eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Cevapla Cevapla Sayfa  123>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Matador26 Liste gör
Usta Yazar

Ozan Kaan
Yer: İzmir
Online Durum: Offline
  Alıntı Matador26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Konu: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
    Tarih: 03/Ara/2010 saat 00:15

Siz hiç tekerlikli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?

Siz hiç gözlerinizi bağlayıp annenizi görmeyi denediniz mi?

Siz hiç kollarınızı bağlayıp birinin size yemek yedirmesini, su içirmesini beklediniz mi?

Siz hiç konuşmayıp şarkılar söylemek istediniz mi?

Siz hiç duymayıp kordon da martıların sesini dinlemek istediniz mi?

Siz zihinsel engelli yerine gerizekalı yada deli demeyi mi tercih ediyorsunuz?

Siz hiç engelli bir yakınınıza, arkadaşınıza baktınız, ilgilendiniz, ona yardımcı oldunuz mu?

Siz hiç küçük bir çocuğu tekerlikli sandalyesinden kucaklayarak alıp belediye otobüsüne bindiniz mi?

"Dünyayı değiştirmek istemiştik. Ama perişanca yenildik. Şimdiyse değişememek için ben dünyaya direniyorum"
Yukarı
Matador26 Liste gör
Usta Yazar

Ozan Kaan
  Alıntı Matador26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Ara/2010 saat 00:15

Engeli gördüğümüzde ah vah demeyelim Ona Acımayalım,Yardımcı Olalım Lütfen alay etmeyelim Hepimiz Bir şeylere potansiyel engelliyiz.

"Dünyayı değiştirmek istemiştik. Ama perişanca yenildik. Şimdiyse değişememek için ben dünyaya direniyorum"
Yukarı
Matador26 Liste gör
Usta Yazar

Ozan Kaan
  Alıntı Matador26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Ara/2010 saat 00:16

3 Aralık Engelliler Günü’nün Tarihçesi

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri, 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir.

Türkiye’de Engellilerin Durumu

Türkiye’de nüfusun yüzde 12.29′u yani 8.5 milyon kişi engelli. Erkeklerde bu oran 11.10, kadınlarda yüzde 13.45

Yukarı
köfteci Liste gör
Usta Yazar

Hüsnü Önkol
Yer: Germany
  Alıntı köfteci Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Ara/2010 saat 00:37
Allah hepsinin yardimcisi olsun,herkes bir gün engelli olabilir bunu kesin unutmayalim...
Kral hem ciplak,hem gerzek...
Yukarı
ersöz Liste gör
Usta Yazar

Özgür Ersöz
Yer: BKŞ
  Alıntı ersöz Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Ara/2010 saat 01:02
Malum gün vesilesiyle "Engelliler Tribünü"nün üstü hala açık, giriş çıkışları sıkıntılı bir haldeyken münferit bir Eskişehirspor Taraftarı olarak tüm engelli kardeşlerimden özür diliyorum, yeterince yanlarında olamadığımız, sesleri olup tepki göstermek yerine vurdumduymaz bir tavır içinde maçlara gidip geldiğimiz için...

Yönetim, Açık Tribün'ü geçtim bari Engelliler Tribünü'nün üstünü kapat, onlar daha iyisini hak ediyor!
siyahına kırmızına

şizofren diyenlere inat, Şampiyon Eskişehirspor..
Yukarı
Matador26 Liste gör
Usta Yazar

Ozan Kaan
  Alıntı Matador26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Ara/2010 saat 08:33
*Engelli kardeşlerimizi maçlara götürebiliriz.Her zaman değil Ayda bir hiç olmadı Yılda 2 kez.
*Eğer büyük bir işyerimiz varsa En az bir Engelli çalıştırmalıyız.
*Engellilere acımamalıyız.Onlara acıyarak onları üzeriz.
*Engelli kardeşlerimiz için Otobüslerde kesinlikle yer verin ama bunu gözlerine sokarak değil nazikçe
*Eskişehirspor adında veya Eskişehiri temsil eden bir Ampute takımı kurulmalı.Engellilere sosyal olmaları sağlanmalı.
*Eğer bir Engelli çoçuğunuz varsa diğer çoçuklarınızdan üstün tutmalısınız.Unutmayın onun vücudunda engel olabilir ama Ruhundaki sakatlık daha büyük.
*Özürlü , Sakat , Kör , Topal gibi çirkin değimleri kullanmamalıyız.Bu sözler Engellilere hakaret
*Son olarak Asla unutmayınki Kimse kollarının , Bacaklarının olmamasını istemez.Nasıl doğmak istersin diye onlara sorulmadı.
Yukarı
Matador26 Liste gör
Usta Yazar

Ozan Kaan
  Alıntı Matador26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Ara/2010 saat 08:34
Engel-li

Kime göre Engel Neye Göre Engel ?
Engelliyi Engelli yapan içinde bulunduğu hayat şartlarıdır.
Yukarı
Erman Liste gör
Usta Yazar

Erman Kayışdağ
Yer: Eskişehir
  Alıntı Erman Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Ara/2010 saat 12:30
Ben tez çalışmamın bir uygulaması olarak zihin engellilerin eğitim gördüğü Uluönder Eğitim uygulama okulunda görev yapıyorum.Down sendromlu çocuklarla çalışıyorum.Okulun Espark'da pazartesi gününe kadar sergisi var.Onların da bir şeyler yapabildiğinin tanığı olabilirsiniz.
Es Es/ermanka26

www.unieses.org    
Yukarı
ESCOBAR ! Liste gör
Usta Yazar

escobar
  Alıntı ESCOBAR ! Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Ara/2010 saat 13:36
Engellilerin Engellerini aşmaşına yardımcı olalım lütfen...
Yukarı
lord of eses Liste gör
Usta Yazar

Sermet
Yer: Altından :)
  Alıntı lord of eses Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Ara/2010 saat 14:02
unutmayalımki engel insanların beynindedir ve herkez birer engelli adayıdır
MECNUN BİLSEYDİ ESES SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ=KIZILCIKLI=kom no 0504
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  123>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,391 saniyede hazırlanmıştır