik No Sorgulama Bilgileri

İL......................: GAZİANTEP
İLÇE..................: ŞAHİNBEY

ADI....................: GAZİ MUSTAFA KEMAL
SOYADI..............: ATATÜRK

BABA ADI...........: ALİ RIZA BEY
ANNE ADI...........: ZÜBEYDE HANIM
DOĞUM TARİHİ...: 1881
CİNSİYETİ..........: ERKEK

ATA'NIN KİMLİK NUMARASI 10000000146

Türkİye'de ölü ya da diri tam 126 milyon kişi numaralandı. 11 rakamdan oluşan "Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaraları" içinde en prestijli numara Atatürk'e verildi. Bu aynı zamanda ilk numara: 10000000146.

Geçtiğimiz 29 Ekim'de Türkiye'de kimlik numarası verme işlemi bütün ilçe nüfus müdürlüklerinde aynı anda başladı. Bilgisayarlar yardımı ile 100 milyon 1'den başlayarak 999 milyon 999'a kadar herkese karışık olarak numaralar verildi. Numaralarda kimseye ayrıcalık tanınmadı. Atatürk için özel bir numara seçildi.

'YÜZ MİLYON BİR'İN ÖZELLİĞİ

'Merkezi Nüfus İşleri Sistemi' adı verilen projenin başdanışmanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, "Sistem 11 rakamdan oluşuyor. Ancak son 2 rakam numaranın güvenliğini sağlamak amaçlı konuyor. Dolayısıyla son iki rakamı devreden çıkardığımızda Atatürk'ün numarası sistemin ilk başlangıç numarası olan 100000001 (Yüz milyon bir). Sonundaki rakam 46 ise bir hataya sebebiyet verilmemek için kullanılan güvenlik numarası" dedi

Merak uyandırmaması için kimlik bilgileriyle ilgili dipnottur.
Yukarı
Neden Liste gör
Deneyimli Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

Serkan
  Alıntı Neden Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 09:56
Arkadaşlar Elinize Yüreğinize Sağlık Daha Önce Görmediğim Resimler ve Bilmediğim Bilgileri Paylaşmışsınız.Teşekkür Ederim.

ATATÜRK DİYOR Kİ...

İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!
Yukarı
es-es2641 Liste gör
Usta Yazar

Ersin Eroğlu
  Alıntı es-es2641 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 10:26
Arkadaşlarım,kardeşlerim,abilerim gözünüzü seveyim bu topiği hep böyle canlı tutalım,anasayfada hep yer alsın.Hala 13.sayfada, bundan rahatsızlık duyuyorum;çünkü bir maç oluyor 113 sayfada bitiyor,Atatürk'ümüzün topiği hala 13.sayfadaCry 

Tabi buraya yazmakla Atatürkçü olunmaz o başka mesele ama,dışardan gelen ziyaretçilere duruşumuzu göstermiş oluruz diye düşünüyorum.Tongue

İZİNDEYİZ

Temsil, talebeyim
Yoksulum ama duydum
Atatürk' ü mutluyum
Çimentepeler' e düşman ayak basar da
Ben daha dururmuyum?
Kimin kızıyım kimin oğluyum
Yitmiş gitmiş, atam dedem
Hürriyetler uğruna
Ben daha dururmuyum?
Düşebilir körpe fidan hain baltalarla. Düşebilir yeni yıldız
Ama nedir hürriyet
Hiç unuturmuyum?...
Düşer ömrün katı kırağılarda
Düşer elimden kitap
Sonsuz geleceklere geçer benden kan Dirilten kim, bu yurt artık nasıl çöker biz varken, İZİNDEYİZ

Gel Mayıs 2008..Gelde şampiyonluğu kutlayalım...Sokaklara çıkalım hep beraber...
Yukarı
Neden Liste gör
Deneyimli Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

Serkan
  Alıntı Neden Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 11:03
Atatürk'ün genel sekreterlerinden Hasan Rıza Soyak anlatıyor:
"Bir İstanbul seyahatinden Ankara'ya dönüyordum. Derhal Köşk'e gittim. Hizmetçilere Atatürk'ün ne durumda olduğunu sordum.
- İki gün, iki gecedir devamlı okuyor, birkaç defa banyo
yaptı ve şezlongda istirahat etti, dediler. Hemen yatak odasına gittim. Atatürk, koltuğa bağdaş kurmuş oturuyordu. Çoğu kez böyle otururdu. Elinde bir tarih kitabı vardı, bitirmeye çalışıyordu. Bana,
- Hoş geldin, dedikten sonra, elime bir kitap geçti, bilmem ne zamandan beri okuyorum, diye ilave etti.
- Yorulmadınız mı, Paşam? diye sordum.
- Hayır, dedi, yalnız gözlerim yaşarıyor; fakat onun da çaresini buldum. Biraz tülbent aldırttım ve parça parça kestirttim. Bu parçalarla gözlerimi siliyorum."
Niyazi Ahmet BANOĞLU
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 1112131415 29>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,453 saniyede hazırlanmıştır