eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > ESKİŞEHİRSPOR > Genel
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Çekirdekçiler

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 56789 29>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
apsuva26 Liste gör
Yazar

Ahmet
Yer: Eskişehir
Online Durum: Offline
  Alıntı apsuva26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Haz/2009 saat 15:21
bencede cok fazla kızmamak lazım bir yaştan sonra normaldir 90 dakika zıplamamak.17-18 yaşımızdayken öyleydik.şimdi bu sene arkadaslarla bikaç maçtan sonra kendi aramızda espriler yapmaya başladık bizden geçmiş abi seneye kapalıdan kombine alalım falan diye.babamla beraber girerim stada ben ortaya giderim bağırmaya babam çekirdekçidir oturur maçını izler bağırılcak zamanda benden çok bağırır.kendisi gönderir beni ortaya hadi git sen diye.oda bilir eski zamanları zamanında 3 günlük evliyken deplasmana gitmiş adam babam burdaki abilerimin coğuda öyledir.deplasman kacırmayan vardır aralarında.izmirde görevdeyken haftasonu eskişehire gelmek çoluk çoçuğunu görmek varken ESES neredeyse oraya deplasmana koşmuşlar.çocukların gibi sevmişler ESES i.bu kişilere s...gidin demek saygısızlıktır.coğunun bizim yaşımızın kaç katı  maç a gitmişliği bağırmışlığı vardır.ben çekirdekçi abilerime saygı duyuyorum.yani biz daha giderken onlar geri dönüyordu geri dönmekte ne kelime turlar bindiriyorlardı...
Yukarı
mecek Liste gör
Usta Yazar

ali boydağ
Yer: Ankara
  Alıntı mecek Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Haz/2009 saat 15:22

Devrim (otomobil)

Tarihçe

Türkiyenin kendi otomobilini üretebilecegi konusunda ilk fikri Cemal Gürsel'in konuyu dikkate almasıyla, ordunun binek otomobil ihtiyacını karşılamak amacı da güden, ilk yerli ve seri üretim hedefiyle başlanan otomobil projesi, dönemin rakamlarıyla 1.400.000 TL ödenekle 4.5 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlanmıştır.

Otomobil dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'i Cumhuriyet bayramına götürerek hem tanıtımını hem ilk vazifesini gerçekleştirecek iken benzinin bitmesi nedeniyle sadece 100 metre gidebilmiştir. Cemal Gürsel tarafından "Garp kafasıyla araba yaptık, şark kafasıyla benzin koymayı unuttuk" mizahi tabirine de konu olmuştur.

İşin aslında, Eskişehir'den Ankara'ya tren ile taşınan devrim otomobillerine benzin konulmamıştır. Çünkü trende oluşabilecek bir tehlikede otomobillerin en az zararla kurtarılması düşünülmüş ve araçların ihtiyacı benzinin de Ankara'da konvoy yolunun üzerinde bulunan bir Mobil istasyonundan alınması, ve buraya kadar aracın ihtiyaç duyacağı benzinin mühendisler tarafından trene koyulması dahi mühendislerin en ince detayları dahi ne kadar düşündüğünü ve planladığını gösterir. Trenden indirilen arabalara çok daha sonradan Cumhurbaşkanı binmeden önce yapılan hazırlıklar sırasında neden benzin ikmali yapılmadığı bugün dahi bilinmez. Ancak konvoy Mobil istasyonuna uğrayıp vakit kaybetmek istemez ve böylelikle arabalar benzinsiz kalır. Bej olanda benzin vardır Cumhurbaşkanı gezisini bununla sürdürür. Anıtkabir'e ve tören alanına gider.

Teknik Ekip

Makina Yüksek Mühendisi Devlet Demiryolları Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Emin Bozoğlu başkanlığında, Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinin yönetici ve mühendislerinden oluşan bir teknik ekip ve çalışma mekanı olarak da Eskişehir Demiryol Fabrikaları'nda dökümhane olarak yapılıp kullanılmayan bir bina seçilmiştir.

* Yüksek Mühendis Rıfat SERDAROĞLU

Tasarım ve yapım
Devrim'in özellikleri

Motor modeli eski bir 6 silindir Chevrolet motorundan değiştirilmiştir. İki silindiri kesilip dört silindire indirilmiş, daha sonrada bundan kalıp yapılarak, üretilen yerli yapım diğer arabalara monte edilmiştir.

İki farklı renk otomobil götürülmüştür. Bej renk Devrim ve Siyah (Makam Aracı modeli) Devrim. Siyah olana Cemal Gürsel bindirilmiş ve 100 metre gidebilmiştir. Geçen sürede bej renkli olanın benzin ihtiyacı karşılanıp, Cemal Gürsel siyahtan indirilerek bej renkliye bindirilmiş ve o gün belirlenen tüm güzergahları ve izleyen gunlerdeki makam otosu görevlerini başarıyla tamamlamışlardır.

Devrimin o dönemde makine mühendisliği ve yerli ağır üretim endüstrisi alanında Türkiye için gerçekten bir devrim başlangıç unsuru olabileceği düşünülüp adı bu yüzden Devrim konulmuştur. Projenin, bağımsız ulusal ordu kara tasima, hava ve zırhlı savaş araç kademeli üretim sanayilerine kıvılcım olabileceği hususunda başarılı bir yetenek ispatı aşamasından hemen sonra neden aniden rafa kaldırıldiğı halen açıklık kazanmamıştır. Eğer Devrim dört arabayla kalmasaydı, şu anda Türkiyenin dünyanın en büyük makine sanayilerinden birini kurmuş olabileceği yönünde fikirler mevcuttur. Devrim'in önemi, Türk elinden ilk üretilen araba olması ve Türk mühendisliğinin bir şeyler yapabileceğini, başarabileceğini göstermiş olmasıdır. Ayrıca benzin, yağ, hız gibi göstergelerin Türkçe ikazlarla belirtilmesi de buna eklenebilir.

Bej renkli bir kopyası Eskişehirde TÜLOMSAŞ bahçesinde özel bir müzede sergilenmekte ve hala çalışır halde tutulmaktadır.

Beş yıl sonra, 1966 da Anadol, Ford ve Koç Holding ortaklığı Otosan tarafından üretilerek pazara sürülmüştür.

Otomobil Modeli
Üretici marka: Eskişehir Demiryolu Fabrikası (TÜLOMSAŞ)
Model Adı: Devrim (Sağ ön koltukta Cemal Gürsel ile, Meclis'te)
Üretim yılı: 1961
Motor tipi: 10 Adet Motor :
4 adet A4L tipi
3 adet A4T tipi
3 adet B3T tipi
Silindir Sayısı : 4
Dört zamanlı
Silindir Çapı : 81 mm
Strok : 100 mm
Kompresyon : 6,8 : 1
Silindir Hacmi : 2070 cm³
Devir : 3600 d/dk
Motor gücü: 50 HP
Uzunluk: 4500 mm
Genişlik: 1800 mm
Yükseklik: 1550 mm
Boş ağırlığı: 1250 kg

Yukarı
Emrecan | Liste gör
Deneyimli Yazar

ÇETİNTÜRK
Yer: Milano
  Alıntı Emrecan | Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Haz/2009 saat 15:23
Alıntı yapılan hamdiozen

Alıntı yapılan ForzaEskisehir

Alıntı yapılan Emrecan |

Saçma bi konu olmuş..

Aynen,git açık hava tiyatrosunda çitle çekirdeğini
Burası Tribün,Burası Eskişehir

Yanlış anlamayıon ve kırılmayın yaşınız gereği böyle düşünmeniz normal arkadaşlar.Eskişehir çekirdekcisi çekirdeğini adabınca yer,adabıncada bağırır.Eskişehir çekirdekcisi açık hava tiyatrosuna gitmez adamın biletini alır gönderir.
Siz bu çekirdekcileri ordunun manisanın konyanın denizlini sivasın çekirdekcileriyle karşılaştırmışsınız.Bu,ESES tribün tarihine yapılmış ayıptır.

Abicim ben zaten ''Saçma bi konu olmuş'' yazısını neden yazdığımı bir önceki sayfada belirttim.. Arkadaş farklı tarafa çekmiş..
Hop Hop Hop Güm Güm Güm Kırmızı Şimşek Hey Hey Hey..!

Yukarı
mmt26 Liste gör
Usta Yazar

M. Mesut Taner
Yer: İstanbul
  Alıntı mmt26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Haz/2009 saat 15:25
Alıntı yapılan apsuva26

bencede cok fazla kızmamak lazım bir yaştan sonra normaldir 90 dakika zıplamamak.17-18 yaşımızdayken öyleydik.şimdi bu sene arkadaslarla bikaç maçtan sonra kendi aramızda espriler yapmaya başladık bizden geçmiş abi seneye kapalıdan kombine alalım falan diye.

abi daha 24 sün dur ya bu işin 30 a 35 e kadar yolu var LOL
İmzanız hakaret içeren kelimelerden dolayı silinmiştir. Israrcı olmanız halinde uzaklaştırma alacaksınız.
Yukarı
apsuva26 Liste gör
Yazar

Ahmet
  Alıntı apsuva26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Haz/2009 saat 15:30
Alıntı yapılan mmt26

Alıntı yapılan apsuva26

bencede cok fazla kızmamak lazım bir yaştan sonra normaldir 90 dakika zıplamamak.17-18 yaşımızdayken öyleydik.şimdi bu sene arkadaslarla bikaç maçtan sonra kendi aramızda espriler yapmaya başladık bizden geçmiş abi seneye kapalıdan kombine alalım falan diye.

abi daha 24 sün dur ya bu işin 30 a 35 e kadar yolu var LOL

öyle kardes var daha zamanı espriler başladı sadece 30 a kadar espriler devam eder heralde.bağırmazsam oturursam içim içimi yer zaten su sıralar.sadece yavas yavas anlamaya başlıyosun bazı şeyleri.bi abimiz yukarıda söylemiş ya hepiniz bir gün çekirdekçi olacaksınız diye.doğru söze ne denirLOLnefesimiz yettiği kadar zıplıcaz bağırıcaz zaten...
Yukarı
Burakızılcıklı Liste gör
Usta Yazar

Burak
  Alıntı Burakızılcıklı Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Haz/2009 saat 15:35
Konu hakkında görüşüm imzamdaki yazıda mevcut..

Futbolu endüstriyelleştirip, para döngüsünü içine çekip bundan pay çıkartmak isteyenlerin, bu oyunu varoş mahallesinin çılgın ve ateşli çocuklarının elinden alıp, çekirdekçi tayfaya vermek istemesine inat Susmak İhanettir!!! diyorum. Kahrolsun Endüstriyel Futbol.. No Al Calcio Moderno.. Yaşasın Ultras Hareket.
Es Es Es Ki Ki Ki EsKi EsKi Es

Susmak İhanettir !!!

Havasının Letafeti Dolayısıyla Güzelleri Çoktur.Halkı Gurbetten Gelenlerle Dosttur.Çuha ve Güzel Kumaş Giyenleri Çoktur... Evliya Çelebi
Yukarı
eses şahin Liste gör
Usta Yazar

K.Şahin ELAGÖZ
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı eses şahin Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Haz/2009 saat 15:46
Alıntı yapılan Burakızılcıklı

Konu hakkında görüşüm imzamdaki yazıda mevcut..

Futbolu endüstriyelleştirip, para döngüsünü içine çekip bundan pay çıkartmak isteyenlerin, bu oyunu varoş mahallesinin çılgın ve ateşli çocuklarının elinden alıp, çekirdekçi tayfaya vermek istemesine inat Susmak İhanettir!!! diyorum. Kahrolsun Endüstriyel Futbol.. No Al Calcio Moderno.. Yaşasın Ultras Hareket.
Seni atmış yaşına girdiğinde düşünüyorumda.Allah uzun ömür versin.''Evladım Atatürk stadına nereden gidilir''diye gençlere stadın yerini sorduğunu görür gibiyim.Şimdi gençlik heyecanıyla sallamak kolay.LOLLOL
Ben 65'ten beri inanıyorum./Seni Yalnız Bırakırız mı sandın?
Yukarı
Burakızılcıklı Liste gör
Usta Yazar

Burak
  Alıntı Burakızılcıklı Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Haz/2009 saat 15:56
Şahin abi Allah Korusun o günlerden. Benim anlatmaya çalıştğım o değilki. Ben açık tribünde, Nefer-Kızılcıklı'da 4 saat öncesinden kuyruğa giriyorum. Ama bazıları var ki 4 yıl önce Bizle maça gidiyoz diye dalga geçerlerdi. Şimdi süper ligdeyiz diye kendisi maça gidiyor. O zaman onlar sinemaya giderdi. Giriyor maça yaşı felan da genç. Alıyor çekirdek çitliyor. Eskiden daha güzeldi futbol. Meşale serbest, konfeti serbest. Şimdi futbolu bacasız sanayi olarak görenler bunları yasaklıyor. Futbolu üst tabakanın sporu yapıp onları müşteri zihniyetiyle görüp kar etmek peşindeler. Eskiden kulüp başkanları para verirdi. Şimdi itibar sahibi olmak için başkan oluyorlar. Biz geçen hafta konfetiyi polisten almak için neler çektik. Adamlar emeklerimizi  ayakları ile ezdiler. Bunları sağlayanlar hep bizi oturtup bir elimizde çekirdek diğerinde viski ile maç izletmek isteyenlerin ürünü. Bir abimizi sahaya indirmek için taa nerelerden izinlar alındı. Daha 1-2 yıl öncesine kadar bu kadar sıkımıydı. Biz eğer boyun eğip istediklerini yaparsak açık tribünün 200 lira olduğu maçları da görürüz.
Es Es Es Ki Ki Ki EsKi EsKi Es

Susmak İhanettir !!!

Havasının Letafeti Dolayısıyla Güzelleri Çoktur.Halkı Gurbetten Gelenlerle Dosttur.Çuha ve Güzel Kumaş Giyenleri Çoktur... Evliya Çelebi
Yukarı
mecek Liste gör
Usta Yazar

ali boydağ
Yer: Ankara
  Alıntı mecek Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Haz/2009 saat 15:57
Çekirdekçi bilet istemez kimseden çünkü sevdası için ayırdığı üç-beş kuruşu vardır her zaman. Çekirdekçinin bir yeri yoktur stadda çünkü o tribündekilerle haşır neşir olmuştur ve her hafta başka bir dost ile yanyanadır. Otobüs de istemez çekirdekçi üstü açık kamyonlar ile gittiği İstanbul deplasmanları hafızasından silinmemiştir çünkü. Hiçbir makam yahut rol taleb etmez onun makamı tribün rolü ise SEVDAsının peşinden koşmaktır menfaatsizce. Kimsenin oyununa, kimsenin aragazına gelmez çekirdekçi soğukla pekleşmiş güneşle yanmıştır bu çeliğe kim şekil verebilirki. İsrediğinizi deyin ister çekirdekçi ister tiyatro seyircisi. Bizler çok şeyler yaşadık sizler ise daha çok şeyler göreceksiniz. 
Yukarı
kadirgulen Liste gör
Usta Yazar

kadir
Yer: Türkiye
  Alıntı kadirgulen Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 01/Haz/2009 saat 16:21
Çekirdekçi tanımını doğru yapabilmek lazım. Başlığı açan abimizin çekirdekçiden kastı, açık tribünde takımın başarısından, gelen rakipten ve bulunduğumuz ligden bağımsız olarak her maç bulunan kemik taraftarlar sanırım. Kafasına eserse tezahüratlara katılır, kafasına eserse en uzak deplasmanlara bile kendi imkanlarıyla gider. Hiçbir grupla bağlantıları yoktur, bunun akabinde dost&düşman takım olgusu da yoktur. ESES dışında herkes düşmandır onun için. Çoğu oturmak için minderini ve gazetesini yanında getirir. Yine birçoğu çekirdeğini Kurtuluş'tan, suyunu da evindeki damacanadan temin eder. Karnı açsa stadın yanındaki tükürük köftecisinden bişeyler yaptırır, eğer cebinde parası varsa bu yer Köfteci Ali olur. Tepkileri anlık verirler, tepkileri kontrol edilemez. Ne gruplardan çekinirler, ne de yönetimden.

Unutmadan, yukarıdaki tanıma göre ben de çekirdekçiyim.
KKŞ
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 56789 29>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,438 saniyede hazırlanmıştır