eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Konu KapalıKonumuz Sadece Referandum..

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2829303132 183>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
SoLdat Liste gör
Usta Yazar

Cihat
Yer: Bağlar
Online Durum: Offline
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 18:34

BDP'yi şoke eden anket!

BDPyi%20şoke%20eden%20anket!
Dicle Üniversitesi'nin referandum anketinden ‘evet’ çıktı..
10 Ağustos 2010 / 16:07

Dicle Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından Diyarbakır'da yapılan referandum anketine katılanların yüzde 48'i referandumda ‘evet’, yüzde 16'sı ‘hayır’ oyu vereceğini belirtirken, boykot kararına uyanların oranı yüzde 36'da kaldı. BDP seçmenin yüzde 47'si sandığa gideceğini söyledi.

DÜ Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (DÜSAMER) ‘Diyarbakır’da Anayasa Değişiklik Paketi ve Referandum Algısı’ başlıklı anketin sonuçları açıklandı. Sosyal bilimler alanındaki 6 öğretim üyesi koordinatörlüğünde, 22 kişilik ekibin 27-30 Temmuz tarihleri arasında yaptığı ankete 1040 kişi katıldı. Eğitim Fakültesi Sosyal Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. İlhan Kaya, anket çalışması öncesi TÜİK'in Diyarbakır verilerinden yararlandıklarını söyledi. Diyarbakırlı seçmenin referandum ve Anayasa değişiklik paketine ilişkin tutumunu ortaya koymayı amaçladıklarını belirten Kaya şöyle dedi: “Çarpıcı noktalardan biri, eğitim düzeyi ile referandumdaki karar eğilimi arasındaki ilişkidir. Eğitim oranı arttıkça, katılımcılar arasında anayasa değişikliğine destek oranının arttığı görülmektedir. Ankete katılanların büyük çoğunluğu yeni anayasanın gerekliliğine inanmakta ve paketin daha demokratik anayasa yapma bakımından hazırlık olarak değerlendirebileceğini düşünmektedir. Referandumda ‘evet’ diyeceklerini ifade eden katılımcıların oranı AK Parti'nin 2009 yerel seçimlerinde Diyarbakır’da aldığı oy oranından yüksektir. Referandumda destekledikleri partinin kararına uyma eğilimi kapatılan DTP'ye oy vermiş katılımcılar arasında oldukça yüksek olmasına rağmen referandumda ‘evet’ karanının en yüksek oranda ifade edildiği görülmektedir.” Kaya, ankete katılanlardan yüzde 60'ının 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde DTP'ye, yüzde 23'ü AK Parti'ye yüzde 3'ü CHP'ye, yüzde 1'i MHP'ye yüzde 13'ünün ise, diğer partilere oy verdiğini belirtirken, ‘Yeni Anayasa gerekli mi?’ sorusuna yüzde 67'isinin ‘çok gerekli’ yanıtını verdiğini anlattı. ‘Gerekli' diyenlerin oranı yüzde 22, ‘gereksiz’ diyenler yüzde 5, ‘fikrim yok' diyenlerin ise yüzde 6'da kaldığı, bu soruyu yanıtlayanların yüzde 89'unun yeni anayasanın gerekli olduğunu söylediği belirtildi.

Ankete katılanlara, ‘Değişiklik paketi yeni bir anayasa için hazırlık olarak görülebilir mi?’ sorusu da yöneltildi. Yüzde 48'lik kesim ‘evet’ derken, yüzde 39'u ‘kısmen’, yüzde 13’ü ise ‘Hayır’ yanıtını verdi. Paketin yeterli olup olmadığı yönünde ki soruya ise, yüzde 58'i ‘kısmen’, 14'ü ‘evet’, 19'u ‘hayır’ yanıtını verirken, yüzde 9'u da “Fikrim yok” dedi.

Ankette Anayasa değişiklik paketinin darbe mağdurlarına hak arama imkanı sağlayıp- sağlamadığı sorulurken yüzde 36'ısının ‘evet’, 47'sinin ‘kısmen’, 17'sinin ‘hayır’ yanıtı verdiği vurgulandı.

Deneklerin yüzde 42'si Anayasa değişiklik paketini, ‘demokratik açılım'ın ‘kısmen' parçası gördüğünü söyledi. Anayasa paketini demokratik açılımın parçası görenlerin oranı yüzde 41, parçası olarak görmeyenlerin ise yüzde 16 oranında olduğu, yüzde 1'inin fikri olmadığını söylediği belirtildi. Anayasa değişikliğinin Kürt sorunun çözümüne katkı sağlayıp sağlamayacağı yönündeki soruyu da cevaplayanların yüzde 35'i ‘evet’, yüzde 28'i ‘kısmen’, yüzde 29’u ‘hayır’ ve yüzde 8’i ‘fikrim yok’ şıklarını söyledi.

MUHALEFET PARTİLERİNİN TUTUMUNU YANLIŞ BULDULAR

Ankette “Muhalefet partilerinin paket karşıtı tutumlarını nasıl buluyorsunuz?” sorusuna yanıt verenlerden yüzde 58'i muhalefet partilerinin tutumunu yanlış bulduğunu belirtirken, yüzde 22'si ‘doğru' bulduğunu, yüzde 20'si fikri olmadığını söyledi. ‘Hayır’ diyen partiler ile tabanları arasında görüş ayrılığı var mı?’ sorusuna ise, ‘Evet’ diyenlerin oranının yüzde 53 olarak yansıdığı ankette, yüzde 24'ü ‘hayır', yüzde 23'ü ‘Fikrim yok’ yanıtını vermesini tercih etti.

Ankette katılanların yüzde 49'u BDP'nin boykot kararını doğru, 38'i buna katılmadığını bildirirken, yüzde 13'ü ‘fikrim yok' dedi. Deneklerin yüzde 50'si değişiklik paketinin ülkeyi tek parti egemenliğine götürmeyeceğine inandığını, yüzde 25'i ise Türkiye'nin tek parti egemenliğine doğru gittiğini, yüzde 12'si bu görüşe ‘kısmen' katıldığını söyledi. ‘Fikri olmayanların' oranı ise yüzde 13'te kaldı.

Diyarbakır'daki deneklerin yüzde 33'ü ordunun tutumunun yeni bir anayasa hazırlanamaması önündeki engel olduğunu düşünürken, yüzde 25'i hükümeti, yüzde 22'si muhalefet partilerini, yüzde 8'i yargıyı, yüzde 12'si ise diğer nedenlerle bunun yapılamadığını söyledi. Bu soruya AK Parti'ye oy verdiklerini söyleyen deneklerin yüzde 34'ü orduyu, 31'i muhalefet partilerini, 12'si hükümetin tutumunu, 11'i yargıyı, 12'si ise diğer nedenleri gerekçe gösterdi. Geçen dönemde kapatılan DTP'ye oy veren BDP'li deneklerin 36'sı orduyu, 31'i hükümetin tutumunu, 17'si muhalefeti, 6'sı yargıyı, 10'nu ise diğer nedenleri engel olarak gördüklerini söyledi.

Anayasa değişikliğini referandumda oylarken, partilerinin aldığı kararı dikkate alıp- almayacakları sorusunu yanıtlayan seçmelerin yüzde 57'si parti kararını dikkate alacağını, yüzde 33'ü dikkate almayacağını, yüzde 10’u ise kararsız olduğunu söyledi.

Ankette yöneltilen “Referandumda kararınız ne olacak?” sorusuna deneklerin yüzde 48'i ‘evet’, yüzde 16'sı ‘hayır’ oyu vereceğini, yüzde 36'sı ise referandumu boykot edeceğini söyledi.

BDP seçmenlerinin yüzde 68'i boykot kararını ‘doğru', 23'ü ‘yanlış' bulduklarını söylerken yüzde 9'u ise ‘fikrim yok’ dedi.

AK Parti'li olduğunu söyleyen deneklerin yüzde 90'ı referandumda ‘evet’, yüzde 5'i ‘hayır’, yüzde 5'i ise ‘boykot’ şıklarını işaretledi. Geçen seçimde DTP'ye oy verdiklerini söyleyen deneklerin yüzdre 53'ü referandumu boykot edeceğini, 30'u ‘evet’, 17'si ise ‘hayır’ oyu vereceğini belirtti.

Okuma yazma oranlarına göre sorularında hazırlandığı ankette, okuma yazma bilmeyenlerin, ’Referandumdaki karanınız ne olacak?’ sorusuna yüzde 47'si ’boykot’ edeceğini, yüzde 42'si referandumda ’evet’, yüzde 11'i ise ‘hayır’ oyu vereceğini belirtti.

pkk,bdp hayır dediği için evet dicem diyenler vardı onlar dikkatle okusun lütfen bu haberi. pkk,bdp hayır demiyo. Referanduma katılmama kararı aldılar yani boykot etçekler. Haberin hepsini okumaya üşenenler altını çizdiğim yerleri okursa yeterli. Görüldüğü gibi boykot kararına rağmen evet dicekler.
Evet diyenler bdp,pkklılarla aynı oyu atınca vicdanınız rahat edecek mi?
Yukarı
Zeus26 Liste gör
Yazar

CEM
Yer: Olimpos
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 18:38
Alıntı yapılan saeedES

Alıntı yapılan Zeus26

Alıntı yapılan saeedES

Alıntı yapılan Zeus26

Açıkça görülüyorki Forum üyelerinin %90' ı  HAYIR oyu kullanacak. Bu da forum üyelerinin son derece aydın ve demokrat olduklarının açık bir göstergesidir..

bu yorum senin ne kadar aydin ne kadar demokrat oldugunu gosteriyor. isterse yuzde 100u hayir desin forum uyelerinin onlari tenzih ederim. Tartismalari duzeyli sekilde yapmak varken provoke etmenin anlami yok. Eskisehirli gordugumuz yerde birbirimize sarilacak olmamiz gerekirken sen bu durumda aydin ve demokrat olmayan cahil insanlarla sarilmazsin ayni sevinci paylasmazsin. Dagdaki cobanin oyunu hakir gorenlerle bu durumda farkin olmuyor. Eger dersen ki benim icin ESESli oyunu suraya verenlerdir diye tamam sana diyecek sozum yoktur. Burada maddeleri tartismak varken forumdaki yuzde 10luk kismi hakir gormek hos degil. Saygilar.

Vay canına! Bu yorumla çobanların oyunu hakirmi görmüş oluyorum. Çok üzüldüm. Oysa bende ilk mektep bitirmiş bir çobanım.. Halen de Olimposun zirvelerinde koyunları otlatıyorum. 12 Eylul'da dağdan inip HAYIR diyeceğim..

Yok abi zorlamanın anlamı. Ben cobanin oyunu hakir goruyosun demedim bi ornek verdim. Coban hayir dese senin icin aydin demokrat olacak ama prof un biri evet dese senin icin kor, anti-demokrat olacak. Kendin ne dersen de istersen sov say ama forumda baskalarini tahrik edecek konusmalari yapma sen birine salak dersin o da sana salak der ortada ispat edecek bisey olmaz. Eskisehirli diye birbirimizi seviyorsak farkli dusuncelere de saygin olsun yoksa da icindekini disari vurmanin bi anlami yok. Olimposun zirvesinde de koyun otlatsan bu sekilde derdini anlatman hos degil. Olimposta adetler farkliysa diyecek bisey yokSmileWink

Bak aslanım, Bak saeedES;  Yanıtlarını okuyorum da pek bişey anlamıyorum. Bunu tedrisat (eğitim)  yokluğuna ver. Başta çobanız dedik ya..  Ancaaak  sen mütareke basını nedir bilirmisin?  Ali Kemal'leri bilirmisin?  M.Ali Birand'ları, Cengiz Çandar'ları, Hasan Cemal'leri, M.Barlas'ları, Engin Ardıç'ları, arkadaşları darağacına giderken lüks içinde viskiyi havyarla içen  bir sürü dönek şerefsizleri bilirmisin?  Ya da bu ülke için, bu topraklar için ömürlerinin en verimli  çağında canlarını, yüreklerini feda eden  Mumcu'ları, Hablemitoğullarını, Kışlalı'ları, Muammer Aksoy'ları, Bahriye Üçok'ları ve  daha nicelerini bilirmisin?
Bir de yazında prof. falan demişsin. Unutma ki her okumuş aydın değildir. En büyük dönekler bu prof. dediğin okumuşların içinden çıkmıştır..  Son olarak  Çetin Altan, Memet Altan, Amet Altan denen tosunlarının da prof olduğunu biliyormusun.. Allaha şükür ki olimpos'un çobanıyım, Mazallah  mektep medrese bitirmiş olsaydım acaba bu kutsal toprakları kanlarıyla vatan yapan başta M.Kemal Atatürk'e ve onun isimsiz kahraman mehmetçiklerine acaba ihanet edermiydim. Acaba satılıklar kervanına katılırmıydım?  Düşünüyorum da HAYIR, HAYIR. HAYIR... Bilmem anlatabildim mi?........

hayat "siyah kırmızı" dır..
Yukarı
Tulpar26 Liste gör
Deneyimli Yazar

Ali
Yer: Turkey
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 18:48
Akp'nin referandum oyunlarını daha öncede yaşamış bir millet olarak bu oyuna 2. kez kanmamamız gerekiyor. Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir şöyle ki;

- Bundan önce ki referandumda evet çıktı ve buna göre 11. Cumhurbaşkanımızı halkın seçmesi gerekiyordu ama kim seçti meclis. Öyleyse Abdullah Gül kaçıncı Cumhurbaşkanımızdır ? Buradaki amaç gerçekten bir yanlışlığı değiştirmek değil orayı elegeçirmekti ki bunu başardırlar.

- Yine aynı referandumda Müslüman Cumhurbaşkanını seçtirmiyorlar propagandası yapılmış ve diğer kilit değişikliklerden dikkatler uzaklaştırılmıştır. Bunlardan biride karar yeter sayısıdır.

-Akp hükümetinin başa geldiğinden bugüne en çok uğraştığı kurum YÖK idi taki orayıda ele geçirene kadar. Sorarım sizlere madem bu kadar rahatsızdınız bu kurumdan şimdi neden kaldırmıyorsunuz? Yoksa elinize geçen güçle özellikle üniversitelerin rektörlerlüklerine adamlarınızı atamak daha mı cazip geldi. En iyi örnekte benimde öğrencisi olduğum Anadolu Üniversitesinde 3. sırayı alabilmiş, diğer 2 adaydan açık ara fark yemiş adayınızın atanması gösterilebilir.

-akp'nin şu anda bdp ile ortak bir oyun sergilediğide su geçirmez bir gerçektir. Açılım safsatasıyla aynı yola girdiğiniz bdp ile şimdide güya bdp hayırcı ve yaptıklarınızdan dolayı pkk size saldırıyor gibi bir senaryo ile halkın gözünü boyamaktasınız.

-Medyanın gündemi belirlemesinden şikayet eden arkadaşlar sanırım artık tersi gündem oluşturulmasından memnunlar ki bunun düzeldiğini düşünüyorlar. Halkın vergileriyle ayakta duran TRT artık akp'nin vuvuzellası olmuştur. Taraf gazetesi adında bir gazete yayın hayatına başlamış ve kurulduğu günden bu yana ne hikmetse sadece ordu karşıtı haber yapmış ve çok gizli belgelere ulaşabilmiş, ulaştırılmıştır. Bunun yanındada yalan haberler hazırlamaktanda geri kalmadılar. Bu örnekler uzar gider.

Aslında yazacak çok şey var fakat hem yer hem vakit yetersizliğinden hemde okuyanı sıkmamak bakımından burada kesiyorum. İlk başta söylediğim gibi amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir ve bu referandumla amaçlananda herkesce bilindiği gibi yargıyı ele geçirmektir. Oyumda tabiki HAYIR...   
Tapmadık asla paraya pula...
Yukarı
Mehmet_Can Liste gör
Yazar

Mehmet Can
Yer: United States
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 18:49
Alıntı yapılan ati26

Yasinda yazmiyor nasil hitab edecegimi o yuzden bilmiyorum, zaten kendinde amerikada gorunuyosun nasil oy kullanacaksin onuda bilmiyorum ama sana soyle bir tavsiyede bulunacagim.
Saydigin olaylar seni kizdirmis, hosuna gitmeyen hadiseler olabilir ama milletimizin gelecegi icin bu denli onem tasiyan bir referandumda, onun bunun yaptiklarini sebep gosterip, bu tur seylerin senin kararinda etkin rol oynamasi bence son derece yanlis.
Bu degisikligi hangi parti yapiyor olursa olsun, oncelikle acip okumani isterim, milletimiz icin bu degisiklikler hayirli mi olur yoksa hayirsiz mi, diye dusunmeni isterim. Kararini buna gore verirsen daha saglikli olur.

Konsolosluka adres beyan ve turk vatandisi olduguna dair bir form doldurunca yurt disindanda oy kullanabiliyorum.

Benim dusuncem soyle: Bu referandum gecerse ne olur gecmezse ne olur.
Gecerse anayasa mahkemesinde Sezer'in ve Demirelin atadigi 9 kisinin yani sira, Ozal+Gul+Meclis'in atadigi 8 kisi oluyor yanilmiyorsam. Sizce bir kisinin atadigimi daha tarafsiz olur yoksa daha genis kitleden atananlarmi daha tarafsiz olur.

Sadece anayasa mahkemesi ve hsyk duzenlemesi olsaydi bile evet derdim cunku bu 9+ kisi Turkiyeyi kontrol ediyor. Gazete kupurlerinde kapatma davasi acmak, Basortusu yasagi bosdan nedenlerle kabul ettiler. Benim dusuncem bir kisinin atadigi bir mevki bu kadar cok guclu olan bir mahkeme olmamasi lazim.

Yukarı
mermerciresit Liste gör
Yazar

resit
Yer: haremeyn
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 18:54
  Çocuklarımıza aydınlık ve demokratik bir ülke miras bırakmak için EVET .
alkol bütün kötülüklerin anasıdır
Yukarı
Atİ NeFeR Liste gör
Yazar

çağrı çetinoğlu
Yer: sol kapalı
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 18:58
Alıntı yapılan mermerciresit

Çocuklarımıza aydınlık ve demokratik bir ülke miras bırakmak için EVET .
abi yapma gözünü seveyim sen evet dersen çocuklarına anca yobaz karanlık şeriatla yönetilen bir ülke miras bırakırsın
Hayallerimiz Elbet Bir gün Gerçek Olacak Eskişehir Bayrağı Boğazda Dalgalanacak!!! //inadına nefer
Yukarı
mermerciresit Liste gör
Yazar

resit
Yer: haremeyn
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 19:14
   Sana göre karanlık bana göre aydınlık, bu iş böyle sürer gider.
alkol bütün kötülüklerin anasıdır
Yukarı
ESESLİ EMRE 26 Liste gör
Usta Yazar

Emre
Yer: altı
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 19:21

AMpülle değil ATATÜRK'ün yaktığı meşale ile aydınlanan bir gelecek için HAYIR!
amatöre düşsende peşindeyiz seninleyiz her zaman her yerde.. biz kötü günde kavgayı seçtik.

Yukarı
ekinoks_26 Liste gör
Usta Yazar

ahmet
Yer: eskişehir
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 19:25
13 Temmuz 2008.Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç kararı basına şöyle açıklamıştı :

Anayasa Mahkemesi aylardır bütün dünyanın merakla beklediği kararını 3 gün süren görüşmelerin ardından bugün açıkladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç saat 18:05'de yaptığı açıklamada AK Parti'nin Hazine yardımının yarısından mahrum bırakılmasına karar verildiğini açıkladı.

6 KAPATILSIN, 4 HAZİNE YARDIMI KESİLSİN, 1 RED OYU

Haşim Kılıç yapılan oylamada 6 üyenin AK Parti'nin kapatılması yönünde oy kullandığını, 4 üyenin ise AK Parti'nin laikliğin karşıtı eylemlerin odağı olduğunu ancak çok tehlikeli boyutta olmadığını belirttiğini 1 üyenin ise davanın reddi yönünde ok kullandığını açıkladı. Kılıç, daha sonra bir soru üzerine ise red oyu kulanan üyenin kendisi olduğunu belirtti.

Laikliğin karşıtı olduğu belirtilen partinin sunduğu anayasa değişikliğine HAYIR...
KIZIL KARA BİR SEVDA
Yukarı
Zeus26 Liste gör
Yazar

CEM
Yer: Olimpos
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 19:27

Mermercireşit;  sana göre karanlık bana göre aydınlık olmaz....  Karanlık herkese karanlık, aydınlık da herkese  aydınlıktır..  Kişiler  aydınlığa yada karanlığa oy verecekler.... Sen istediğini seç..

hayat "siyah kırmızı" dır..
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2829303132 183>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,531 saniyede hazırlanmıştır