eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Konu KapalıTürkiye'den Haberler

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 9899100101102 156>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
AzTecK Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
Yer: Eskişehir
Online Durum: Offline
Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2010 saat 13:14

Bu coğrafyada biz, Suriye ve Lübnandaki Hizbullah oluşumu hariç, diğer bütün ülkeler ve milletler İrandan fazla haz etmezler.
Gerek Arap olmayışlarından, gerek mezhep farklılığından, gereksede siyasi nedenlerden ve bölge çıkarlarından sebep. Üstüne birde nükleer silah ve atom bombası idaaları çıkınca Suudiler iyice tedirgin olmaya başladı.
Arabistanın hava üssünü açacağı iddaasına fazla şaşırmamak lazım. Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısırdan sonra İsrail ve ABD'nin bu bölgedeki en büyük müttefiklerinden biri ve bölgede İsrailden sonra en büyük anti İrancıdır.

Kaldı ki daha önceki yıllarda ve günümüzde İsrail tatbikat amaçlı defalarca körfeze nükleer deniz altılarını rahatlıkla sokmuştur.

Yalnız son aylarda garip işler dönüyor bölgede. İsrail ile yaşadığımız gerginlikler, açılımlar saçılımlar, İran ve Suriye ile aniden yaptığımız onlarca anlaşma, ABD'nin yavaştan Irakı boşaltması ve Irakın belirisiz geleceği, Barzanin yeniden ayaklarımızı yalaması vs...
Harbiden acayip şeyler dönüyor ortalıkta. Dış ve iç politika o kadar yoğunki, artık kafam basmıyor olup bitenlere. Umarım bu orta doğu denen bataklıkta bizde boğulup gitmeyiz.
Yukarı
askavesevgiyedair Liste gör
Yazar

recep
Yer: Turkey
Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2010 saat 13:21
Ortadaoğunun bir bataklık olduğu doğru..Bunun nedeni de Bir sürü ülkenin bu bölgede çıkarları olması..Arapların çoğuda güdülmeyi seven ,başkalarının aklıyla hareket eden yapıda olmaları..Eğer biz araplarla komşuysak,onları başkalarının gütmesine,yönlendirmesine izin vermemeliyiz ve biz yönlendirmeliyiz.Bu çıkarlarımız içindir.Yoksa arabı seversin sevmezsin, bu sana kalmış bir durum.
Yukarı
seven7 Liste gör
Yazar

alp mete
Yer: Turkey
Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2010 saat 15:25
http://www.milliyet.com.tr/bilisim-vadisi-hangi-sehirde-kurulacak-/ekonomi/sondakika/13.06.2010/1250383/default.htm

Bu proje Eskişehir'e gelirse yine ilk 5 şehir arasına girmemiz çok uzak değil
[COLOR=RED]1 gün gelecek 1 gün kalacak

http://www.eskisehirspor.com/forum/forum_posts.asp?TID=2993&PN=4
Yukarı
poseidon Liste gör
Usta Yazar

Hüseyin
Yer: Estanbul
Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2010 saat 15:44

Valla bazı mesajları okuyunca şaşırıyorum.. Aztek arkadaş güzel belirtmiş İran Arap dünyasında fazla sevilen ve tutulan bir ülke değildir... Özellikle Suudi Arabistan gibi radikal bir mezhebe mensub olanlar İran'dan hiç hazetmezler Şii olduklarından dolayı... Aslında bu günümüzde çok fazla yaşanmamakla beraber Şii-Sunii çatışması tarihte daha belirgindi...

Bununla beraber şu araplar hain bizi arkadan vurdular tabusununda yıkılması gerektiğini düşünüyorum... Arapların külliyen Osmanlıya isyan ettikleri gibi bir şey söz konusu değil...   I.Dünya Savaşında Araplardan Mekke Şerifi Hüseyin isyan etmiştir oda bütün arapları temsil etmez Hicaz bölgesindeki belli aşiretleri kapsar... Bunun yanında I.Dünya savaşında Süveyş kanalında çekilip cepheyi Filistin'e kurduğunda Filistin bölgesinde direniş göstermiş ve burada herhangi bir arap isyanı olmamıştır... Araplar içine milliyetçilik akımlarını sokanlar ise Müslüman araplar değil çoğunlukla Hıristiyan Araplardır...

Son olarak Türkiye'nin Ortadoğuya kayıtsız kalması buradan uzak durması bir durum Türkiye'nin aleyhine bir durumdur.. Ortadoğudaki her gelişmede Türkiye birincil rolü üstlenmeli ve bölgede büyük bir güç olarak etkisini hissettirmelidir... Yoksa Ortadoğuda Türkiye dışında gelişen her türlü olay Türkiye'nin aleyhine olacaktır... Büyük devlet olabilmekte buradan geçer...  Çünkü ne olursa olsun bu bölgeyle 1000 yıldan beri kültürel, coğrafi ve dini bir bağımız, devamlılığımız vardır...

Burada size ilginç bir detay sunmak istiyorum;
Türkiye Selçuklu Sultanı I. Kılıçarslan Bizans ile barış yaparak yönünü doğuya Suriye-Musul çoğrafyasına çevirmiştir... Bunun sebebi Türkiye Selçuklusunun, siyasi, kültürel ve ekonomik olarak gelişmesinin burada bulunan dindaş ve soydaşlarıyla bir olabilmesi ile mümkün olduğunun bilincinde olmasındandır... Düşünün ki I.Kılıçarslan Suriye'deki bir savaşta askerlerinin bir kısmını Bizansa yardım için gönderdiği için Melikşah'ın kardeşi Tutuş'a mağlup olup ölmüştür... Keza I.Kılıçarslanın babası Süleymanşah yine Suriye'ye hakim olma mücadelesi sırasıda yapılan bir savaşta mağlup olup ölmüştür... Bunları şunun için anlattım, 1000 sene önce nasılki bu coğrafya Türkler açısından bu kadar önemliyse ( Bizans'tan bile önemli) bugünde Türkiye açısından hayati bir öneme sahiptir... Türkiye'nin büyük bir devlet olması iktisadi ve siyasi olarak güçlü olması Ortadoğudaki gücüyle buradaki etkinliğiyle doğru orantılıdır...
Yukarı
ceyhad Liste gör
Usta Yazar

cihad uyanusta
Yer: Tunceli/Hozat
Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2010 saat 19:25
Alıntı yapılan poseidon

Valla bazı mesajları okuyunca şaşırıyorum.. Aztek arkadaş güzel belirtmiş İran Arap dünyasında fazla sevilen ve tutulan bir ülke değildir... Özellikle Suudi Arabistan gibi radikal bir mezhebe mensub olanlar İran'dan hiç hazetmezler Şii olduklarından dolayı... Aslında bu günümüzde çok fazla yaşanmamakla beraber Şii-Sunii çatışması tarihte daha belirgindi...

Bununla beraber şu araplar hain bizi arkadan vurdular tabusununda yıkılması gerektiğini düşünüyorum... Arapların külliyen Osmanlıya isyan ettikleri gibi bir şey söz konusu değil...   I.Dünya Savaşında Araplardan Mekke Şerifi Hüseyin isyan etmiştir oda bütün arapları temsil etmez Hicaz bölgesindeki belli aşiretleri kapsar... Bunun yanında I.Dünya savaşında Süveyş kanalında çekilip cepheyi Filistin'e kurduğunda Filistin bölgesinde direniş göstermiş ve burada herhangi bir arap isyanı olmamıştır... Araplar içine milliyetçilik akımlarını sokanlar ise Müslüman araplar değil çoğunlukla Hıristiyan Araplardır...

Son olarak Türkiye'nin Ortadoğuya kayıtsız kalması buradan uzak durması bir durum Türkiye'nin aleyhine bir durumdur.. Ortadoğudaki her gelişmede Türkiye birincil rolü üstlenmeli ve bölgede büyük bir güç olarak etkisini hissettirmelidir... Yoksa Ortadoğuda Türkiye dışında gelişen her türlü olay Türkiye'nin aleyhine olacaktır... Büyük devlet olabilmekte buradan geçer...  Çünkü ne olursa olsun bu bölgeyle 1000 yıldan beri kültürel, coğrafi ve dini bir bağımız, devamlılığımız vardır...

Burada size ilginç bir detay sunmak istiyorum;
Türkiye Selçuklu Sultanı I. Kılıçarslan Bizans ile barış yaparak yönünü doğuya Suriye-Musul çoğrafyasına çevirmiştir... Bunun sebebi Türkiye Selçuklusunun, siyasi, kültürel ve ekonomik olarak gelişmesinin burada bulunan dindaş ve soydaşlarıyla bir olabilmesi ile mümkün olduğunun bilincinde olmasındandır... Düşünün ki I.Kılıçarslan Suriye'deki bir savaşta askerlerinin bir kısmını Bizansa yardım için gönderdiği için Melikşah'ın kardeşi Tutuş'a mağlup olup ölmüştür... Keza I.Kılıçarslanın babası Süleymanşah yine Suriye'ye hakim olma mücadelesi sırasıda yapılan bir savaşta mağlup olup ölmüştür... Bunları şunun için anlattım, 1000 sene önce nasılki bu coğrafya Türkler açısından bu kadar önemliyse ( Bizans'tan bile önemli) bugünde Türkiye açısından hayati bir öneme sahiptir... Türkiye'nin büyük bir devlet olması iktisadi ve siyasi olarak güçlü olması Ortadoğudaki gücüyle buradaki etkinliğiyle doğru orantılıdır...

söyledikleriniz konuyu çarpıtıyor mekke şerifi hüseyin tüm arapları temsil etmek diyorsunuz ama biraz araştırıldığı zaman şerif şerif hüseyinin tüm arabları tek bir çatı altında toplayarak tek krallık oluşturabilecek olan tahtın varisi olan birisiydi ve sadece bir kaç kabile değil ona destek verenlerle beraber hemen hemen bütün arabistanı temsil etmekteydi
ayrıca onun başlattığı bu isyana daha sonra ürdün kralı abdullah ırak devleti ve bölgedeki diğer küçük arap devletleride katılmıştır.
yani bu isyanı belki bir kaç kabile başlattı ama arkasından hemen hemen bütün araplar katıldı ve destekledi

ikinci konu cephe filistine çekildiği zaman ali fuat cebesoy gazze yi mudaafa ederken hem türkleri hem arapları korurken
araplar gazzeye askerlere getirilen erzakları yağmalamak ve çalmakla mesguldüler.

yani sonuç olarak tarihi biraz daha iyi araştırırsak arapların isyanı bir kaç kabile ve başındaki adamlarla değil bütün araplarla olmuştur...
YENİDEN

BÜYÜK

ESKİŞEHİRSPOR
Yukarı
poseidon Liste gör
Usta Yazar

Hüseyin
Yer: Estanbul
Direct Link To This Post Tarih: 13/Haz/2010 saat 21:07

Öncelikle yazdıklarımın konuyu çarptırdığını söylemişsiniz... Ama benim yazdıklarım Türkiye'deki araplara bakış açısının önyargılı ve kılişe sözlerden ibaret olduğuna dikkat çekmekti... Sizinde bir sayfa önce yazdıklarınız Türk toplumunun bilinçaltına yerleştirilen ''Araplar bizi arkadan vurdu'' söyleminin tezahürüdür...

Şerif Hüseyin tüm Arabistanı temsil ediyordu demişsiniz... Acaba Şerif Hüseyin'in Mekke'den nasıl çıkarıldığı ve kimlerin onu çıkardığı hakkında bir bilginiz var mı...? Acaba halifelik kaldırıldığında kendisini halife ilan ettiğinde ilk kim karşı çıktığı hakkında bir fikriniz var mı..?

Ürdün I.Dünya savaşı sonunda Osmanlı'nın elinden çıkmıştır ve bahsettiğiniz Kral Abdullah, Şerif Hüseyin'in oğludur...  Diğer Oğlu Faysal 'da Irak Kralı yapılmıştır.. Yani bir oğlu Ürdün Kralı diğer oğlu ise Irak Kralı yapılmıştır... 1958 darbesiyle beraber Irak'taki Hüseyin oğulları iktidarı sona ermiştir... Bugün sadece Ürdün'de bu soy devam etmektedir... Burada bir soru daha sormak istiyorum diğer küçük arap devletleri demişsiniz acaba bu devletler hangileridir...?

Şimdi şuna bir açıklık getirmek gerekiyor... Hicaz bölgesindeki Şerif Hüseyin idaresindeki arapların isyan ettiği doğrudur... Ama bundan bütün Arap dünyasının isyan ettiği gibi bir sonuç çıkarılamaz...  Kaldı ki I.Dünya Savaşı İmparatorlukların tasviye savaşıdır ve sadece Osmanlı İmparatorluğu değil, Almanya İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Rus Çarlığı.. Hepsi bu savaş sırasında ve sonunda yıkılmıştır... Milletçiliğin tavan yaptığı bir dönemde arapların bir bölümünün  isyan etmesi normal bir durumdur... (ki bunlar hristiyan arapların, arapların içine soktukları fikirlerdir...)

Burada bir şey daha söylemek gerekir, Mekke Şerifinin isyanından daha çok Osmanlı'yı sarsan Balkanlarda meydana gelmiş isyanlardır... Bu Osmanlı için daha ciddi bir tramva yaratmıştır ki bazı tarihçiler balkanların elden çıkmasıyla Osmanlı'nın fiilen yıkıldığını söylerler...

Filistinde dediğiniz olayların olduğunu bilmiyorum elinizde bunun olduğuna dair bir kitap ya da belge varsa paylaşırsanız sevinirim bunun üstünden tartışabiliriz...
Ama dediğiniz gibi böyle bir olayın olduğunu kabul edelim ancak yine bu bütün arap topluma mal edilemez... Eğer bu mantıkla gidersek Ermenilerin tehcir edilişi sırasında uğradıkları çete saldırıları sonucunda verdiği kayıpları Türkiye'ye mal etmekte mümkün olur...

Eğer bu konuda daha detaylı bilgi ve o dönemdeki Türk-Arap ilişkilerini öğrenmek istiyorsanız... Size Prof Dr. Zekeriya Kurşun'un'' Yol ayrımında Türk-Arap ilişkileri'' kitabını okumanzı öneririm...

Son olarak Marmara Üniversitesi Tarih bölümünü bitiren ve yine aynı üniversitenin Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Ortaçağ tarihi anabilim dalında Yüksek lisans yapan biri olarak dediğinize katılıyor... Tarihin daha iyi araştırılması konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu söylemek istiyorum...
Yukarı
eskioğuzeses Liste gör
Usta Yazar

oğuz özkara
Yer: kktc
Direct Link To This Post Tarih: 14/Haz/2010 saat 01:22
Gencecik kadın balkonda şehit edildi sırf eşi asker olduğu için  hani nerede araplar için ağlayanlar...Hergün vatan evlatları şehit oluyor.Kurşun sıkan itlerin sahipleri şehirlerde demeçler veriyor hani nerede israile posta koyanlar...pkk filistinde kamplar kurup,maddi yardımlar alırken neredeydi araplar için ağlayanlar...Abdülhamit kendinden filistin istendiğinde kanla aldık kanla veririz derken,bazıları para ile sattı..
bende üzülüyorum ölen insanlara benimde içim yanıyor Müslüman kardeşlerimize ama sırf yukarıda saydıklarımdan dolayı,bu gemi olayının olacağı apaçık belli iken bu işten ekmek yemeye çalışılması yüzünden midem bulanıyor.Türküm,bununla gurur duyuyorum...Türküm diyemeyenlerin,bu olaylara çanak tutanların Allah belasını versin..
Şampiyonluk umrumda değil,sen yeterki yürekten oyna Eskişehir
Yukarı
Adnan26 Liste gör
Usta Yazar

Adnan Erden
Yer: Germany
Direct Link To This Post Tarih: 14/Haz/2010 saat 01:57
Alıntı yapılan eskioğuzeses

Gencecik kadın balkonda şehit edildi sırf eşi asker olduğu için  hani nerede araplar için ağlayanlar...Hergün vatan evlatları şehit oluyor.Kurşun sıkan itlerin sahipleri şehirlerde demeçler veriyor hani nerede israile posta koyanlar...pkk filistinde kamplar kurup,maddi yardımlar alırken neredeydi araplar için ağlayanlar...Abdülhamit kendinden filistin istendiğinde kanla aldık kanla veririz derken,bazıları para ile sattı..
bende üzülüyorum ölen insanlara benimde içim yanıyor Müslüman kardeşlerimize ama sırf yukarıda saydıklarımdan dolayı,bu gemi olayının olacağı apaçık belli iken bu işten ekmek yemeye çalışılması yüzünden midem bulanıyor.Türküm,bununla gurur duyuyorum...Türküm diyemeyenlerin,bu olaylara çanak tutanların Allah belasını versin..
ClapClapClapClapClapClapClapClapClap
Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yoktu.
Nice elbiseler gördüm, içinde insan yoktu.
Yukarı
moritanya Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
Yer: Ireland
Direct Link To This Post Tarih: 18/Haz/2010 saat 10:56
Kırgız-Özbek çatışmasını çok iyi anlatmış Yılmaz Özdil.Bravo. Clap
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/15059998.asp?yazarid=249&gid=61
En güzel siyah en güzel kırmızı.
Yukarı
menderes26 Liste gör
Usta Yazar

birkan
Yer: eskişehir
Direct Link To This Post Tarih: 19/Haz/2010 saat 09:52

PKK’lı teröristler Hakkari’de askeri birliğe saldırdılar 9 asker Şehit oldu

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde askeri birliğe teröristlerce saldırı düzenlendi, 9 asker Şehit oldu, 17 asker yaralı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde terör örgütü PKK üyelerince askeri birliğe düzenlenen saldırıda, ilk belirlemelere göre 9 asker şehit oldu, 17 asker de yaralandı.

NTV'den Uğur Şevkat'ın aldığı bilgiye göre, Irak sınırındaki Şemdinli'ye bağlı Tekeli, Günyazı ve Ortaklar köyleri arasındaki Gediktepe mevkisinde bulunan askeri birliğe, terör örgütü PKK üyelerince saldırı düzenlendi.

Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada, ilk belirlemelere göre  9 asker şehit oldu, 17 asker de yaralandı. Yaralı askerlerin, Şemdinli Devlet Hastanesi ile Hakkari Asker Hastanesine kaldırılarak, tedavi altına alındığı bildirildi.

Saldırının ardından bölgeye çok sayıda takviye kuvvet gönderildiği bildirildi.

http://www.facebook.com/group.php?gid=50079368890

facebooktaki espana sayfası
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 9899100101102 156>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,492 saniyede hazırlanmıştır