eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Konu KapalıKonumuz Sadece Referandum..

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 6768697071 183>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
since65 Liste gör
Usta Yazar

vehbi
Yer: Eskişehir
Online Durum: Offline
Direct Link To This Post Tarih: 18/Ağu/2010 saat 09:14
 Çoğu insan anayasaya Evet ya da Hayır derken kendi yakın olduğu siyasi partinin tavrını taklit ediyor. Zahmet edip birazcık kafa yorup ben ne demeliyim, niçin "evet" yada "hayır " demeliyim diye düşünmüyor. Burada yazan çoğu arkadaşın da yazdıklarından buna yakın bir sonuç çıkarmak mümkün.
 Anayasa değişikliği halka sunulurken yapılan yanlışlıklar var. Değişiklikler somut olarak ortaya konmadı,halk yeterince bilgilendirilmedi. Gençlerbirliği maçında siyasetimizin önde gelen simalarından biriyle tesadüfen karşılaşınca laf arasında anayasada kaç maddenin değişeceğini sordum, inanın net bir rakam söyleyemedi.Demek ki dedim, siyasiler bile tam bilmiyorsa vatandaşın bilmesine gerek yok diye düşünüyorlar.
  Sonuç olarak anayasa, hükümeti destekliyormusunuz ,karşımısınız oylamasına dönüştü. Daha doğrusu hem hükümet hem muhalefet böyle olmasını istedi.
  Diğer taraftan yapılan değişikliklere baktığımız zaman ,bir kaç madde (yargı da yapılan değişiklikler ) dışındaki değişikliklere kimsenin itirazı yok. Bunlar için referanduma gerek de yoktu. Sanıyorun muhalefet partileri de bu maddeleri meclise getirin yarım saatte yasalaşsın diye bir öneri de getirmişti. Yargıdaki değişikliklerin bu maddeler arasıa gizlenerek, karambole getirilip , vatandaşı uyandırmadan gerçekleştirilmeye çalışıldığı gibi bir kuşkum var.
 Yargı ile ilgili anayasada yapılan değişiklikler gerçekleşirse iyi mi olur , kötü mü? Bence herkes bu konu üzerinde düşünüp oyunun rengini ona göre belirlemeli. Sağolsun siyasilerimiz bu konuda halkımızı bilgilendirmek zahmetine katlanmıyorlar, belkide vatandaş ne anlar, ne gerek var diyorlar.
  Yargı ile ilgili yapılan değişiklikler gerçekleşirse ne değişecek? Bu değişiklik olumlu mu , olumsuz mu olacak , bu konudaki düşüncelerimi de kısaca paylaşmak isterim.
  AYM ve YHSK şimdikinden daha karmaşık yapıda olacak. Atamalar o anda iktidarda kim varsa onun insiyatifi ve istekleri doğrultusunda olacak. Bunun anlamı hükümetlerin uygulamaları ve yargı ile ilişkileri daha sorunsuz olacak.Hükümetler istediklerini daha rahat gerçekleştirebilecekler. Birçok insan bunda ne sakınca var, iyi ya işte hükümetler daha rahat çalışır diyebilir. Ama olay göründüğü gibi değil. Dünyanın heryerinde olduğu gibi Türkiye de de amansız bir iktidar mücadelesi var. Devletin organlarını elinde bulunduranlar kolay kolay bundan vazgeçmez ve halkının çıkarları her zaman kendi çıkarlarından sonra gelir.Giderek ülkede diktatör bir rejim hakim olmaya başlar. İktidar değişiklikleri her zaman sancılı olur ve ülkeye ve halkına zarar verir.
  DİKKAT hükümet de, muhalefet de referandumla ilgili anlatılması gerekenleri anlatmıyor. Tüm arkadaşlardan ricam ,lütfen kendi beyinleri ile düşünsünler,siyasilerin kendilerini sürü yerine koymasına izin vermesinler. Oylarının rengini de ona göre belirlesinler.
 Bu referandum, Türkiye de demokrasi için bir umut ışığının hala var olması ya da demokrasi ışığının daha da cılızlaşması anlamına geliyor.

since1965
Yukarı
scorpio Liste gör
Deneyimli Yazar

Güçlü
Yer: Ireland
Direct Link To This Post Tarih: 18/Ağu/2010 saat 10:25

Evet oyu vermeyi planlayara Vehbi Abi'nin yazısını tekrar  tekrar okumalarını tavsiye ederim.

Benim gibi Hayır oyu verecek herkes emnim ki, özellikle yargı d ayapılan değişiklikler dışındaki pek çok maddeye gözü kapalı Evet oyu verir.
Ancak paket oylama yapılıp, oldu bitti ile yargı üstünde köklü değişiklikler planlanıyor.
Bu bile referandumdaki art niyeti gösteriyor.

Eğer demokratikleşme adımlarında gerçekten samimi olsalardı, sadece  mecliste uzlaşamadıkalrı maddeler için referandum yaparlardı.Wink

"BAŞKA" DİYE SORANLARA İNAT, SADECE SEN...
Yukarı
İRRASYONEL Liste gör
Deneyimli Yazar

Kamuran yalaz
Direct Link To This Post Tarih: 18/Ağu/2010 saat 10:29
Alıntı yapılan old city

oyum tabiki evet olacak...

bakin en kotu sivil anayasa en iyi asker anayasasindan iyidir.bunu tam objektif anayasa profesorleri bilir...

bazilari bu anayasa iktidarin yolunu acacak diyor.acsin kardesim.iktidar kimse onun yolunu acsin.akp ise onun chp ise onun.hallk kimi iktidar yapmissa onun yolu acik olmasi mantikli degilmi...

yani ulkei meclis yonetsin 13 tane anayasa mahkemesi uyesi degil...yani 422 milletvekilinin evet dedigi halkin yude 80 inin kabul ettigi seyler mahkemelerden donmesin.dunyaya razil olmayalim...

sadece dunyada hondurasta nikaraguada olan askeri yuksek idare mahkemesi bizdede olmasin...

ulkeyi atanmislar degil secilmisler yonetsin...

ama nerde bizim milletde bu objektif dusunce acisi...

simdi basbakan tayyipya...adamin agziyla kus tutsa hayir deriz niye cunku tayyip yapti...

apayni anayasayi chp yapsa yilmaz buyukeersen yapsa herkes burda demokrasi ozgurluk naralari atacakti evet diyoz diceklerdi..bizim halkin huyu boyle...

ama ben genede aydin dusunceli eskisehir halkinin evet diyecegini umut ediyorum...

Tayyibi mayyibi bırak refaranduma bak kafanı iyi çalışitır . İhanet çemberinin içinde olma..

Güneydoğu'dan ve Doğunun büyük bölümünden evet çıkacak  Sence neden çıkacak .Tayyibi çok sevdikleri için mi?   Demokrasi muhabbetini bırak senin aklın daha demokrasiye ermez.

Senin evet oyunu pkk'nin kilerinin yanına koyup kına yakarsın koçum.. HAYIR'lı  evetler sana..
Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki ;
Aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yok...!
Yukarı
Zeus26 Liste gör
Yazar

CEM
Yer: Olimpos
Direct Link To This Post Tarih: 18/Ağu/2010 saat 10:38

Üzerinde en çok hain yetiştiren topraklar dediklerine göre bu topraklarmış.. Bakalım bu söylenilen doğrumu. hep birlikte göreceğiz..

hayat "siyah kırmızı" dır..
Yukarı
easyrider Liste gör
Yazar

murat özdemir
Yer: Turkey
Direct Link To This Post Tarih: 18/Ağu/2010 saat 10:39
daha önce yazılmışsa kusura bakmayın ama çevremde sık sık "ben 12 eylülede neye evet neye hayır diyeceğim bilmiyorum" sözlerini duyuyorum.

mevcut anayasaya
http://www.tbmm.gov.tr/anayasa.htm
değişikliklerin tam metnini http://12eylulreferandumu.com/12-eylul-referandumu.php adreslerinden görebilirsiniz

Yukarı
mermerciresit Liste gör
Yazar

resit
Yer: haremeyn
Direct Link To This Post Tarih: 18/Ağu/2010 saat 11:01
Alıntı yapılan Zeus26

Üzerinde en çok hain yetiştiren topraklar dediklerine göre bu topraklarmış.. Bakalım bu söylenilen doğrumu. hep birlikte göreceğiz..

Bu topraklar kahraman yetiştirmesini de bilir. Osmangaziden tut  Başbakanımıza kadar nice yiğitler çıkmıştır.
alkol bütün kötülüklerin anasıdır
Yukarı
Zeus26 Liste gör
Yazar

CEM
Yer: Olimpos
Direct Link To This Post Tarih: 18/Ağu/2010 saat 11:27
Alıntı yapılan mermerciresit

Alıntı yapılan Zeus26

Bu topraklar kahraman yetiştirmesini de bilir. Osmangaziden tut  Başbakanımıza kadar nice yiğitler çıkmıştır.

Ulen başbakanın neresi yiğit 100 kişi olmadan sokağa çıkamıyo. arkasında 20 kişi olmadan yemeğe oturamıyo.. Bizim Esparta yiğit ondan 1000 kez daha yiğit.

hayat "siyah kırmızı" dır..
Yukarı
can uçar Liste gör
Deneyimli Yazar

CAN UÇAR
Yer: ESKİŞEHİR
Direct Link To This Post Tarih: 18/Ağu/2010 saat 11:40
Alıntı yapılan old city

oyum tabiki evet olacak...

bakin en kotu sivil anayasa en iyi asker anayasasindan iyidir.bunu tam objektif anayasa profesorleri bilir...

bazilari bu anayasa iktidarin yolunu acacak diyor.acsin kardesim.iktidar kimse onun yolunu acsin.akp ise onun chp ise onun.hallk kimi iktidar yapmissa onun yolu acik olmasi mantikli degilmi...

yani ulkei meclis yonetsin 13 tane anayasa mahkemesi uyesi degil...yani 422 milletvekilinin evet dedigi halkin yude 80 inin kabul ettigi seyler mahkemelerden donmesin.dunyaya razil olmayalim...

sadece dunyada hondurasta nikaraguada olan askeri yuksek idare mahkemesi bizdede olmasin...

ulkeyi atanmislar degil secilmisler yonetsin...

ama nerde bizim milletde bu objektif dusunce acisi...

simdi basbakan tayyipya...adamin agziyla kus tutsa hayir deriz niye cunku tayyip yapti...

apayni anayasayi chp yapsa yilmaz buyukeersen yapsa herkes burda demokrasi ozgurluk naralari atacakti evet diyoz diceklerdi..bizim halkin huyu boyle...

ama ben genede aydin dusunceli eskisehir halkinin evet diyecegini umut ediyorum...kardeşim bu kadar temelsiz gerekçe sunacağına evet diyorum akp liyim deseydin...referenduma giden anayasayı , askerler anayasa prefösörlerine hazırlatmışlardır..o anayasaya senin baban , annen, benim annem babam, başbakanın annesi babası da evet demiştir ..yüzde doksan evet almıştır o anayasa..ayrıca defalarca mecliste değişmiş,bu kadar mevzu olmamıştır.akp kendi yargısını yapmak için anayasa değişikliğine gerek bile olmadan yapabileceği düzenlemeleri süslemiştir.akp de bigün gidecek yeni gelende aynı şeyi yapacak ülkemiz de sistem bi türlü oturmayacaktır.bu gün sorunlarımız ekonomi,işsizlik,terör dür. ben toplumun geniş kesiminin onayını almayacak bi referenduma hayır diyorum....tahminim az farkla evet çıkacağı ama eskişehirde hayır çıkacağıdır..ülkemize hayırlı olsun...
Yukarı
e_s_e_s Liste gör
Yazar

fatih
Yer: Alperen
Direct Link To This Post Tarih: 18/Ağu/2010 saat 11:46
Alıntı yapılan Zeus26

Alıntı yapılan mermerciresit

Alıntı yapılan Zeus26

Ulen başbakanın neresi yiğit 100 kişi olmadan sokağa çıkamıyo. arkasında 20 kişi olmadan yemeğe oturamıyo.. Bizim Esparta yiğit ondan 1000 kez daha yiğit.

Abi senin mantığınla  polat alemdar başbakan olmalı.Diğer yorumların gibi bu yorumunda saçma ve komik..!

OSMANLI İMPARATORLUĞU...

"Düz yaşayacağız, düz duracağız, düz yürüyeceğiz. Dik duracağız, doğru gideceğiz. "Şehid lider Muhsin YAZICIOĞLU
Yukarı
oaae Liste gör
Deneyimli Yazar

Osman BAŞKAN
Direct Link To This Post Tarih: 18/Ağu/2010 saat 11:49
   Daha önce de yazdım gene yazayım dokunulmazlıkları kaldırmayan, memura grev hakkı tanımayan, hiç bir değişiklik samimi değildir.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 6768697071 183>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,531 saniyede hazırlanmıştır