eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Konu KapalıKonumuz Sadece Referandum..

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 7891011 183>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Adnan26 Liste gör
Usta Yazar

Adnan Erden
Yer: Germany
Online Durum: Offline
Direct Link To This Post Tarih: 09/Ağu/2010 saat 13:23

Bazi kardeslerimiz spor sayfalarinda siyasetin olmamasini dile getirmisler, kendilerine göre hakli olabilirlerde. Bende siyasetten uzak kalmaya gayret gösteren biriyim. Ama Ahmet beyin actigi bu konu gercekten Türkiyemizin gelecegi icin cok önemlidir, cok dikkatli olunmasi gerekir. Aramizda bu konulardan iyi anlayan renkdaslarimizin bilgilerinden faydalanmamiz lazim. Türkiyede o kadar gizli isler dönüyorki, normal sade bir vatandasin yakalamasi cok zor. Olaylara farkli acilardan bakip kendi degerlendirmemizi yapabilmemiz icin bu sayfayi faydali buluyorum. Ben her zaman demisimdir, AKP hükümetinin iktidarda olmasi kendi güclerinden cok, rakiplerinin bulunmamasindan kaynaklaniyordu. Gerek Sayin Baykal, gerkese Sayin Bahceli halkin güvenini kazanamadilar...

Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yoktu.
Nice elbiseler gördüm, içinde insan yoktu.
Yukarı
Atİ NeFeR Liste gör
Yazar

çağrı çetinoğlu
Yer: sol kapalı
Direct Link To This Post Tarih: 09/Ağu/2010 saat 13:27
Yarın öbür gün bir savaş çıksa en çok ihtiyaç duyacağımız LİMANLARIMIZI(İzmir limanı ve Mersin limanı), KARAYOLLARINI, DEVLET DEMİR YOLLARINI, TÜRK TELEKOMU özelleştiren, bu güne süre gelen iktidar sürecinde Cennet vatanımıza pkkdan abd den ab den daha çok zarar veren, ülkemizde bunca muhtaç insan varken arap kankalarına şirin gözükmek için gazzeye gemiyle yardım gönderen amerikan emperyalizmine bu kadar ön ayak olan bir zihniyetin saltanatını sağlamlaştırmak için uydurduğu Kenan'dan olma tayyipten doğma bir anayasaya hala evet diyecek birileri varsa sözün bittiği yerdeyiz demektir.
Hayallerimiz Elbet Bir gün Gerçek Olacak Eskişehir Bayrağı Boğazda Dalgalanacak!!! //inadına nefer
Yukarı
~ERHAN~ Liste gör
Usta Yazar

ERHAN DLAPCI
Yer: İSTANBUL
bence de kötülerin iyisi şuan ki hükümet ama kılıçdaroğlu akp ile tartışmayı değil kendince yolunu bulsaydı daha güvenilir olurdu ..artık bu tartışmaları kimse istemiyor ...bence değiştirilen maddelerde kimseye yarar sağlamıyor denilceğine KEŞKE öneri çıkarsaydı ,kabul edilmese bile elinde kozu olurdu
Yukarı
weswas Liste gör
Yazar

volkan akdogan
Yer: Turkey
eskişehirspor la ilgili bir site de siyaset konuşulması kadar absürd bir şey olamaz.siyaset sonuna kadar bu plartform da bizden uzak olmalıdır.spor ve siyaset birbirine uzak kalması gereken iki şeydir...burada yapılacak tartışmanın da bir yere gideceği yoktur,ortak paydası eses olan renkdaşları başka kutuplara çekip ayırıştırmanın da kimseye fayda getirmeyeceği kanısındayım...
ŞAMPİYONLUK İÇİN SALDIR ESKİŞEHİR
Yukarı
Caimaq26 Liste gör
Yazar

Enes Kaymak
Yer: Eskişehir
Direct Link To This Post Tarih: 09/Ağu/2010 saat 13:29
Alıntı yapılan Sessizlik İyidir

Alıntı yapılan ~ERHAN~

bende hayır diyeceğim ama kılıçdaroğlu ve ekibi kesinlikle tayyipden ötesini yapamaz, ekonomiyi şuankinden daha güzel göremeyiz...ha diceksiniz işsizlik var enflasyon var paramız yetmiyor ,ülkeyi satıyorlar diye ama geçmişten daha iyiyiz bunu tüm avrupa ülkeleri biliyor...keşke yeni bir hükümet gelebilse
akepe hükümeti zaten hazır güzel ekonominin üstüne geldi burda maddiyattan çok maneviyatta önemli akepenin geldiğinde terör olayları sıfırdı ama şimdi aldı başını gidiyo şehitlerin üzerinden siyaset yapan tayyibin uydurma anayasasına HAYIR

sana resmen gülüyorum . nasıl hazır ekonominin üstüne geldi biraz açıklarmısın? 2001 de çıkan kriz daha da ekonomiyi sağlamlaştırdı demek ki..
Yukarı
techal Liste gör
Deneyimli Yazar

Hasan
Yer: Ankara
Direct Link To This Post Tarih: 09/Ağu/2010 saat 13:31

Bilgi Edinme Hakkımız zaten var yeni gelmiyor. Yani zaten sahibiz.
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.4982&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

Kanun önünde eşitlik zaten var T.C. Anayasası madde-10

Çocuk hakları ile ilgili bir madde var ama yazan kısaca şu " Devlet çocukları koruyucu tedbirler alır "
Bence burada büyük bir ayıp var. T.C. devleti bunu yapmıyor muydu?Confused Getirilen bir şey bu maddede de yok. Sokaklarda onlarca çocuk için şu anda birşey yapılmıyorken, bu madde değişince bişey yapılacağını düşünmek bence çok çok yanlış. Ayrıca zaten Çocuk Koruma Kanunumuz var
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.5395&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=%C3%A7ocuk

Özel Hayatın gizliliği dersek orada zaten inanılmaz şeyler var. Türkiye tarihinde görülmemiş dinlemeler, kimlik paylaşımları oluyor. Devletin benim verilerimi koruması ve bunu ihlal etmemesi için illa anayasada yer almasımı gerekiyorConfused Önemli olan hakkın verilmesi değil onun usulüdür yani uygulanmasıdır.Niteliksiz bir hak, hak değildir. Yoksa gelen madde için olumsuz hiç bir durum yok bence. Ama bugün Türkiye'de 75 milyon vatandaşın kimlik bilgileri çalınıyor.Confused Bu verilerin korunması ile ilgili düzenlemelerinde zaten olduğu maddenin gerekçesinde yazıyor.

Seyahat Özgürlüğü ile ilgili olan madde de bence olumsuz bir durum yok. Hakim kararı olmaksızın kimse sınırlanmamalı. İdarenin böyle bir yetkisi olmaması daha yerinde. Kanunla seyahat özgürlüğünün kısıtlanması bence anayasal bir devlete yakışmıyor ve bu maddenin değişmesi bence yerinde.

Milletvekilliğinin düşmesi hakkındaki düzenleme ile ilgili olarak AİHM kararlarına paralel bir değişiklik yapıldı. Bugüne kadar bu şekilde düşen milletvekillikleri için hep Türkiye aleyhine kararlar çıktı. ( Zana kararları ) Böyle bir düzenleme zaten şarttı.

Sendika Kurma hakkı, Toplu iş görüşmeleri, Grev hakkı ve Lokavt ile ilgili maddelere baktığımda dikkatimi çeken en önemli unsur " Uzlaştırma Kurulu" denilen yeni kurum oldu. Kararları kesin olan bir kurum ve nasıl, ne şekilde oluşacağı belli değil. Kanunla düzenlenir denilmiş. Kararları kesin olduğu için mahkeme yolu kapalı. Sanki memurların önünü kapatmak için devlet tarafından oluşturulan bir kurum görüntüsü var.

Haklar kısmının temel unsurları bunlardı. Şimdi biraz daha siyasi unsurlara gelirsek;

Hukuk devletinin en temel özelliği kuvvetler ayrılığıdır. Hiçbiri diğerine bağlı olamaz. HSYK'nın mevcut yapısı zaten çok bozuktu. Yürütme organı olan Adalet Bakanı bir yargı kurumuna zaten başkanlık ediyorConfused Heleki HSYK, başkanı olmadan karar alamıyor. Daha çok geçmişe gitmeye gerek yok. Önceki hafta Hakim ve Savcı atamaları kararnamesi hazırlandı ama hala imzalanmadı. Başkan bu kararnamenin imzalanmaması için aylarca direndi. Direndiğinde kurumu zaten kilitleyebilecek bir pozisyona sahip. Eğer bir değişiklik yapılıyorsa önce bu durumun düzeltilmesi gerekiyordu. Ama tam aksine bir durum söz konusu. Yani yürütme organının kuruma daha çok hakim olduğu bir durum var ortada. Başkandan izin alınamadan yapılamayan işlemler getirilmiş. Ayrıca HSYK kararlarının yargıya açılması gibi bir durum yok. Sadece ihraç kararları yargıya açılıyor. Yani HSYK zaten topal bir kurum, şimdi öteki ayağına da vurulmuş.

YAŞ kararlarının da sadece ihraç kısmı yargıya açılıyor. Hepsinin açılması gerekir. YAŞ'tan daha çok irtica nedeniyle ihraç kararları çıkıyor zaten. Bu kişilere mahkeme yolu açılıyor böylelikle.

Askeri Yargıda yapılan değişikliklerle ilgili olarak darbe suçlarının yargılanması ile ilgili değişiklikler göze çarpıyor. Yani yapılan düzenlemelerin hemen hepsi bu amaçla yapılmış. Askeri yargıtay gibi kurumlar kalkmamış.

Anayasa Mahkemesi ile ilgili değişikliklere baktığımda mahkemeye meclisten üye seçilmesi ciddi bir sorun. Yasama organının en önemli yargı organına üye göndermesi hiç bir hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmaz. Heleki Türkiye gibi siyasi açıdan hassas ülkelerde bu tip değişiklikler çok ciddi sorunlara neden olur. Türkiyenin en büyük mahkemesinin başkanı şu anda iktisat mezunu. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir durum söz konusu değilken, YÖK'ten gelecek olan yeni üyeler var ve YÖK'ün etkisinin nasıl daha da arttığı çok net ortadaConfused Mahkemenin üye sayısı artarken yeni üyeleri Cumhurbaşkanı seçecek ve mahkemedeki ağırlık net şekilde mevcut hükümet lehine olacak. Yarın öbürgün CHP iktidara gelirse aynı şeyler CHP içinde geçerli. Anayasa Mahkemesi mevcut hükümetlere bağlı bir mahkeme konumuna gelecek.

Ekonomik ve Sosyal Konsey hakkında yapılan değişiklikleri bende anlamış değilim. Amaç nedir burda çünkü böyle bir kurum kurma ve toplama yetkisi bakanlığın zaten varConfused Gerekçesine baktığımda ilk yazan şey " anayasal bir dayanağa kavuşturulması" yani düzenlemenin zaten mevcut olduğu gerekçede de açıkça ortaya konulmuş.

12 Eylül ile yüzleşme gibi bir durum geçici 15. maddeden sağlanmaya çalışıyor. Ama zaten mevcut madde artık sembol olmaktan öteye gitmemekte. Anayasa mahkemesinin bu maddeyi göz ardı ettiği çokça kararı zaten mevcut. Kaldıki düzenleme bir dokunulmazlık sağlamaktan öte bir sorumsuzluk sağlıyor. Tayyip Erdoğan'da söylemlerinde " yargılayamasakta " diyerek durumun açıklamasını az çok yapmış. Eğer 12 Eylül ile yüzleşilmek isteniyorsa bunu şahıslarda değil, o gün gelen rejimde aramak gerektiğine inanıyorum. Çünkü hala o rejimle yaşıyoruz.

Son olarak şunları söyleyeyim.
Gerçek demokrasilerde Anayasaların tümü oylanmaz. Çünkü içinde mutlaka evet yada hayır denecek maddeler vardır.
Mevcut meclisler anayasa yapmazlar. Yeni kurucu meclisler kurulur ve anayasa bu meclis kanalıyla yapıldıktan sonra kurucu meclis dağıtılır.
Eğerki değişiklik yapılıyorsa buda 2001 yılındaki gibi yapılmalı. Net bir mutabakat sağlanmalı. Bu anayasa metni sadece tek parti üyesi olan 335 milletvekiline ait bir metindir. Halkın hiç bir kesimi ve diğer siyasi partiler hiç bir şekilde gözönüne alınmamıştır.

Ben şahsım adına artık Türkiye'de şahıs demokrasileri değil gerçek demokrasiler istiyorum. Ne CHP demokrasisi ne AKP demokrasisi ne de MHP demokrasisi. Anayasa bu değişiklikleri yaşarsa demokrasimiz "İktidar Demokrasisi" olarak kalmaya daha net biçimde devam edecektir. Yani seneye CHP yada MHP iktidara gelirse bu sefer bütün bu yetkiler bu partilere geçmiş olacak.

Çok uzun bir yazı oldu. Herkesten özür dilerim bunun için. Gözden kaçırdığım, atladığım, yanlış düşünceler mutlaka vardır. Ben sadece mevcut değişikliği maddeler üzerinden anlatmaya çalıştım. 1.5 saat vaktimi alan bir yazı olduSmile
Yukarı
~ERHAN~ Liste gör
Usta Yazar

ERHAN DLAPCI
Yer: İSTANBUL
Direct Link To This Post Tarih: 09/Ağu/2010 saat 13:32
herkesin kendine göre görüşü vardır, önemli olan araştırarak ve dayanak olmasıdır...ben ne akp yi severim ,yanlısıyımdır    ne de sattı beter yaptı derim...başta olmak o kadar kolay değil ve kesinlikle hazır bir ekonominin üstüne oturmadılar, özelleştimeleri de genellikle doğru karar ...dediğim gibi keşke daha iyi bir hükümet gelebilse
Yukarı
Herkese_Benden_Cay Liste gör
Deneyimli Yazar

zfwr
Yer: hilal
Direct Link To This Post Tarih: 09/Ağu/2010 saat 13:32
Konusu geçmişken bu özelleştirmeye sonuna kadar karşıydım halen karşıyım ama olayın farklı bir boyutu daha var. Tabi bunu gazetelerde ve bazı sitelerde okudum Devlet' in özelleştirdiği bazı yerler Devlet' in elindeyken genellikle zararına çalışıyormuş özelleştikten sonra en çok kar elde eden kurumlar arasına girmiş. Tabi şimdi bunu bir çok kişi Akp yanlısı medyadan duymuş olabilirsin diyecek ama gerçeklik payıda yüksek bence ! Bir devlet dairesine gidince görüyoruz nasıl ilgilendiklerini aynısını özel' de yapamıyorsun. Bu sadece Akp zamanında değil yıllardır süregelen bir zihniyet.
Yukarı
Caimaq26 Liste gör
Yazar

Enes Kaymak
Yer: Eskişehir
Direct Link To This Post Tarih: 09/Ağu/2010 saat 13:39
tabi ki başta olmak kolay değil. araştırmak, herşeyin bilincinde olmak lazım. ama ben şu zamanda akp den daha iyi işler yapabilecek bir parti olduğuna inanmıyorum. ha sütten çıkmış ak kaşıklar mı? elbette değiller... 
Yukarı
kayılı Liste gör
Usta Yazar

ahmet arısoy
Yer: Turkey
Direct Link To This Post Tarih: 09/Ağu/2010 saat 13:42
2 ay kadar önce günübirlik zonguldak'a gittim. 1980'li yıllarda bu bölgede 46 bin maden işçisi, 17 bin karabük dç işçisi ve 10 bine yakın erdemir işçisi varmış. bu üç yer etrafı ile birlikte müreffeh bir yaşam sürüyormuş.

bugün maden işçisi sayısı 10.500. karabük 3.000 kişi ile çalışıyor. erdemir ise epey bir adam çıkardı. bu bölge fakirlikten kırılır durumda. fakirlikle birlikte gelen sosyal olaylar cabası.

devlet kurumu özel sektör zihniyetiyle sadece olaya kar gözüyle bakamaza ve yönetilemez.

devletin vatandaşına iş bulma, güvenli bir ortamda yaşamayı sağlama, sosyal imkanlar sunma gibi görevleri vardır.

devlet kurumunun zarar etmesi önemli değildir, önemli olan yapılan iş ve sosyal fayda ile zararı karşılayabilmektir.

bu gün TCDD ciddi şekilde zarar ediyor, acaba bu kurumu kapatırsak ülkeye iyilik yapmış olurmuyuz.?

Alıntı yapılan Herkese_Benden_Cay

Konusu geçmişken bu özelleştirmeye sonuna kadar karşıydım halen karşıyım ama olayın farklı bir boyutu daha var. Tabi bunu gazetelerde ve bazı sitelerde okudum Devlet' in özelleştirdiği bazı yerler Devlet' in elindeyken genellikle zararına çalışıyormuş özelleştikten sonra en çok kar elde eden kurumlar arasına girmiş. Tabi şimdi bunu bir çok kişi Akp yanlısı medyadan duymuş olabilirsin diyecek ama gerçeklik payıda yüksek bence ! Bir devlet dairesine gidince görüyoruz nasıl ilgilendiklerini aynısını özel' de yapamıyorsun. Bu sadece Akp zamanında değil yıllardır süregelen bir zihniyet.
tartışmaya gerek yok, en büyük ESES
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 7891011 183>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,563 saniyede hazırlanmıştır