eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Konu KapalıKonumuz Sadece Referandum..

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2425262728 183>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
esolimpiyates Liste gör
Usta Yazar

Ali Gündüz
Yer: Ankara
Online Durum: Offline
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 13:26
Alıntı yapılan mito_es

Selahattin bey Türkiye Cumhuriyetinin Anayasasının 2.maddesinde Türkiye cumhuriyeti demokratik laik ve sosyal bir hukuk devletidir ifadesi yer almaktadır.Eğer bu ülke demokratikse seçimlerde refarandumlarda olacaktır halkada sunulacaktır tek tek oylanma işi yanlıştır veya doğrudur onu bilemem neticede halk başımıza akp hükümetini görevlendirdi onlarıda halk seçti %40 veya %45 oy aldı sonuç olarak %51 evette çıksa %51 hayır da çıksa razı olacağız demokrasi var ya ülkede...
Demokrasi tek bir partinin ben böyle bir anayasa yaptım gelin oylayın demesiyle olmaz. Buna dayatmaca bir anayasa denir. Toplumun diğer kısmını da temsil eden partilerle bir araya gelirsin herkezin kabul edeceği bir anayasa yaparsın. Anayasa maddelerini işine geldiği gibi değiştir ondan sonrada bunu kabul edin deyin. Yok öyle dava. Demokratik özgürlük diyosun açılım diyosun. Bu gün güneydoğuda Pkk bayrakları asılmış evlere daha onları indiremiyosun, habur dan gelenleri pişman olmadıkları halde pişmanlık yasasından yararlandırıyosun, devletin arabasını yakanları taş atan çocuklar diye basite indirip cezaevinden salıveriyosun. Devlet dairelerinin tamamını ele geçirmişin, istediğin gibi kadrolaşmışın. Ben istediğimi yaparım kimseye de hesap vermem diyeceksin ondan sonra da demokrasidenmi bahsedeceksin. Ben bölünmüş bir ülke istemiyorum. Devlet kadrolarıyla tam bağımsız bir ülke istiyorum. Onun için oyum HAYIR.
DALINDAN KOPAN YAPRAĞIN AKİBETİNİ RÜZGAR TAYİN EDER..
Yukarı
Essfor Liste gör
Usta Yazar

bahadır
Yer: Turkiye
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 13:49
Ne diyim evetmi diyim hayırmı diyim ? Ben referanduma hayır diyorum....Gerçekten samimi olan va halkı düşünen tüm maddeleri açık açık yazar ve oylar ..... Papatya falı gibi olmaz.....İnanmam ......
Esesliyiz çok şükür...
Yukarı
poseidon Liste gör
Usta Yazar

Hüseyin
Yer: Estanbul
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 13:58

Yazılanları dikkatle okudum, katıldığım noktalar olmakla beraber katımadığım noktalarda mevcut... Öncelikle herkeste şu mantık oluşmuş akp ilanihaye iktidarda kalacak ve bu anayasa değişikliği ile devletin bütün kurumlarını ele geçirerek bunu perçinleyecek...

Şimdi demkoratik ülkelerde seçilmişler ile atamışlar arasında bir fark vardır... Türkiye'de şimdiye kadar atanmışlar sürekli kendilerini siyasi erkin önünde görme gibi bir eğilim içindelerdi... Anayasa mahkemesi şimdiye kadar hep suistimal edilimiş bir kurum olmuştur... Benim bildiğim Türkiye Cumhuriyet'inde en büyük güç TBMM'dir... Buradan çıkan her karar muhalefet için iyi bir şey olmayıp sürekli Anayasa Mahkemesine gidip iptal edilmesi ya da iptal edilmemesi gibi bir karar çıkıyosa burada bir süistimal var demektir... O zaman buradan şu sonuç çıkar Türkiye Cumhuriyet'ini Anayasa mahkemesi yönetiyor... Türkiye bir yargıçlar ülkesi ve atanmışların ülkesi...Bu mahkeme muhalefetin ya da herhangi bir partinin arkabahçesi olamaz bu akp içinde chp içinde geçerlidir...

Demokrasilerde seçilmişlerin cezasını millet sandıkta verir... Ve Türk halkı gerçekten ama gerçekten çok akıllı bir seçmendir... Köydeki insanından şehirdeki insanına gerçekten çok akıllı seçmen ve bilinçli bir oy kullanıcıdır... Bunu 1994 seçimlerinden 2007 seçimlerine kadar iyi analiz edebilirsiniz ve bu seçimlerdeki oy artışlarının veya oy düşüşlerinin nelere tepki olduğunu o seçimlerden önce olan olaylara bakarak anlayabilirsiniz... En basit örnek son seçimdeki % 47'nin neye bir tepki olduğu..?

Benim ne akp ne chp umrumda değil ben anayasa paketini şahsım adına beğendim özellikle eleştirilen yargı maddelerini... Şimdiye kadar Anayasa Mahkemesine cumhurbaşkanı atama yapıyordu... Şimdi 4 doğrudan olmak üzere 10 'da TBMM'nin seçtiği kişilerden seçeceği 14 kişiyi cumhurbaşkanı atayacak kalan 3 kişide diğer kurumlardan gelecek...

Şimdi olaya tersten bakalım simdi deniyor ki yargı ele geçirilecek... Eğer bu madde eski haliyle kalır değişmeze,  Anayasa mahkemesi tamamen Cumhurbaşkanını elinde olacak peki cumhurbaşkanı bundan sonra nasıl seçilecek Türkiye'de, halk seçimiyle... Önceden TBMM'nin seçtiği Cumhurbaşkanı halkın seçimiyle başa gelecek ve Anayasa Mahkemesine üye ataması tamamen Cumhurbaşkanını insiyatifinde kalacak ve TBMM'nin bu mahkemenin seçiminde bir insiyatif alması söz konusu olmayacak...

Şimdi en baştaki sözüme yani akp nin ilanihaye iktidar olacağı gibi bir kanının oluşması ve bu anayasanın akp anayasası olduğu... bu önümüzdeki seçimde chp ya da mhp'nin iktidar olması 0 bir ihtimalmidir ki bu anayasa sadece akpye yarasın... Bu gün tayyp erdoğanın oturduğu kotukta kemal kılıçdaroğlu, abdullah gülün koltuğunda deniz baykal pekala oturabilir... Buna engel olan ne ya da olacak olan ne bu Anayasa değişikliği mi...?

Eğer bu anayasa değişikliği gerçekten çok kötü akpnin sivil bir dikta anayasası olsaydı... Anayasa Mahkemesinden geçmezdi... Chp bu paketi Anayasa mahkemesine götürdü... Denetleyici olan Anayasa Mahkemesi neden bu paketi İptal etmedi...?  Sosyal, Hukuk devletine aykırı bir değşikliktir diye...?

Türkiye son yıllarda gerçekten alışık olmadığı şeyler yaşıyor... Uzun senelerden sonra yaş atmasına bir başbakanın müdahalesi gibi... Ki bence bu krizin nedeni başbakan değil askeri kanattır... Atanan kesim seçilmiş kesime anayasal olarak kendisinden üstün bir güce herhangi bir isim dayatamaz... Demokrasilerde bu böyledir...

Son olarak; Selahattin abiye şu noktada katılmadığımıda belirtmek istiyorum... Bu anayasaının %51 le  geçmesi halkın anayasası olmayacağının kanıtı değildir... Böyle bir mantıkla bakarsannız % 47 ile başa gelmiş bir iktidarı bu ülkenin iktidarı kabul etmemekle aynı anlama gelir ki bu da hoş bir şey olmasa gerekir...

Diğer bir şeyde şu; şimdiden söylüyorum bunu eğer bu anayasa %51 ile hayır oyu alırsa bütün muhalefet halk bu anayasayı istemedi halkımız doğru kararı verdi diyecek... Tam tersi %51 ile kabul edilirse halk bunu takdir etti hayırlı olsun denmeyerek ve halkın yarısının istemediği bir anayasa olmaz diyerek  derhal erken seçim isteyecek... İşte bence muhalefetin kaybettiği nokta bu yaklaşımdır...

Yukarı
bozüyük26 Liste gör
Usta Yazar

Akın TUNÇ
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 14:00
Kuvvetler ayrılığı ilkesinin bozulmaya çalışılmasına, yargının bağımsızlığını yitirmesine, AKP'nni diktatörlüğünü kurmasına, ''Yeni Türkiye'' adı altında Türkiye Cumhuriyeti'nin Amerika emperyalizminin sömürgesi olmasına  HAYIR...
Yukarı
santi Liste gör
Deneyimli Yazar

Sadullah
Yer: las vegas
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 14:05
1 kere değil 1000 kere "HAYIR"
Yukarı
eSeS eSeR Liste gör
Deneyimli Yazar

Eser Cihan
Yer: EStanbul
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 14:07
Bu konu hakkında bir anket düzenlesek bence istatistiksel olarak taraftarın referandum'a bakış açısını görmüş oluruz...
!..BKŞ..!
Yukarı
Atİ NeFeR Liste gör
Yazar

çağrı çetinoğlu
Yer: sol kapalı
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 14:08
Kurumların çalışTayyip, danışTayyip, yargıTayyip olmaması için HAYIR..
Hayallerimiz Elbet Bir gün Gerçek Olacak Eskişehir Bayrağı Boğazda Dalgalanacak!!! //inadına nefer
Yukarı
esolimpiyates Liste gör
Usta Yazar

Ali Gündüz
Yer: Ankara
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 14:33

Ülkeyi seçilmişler yönetir ama ilkokul mezunu olan bir milletvekili de,  ömrünü mesleğine adamış , eğitimi için yıllarını vermiş, bazı arkadaşların deyimiyle atanmış kimseleri idare etmesin arkadaş. Cahil olduğunu bilenden değil, cahil olduğunu bilmeyenden korkacaksın.

DALINDAN KOPAN YAPRAĞIN AKİBETİNİ RÜZGAR TAYİN EDER..
Yukarı
alikula Liste gör
Deneyimli Yazar

Ali KULA
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 14:41
Aslında 12 Eylül de iki ucu sivri bir değnekle karşı karşıyayız:

Bir zihniyet üniversitede türbanı yasaklıyor, diğeri mayo reklamını yasaklıyor,
Biri uçak pistinde deve kesiyor, diğeri kız çocuklarına kravat takıp bayramlarda asker gibi yürütmeyi milliyetçilik zannediyor,
Bir zihniyet orada burada bir bardak bira içmeyi yasaklıyor, bin küsür intenet sitesine erişimini engelliyor, öbür zihniyet çocuğuna ne zaman ne kadar din dersi verebilirsin ona karışıyor, kurban derisini kime verip veremeyeceğine karışıyor.

Ülkeyi yönetenlerin vatandaşların yaşam tarzlarına zorlamaları yanlıştır. Onların görevi milletin kalbini ve beynini yönetmek değil, ülkeyi refaha götürmektir, sınırları korumaktır, canımızı -malımızı korumaktır. 

12 Eylül deki referandum da EVET de çıksa, HAYIR da çıksa, yukarıda yazdıklarım değişecek mi? Onu düşünün. Yine türban tartışmalarıyla, yine garip yasaklarla, yine bazı zorlamalarla ve yine garip davranışlarla karşı karşıya kalacağız.

Benim bu referandumdan ister EVET çıksın, ister HAYIR çıksın umudum yok. LDP referandumun ertelenmesi için başvurmuştu YSK kararını verdi mi bilmiyorum, ama keşke ertelense...
Yukarı
kavies Liste gör
Yazar

Abdullah Saraç
Yer: Eskişehir
Direct Link To This Post Tarih: 10/Ağu/2010 saat 14:49
Alıntı yapılan poseidon

<FONT style=": #000000">Yazılanları dikkatle okudum, katıldığım noktalar olmakla beraber katımadığım noktalarda mevcut... Öncelikle herkeste şu mantık oluşmuş akp ilanihaye iktidarda kalacak ve bu anayasa değişikliği ile devletin bütün kurumlarını ele geçirerek bunu perçinleyecek...

Şimdi demkoratik ülkelerde seçilmişler ile atamışlar arasında bir fark vardır... Türkiye'de şimdiye kadar atanmışlar sürekli kendilerini siyasi erkin önünde görme gibi bir eğilim içindelerdi... Anayasa mahkemesi şimdiye kadar hep suistimal edilimiş bir kurum olmuştur... Benim bildiğim Türkiye Cumhuriyet'inde en büyük güç TBMM'dir... Buradan çıkan her karar muhalefet için iyi bir şey olmayıp sürekli Anayasa Mahkemesine gidip iptal edilmesi ya da iptal edilmemesi gibi bir karar çıkıyosa burada bir süistimal var demektir... O zaman buradan şu sonuç çıkar Türkiye Cumhuriyet'ini Anayasa mahkemesi yönetiyor... Türkiye bir yargıçlar ülkesi ve atanmışların ülkesi...Bu mahkeme muhalefetin ya da herhangi bir partinin arkabahçesi olamaz bu akp içinde chp içinde geçerlidir...

Demokrasilerde seçilmişlerin cezasını millet sandıkta verir... Ve Türk halkı gerçekten ama gerçekten çok akıllı bir seçmendir... Köydeki insanından şehirdeki insanına gerçekten çok akıllı seçmen ve bilinçli bir oy kullanıcıdır... Bunu 1994 seçimlerinden 2007 seçimlerine kadar iyi analiz edebilirsiniz ve bu seçimlerdeki oy artışlarının veya oy düşüşlerinin nelere tepki olduğunu o seçimlerden önce olan olaylara bakarak anlayabilirsiniz... En basit örnek son seçimdeki % 47'nin neye bir tepki olduğu..?

Benim ne akp ne chp umrumda değil ben anayasa paketini şahsım adına beğendim özellikle eleştirilen yargı maddelerini... Şimdiye kadar Anayasa Mahkemesine cumhurbaşkanı atama yapıyordu... Şimdi 4 doğrudan olmak üzere 10 'da TBMM'nin seçtiği kişilerden seçeceği 14 kişiyi cumhurbaşkanı atayacak kalan 3 kişide diğer kurumlardan gelecek...

Şimdi olaya tersten bakalım simdi deniyor ki yargı ele geçirilecek... Eğer bu madde eski haliyle kalır değişmeze,  Anayasa mahkemesi tamamen Cumhurbaşkanını elinde olacak peki cumhurbaşkanı bundan sonra nasıl seçilecek Türkiye'de, halk seçimiyle... Önceden TBMM'nin seçtiği Cumhurbaşkanı halkın seçimiyle başa gelecek ve Anayasa Mahkemesine üye ataması tamamen Cumhurbaşkanını insiyatifinde kalacak ve TBMM'nin bu mahkemenin seçiminde bir insiyatif alması söz konusu olmayacak...

Şimdi en baştaki sözüme yani akp nin ilanihaye iktidar olacağı gibi bir kanının oluşması ve bu anayasanın akp anayasası olduğu... bu önümüzdeki seçimde chp ya da mhp'nin iktidar olması 0 bir ihtimalmidir ki bu anayasa sadece akpye yarasın... Bu gün tayyp erdoğanın oturduğu kotukta kemal kılıçdaroğlu, abdullah gülün koltuğunda deniz baykal pekala oturabilir... Buna engel olan ne ya da olacak olan ne bu Anayasa değişikliği mi...?

Eğer bu anayasa değişikliği gerçekten çok kötü akpnin sivil bir dikta anayasası olsaydı... Anayasa Mahkemesinden geçmezdi... Chp bu paketi Anayasa mahkemesine götürdü... Denetleyici olan Anayasa Mahkemesi neden bu paketi İptal etmedi...?  Sosyal, Hukuk devletine aykırı bir değşikliktir diye...?

Türkiye son yıllarda gerçekten alışık olmadığı şeyler yaşıyor... Uzun senelerden sonra yaş atmasına bir başbakanın müdahalesi gibi... Ki bence bu krizin nedeni başbakan değil askeri kanattır... Atanan kesim seçilmiş kesime anayasal olarak kendisinden üstün bir güce herhangi bir isim dayatamaz... Demokrasilerde bu böyledir...

Son olarak; Selahattin abiye şu noktada katılmadığımıda belirtmek istiyorum... Bu anayasaının %51 le  geçmesi halkın anayasası olmayacağının kanıtı değildir... Böyle bir mantıkla bakarsannız % 47 ile başa gelmiş bir iktidarı bu ülkenin iktidarı kabul etmemekle aynı anlama gelir ki bu da hoş bir şey olmasa gerekir...

Diğer bir şeyde şu; şimdiden söylüyorum bunu eğer bu anayasa %51 ile hayır oyu alırsa bütün muhalefet halk bu anayasayı istemedi halkımız doğru kararı verdi diyecek... Tam tersi %51 ile kabul edilirse halk bunu takdir etti hayırlı olsun denmeyerek ve halkın yarısının istemediği bir anayasa olmaz diyerek  derhal erken seçim isteyecek... İşte bence muhalefetin kaybettiği nokta bu yaklaşımdır...

Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 2425262728 183>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,563 saniyede hazırlanmıştır