eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Dumansız hayata merhaba

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 56789 32>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
alyans999 Liste gör
Usta Yazar

serkan nalbant
Yer: İrlanda
Online Durum: Offline
  Alıntı alyans999 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2009 saat 00:40
Banderas,Ali abi bugun çardağın havası o kadar güzeldi ki,çardağı hiç o kadar berrak görmememiştimBig%20smile
S.nalbant
Yukarı
26 ES ES 1965 Liste gör
Deneyimli Yazar

Alper
Yer: Eskişehir
  Alıntı 26 ES ES 1965 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2009 saat 21:24

İlginç bir yazı ,bence de kahvelerde ve birahanelerde ki sigara yasagı yüzünden birçok tiryaki kahve önlerinde toplu şekilde sigara içiyor.Bu yasak bu şekilde devam ederse sigarayı özendirmekle sonuçlanabilir.

ESKİŞEHİR YASAĞA UYDU AMA… 

19 Temmuz sigara yasağının genişletilerek hayata geçirildiği günün ilki…
Tüm kapalı alanlarda sigara içimi tamamen yasaklandı.
Bunun hazırlıkları aylar öncesinden başladı.
Uygulamaya geçileceği de yine uzun zaman önce duyuruldu.
O günden bu güne olurdu olmazdı derken, yasa hayatımıza giriverdi.

Yasağın başladığı günün ertesi akşamı kenti gezenler vardır.
Eskişehir’i hiç böyle görmemiştik aslında…
Hemen her iş yerinin önünde birkaç kişi.
Meyhanelerin önü zaten ana baba günü dersek yalan olmaz.
Hele hele kahvehanelerin önünde masalar kurulmuş.
Herkesin elinde de bir sigara var.
Kül tabakları ağzına kadar dolmuş taşmış.

Anlayacağınız Eskişehirliler her zamanki gibi yasalara karşı olan saygısını gösterdi.
Uygulama daha da iyi oturunca kuşkusuz sigarasız bir hayat daha da genişlemiş olacak.
Ancak!
Bugünkü manzaralar hep gözümün önünde olacak.
Ve bu uygulama insanımızın bulduğu çözüm manzaraları ile yaşayacak gibi…

Yukarıda da dedik ya;
Hemen her köşe başı, hemen her dükkân önü sigara içenlerle dolup taşıyor.
Ve o caddeleri, sokakları kullananların başında da çocuklar geliyor.
Sigara ile hiç tanışmamış ortaokul, lise çağındaki talebeler geliyor.
Aile bireyleri geçiyor bu iş yerleri önünden.
Ve hepsinin gördüğü tek manzara da şu oluyor;
Ellerinde sigaralar ve özendirircesine ciğerlere çekilen dumanlar.
İşte bu yüzden;
Sigara kapalı alanlarda yasaklandı ama;
İyi mi oldu, kötü oldu bizde ayırt edemedik.
Bir tarafta hepimizin desteklediği dumansız bir ortam...
Diğer yanda çocuklarımızın gözü önünde püfür püfür çekilen sigaralar…
Bakalım bu işin sonu ne olacak? 

Sedat AYDOĞAN (DETAY)

21 Temmuz 2009 Salı  - İstikbal Gazetesi

Tek Büyük ES ES
Yukarı
EsEsliyim Liste gör
Usta Yazar

Çağıl ALTAY
Yer: Cuba
  Alıntı EsEsliyim Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2009 saat 21:28
Benim şu 2 günde gözlemlediğim en kötü olay tüm cadde ve sokakların sigara izmariti ile dolu olmasıydı. Ben hiç Eskişehir'de yerlerde bu kadar çok sigara izmariti görmemiştim. Kapalı mekanlarda sigara içerken nasıl küllük kullanıyorsak lütfen dükkan veya kahve önlerindede aynı alışkanlığı devam ettirelim izmaritleri yerlere atmayalım. Belediyelerinde bu konuda mutlaka birşeyler yapması gerekli örneğin sık aralıklarla sigarayı söndürmek ve içine atmak için değişik çöp kutuları tasarlayabilir ve bunu şehirin değişik yerlerine yerleştirebilirler...
Eskişehirspor Bir Yaşam Biçimidir.
Yukarı
olumune_eses Liste gör
Usta Yazar

ÜNAL
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı olumune_eses Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2009 saat 21:57
Alıntı yapılan EsEsliyim

Benim şu 2 günde gözlemlediğim en kötü olay tüm cadde ve sokakların sigara izmariti ile dolu olmasıydı. Ben hiç Eskişehir'de yerlerde bu kadar çok sigara izmariti görmemiştim. Kapalı mekanlarda sigara içerken nasıl küllük kullanıyorsak lütfen dükkan veya kahve önlerindede aynı alışkanlığı devam ettirelim izmaritleri yerlere atmayalım. Belediyelerinde bu konuda mutlaka birşeyler yapması gerekli örneğin sık aralıklarla sigarayı söndürmek ve içine atmak için değişik çöp kutuları tasarlayabilir ve bunu şehirin değişik yerlerine yerleştirebilirler...

Aynen katılıyorum sana çağıl kardeşim. Böyle bir yasak koyuyorsunuz ama malesef çöp kutuları eksik. Mesela ben atatürk cad. çalışıyorum hatta bugün düşündüm büronun önünde  sigara içerken dedimki yasak koydular ama bir tane çöp kutusu yok cadde üzerinde diye. Neyseki ben kültablası almıştım yere atmadım.Tongue Tongue Tongue
https://twitter.com/olumune_eses
Yukarı
Banderas_26 Liste gör
Usta Yazar

ALİ YELTEN
Yer: Eskişehir-TR
  Alıntı Banderas_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2009 saat 22:08
Bu yasak olayından sonra esnaf kapı önüne sandalye atarak,kaldırımı kapatarak sigara içiyor.
Örneğin bir dükkana gireceksiniz çalışan 3 kişi kapı önüne sandalye atmış ve zift içiyor.
Ben bu dükkandan alışveriş yapmaktan hemen vazgeçiyorum,kaldırımların işgal altında olması zaten ayıp bir durum.
Belediyenin dikkatine!
Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.     
Yukarı
Banderas_26 Liste gör
Usta Yazar

ALİ YELTEN
Yer: Eskişehir-TR
  Alıntı Banderas_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2009 saat 22:16
Alıntı yapılan alyans999

Banderas,Ali abi bugun çardağın havası o kadar güzeldi ki,çardağı hiç o kadar berrak görmememiştimBig%20smile

Ben artık gitmiyorum o mekana?
Artvinliler daha nezih ve havalı:))
Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.     
Yukarı
ESserdarES Liste gör
Yazar

serdar
Yer: Turkey
  Alıntı ESserdarES Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2009 saat 22:48
hükümet bu kadar sağlığımızı düşünüyorsa o zaman kapalı alanlarda cep telefonlarınıda yasaklasınlar.bir başkasının telefonu yüzünden ben sağlığımdan olmak istemiyorum.

Cep telefonunun tesbit edilen zararları:

KISA VADELİ: Geçici işitme aksaklıkları, Gözlerde kararma, sulanma ve yanma, Kalp ritminde bozukluk, Kalp pilinin arızalanma riski, Yoğun stres ve yorgunluk hâli, Konsantrasyon ve dikkat dağılması, Baş ağrısı ve sersemleme, Unutkanlık, refleks zafiyeti, Kulakta çınlama ve ısınma, Görüş alanında daralma, Gözlerin çapaklanması.

UZUN VADELİ: Beyin tümörü, işitme siniri kökenli tümörler, Lenfoma (beyaz kan hücresi) kanseri, Cilt kanseri, Yüksek tansiyon, Görme bozukluğu, Kan hücrelerinin deformasyonu, Kan beyin bariyerinin zedelenmesi, Kalıcı işitme kayıpları, Kalp hastalıkları, Hafızada zayıflama, Embriyo gelişiminin zarara uğraması, Düşük ihtimalinde artış, Sperm sayısının azalması, Bağışıklık sisteminde arızalar.

alsada bu sevda canımızı
hayatın anlamı SİYAH-KIRMIZI
Yukarı
26 ES ES 1965 Liste gör
Deneyimli Yazar

Alper
  Alıntı 26 ES ES 1965 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2009 saat 23:43

Hekimce - sakarya gazetesi
Tek Büyük ES ES
Yukarı
ersin2626 Liste gör
Usta Yazar

ErsiN
  Alıntı ersin2626 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2009 saat 23:48
Alıntı yapılan ESserdarES

hükümet bu kadar sağlığımızı düşünüyorsa o zaman kapalı alanlarda cep telefonlarınıda yasaklasınlar.bir başkasının telefonu yüzünden ben sağlığımdan olmak istemiyorum.

Cep telefonunun tesbit edilen zararları:

KISA VADELİ: Geçici işitme aksaklıkları, Gözlerde kararma, sulanma ve yanma, Kalp ritminde bozukluk, Kalp pilinin arızalanma riski, Yoğun stres ve yorgunluk hâli, Konsantrasyon ve dikkat dağılması, Baş ağrısı ve sersemleme, Unutkanlık, refleks zafiyeti, Kulakta çınlama ve ısınma, Görüş alanında daralma, Gözlerin çapaklanması.

UZUN VADELİ: Beyin tümörü, işitme siniri kökenli tümörler, Lenfoma (beyaz kan hücresi) kanseri, Cilt kanseri, Yüksek tansiyon, Görme bozukluğu, Kan hücrelerinin deformasyonu, Kan beyin bariyerinin zedelenmesi, Kalıcı işitme kayıpları, Kalp hastalıkları, Hafızada zayıflama, Embriyo gelişiminin zarara uğraması, Düşük ihtimalinde artış, Sperm sayısının azalması, Bağışıklık sisteminde arızalar.

Serdar abi kendimizi kandırmayalım lütfen bu olaya böyle bakarsak uzayıp gider... LOL
≈αηα∂σℓυ уıℓ∂ızı єѕкιşєнιяѕρσя≈
Yukarı
26 ES ES 1965 Liste gör
Deneyimli Yazar

Alper
  Alıntı 26 ES ES 1965 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 21/Tem/2009 saat 23:53
Sigara yasagı hakkında ilginç bir yazı , farklı bir bakış açısı ...

Yeni 4. Murat Dönemi

Genlerimizde mi vardır bilinmez, biz hiçbir zaman, hiçbir konuda “makul” olmayı beceremeyiz, hatta bilmeyiz. Hep “Vur” deyince “öldürürüz”... Şu sigara yasağı da biraz öyle oldu... Şunu peşin söyleyelim de yanlış anlaşılmasın. Sigara savunuculuğu yapmıyorum, “iyi bir şeydir” de demiyorum. Sigara içmeyenlerin sağlığını koruyalım derken, sigara içenlerin hakları ne olacak?

Genlerimizde mi vardır bilinmez, biz hiçbir zaman, hiçbir konuda “makul” olmayı beceremeyiz, hatta bilmeyiz. Hep “Vur” deyince “öldürürüz”...
Şu sigara yasağı da biraz öyle oldu... Şunu peşin söyleyelim de yanlış anlaşılmasın. Sigara savunuculuğu yapmıyorum, “iyi bir şeydir” de demiyorum. Sigara içmeyenlerin sağlığını koruyalım derken, sigara içenlerin hakları ne olacak?
Dünyada sigara yasağı uygulayan altıncı ülkeymişiz. Keşke bütün iyi şeyleri, yenilikleri bu kadar çabuk alabilsek. Bizden önce uygulayanlar var. Ne nasıl olmuş, nerelerde arızalar meydana gelmiş, bakan, ders alan oldu mu?
Bu da aceleye getirilmiş bir yasa... Tek kalemde, tek tarihte uygulamaya koyamadılar. Nedenini biliyor musunuz? Yasanın çıkması son aşamaya gelmiş. Bir de farkediyorlar ki, Mart ayında yerel seçimler var. “Eyvah” diyorlar, “Tiryakiler bize oy vermez...” Yasayı ertelemek de olmaz. Ne yapsınlar, “Kapalı yerler” maddesi kalsın, yasayı çıkarmış olalım, kahvehaneler ve lokantaları 19 Temmuz’a erteleyelim!..
“Minarenin kılıfı” da hazır, insanları alıştırmak... Kendi düştükleri boşluktan böyle çıkıp, güya oy kaybını önlemek...
Buna rağmen AKP’nin oy kaybı yüzde 8. İki yıl sonra ne olacak bilinmez...
Bu yasa toplumda terör estirecek. İçen, yine içecek ama, sigara içenlere yapılacak eziyet neyin nesi?
Yasaklarla bir yerlere varılmaz. Bunu başarsa 4. Murat başarırdı... Yapılacak iş, yasanın yeniden düzenlenmesi. Sigara içmeyenlerin sağlığına saygılı olunacak kadar, içmeyi bırakamayanların da haklarına saygılı olunması... Yakın zamana kadar trenlerde bu, ne kadar güzel düzenlenmişti. Sigara içilen ve içilmeyen vagonlar...
Düşünün, sigara içen birkaç arkadaş iki yudum rakı içebilmek, sohbet edip günün yorgunluğunu atabilmek için içkili bir mekana gidiyorsunuz. Rakı, dünyanın en asil içkisidir... Yemekten önce de alınır, yemek boyunca da alınır, yemekten sonra da alınır... Başka hiçbir içkide bu özelliği bulamazsınız...
“Sigara yasak!..” Ne olacak şimdi? Ne sohbetin keyfi kalır, ne rakının tadı...
Kahvehane ve lokantalar müşteri kaybedecek diyenlere, bu işi hiç bilmeyen ve yaşamamışlar karşı çıkıyor, “Bilakis müşteriler artar” diyorlar.
“Hadi canım sen de!..” Zevk almadıktan sonra ne işim var benim meyhanede, ne işi var işsiz dertlinin kahvehanede?..
Ayırırsın sigara içilen ve içilmeyen mekanları, adaleti sağlarsın.
Bu işin içinde “şark kurnazlığı” da var. Güya halkın sağlığını düşünüyor görünüyorlar, sigara üzerinden içkili mekanları mağdur edip, kapansın istiyorlar...
Eğer samimi iseniz bu iş “4. Murat yasakları” ile olmaz. Hatta sigara paketlerine “Sağlığa zararlıdır” yazmakla da... Bu iş eğitim işidir, eğitim!..

Şener YILMAZ -21 temmuz 2009 / Sakarya gazetesi

Tek Büyük ES ES
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 56789 32>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,484 saniyede hazırlanmıştır