eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Konu KapalıKonumuz Sadece Referandum..

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 148149150151152 183>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
hüsnü Liste gör
Usta Yazar

Hüsnü
Yer: YHT hattı
Online Durum: Offline
Direct Link To This Post Tarih: 08/Eyl/2010 saat 16:42
Alıntı yapılan EsSieN

%55-60 arası evet %40-45 arası hayır oyu cıkacaktır.

Geçen hafta içinde ben de bir iki yazımda belirttim, sonuç böyle....
13 Eylül sabahı hükümetin meşruiyeti konuşulup tartışılmaya başlanacak....
İmam Hatipli gerine gerine millet ''EVET'' dedi diyecek, muhalefet seçim isteyecek....
Esas sıkıntı halkoylamasından sonra başlıyor, dış güçler ne tezgahlamış onu da göreceğiz...

Angry
# Direnmüdavim....

Yukarı
casablanca Liste gör
Yazar

BURHAN
Yer: ESKİŞEHİR
Direct Link To This Post Tarih: 08/Eyl/2010 saat 16:50

Mine G. Kırıkkanat

Hayır!
Mademki anayasa referandumu, hükümet için güven oylamasına dönüştü...
Mademki Türkiye*de, 200 kelimeyle konuşanlara anayasa anlatılamıyor...
Mademki 200 kelimeyle konuşanlardan yapmaları istenen üç çocuğu Anayasa'dan anlar kılacak sayıda öğretmen yetiştirilmiyor...
Yetişenler atanmıyor, atananlar sözleşmeli sürülüyor, süründürülüyor ve aşağılanıyor...
Mademki üç bile değil, iki çocuğunu okutmak için çabalayan sözleşmeli öğretmen Ahmet Fazlı Elçi, yaz tatilinde hamallık yaparken ölüyor...
Mademki bu ülkede bu halk, anayasa referandumunda nasıl bir anayasayı oylayacağını anlamasın diye cahil ve sadakaya bağımlı, çocuklar okulsuz
ve öğretmensiz, eğitim düzeysiz, eğitimciler özenle aç bırakılıyor...
Mademki yeni anayasa, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel prensiplerini belirlemeye, yurttaşların özlük haklarını güvence altına almaya değil, demokrasiyi genişletmeye hiç değil; çakma prenslerin sahte saray/hakiki villalarını kıyaslamaya, mülkiyetini kavramaya ve havuzlarını ölçmeye yarıyor, varsın haşemalı haşemasız villa sahipleri çimsinler o havuzlarda... Benim villam da yok, havuzum da. Oyum, "Hayır!"dır.
Mademki yeni anayasa, Erdoğan'ın zaman makinesi: Türkiye'yi 1937'ye geri götürüyor, Cumhurbaşkanı Atatürk'ü koltuğundan indiriyor, yerine Başbakan İsmet İnönü'yü geçiriyor ve Celal Bayar'ı pasifize edip Dersim'i CHP*ye bombalatmaya "evet" istiyor... Ben 2010'da yaşıyorum, CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Dersim tarihini Başbakan Erdoğan'dan daha iyi bilir, oyum "Hayır"dır.
Mademki yeni anayasa, millete eskisinin tanıdığı anayasal hakları bile ihlal eden vekillerin yasal dokunulmazlıklarını kaldırmıyor...
Mademki dokunulmazların çocuklarına ABD yolları, halkın çocuklarına PKK kurşunları...
Mademki yeni anayasayı yapanlar, eskisini yapanlar kadar sol sendika düşmanı, sarı yerine yeşil sendikacı...
Mademki  evetçiler GDO çocukları; Atatürk Orman Çiftliklerini kapatanlar, yerel arımı, hayvancılığı mahv, köylüyü perişan, kendini beslemeye yeten Türkiye'yi en temel ihtiyaçlarını ithale mecbur edenler, benim bu evetçilere yanıtım "Hayır!"dır.
Türkiye'nin tüm değerlerini satanlara, ilahilerle uyuttukları halkın sırtından sekiz yılda milyarder olanlara, parmaklarında kapı tokmağı gibi yüzükler taşıyanlara ve Allah aşkına dağıttıkları sadakaların karşılığında anayasaya " evet" oyu isteyenlere "Hayır!"
Mademki yeni anayasa, toplu iftar masalarında pazarlanıyor...
Mademki 650 kilo kömüre satılıyor yeni anayasa, ben almayayım kalsın,
"Hayır!"dır oyum.
Sosyal devlet sadakaya bağlandığı, hukuk devleti rezil edildiği için HAYIR!'dır.
Anayasa'nın 25 maddesini değiştirenler, adaletle sopa atıp
kalkınmayla soydukları için HAYIR!'dır.
Demokrasi yolunda dikta rejimine sapıldığı için HAYIR!
İkinci 12 Eylül Anayasası, istibdat zihniyetinde birinciye rahmet okuttuğu için HAYIR!
Bir korku imparatorluğu kurulduğu için HAYIR!
Asker ya da sivil, yazar ya da değil, tanıdık ve tanımadıklarım, en onurlu meslektaşlarım, yıllardır neyle suçlandıklarını bile bilmeden hapiste çürütüldükleri için HAYIR!
Muhalif basın tehditle susturulduğu için HAYIR!
Telefonlar dinlendiği için HAYIR!
E-posta'lar izlendiği için HAYIR!
İnternet sansürlendiği için HAYIR!
Elektrik kesildiği için HAYIR!
Sular çamurlu aktığı için HAYIR!
Kaldırım yapmasını beceremeyenler, kentleri gökdelen çölüne dönüştürdükleri için HAYIR!
Kendilerinin görgüsüzlüğü, yalakalarının yüzsüzlüğü için
HAYIR!
Mademki yeni anayasada önemli olan soy sop, ama tepe tepe kullanılacak
1.85'lik boy için "evet" isteniyor; ben bu anayasanın boyunu da beğenmedim, soyunu da. Anayasayı da tepelemeye niyetim yok, anayasacıyı da.
Tepelenmemek için oyum HAYIR'dır!
Mine G. Kırıkkanat

Bir Eskişehirli' ye boyun eğdirecek tek şey, yere düşen "siyah kırmızı" atkısıdır...
Yukarı
ES_Kadir Liste gör
Usta Yazar

Kadir Gürcan
Yer: Eskişehir
Direct Link To This Post Tarih: 08/Eyl/2010 saat 16:56
Alıntı yapılan yedek_parçacı

neyse arkadaşlar mübarek ramazan bayramının arefesindeyiz..

herkesin fikrine saygı duyulması gerektiğini bana daha çocukken babam öğretmişti ve sıkı sıkı tembihlemişti..

o yüzden evet diyecek insanlarda benim kardeşimdir..hayır diyeceklerde kardeşimdir..

zaten ''müslümanlar birbirinin kardeşidir''diye bizlere belkide en büyük vasiyetini bırakmamışmıdır alemlerin efendisi peygamber efendimiz..

en azından şu birkaç gün içinde bırakalım didişmeyi,birbirimizi kırmayı..

mübarek bayramın güzelliğini yaşamaya ,tadını çıkarmaya bakalım..

herkesin fikri ve siyasi düşüncesi kendine..yanlış yapan elbette bunu gün gelip anlayacak ve hakettiğini bulacak..

yeterki en temel vatandaşlık görevimiz olan oy kullanma hakkınızı lütfen kullanınız..kimsenin baskısı altında kalmadan düşünceniz ve vizcdanınız neyi uygun görüyorsa oyunuzu kullanınız..bu ister evet olsun ister hayır olsun..

şu başlık açıldığı andan itibaren yazdıklarımla kimi kırmış,kimi üzmüşsem özür dilerim..hakkını helal etmesini beklerim.. 

yalnız benide kıran bazı arkadaşlar oldu..fakat onlarada hakkım helal olsun..

tüm islam aleminin bayramı mübarek olsun.

iyi bayramlar benim güzel vatanım..

iyi bayramlar büyük taraftar ve şanlı ESKİŞEHİRSPOR camiası..

Sanırım beni kastettiniz . Aslında orda amacım sizi kırmak değildi ama dediğiniz gibi mübarek günlerde kırgınlıklara gerek yok ben de sizi kırdı isem özür dilerim . Dediğim gibi kötü bir niyetim yoktu bir anlık sinirle insanlar birbirini kırabiliyor .

Yukarı
hüsnü Liste gör
Usta Yazar

Hüsnü
Yer: YHT hattı
Direct Link To This Post Tarih: 08/Eyl/2010 saat 16:59
Alıntı yapılan casablanca

.....Kendilerinin görgüsüzlüğü, yalakalarının yüzsüzlüğü için ............

Uzun lafın kısası, başka ne diyeyim ? Evet, HAYIR demeliyim...

Clap
# Direnmüdavim....

Yukarı
ascolak Liste gör
Yazar

Ahmet Serhat
Direct Link To This Post Tarih: 08/Eyl/2010 saat 17:01
ben sadece olması gerekeni yapıyorum siyasi ayrımın Türkiye'yi zamanında ne hale soktuğunu iyi biliyorum o yüzden elimden geldiğince tarafsiz ve art niyet taşımadan bu konuya bakıyorum

Alıntı yapılan samich_backtash

Öncelikle diğer evet diyenlere bakıldığında sizin göstermiş olduğunuz (aslında forumda olması gereken)  usluptan dolayı teşekkür ederim.Fakat hiç uygun gelmedi bana evet demek sizin cevabınızdan sonra da..Ve Evet diyeceklerden aşağıda açıklamalı olarak yazdığım maddeleri tekrar yorumlamalarını istiyorum.Hala evet demenin mantıklı en ufak bir tarafını bulmuş değilim.Rica ediyorum bütün EVETcilerden, bir açıklarlarsa..

Alıntı yapılan ascolak

şimdiki anayasada ki 53. maddede toplu sözleşme görüşmelerinde mutabakat sağlandıktan sonra son kararın bakanlar kurulunun vereceğini belirtiyor kısacası masada alınan kararın uygulanmama ihtimali söz konusu şimdiki anayasaya göre bu direk kaldırılıyor ayrıca anlaşılamaması durumunda uzlaştırma kurulunun kararı kesin uygulanır denilmektedir bu haliyle yeni toplu sözleşme kanunu tamamıyla memurların yanındadır.

159. maddeye gelince ilk olarak kurulda bulunacak üye sayısı arttırılıyor ve bunların arasına şuanda görevli olan hakim ve savcıların ve öğretim üyerlerinin girmesi sağlanıyor diğer üyeler gene eskisi gibi atanmaya devam edecek böylelikle kurul hem bilimsellik kazanıyor hemde hakim ve savcılar kendilerini yöneten kurumda kendileride söz hakkına sahip olacaklar
bir başka değişiklik kurulun eski görevinin yanına denetlemede getirilmektedir böylelikle HSYKnın işlevselliği artmaktadır
hakim ve savcılara aldıkları cezaları(meslekten atılma hariç kınama ve maaş kesintisi gibi) yargıya götürme hakkı tanıyor

bunlar umarım istediğim gibi olmuştur

53.Madde “memurlar ve diğer kamu görevlileri, toplu sözleşme yapma hakkına sahiptirler.toplu sözleşme yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde taraflar kamu görevlileri hakem kuruluna başvurabilir. kamu görevlileri hakem kurulu kararları kesindir ve toplu sözleşme hükmündedir.toplu sözleşme hakkının kapsamı, istisnaları, toplu sözleşmeden yararlanacaklar, toplu sözleşmenin yapılma şekli, usulü ve yürürlüğü, toplu sözleşme hükümlerinin emeklilere yansıtılması, kamu görevlileri hakem kurulunun teşkili, çalışma usul ve esasları ile diğer hususlar kanunla düzenlenir.”

şu madde nasıl memurun yanında olur anlamış değilim.eskiden hükümetle anlaşamazsan grev hakkına sahipsin.şimdi hükümetin güdümündeki kurula itiraz bile edemeden kabul etmek zorunda kalacaksın.üstelik grev hakkın da yok.

"28 inci maddenin ilk fıkrasıkapsamına giren kamu görevlilerinin kanunla kendiaralarında kurmalarına cevaz verilecek olan ve bu maddeninbirinci ve ikinci fıkraları ile 54 üncü madde hükümlerine tabiolmayan sendikalar ve üst kuruluşları, üyeleri adına yargımercilerine başvurabilir."

Kanunun burası da kaldırıldı.Yani artık sendikalar üyelerini savunmak için dava açamayacak.Sendikalar işlevini yitirecek. RTE'nin biz çok demokratiğiz herkes istediği sendikaya üye olabilir lafı sizce komik kaçmıyor mu bu maddeden sonra?

--> Anayasa mahkemesi ve Hsyk ile ilgili maddeyi tamamen benim düşündüğüm şekilde yazılmış bir sözlük yazarından alıntı yapayım.

<< “madde 146 – anayasa mahkemesi onyedi üyeden kurulur.türkiye büyük millet meclisi; iki üyeyi sayıştay genel kurulunun kendi başkan ve üyeleri arasından, her boş yer için gösterecekleri üçer aday içinden, bir üyeyi ise baro başkanlarının serbest avukatlar arasından gösterecekleri üç aday içinden yapacağı gizli oylamayla seçer. türkiye büyük millet meclisinde yapılacak bu seçimde, her boş üyelik için ilk oylamada üye tam sayısının üçte iki ve ikinci oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. ikinci oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için üçüncü oylama yapılır; üçüncü oylamada en fazla oy alan aday üye seçilmiş olur.cumhurbaşkanı; üç üyeyi yargıtay, iki üyeyi danıştay, bir üyeyi askerî yargıtay, bir üyeyi askerî yüksek idare mahkemesi genel kurullarınca kendi başkan ve üyeleri arasından her boş yer için gösterecekleri üçer aday içinden; en az ikisi hukukçu olmak üzere üç üyeyi yükseköğretim kurulunun kendi üyesi olmayan yükseköğretim kurumlarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarında görev yapan öğretim üyeleri arasından göstereceği üçer aday içinden; dört üyeyi üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar, birinci sınıf hâkim ve savcılar ile en az beş yıl raportörlük yapmış anayasa mahkemesi raportörleri arasından seçer.>>özetle, anayasa mahkemesi'nin 17 üyesinden 3'ünü meclis, 14'ünü de cumhurbaşkanı seçecek. cumhurbaşkanı'nın 4 üyeyi üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar, birinci sınıf hâkim ve savcılar ile en az beş yıl raportörlük yapmış anayasa mahkemesi raportörleri arasından oldukça serbest bir biçimde seçebildiğini görüyoruz. bu, şu anki meclis oranlarıyla bakarsak 3 üyenin akp, 4 üyenin de abdullah gül tarafından seçilmesi anlamına geliyor. yök de hükümetten bağımsız olmadığına göre, bu kurumun göstereceği adaylar içinden seçilecek 3 üye de cabası. bu da haliyle, anayasa mahkemesi'nin yarıdan fazlasının mutlak suretle hükümet ile aykırı düşmeyecek insanlardan seçilebilmesine imkan verilmesi demek oluyor. bu düzenleme 17 üyenin 10'unu şaibe altına sokuyor.yargı'nın, yasama ve yürütme'den bağımsızlığına bir darbe de hsyk hakkındaki düzenlemeler ile vuruluyor.<<hâkimler ve savcılar yüksek kurulu, mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı esaslarına göre kurulur ve görev yapar.hâkimler ve savcılar yüksek kurulu yirmiiki asıl ve oniki yedek üyeden oluşur; üç daire halinde çalışır.kurulun başkanı adalet bakanıdır. adalet bakanlığı müsteşarı kurulun tabiî üyesidir. kurulun, dört asıl üyesi, nitelikleri kanunda belirtilen; yükseköğretim kurumlarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarında görev yapan öğretim üyeleri, üst kademe yöneticileri ile avukatlar arasından cumhurbaşkanınca, üç asıl ve üç yedek üyesi yargıtay üyeleri arasından yargıtay genel kurulunca, iki asıl ve iki yedek üyesi danıştay üyeleri arasından danıştay genel kurulunca, bir asıl ve bir yedek üyesi türkiye adalet akademisi genel kurulunca kendi üyeleri arasından, yedi asıl ve dört yedek üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adlî yargı hâkim ve savcıları arasından adlî yargı hâkim ve savcılarınca, üç asıl ve iki yedek üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş idarî yargı hâkim ve savcıları arasından idarî yargı hâkim ve savcılarınca, dört yıl için seçilir. süresi biten üyeler yeniden seçilebilir.>>yine özetle diyor ki; yargı bağımsızlığını sağlama görevi bulunan hsyk'nın 22 üyesinden 1'i adalet bakanı'dır ve bu kurulun başkanıdır. (bu başkanın yargı bağımsızlığına halel getirici aşırı yetkileri de var bu arada) 1'i de adalet bakanlığı müsteşarıdır. 4'ünü de cumhurbaşkanı tarafından gayet serbest bir biçimde seçilir.peki kurul ne iş yaparmış bir bakalım:<<kurul, adlî ve idarî yargı hâkim ve savcılarını mesleğe kabul etme, atama ve nakletme, geçici yetki verme, yükselme ve birinci sınıfa ayırma, kadro dağıtma, meslekte kalmaları uygun görülmeyenler hakkında karar verme, disiplin cezası verme, görevden uzaklaştırma işlemlerini yapar; adalet bakanlığının, bir mahkemenin kaldırılması veya yargı çevresinin değiştirilmesi konusundaki tekliflerini karara bağlar; ayrıca, anayasa ve kanunlarla verilen diğer görevleri yerine getirir.>>hayati derecede görevleri bulunan bu kuruldaki 22 üyenin 6'sını doğrudan belirleme potansiyelinin hükümete ve cumhurbaşkanı'na verilmesinin yargı bağımsızlığı açısından arzettiği tehlike açıktır. hatta seçim yapan diğer kurumların da temelde siyasi irade tarafından belirlendiği dikkate alınırsa, durumun ciddiyeti çok daha artar. hele, hsyk'ya seçilen hakimlerin, buradaki görevleri bittikten sonra da adalet bakanının denetiminde olacağını unutmamak gerekiyor. bu şartlardaki bir hakim, adalet bakanıyla ters düşmeyi ne kadar göze alabilir? ama ne var ki bunlarla da bitmiyor:<<hâkim ve savcıların görevlerini; kanun, tüzük, yönetmeliklere ve genelgelere (hâkimler için idarî nitelikteki genelgelere) uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleme; görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri, ilgili dairenin teklifi ve hâkimler ve savcılar yüksek kurulu başkanının oluru ile kurul müfettişlerine yaptırılır. soruşturma ve inceleme işlemleri, hakkında soruşturma ve inceleme yapılacak olandan daha kıdemli hâkim veya savcı eliyle de yaptırılabilir.>>mesela günün birinde allah korusun kötü niyetli bir adalet bakanı işbaşına gelirse, canını sıkan hakim ve savcıyı ilgili dairenin bir teklifi ile kurul müfettişlerine inceletebilir ve soruşturtabilir. peki bu müfettişler nasıl seçilir:<<adalet bakanlığının merkez, bağlı ve ilgili kuruluşlarında geçici veya sürekli olarak çalıştırılacak hâkim ve savcılar ile adalet müfettişlerini ve hâkim ve savcı mesleğinden olan iç denetçileri, muvafakatlerini alarak atama yetkisi adalet bakanına aittir.>>peki bu hayali ama olası kötü niyetli adalet bakanının başkanlığındaki bu kurulun yaptığı hukuksuzluklar yanına kar kalır mı?<<kurulun meslekten çıkarma cezasına ilişkin olanlar dışındaki kararlarına karşı yargı mercilerine başvurulamaz.>>şimdiki anayasa'da bakanlık müsteşarı hariç üyelerin hepsi yargıtay ve danıştay genel kurullarının gösterdikleri adaylardan seçiliyorlar. yani paketteki gibi cumhurbaşkanı'nın serbest bir seçim yapabilme durumu yok. bunun dışında adalet bakanı'nın yukarıda bahsedilen yetkileri de mevcut anayasa'da yok.ve daha başka birçok yargı bağımsızlığına gölge düşüren ayrıntı da sözkonusu. düşünün şimdi ki şu mevcut durumda bile yargı ne kadar bağımsız? bu anayasa geçerse durum ne olur?

diğer yorumumda da bahsettim kanunda masada ulaşılırsa alınan karar yada uzlaşılamaması durumunda uzlaşma kurumunun vereceği karar kesindir denilmektedir eskisinde olduğu gibi kararın uygulanabilmesi için bakanlar kurulunun onayı aranmamaktadır grev hakkı konusunda haklısın ama bu dünde yoktu malesef görünen o ki yarında olmayacak ama bunun olup olmaması bunun memurların yanında olmadığı anlamına gelmez

128 inci maddenin ilk fıkrası
kapsamına giren kamu görevlilerinin kanunla kendi
aralarında kurmalarına cevaz verilecek olan ve bu maddenin
birinci ve ikinci fıkraları ile 54 üncü madde hükümlerine tabi
olmayan sendikalar ve üst kuruluşları, üyeleri adına yargı
mercilerine başvurabilir.
burada da bu hükümlere uymayanlar yargıya başvuramaz denilmektedir uyanlar tabikide hakları sonuna kadar savunacaktır buna bir engel söz konusu değildir

diğerlerine gelince;
-17 de 10 demişsin 7si desen anladım ki bu 7 kişinin şaibeli olması ihtimali çok düşük neden? sayıştayın kendi adaylarını kendi belirleyecek barolarda aynı şekilde bunların hepsinin yada bir kaçının hükümet yandaşı olması zor bir ihtimal ayrıca şimdiki anayasada 11asıl 4 yedek üyenin hepsini cumhurbaşkanı şeçiyor 15te 15 hiç şaibe taşımıyor mu???

-eski anayasaya bakılınca adalet bakanı ve müsteşarı kurulun üyesi olduğu yazmaktadır bu konuda bir değişiklik yoktur cumhurbaşkanına da gelince seçeceği 4 üye sokak ortasından geçen insanlar değil bilim ve hukuk adına iyi kariyer yapmış insanlar olacaktır ve bunların anayasa mahkemesinde bulunması hiçte fena olmaz

-bu kanun direk korunarak yeni anayasaya giriyor gelelim dediklerine eski anayasada tüm üyeler cumhurbaşkanı tarafından seçiliyor yani yargıtay danıştay vs adaylarını cumhurbaşkanı kendi istediği gibi eliyor ama bu yasada direk kendi kurulllarında seçilen asil ve yedek adaylar direk HSYK ya giriyor bu gayet iyi bir atılımdır yani eskisine göre siyasi etki azaltılmıştır ve ayrıca görevde bulunan hakim ve savcılar kendi hayatlarını belirleyen bir kuruma girerek direk etki etme şansı bulacaklardır şimdi buradan soruyla eski kanuna göre 5te5 siyasi otoritenin belirlediğimi 22de6nın seçilmesi mi daha iyi???

-neden direk kötü niyetli adalet bakanı olarak düşündün kötü niyetli hakim ve savcılar hiç mi yok onlar denetlenemz yada cezalandırılamaz mı?? ayrıca senin o dediğin ihtimale karşı meslekten atılma harici diğer cezalara karşı yargı yolu açılmıştır ki eski kanunda bu mevcut değil aldığın cezaya itiraz bile edemiyorsun peki eskisi gibi kalsa bu kanun ve 5te5 hükümet yanlısı adam olsa bu dediğin daha kolay olmaz mı hatta aldığın cezaya itiraz etme hakkı yokken??

-atama konusunda da değişen birşey yok eski kanuna göre. anayasa geçemese ve dediğin hayali adalet bakanı gelse gene dediğin gibi bişi yapamacak yani burada değişen bişi yok

-yukarıda da dediğim gibi eski yasaya göre ne kadar yargıtay ve danıştay kendi üyelerini seçseler de bu üyelerin geleceği cumhurbaşkanına bağlıdır bu yasa ile bu kurumların üyelerin geleceği yine kurumların genel kuruluna bırakılmıştır yani bu kurullara direk hak tanınmıştır ayrıca adalet bakanına ekstra bir güç verilmemiştir eski kanunda hakları neyse şimdiki haklarıda odur gene kurulun başkanıdır gene atamada söz sahibidir.

bu durumda diyebilirim ki yargı eskisine göre daha bağımsızdır   
Yukarı
Zeus26 Liste gör
Yazar

CEM
Yer: Olimpos
Direct Link To This Post Tarih: 08/Eyl/2010 saat 17:20

25 yaşında bir delikanlıya  yol yordam göstermeye gerek varmı? Ne dediğimiz çok açık ve net.  İllede yol yordam göstermek gerekiyorsa  ATATÜRK'ün gençliğe  hitabı yeter,,,
hayat "siyah kırmızı" dır..
Yukarı
serhat2626 Liste gör
Usta Yazar

Serhat
Yer: Eskişehir
Direct Link To This Post Tarih: 08/Eyl/2010 saat 17:24
Metin Ucanın dediği '' evet dersem recep tayyip hayır dersem ülkem kurtulucak '' sözüne tamamen katılıyorum bu yüzden HAYIR
başka diye soranlara inat sadece ESKİŞEHİRSPOR
Yukarı
26_26_26 Liste gör
Usta Yazar

A.Yurtsever
Yer: Eskişehir mrk.
Direct Link To This Post Tarih: 08/Eyl/2010 saat 18:49
Alıntı yapılan Baba

Alıntı yapılan esesozgur

Sırf bu başlığa yazmak için foruma üye olan kişiler var çok yazıkCry
Ahmet abi başlığı açarken bu duruma geleceğini eminim hiç düşünmemiştir.Olay refarandumdan çıkmış parti-din-cumhuriyet propagandasına dönüşmüş.
12 eylül bitsede başlık unutulsa artık
Ahmet ağabey başlığı açtığında içimden keşke açmasaydı diye geçirdim. Hatta herkesin tercihi belli bunun polemiğini yapmayalım diye yazmayı da düşündüm. Ancak bu forumun ne kadar hayatın içinde olduğunu gösteren bir başlık oldu. Birçok haber sitesinden çok daha derin biçimde maddeler de ele alındı; kimine göre + kimine göre -'ler dile getirildi.
Böyle bir platformu taraftar sitelerinde gören oldu mu? Ben görmedim, gördüklerim de bu başlık ve yazılanların yanında çok güdük kalacak cinsten. Başlık için de teşekkürler, foruma da teşekkürler...
Sevgili Özgür yeni işten geldim,alıntılayıp yanıtlayacaktım,dur bir okuyayım dedim,sevgili Alper'in msj.nı gördüm,yanıtlamaya gerek görmedim çünkü Alper,parmaklarına sağlık üç aşağı,beş yukarı yazacaklarımı yazmış.
Yalnızca,o dediğin arkadaşlar,  "konu kapanmazsa ki kapanır,yasaklara paylaşım siteleride giriyormu,girmiyormu! Adminimiz daha iyi bilir" birdahaki seçimlere kadar bidaha uğramazlar,zaten bu hep böyle olmuştur her seçim döneminde...
Bunuda,konuyu açarken biliyordum zaten,aralardada dile getirmişimdir.Wink
Söz Eskişehir'le başlarsa,EsEs'le biter

Yukarı
samich_backtash Liste gör
Usta Yazar

Semih Bektaş
Yer: Jamaica
Direct Link To This Post Tarih: 08/Eyl/2010 saat 19:00

@Ahmet Bey..Ya şu andaki anayasayı ve yeni talağı okumadınız ya da yanlış yorumluyorsunuz bence. Daha kısa ve basit cümlelerle son kez söylemek istiyorum.

Şu anda Grev hakkı var çalışanın.Eğer ki evet denirse grev hakkı olmayacak.Evet denilirse kimseye itiraz edilemeyecek.Hükümetin dediği olacak.He şu anda da memurun istediği olmuyor ama tam olarak hükümetin istediği de olmuyor.biraz daha olumlu bir tablo çıkabiliyor ortaya.Evet denirse hükümet %1 zam verdim dese çalışan kuyruğunu kıstırıp gidecek mecbur.

Anayasa mahkemesi ve HSYK konusu.Adalet bakanının şu an yeni tasarıdaki kadar yetkisi yok.Artı hükümetin kurula yeni tasarıdaki kadar etkisi de yok.Eğer ki evet denirse hükümet, cumhurbaşkanı bir güzel kafalarına göre atayacaklar.Atasın kötü adamlar atamaz hakkedeni atar demeyin.Bugüne kadar nerelere nasıl atama yapıldığını herkes biliyor.Onu da kimse inkar edemez.Onu da geçtim hadi; iş bu ya bu hükümet mükemmel, hep hakedeni getiriyor bir yerlere!!! bundan sonra gelecek hükümetin ne yapacağını nerden bilelim.niye bir yere bağlamak zorundayız bir şeyleri. Bu günkü yasa iyi değil ama Evet denirse gelecek yasa bundan daha da kötü.

Hükümeti meclisi halk seçti söz halkın işte hükümet ne derse odur tarzı yazanlar, hükümete tapanlar başbakanı peygamberi görenler var bir de...Yine daha önce alıntıladığım, fikirlerimi belirten yazar arkadaştan alıntılayayım.

bu kurumu eleştireceklerin önce şunu bilmeleri gerekiyor:

"egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" demek, "egemenlik kayıtsız şartsız meclisindir" demek değildir.

çünkü anayasa'nın 6. maddesine göre "egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. türk milleti, egemenliğini, anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır..."

neymiş? millet egemenliğini yetkili organlar eliyle kullanırmış. anayasa mahkemesi de bu organlardan birisidir.

çoğunluğun sınırlandırılmamış egemenliğini milletin egemenliği olarak görmek, geri kalan azınlığın bu milletten olmadığını söylemekle eş anlamlıdır. bu azınlık; demokratiklik, laiklik, hukuk devleti, sosyal devlet gibi temel niteliklerle koruma altına alınır. anayasa mahkemesi bunları korur, korumalıdır. ama malesef büyük bir psikolojik baskı altına alındı.

hem kaldı ki halkın hakkaniyetle temsil edildiği bir meclisin iradesi ile meclisteki bir partinin iradesini de birbirine karıştırmamak lazım. %10 seçim barajının uygulandığı ve dünya kadar insanın oylarının çöpe gittiği bir sistemde alternatifsizlikten ve yaratılan kutuplaşma ihtiyacıyla oyların %47'sini alan ve meclisteki sandalyelerin %62 sine sahip olan (bu arada muhalefet partisinin sandalye oranı oy oranının altına iniyor) bir parti'den; halkın milletvekillerini hiç tanımadan seçtiği bir meclisten bahsediyoruz. herhalde demokrasiden ve milletin egemenliğinden dem vuruyorsak, türkiye cumhuriyeti devleti'nin temel ilkelerini korumakla yükümlü olan anayasa mahkemesi'nden önce meclisi ve seçim sistemini eleştirmeliyiz.

bundan sonra, anayasa mahkemesi'nin yürütmenin kontrolüne girmesi amaçlanmadan, liyakat esasına göre üye sayısı arttırılarak nasıl daha demokratik ve güvenilir bir kurum haline getirilebileceği tartışılabilir. ama bunun için önce demokratik hukuk devletini geliştirmeyi samimiyetle arzulayan bir irade lazımdır. böyle bir irade de işe seçim sisteminden başlar.

---------------------------------

Anayasa tasarısının diğer maddelerinden bahsetmememin nedeni zaten yürürlükteki anayasa da var olmaları.sanki yokmuş da yeni getiriliyormuş gibi; bayanlara pozitif ayrımcılık, çocuk istismarlarına son vb. şeylerin reklamı yapılması ilginç.ayrıca 12 eylül ile hesaplaşma gibi sözcüklerle yaygara yapılması boşbakanın göz göre göre yalan söylemesi ve milletimizin bunlara inanması gerçekten içler acısı.Neymiş hayır diyenler darbeciymiş!!!Evet deyip nasıl darbe karşıtı olunuyor sayın boşbakan.Şu anda zaten askeri personel sivil mahkemelerde yargılanabiliryor.bu yasalarda var zaten 2009 dan beri.neyin yaygarasını yapıyor, yalanını söylüyor anlamış değilim.

Sonuç olarak umarım milletim için en Hayır'lısı olur.

@Zeus26(Cem Bey) "yol yordam göstermek gerekiyorsa ATATÜRK'ün gençliğe hitabı yeter" yazmış..Ben gençlerimizin hatta tüm halkımızın, bazı çevreler tarafından kendilerine tehdit olarak görülerek okul kitaplarından bile çıkartılan Atatürk'ün Bursa Nutku'nu da okumalarını şiddetle tavsiye ederim.

12 Eylül ürünü anayasaK'a da 12 Eylül uzantısı Banayasa'ya da HAYIR!!!

SOMA Anısına

"Dünyada her millet, icraatına tahammül ettiği hükümetin mesuliyetine ortak sayılır." K.ATATÜRK
Yukarı
komutan Liste gör
Yazar

serkan
Yer: ŞIRNAK
Direct Link To This Post Tarih: 08/Eyl/2010 saat 19:07
H A Y I R ...
yönetim İ S T İ F A !!!
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 148149150151152 183>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör