eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Eskişehire dev yatırım

Cevapla Cevapla Sayfa  <12345>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
ayder26 Liste gör
Deneyimli Yazar

ayder26
Yer: Turkey
Online Durum: Offline
  Alıntı ayder26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 16:34
Forumda bu konu başlığında yazılan yazıdan çok daha fazla imla hatası olan yazı var. Konu da Eskişehir için son derece önemli bir katkı sağlayacak konu. Fakat ne hikmettir bilinmez bir konu açıldığında mantıksız saldırılar başlıyor. İlgini çekmiyorsa cevap yazma. Sana saçma geliyorsa başkalarına gelmeyebilir bırak lehte aleyhte ilgilenenler yazsın. Forumda Türkçenin içine eden yüzlerce yazı var. Konuyu açan arkadaşımı tebrik ediyorum. Faydalı bir konu. Eskişehir kazansın.
Yukarı
eskan Liste gör
Usta Yazar

yasin konak
  Alıntı eskan Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 17:34
ayder26 ya katılıyorum.bencede faydalı bir konu ve eskişehirin kazanmasından yanayız.eskişehir 20 sene önceki eskişehir değil.yıllar geçtikçe dahada büyümekte ve güzelleşmektedir.eğer şehir olarak cazibe merkezi olabilmişsen,bir çok yatırımcının ilgisini çekmen doğaldır.bu gibi yatırımlar eskişehirin,sosyal,kültürel,ve sanatsal anlamda bir çok basamağı aştığının ve halkıyla beraber ufkunu ilerletip medeni toplumlar arasına girdiğinin işaretidir..küçük bakkallar kapanacak diye hipermarketlerin açılmasına tepki göstermek yanlış bir düşüncedir..yıllar geçtikçe bir çok sektör iş yapamaz hale gelirken yine yıllar geçtikçe bir çok iş söktörüde mantar gibi çoğalmaktadır.esnaflık sana para kazandırmıyorsa başka iş sahalarına yönelerek,güncel anlamda en çok kazandıran işler ne ise o tip işlere yönelmelisin..yıllar öncesinde o dönemlere ait çok iyi kazancın sağlandığı fakat günümüzde o mesleklerin tarihe gömülüp yok olduğu nice işler var..siz hiç etrafınızda nalbur,oymacı,tiftikçi,kalaycı görüyormusunuz?neredeyse ayakkabı tamirciliği bile tarihe karıştı numune olarak bir kaç esnaf kaldı.hangimiz artık ayakkabılarımızı tamire götürüyoruz ki?..eskidiyse atıp yenisini almıyormuyuz?..ben şimdi duygusal davranıp ayakkabılarımı tamire mi götürmeliyim,yoksa o tamirci modaya ayak uydurup tamir yerine bizzat ayakkabıyımı satmalı?
Yukarı
ayder26 Liste gör
Deneyimli Yazar

ayder26
  Alıntı ayder26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 17:45
Alıntı yapılan wolfalone37

şaşkın
evet yazanda destekleyenlerde şaşkın ... dün bir esnaf abi dükkanını kapatıyordu diyorduki tüm esnaflık bitti ... medya market veya daha büyük şirketler geldi eskişehir bitti ...haklı hergün 70  esnaf dükkanını kapatıyor.aileleriyle beraber 300 kişi .hergün. ama hergün aç kalıyor 700.000 nüfüslu şehirde yok 500 yok 1000 kişilik kadro açılacakmış bakın bu yeni açılan dev şirketler günde 300 kişiyi aç bırakıyor kaç kişi kazanıyor sadece tek bir kişi esnaflıkta çok kişi ....sanki media market açıldı 1000 kişi çalışıyor deniyor .ONLARDA ASGARİ ÜCRETLİ.AMA YA AÇ BIRAKTIKLARININ SAYISI YAKINDA 50.000 BULUNCA YAKACAK KINA DA BULAMAYACAGIZ .. BU BÜYÜK ŞİRKETLERİ DESTEKLEYENLERİ VE SEVİNENLERİ KINIYORUM . (BEN maraslıyım eskişehirde tek bir tane bile esnaf akrabam yoktur HATTA HİÇ AKRABAM YOKTUR )

Sevgili öğretmenim kusura bakmayın ama siz şaşkınsızız. konu Eskişehir de alternatifi olmayan bir sektörün yatırımı  ve birçok il bu yatırımı kapmak için takla atıyor. Fakat siz konuyu nerelere çekmişsiniz .Çok kel alaka bir yazı yazmışsınız. yoksa yatırımı Maraş'a kaydırmak için bir numara mı çeviriyorsunuzLOL Bir öğretmen olarak daha dikkatli okumalı ve daha dikkatli cevap yazmalısınız. Sonra öğrencilere örnek olabilirsiniz. Kutsal mesleğinize saygımdan şimdilik bu kadar
Yukarı
eskikurt Liste gör
Deneyimli Yazar

muzaffer
  Alıntı eskikurt Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 18:25
Alıntı yapılan wolfalone37

şaşkın
evet yazanda destekleyenlerde şaşkın ... dün bir esnaf abi dükkanını kapatıyordu diyorduki tüm esnaflık bitti ... medya market veya daha büyük şirketler geldi eskişehir bitti ...haklı hergün 70  esnaf dükkanını kapatıyor.aileleriyle beraber 300 kişi .hergün. ama hergün aç kalıyor 700.000 nüfüslu şehirde yok 500 yok 1000 kişilik kadro açılacakmış bakın bu yeni açılan dev şirketler günde 300 kişiyi aç bırakıyor kaç kişi kazanıyor sadece tek bir kişi esnaflıkta çok kişi ....sanki media market açıldı 1000 kişi çalışıyor deniyor .ONLARDA ASGARİ ÜCRETLİ.AMA YA AÇ BIRAKTIKLARININ SAYISI YAKINDA 50.000 BULUNCA YAKACAK KINA DA BULAMAYACAGIZ .. BU BÜYÜK ŞİRKETLERİ DESTEKLEYENLERİ VE SEVİNENLERİ KINIYORUM . (BEN maraslıyım eskişehirde tek bir tane bile esnaf akrabam yoktur HATTA HİÇ AKRABAM YOKTUR )
daha düne kadar eskişehirden bir çok kişi aradıklarını bulamadığı için bursaya ,ankaraya gidiyordu ,şimdi bursadan ,ankaradan ,bilecikden ,afyondan ,kütahyadan bir çok kişi eskişehire geliyor ,eskişehirin çehresi hergün değişiyor ,eskişehire yatırm yapanları sonuna kadar desteklemeliyiz,şehrimizin gelişip cazibe merkezi olması ve işsiz kardeslerimizin iş amacıyle gurbete gitmesini istemiyorsak ,yabancı veya yerli şehrimize yapılacak yatırımlara sevinmeliyiz eğer bu şehri seviyorsak.
en büyük eses gerisi hikaye
Yukarı
erkin Liste gör
Usta Yazar

Erkin ESES
Yer: Swansea
  Alıntı erkin Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 19:34
Bence de fazla tepki gosteriyorsunuz. Var olan yerleri baskasina satip yatirim olmaz, bunun gibi sifirdan yatirim geldigi surece her turlu yatirim iyidir.

Konu baya amacindan sapmis, kucuk esnaflik zor ama rekabet edebilmek icin onlarin yapmadigi seyleri yapmasin tek konu uzerinde yogunlassin. Sonucta artik global piyasa var her an her seye cok hizi ulasabiliyoruz. En iyi hizmeti en uygun fiyata veren her zaman kazanir, aci ama gercek gunumuz kurallari bu oyunu kurallarina gore oynayamazsiniz, sizi yerler dusururler. Neyse bence hayirlisi olsun Eskisehir'e.
eRkin.org - Kişisel B'şey!
Yukarı
soldies Liste gör
Yazar

YÜCEL AYDIN
  Alıntı soldies Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2008 saat 20:22
Memleketimi gurbetten sıkı bir şekilde takip eden bir EsEs'li olarak "Eskişehir'e dev yatırım" başlığını görünce hemen heyecanlanıp konuyu ve değerli arkadaşların fikirlerini okumaya başladım.Yalnız heyecanım biraz kursağımda kaldı.Çünkü memleketimize özel sektörün önde gelen temsilcilerinden birisi kargo üssü kurmaya ya da niyetine karar vermiş.Bundan daha güzel ne olabilir ki...Ama benim hala anlayamadığım, çevremde ki akıllı insanlarında bana bir türlü açıklayamadığı bir sorun var ortada.Niye biz ESKİŞEHİRLİLER; Konyalı ya da Kayserili kardeşlerimiz kadar içli ve tek yumruk olamıyoruz?Niyet gayet güzel ve ortada; amaç Eskişehir'i hava kargoculuğu üssü yapmak,teknik ve ara elemanlarla istihdam sağlamak...
Bakıyorum da kimi bakkal amcasını, esnaf dayısını (benzetmeler akrabalık bağı anlamında değil takiki!) savunur, kimi büyük marketlerin avantajlarından bahseder, kimi yazım kurallarını tekrarlar (muhakkkak Türkçemize sahip çıkacağız!), kimi de genel seçim sonuçlarının yerel seçimlerde de tekrarlanması halinde memleketin özel teşebbüs ve devletin imkanlarıyla uçacağı imasında bulunarak siyaset yapma zemini hazırlar.
Bakınız ben kimsenin fikirlerini kınıyor ya da kabul etmiyor, yadsıyorum demiyorum.Fakat konunun şekli ve insanların birbirlerine olan üslupları konu başlığıyla alakalı olmayan cümlelerle dağılmaktadır.Amaç sadece ve sadece yatırım ve istihdamdır.
İşte biz Eskişehirliler bu yüzden ne Konyalılar ya da Kayserililer gibi olamıyoruz...
Başta büyüklerimiz ve önde gelen iş ve siyaset adamlarımız bu tarz yatırımları sırf siyasi çekişme ve birlikte hareket edememelerinden dolayı kaçırmaktadırlar.(Örn:TOFAŞ A.Ş.)
Bu konuda en çok canı yanan isimde ETO Başkanı Sayın SARAR'dır.Sayın başkan her fırsatta gelin birlik olalım, farklı fikirleri medyaya malzeme yaparak değil , kendi içimizde halledelim derken yukarıda yazdıklarımı kastediyor.      
Bu memleket tarihte Türktü, halde Türktür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.
M.Kemal ATATÜRK

Yukarı
FairPlay Liste gör
Deneyimli Yazar

serdar
  Alıntı FairPlay Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 08/Oca/2008 saat 00:49
Bir tarafta mahallemizin bakkalı,kentimizin esnafı gibi popülist yaklaşımlar,
Diğer tarafta her türlü yatırıma ve gelişmeye açık olanlar.

Yıllardır bu kentin esnafı,tüccarı kendilerini geliştiremediler,ileriyi göremediler,birlik olamadılar,
Bu kente,hakettikleri hizmeti sunamadılar,
Hatta kendi hemşerihlerine,meslektaşlarına köstek bile oldular,
Yapmaktan yana değil,engellemekten yana oldular.
En yakınındakilere  bile güvenemiler.
Siyaseten günlük ve küçük çıkarların peşinde oldular.
Şimdi ise yeni yatırımlardan şikayetçiler.

Zengin olan esnafın çoğunun parası ya bankada,yada gayrimenkulde,
Çimento fabrikasını,Esgazı,İbis Oteli Eskişehir'liler mi aldı? 
Migrosları-Tansaşları,Bim,İsmar,Yimpaşları Eskişehir'liler mi işletiyor?
Eskişehir'deki büyük ihaleleri Eskişehir'liler mi alıyor?
Neo'nun,Espark'ın yatırımında,projesinde,inşaatında Eskişehir'liler görev aldı mı?
Sahi nerede Eskişehir'in esnafı,tüccarı,mühendisi,işadamı, zengini?

Bu durum karşısında,
Kenthalkı olarak bizde yabancı yatırımlara karşı olabiliriz,
Olabiliriz de,o zaman;
Kimse yine Bursa'ya,Ankara'ya gitmekten şikayet etmeyecek,
Kimse ürünlerdeki fiyatlardan ve şeçenek azlığından gocunmayacak,
Kimse niye diğer illerden geri kalıyoruz diye söylenmeyecek,
Kimse bu kent niye gelişmiyor,modernleşmiyor demeyecek.
Kendi yağımızla kavrulup gideceğiz o zaman.
Ama gelin görünki,biz küçük bir il veya gözden ırak büyük bir ilçe değiliz.
Biz büyükşehiriz,sosyo-ekonomik gelişmişlikte ilk altı il içindeyiz.
En yaşanabilir ilk üç il içindeyiz.

Ama sen yatırım yapmazsanda,kentine hizmet etmezsende,
Vizyon sahibi olanlar,ileriyi okuyabilen ve görenler,parası olanlar,cesaretli olanlar,
Yani eloğulları,
Gelirler yatırımını yaparlar,paralarını kazanırlar,

Bizde tartışır dururuz...

Tartışalım tabiki de,birazda;
- Bu yatırımları niye bizim içimizden çıkan işadamları,kendi kentlimiz yapmıyor acaba diyede tartışalım.
-Bizim esnafımızın,tüccarımızın,işadamımızın VİZYONU nedir diyede tartışalım.
-Bu kent halkı hangi koşullarda yaşamak istiyor diyede tartışalım.
-Bu kent halkı,kentinin geleceğini nasıl görmek istiyor diyede tartışalım...

Olan biteni daha geniş açıdan bakarak tartışalım...

Yukarı
anadolu_fatihi Liste gör
Deneyimli Yazar

Halil
  Alıntı anadolu_fatihi Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 08/Oca/2008 saat 11:58

Büyük marketlere neden karşı çıkıldığını anlayamıyorum. Esnaf işsiz kalıyormuş. Ülkemiz, üniversite mezunu olupta; iş bulamayan mühendis, işletmeci, iktisatçı ....... gençlerden geçilmiyor. Bırakın esnafta işsiz kalsın. İşsiz kalmak istemiyorlarsa da çaresini kendileri üretsinler. Birçoğumuz çocuklarımızı okutup bir meslek sahibi olmalarını sağlamak için, maddi ve manevi birçok sıkıntı çekiyoruz. Çocuğumuz okulu bitiriyor, yine iş bulamıyor. Esnaflık garanti olacaksa, çocuklarımızı okutmak için neden uğraşalım. Açalım küçük bir dükkan, bizden onlara, onlardan torunlara sürüp gitsin.

Yukarı
otomatikkapi Liste gör
Usta Yazar

Selim Demircioglu
Yer: Türkiye
  Alıntı otomatikkapi Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 08/Oca/2008 saat 21:38
MNG yabancılarınmıymış ben Mehmet Nazif Günal Başkanlığında 43'ü tamamen kendilerine ait , 6'sı kısmen ortaklı bir grup olduğunu okudum sitelerinden. Yani yabancı değil tam tersine şimdilik yabancı eli değmemiş nadir firmalarımızdan :)...

Ama konubaşlığından uzaklaşılmış olması sebebi ile birşey anlamadım...

Bende büyük ebatlı küçük harf kullandım ilgi çeksin diye :)...

Geçmişe duyulan özlem ve geleceğe olan umuttur bizi yaşatan...
Yukarı
rosario Liste gör
Deneyimli Yazar

Battal Altıntaş
Yer: Türkiye
  Alıntı rosario Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 08/Oca/2008 saat 22:52
Bravo "fairPlay". Yazının altına imzamı atıyorum. Teşekkürler...
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <12345>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,688 saniyede hazırlanmıştır