eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

27.03.2011 YGS 2011

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 89101112 24>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Onur26 Liste gör
Usta Yazar

Onur
Yer: Eskişehir
Online Durum: Offline
  Alıntı Onur26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Nis/2011 saat 13:16
Alıntı yapılan StS

Bugün NTV de final dershanesi ve başka bir dershanenin hocasını dinledim akşam. Dediklerine göre 5!*39! kadar kitapcık tipi varmış. Bunlardan illaki bazılarında bu sistem olacakmış. Yani onlara göre basına verilen kitacıkta onlardan birine denk gelmiş. Yani kopya yokmuş. Dinleyen bazı arkadaşlarda olmuşlardır.
Ayrıca etrafta herkes de görüyorum ki bilip bilmeden herkesi suçlama psikolojisi oluşmuş. Daha olayın gerçek olup olmadığını bile bilmeden etrafa saldırılar başlamış.
Eğer bir kopya varsa ösym içinde olabilir belki hükümet içinde de olabilir ama Ben bu olayın cemaatlerle alakası olacağını sanmıyorum.

evet abi bende dün dinledim bana anlattıkları gerçekten mantıklı geldi
Bir gün mutlaka güler şehrine ihanet etmeyenler...
Yukarı
serdargül Liste gör
Usta Yazar

serdar
  Alıntı serdargül Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Nis/2011 saat 15:22
TÜRKÇE SORULARDADA ALFABETİK SIRALAYIP ÇÖZÜLÜYORMUŞ
EDİZ BAHTİYAROĞLU
Yukarı
ceycey26 Liste gör
Yazar

Ceyhun Kazanç
Yer: Fransa
  Alıntı ceycey26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Nis/2011 saat 18:30
Alıntı yapılan özgürlük

Alıntı yapılan ceycey26

Şifreleme dedikleri şekilde bütün soruları inceledim:    Türkçe testinde sisteme uyan 25,28,30,32,31,37 nolu sorular olmak üzere 6 soru var buna ragmen 7,9,35,36 nolu soruları da kesin olarak yanlış çözmenizi sağlıyor sistem yani 10 soruda yardımcı oluyor 5 net çıkarmanızı sağlıyor.    Sosyal Bilimlerde 3 ve 21 nolu sorulara dogru cevap çıkartıyor. Başka soruya yardımcı olmuyor.    Matematikte 1,3,4,5,7,8,11,13,14,16,17,22,23,24,26,30,31,32,36 nolu 19 soruya dogru cevap verirken 2,9,19,27,28,33,34,35,38,40 nolu 10 soruya yanlış cevap veriyorsunuz. Yani 29 soruda 16.5 net çıkarıyorsunuz sistem diğer 11 soruya yardımcı olmuyor.    Fen Bilimlerinde ise tek tek yazmaya üşendim hızlıca baktım 9-10 sorudan 0.25 net çıkartıyorsunuz gerisini sizin yapmanız gerekiyor.    Yani bu şifreyi başarılı bir öğrenci uygularsa sınavını mahvetmiş olur, kontrol ederek uygulasa bile zaman kaybından bir şeye yaramaz. Belki amacı sadece barajı geçmek olan bir öğrenci için hazırlanmıştır o da sınavdaki şifreleri alabilecek bir durumdaysa zaten barajı geçip Türkiyede okuyacağına gider yurt dışında paralı bir üniversitede okur...    Bazı haberlerde bu sistemle 100 net çıkarıldığı yazmış şifrelerin uygulanamadığı soruların tamamını doğru çıkarırsa bile şifrelerle yanlış yaptığı sorular yüzünden 100 nete çıkamaz.    Birde şıkların yerlerinin kitapçıkta farklı olduğu konusu var yani sadece barajı geçmek isteyenler için bile imkansız bir sistem... Not: Konuya cevap yazmadan önce lütfen açın sorulara, cevap anahtarına ve şifre dedikleri şeye bakın.

Zaten şifre dedikleri şey matematik testinde var diğer testlerde varsa da henüz keşfedilmiş değil.

Doğru yanıtların kısa sürede bulunmasını sağlayan formül şöyleymiş: "Sisteme göre, aday kitapçıktaki şıkları küçükten büyüğe doğru sıralıyor. Kitapçıktaki şıkla çakışan varsa doğru yanıt o oluyor. Hiçbir rakam çakışmazsa doğru yanıt ’E’ şıkkı olarak çıkıyor. Birden fazla çakışan varsa da cevap en küçük rakamın bulunduğu şık oluyor."

Bu şekilde 40 matematik sorusunda 37 doğru yapmak mümkünmüş.

Not: Konuya cevap yazmadan önce lütfen konuyu iyi irdeleyelim. Kimse alın bu şifreyi bütün testlerde uygulayın demiyor. Matematikte böyle bişey var, ya diğer testlerde de henüz keşfedilmemiş yöntemler varsa deniliyor.

Ayrıca sınavın en zor yeri matematikmiş. Ben girsem 5 dakika da 40 soruda 37 doğru yapsam hem diğer testleri yapmaya fazladan 35 dakika artırmış olurum, hem de sınavın en zor kısmı olan matematiği 37 netle geçmiş olurum.

Tamam da sen matematik sorularını açıp baktın mı bu şifreyle cevap anahtarına göre kıyasla benim yukarıda yazdıklarım dışında bir soruyor çözebilecek misin yada yanlış olan soruları doğru mu çıkaracaksın o bunu yazmış bu bunu demiş deme 5 dakikanı alır.

Bence sınavda kopya olabilir. Belki soruları verdikleri birileri vardır, belki değerlendirmede yanlış okunan vardır, belki doğuda biryerlerde aşiret sayesinde kopya çeken vardır, belkide yurtdışı şubelerinde haksızlık yapılmıştır. Ama şifre dedikleri şey hiçbirşeye yaramaz. Biri ortalığa bir laf attı sınavı kötü geçenler, aileleri ve ÖSYM yi haklı olarak sevmeyen herkes atladı.

Biri bana şu 37 sorunun nasıl çözüldüğünü bi göstersin bi kere açın şu sorulara bakın.

Serdar: türkçede de alfabetik sıralama var diyorsan dene bi bak, 5 dakikanı alır; kaç net oluyor 10 neti bulabilecek misin?
Yukarı
Volkan Liste gör
Usta Yazar

Volkan
Yer: Turkey
  Alıntı Volkan Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Nis/2011 saat 20:53
Sözel sorularda alfabetik sıra falan hikaye..

Sadece sayılı sorularda bu şifreleme olayı geçerli.Ancak bunu soru sayısına vurduğunuzda 160 sorunun yarısına denk geliyor.. ( Cografya-Türkçe-Tarih-Matematik-Geometri-Fen Bilimleri)

Birisi demiş ki ben yaptım çoğunda tutmadı.Basına dağıtılan kitapçığı yapmazsan tutmaz tabi çünkü bir çok farklı kitapçık var..
Ösym Başkanı diyor ki o kitapçık sadece bizde var..Onu bi geççen be çok bilmiş adam Adana'da Ankara-Mamak'da o kitapçığın aynısından kaç tane çıktı..
Yayınlayın diğer şehirleri kaç bin tane çıkacak o kitapçıktan gör..Ben nerden bileceğim o kitapçıktan olan insanların SİZİN ADAMINIZ OLMADIĞINDAN.. ?
1.700.000 Tane kitapçık varmış ( nasıl varsa o kadar kitapçık) ama soru soruluyor beyimize bi o kadar da cevap anahtarı olması lazım değil mi ? diye..
-Orası da bize kalsın diyor..Sen kimsin be adam kimsin ki sana kalacak orası..

Kusura bakmayın ama bu yaşta gençler ülkelerine isyan halinde..
Hani geleceğinizi emanet edeceğiniz kişiler..
Ama sizde haklısınız sizin geleceğinizi emanet edeceğiniz kişiler çoktan seçilmiş..Atı alan üsküdarı geçecek..

Ama biz Laik,Cumhuriyet Gençleri elbet bi yerde sesimizi yükselteceğiz..Sabredin ve çalmaya devam eden..
Eskisehirspor

YÖNETİM İSTİFA !
Yukarı
erman_26 Liste gör
Usta Yazar

Erman
  Alıntı erman_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Nis/2011 saat 20:59
Doğruluğuna bakmadım fakat şifrelemenin güzelce açıklanmış hali var. Yazarın iddiası da her kitapçıkta aynı olduğu. Şıklar karıştırılmamış sadece kaydırılmış. Bu da çembersel mod tekniğinde çözülmesine engel değilmiş.

Ayrıca bilgi yanlışlıkları var sanırım. Yazara göre şifrelemenin kuralı:

kural 1) sayılar küçükten büyüğe dizilirler ve soru kağıdındaki orjinal sıralama ile karşılaştırılırlar. sadece 1 cevap kesişiyorsa o şık kesin doğru cevaptır. bu mod demektir.
kural 2) iki ya da daha fazla çakışan cevap varsa cevapta bize verilen sıralamayı sağa doğru kaydırırız... sondaki cevap en başa geçer... böyle böyle bir çakışan çıkıncaya kadar ilerlersiniz. bu da çembersel mod demektir.
kural 3) eğer sayılar zaten küçükten büyüğe sıralı şekilde gelirse zaten beş cevap birden çakışıyor demektir... bu durumda ise doğru cevap en küçük sayıdır...

Yazının hepsini kopyalamayayım çünkü çok uzun. İlgilenenler için:

http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=22893083
Yönetim İSTİFA!
Yukarı
montana26 Liste gör
Usta Yazar

Furkan
  Alıntı montana26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Nis/2011 saat 21:02

Biraz önce NTV canlı yayınında ODTÜ Kriptoloji(şifre bilimi) bölümünden bir öğretim üyesi şifreleme nedir ne değildir örneklerle anlattı.

Öğretim üyesi, sınavda isteyerek ve ya istemeyerek hatalı bir algoritma oluşturulduğunu, bunun sadece bir kaç soru kitapçığında değil bütün soru kitapçıklarında olduğunu bu durumu farkeden adayların en az 30 soruyu bu yöntemi kullanarak çözebileceğini,bu hatadan dolayı sınavın tekrarlanması gerektiğini söyledi. Ayrıca Konya'dan bir öğrenci sınavın iptali için dava açmış.

Birde bu haberide şimdi gördüm.Birçok sitede bu haber mevcut.

Sınavda yeni bir skandal daha
Tunceli'de Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) yapıldığı okulun sınıfında, sınavdan 1 gün sonra bir öğrenciye ait soru kitapçığı ve sınav cevap kağıdı bulundu. Kitapçık ve cevap kağıdı kentteki Sınavlar Koordinatörü Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ'un talimatıyla posta ile ÖSYM'ye gönderildi.

Tunceli'de YGS'nin yapıldığı Vali Mehmet Ali Türker İlköğretim Okulu'nun bir sınıfında 14 öğrenci sınava girdi.

Sınavın ardından öğrenciler, kağıtlarını sınıfta görevli salon başkanı olan Tunceli Üniversitesi'nde görevli okutman Ahmet Tavacı ve gözetmen Elif Sarı'ya verip salondan ayrıldı.

Tavacı ile Sarı da, öğrencilerin
soru ve kitapçıkları ve cevap kağıtlarını tutunak ile ÖSYM bina temsilcisine teslim etti.

Bina temsilcisi de 14 öğrenciye ait soru kitapçığı ve cevap kağıtlarını mühürleyip, kilitli sandığa koyarak tutanakla ÖSYM İl Temsilcisine teslim etti.

YGS'nin ardından pazartesi sabahı okula gelen öğrenciler sınıftaki sıra üzerinde bir öğrenciye ait soru kitapçığı ve cevap kağıdı bulunca durumu öğretmenlerine bildirdi.

Okul yönetimi devreye girerek, durumu ÖSYM Temsilcisi Muharrem Binici'ye bildirdi.

Binici okula giderek, soru kitapçığı ve cevap kağıdını tutanakla teslim aldı.

Rektör talimat verdi İddiaya göre, Binici kentteki Sınavlar Koordinatörü olan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ'u arayarak durumu anlatıp, ne yapabileceklerini sordu.

Rektör Prof.Dr. Boztuğ, tutanak tutulup, soru kitapçığı ve cevap kağıdını ÖSYM'ye posta ile gönderilmesi talimatını verince, soru kitapçığı ve cevap kağıtı, posta yoluyla
Ankara'ya gönderildi.

Tunceli Üniversitesi'nde
memur olan ÖSYM temsilcisi Muharrem Binici, açıklama yapamacağını söyledi. Binici, konuyla ilgili açıklamayı Rektör Prof.Dr. Durmuş Boztuğ, ya da ÖSYM Başkanlığı'nın yapabileceğini belirtti.

Kent dışında bulunan Rektör Prof.Dr. Durmuş Boztuğ'a ise ulaşılamadı.

Milliyet
Yukarı
Dorylaion Liste gör
Usta Yazar

Ersin ASLAN
  Alıntı Dorylaion Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Nis/2011 saat 21:12
          ceycey26(Ceyhun) sen hangi kitapçığa baktın. Basına dağıtılan ilk kitapçığa baktığına emin misin, ya da sıralmayı doğru yaptığına emin misin ya da şifreleme sistemini anladığına emin misin? Bir kontrol et istiyorsan, yok yine aynı görüşteyim diyorsan tek tek soruları burada anlatayım.Matematikte 2. ve 9. sorular yanlış bu sisteme göre demişsin mesela, sadece 10 saniye baktım ikiside şifrelemeyle doğru cevabı veriyor. Wink Diğerlerine bakma fırsatın varsa bakıver de yoksa ben sana tek tek anlatayım.

Ösym her adayın soru ve şık yerlerini değiştiricem diye böyle birşeye girdi. Aslında hiç gerek yoktu. Zaten en az 8-10 tane farklı kitapçık oluyordu. Şıklarda en küçükten en büyüğe sıralanırdı. Zaten sınav esnasında kopya imkanı yok denecek kadar az. Ösym neden böyle birşeye girdi anlamadım ama bu kitapçık verilmediyse de buna benzer kitapçıklar adaylara verildi. Bu veya buna benzer bir sistemle matematikten 30 soruyu doğru yaptım ben diyen 1000 kişi çıksa yarın nolacak? Bu sınavın ölçme ve değerlendirme kriterine uymadığı apaçık ortadadır. Sorular cemaate sızdırıldı mı sızdırılmadı mı bilmiyorum. Kpss'den sonra cesaret edeceklerini de sanmıyorum ama Ösym Başkanı ve hükümet konuyu örtmek için zaman kazanmaya çalışıyorsa bilinki onun altında birşeyler var.

ŞAMPİYONLUK UZAK DEĞİL...
Yukarı
Volkan Liste gör
Usta Yazar

Volkan
Yer: Turkey
  Alıntı Volkan Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Nis/2011 saat 21:59
Bu seneye kadar kitapçıklarda sadece soruların yerleri farklıyken bu sene şıklarında yer değiştirmesinin mantığını birisi bana anlatsın..

Yoksa buda mı güvenlik ?
Eskisehirspor

YÖNETİM İSTİFA !
Yukarı
ceycey26 Liste gör
Yazar

Ceyhun Kazanç
Yer: Fransa
  Alıntı ceycey26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Nis/2011 saat 22:25
   Söyledikleriniz konusunda tekrar baktım birden fazla çakışma olduğunda direk E oluyor ve çakışan şık olmadığında E şıkkı oluyor diyen bir haberden yola çıkarak inceledim bu yüzden yanlış sonuçlar çıktı söylediğiniz şifreler doğrultusunda yanlış dediklerimden bazıları da çıkıyor. Ancak 19. soru için şifre E derken cevap anahtarı B diyor.

Çakışma olmayan sorulara ne şekilde bir sistem uygulamamız gerektiğini söylerseniz o yöntemle de tekrar denerim.

6,10,12,15,18,20,25,29,37,39 numaralı sorular gibi şıkları sayısal olmayan sorular için nasıl bir şifre uygulayarak 30 üzerinde net(bazı kaynaklar 37 diyor) çıkarıyoruz?
Yukarı
Dorylaion Liste gör
Usta Yazar

Ersin ASLAN
  Alıntı Dorylaion Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Nis/2011 saat 22:41

Ceyhun ne okuğunu bilmiyorum ama  Ölçme Değerlendirme kriterleri bildiğin sayısal kadar nettir, kuralları serttir.

Her türlü sınavda sayısal olmayan verilerde sıralama şu şekilde yapılır:

Yalnız I
Yalnız II
Yalnız III
I ve II
I ve III
II ve III
I,II,III

Hangi şıklar koyulacaksa A'dan E şıkkına doğru bu şekilde gidilir. Bundan harici birşey yapılması öğrencinin ölçülmek istenen yeteneğini ölçmez. Matematik sınavında öğrencinin Türkçe bilgisini ölçemezsin, Türkçe sorusunun içinden Biyoloji dersinin sorusu sıkıştırılamaz. Eğer anlattığım bu olay yapılmazsa o sınav güvenirliliği ve geçerliliğini kaybeder, sınav olmaktan çıkar. Öğrencinin sınav anındanki hokkabazlığını ölçmek değildir amaç, amaç nedir, matematik bilgi ve yeteneğini ölçmektir.

Şimdi söylediğim kurala göre sırala şıkları, kaç doğru daha buldun Ceyhun kardeşim.

Bir soruda da ikili sayısal veriler var koordinat düzlemi için. Hiç farketmez, küçükten büyüğe doğru sıralanır şıklar verilirken. Aynı sayı gelirse, sağdaki sayıya göre sıralama yapılır.

Örnek;
A) 0 , 6
B) 0 , 8
C) 1,  6
D ) 2, 6
E)) 2 , 7
ŞAMPİYONLUK UZAK DEĞİL...
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 89101112 24>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz