eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Bizden Biri ... Yeni Stad Projesi

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 7891011 18>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
serdar_esk Liste gör
Deneyimli Yazar

SERDAR
Yer: ESKİŞEHİR
Online Durum: Offline
  Alıntı serdar_esk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ara/2008 saat 23:08

inşallah böyle yaparlar

AŞK-I ŞEHİR
Yukarı
scetintas Liste gör
Usta Yazar

Suat ÇETİNTAŞ
Yer: Turkey
  Alıntı scetintas Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ara/2008 saat 23:16
Alıntı yapılan mmt26

tabi sizin görüşünüzü değiştirememiş olabilirim suat abi
 ama resimde yanyana çok net görünüyor ki sığması imkansız değil,
birde  bu tasarımı hazırlayan kişinin ODTÜ endüstriyel tasarım mezunu bir tasarımcı olduğunu unutmayalım, benim için onu referans almak yeterli ama tabi üzerinde çalışılması gerekli , tasarımcı Cem beyin dediği gibi ve oradada görülüyor ki bu stad o araziye sığar...

Sevgili Mesut resimlerde her şeyi sığdırırz...Koskoca mutfağı A4 kağıdına sığdırıyor tasarımcılar...Ama resmi çizerken en-boy ve kullanılacak alanı bilmeden çizmiyorlar...Senin verdiğin uydu ve buradaki resmin ölçüsü 640 jpg megapiksel sanırım yüzölçüm birimi değildir...Onu anlatmaya çalışıyorum...

Derse bir mimar şu kadar yükseklikte şu kadar metre kare yer kaplar ...Bu stadın boyu da şu kadar metredir ...Sorun olmaz derse zaten lafım yok...Yaklaşık 32.000 kişilik stad az değil şu an ki mevcut stadımız 16.000 kişilik ve sıkışık olduğunu biliyoruz...
Ben gene de bir mühendis veya mimarı bekleyelim derim...Smile
Kulübe Üye Olalım,Yönetimleri Biz Seçelim
Yukarı
mmt26 Liste gör
Usta Yazar

M. Mesut Taner
Yer: İstanbul
  Alıntı mmt26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Ara/2008 saat 23:31
Alıntı yapılan scetintas

Sevgili Mesut resimlerde her şeyi sığdırırz...Koskoca mutfağı A4 kağıdına sığdırıyor tasarımcılar...Ama resmi çizerken en-boy ve kullanılacak alanı bilmeden çizmiyorlar...Senin verdiğin uydu ve buradaki resmin ölçüsü 640 jpg megapiksel sanırım yüzölçüm birimi değildir...Onu anlatmaya çalışıyorum...

abi bende zaten direk tamamdır ,proje hazır ,hadi hemen başlansın bunu yapalım demiyorum ki tasarımı hazırlayanda üzerinde çalışılması gerekli diye yazmış,yani üzerinde mutlaka değişiklikler olacaktır ancak resimleri hazırlayan kişi sıradan biri değil bakın orda köşelerdeki cadde kıvrımlarına bile dikkat edilmiş, 3 ay emek sarfedilmiş...

resimlere her şey sığar ama ben orada bunu diyeceğinizi bilerek en-boy oranı ile oynanmamıştır dedim yoksa hani olimpiyat stadını oturtmadım oraya  zaten tribunleri sahaya sıfır kabul edilip hazırlanmış bir tasarım bu , eğer gerçek uydu resmindeki sahayı kesip tasarımdakinin yerine koysanız resimlerin orantısız olmadığı belli oluyor..

ancak o resimlerde anlatmak istediğim,  bu stadyumun bu araziye oturur lisenin arazisine kadar gitmeye gerek yok demek...yani tek demek istediğim bu stadyum için araziye gerek yok bu stad burda kalınarak 30 bin kapasiteye ulaşır!!! bunu anlamak için BENCE  PROFESYONEL BİR TASARICI OLAN cem beyin projesi yeterlidir!!!

ayrıca fair-play nickli abi gibi konudan anlayan herkes bu tasarımda kafa yormalı ve görüşlerini paylaşmalıdır ki bu tasarım unutulup gitmesin!!
İmzanız hakaret içeren kelimelerden dolayı silinmiştir. Israrcı olmanız halinde uzaklaştırma alacaksınız.
Yukarı
FairPlay Liste gör
Deneyimli Yazar

serdar
  Alıntı FairPlay Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 06/Ara/2008 saat 01:23
Sevgili Suat ve Mesut,
Bir önceki Stadyum başlığındaki ; konuyu saptırmalar ve gereksiz sulandırmalar,sonrasında da esip gitmeler nedeniyle,biraz dinlenmeye çekilmiştik,gene beni çekiyorsunuz  konunun ortasına.Umarım bu başlıktada aynı manzaralarla karşılaşmayız.Smile

Öncelikle Cem kardeşimize teşekkür ederiz.Üç aylık emeğini bu foruma yansıtmış.(Bakın bazılarımız ne kadar yoğun zaman harcıyoruz bu foruma bazı bilgileri aktarmak için.Bu araya yazılan her şey iki dakikada yazılmıyor,bazıları için ders çalışır gibi çalışıyoruz.Buna karşın bazılarının tek cümle yada iki kelime ile tüm bu çalışmaları sulandırması,saptırması ,alay etmesi,en basit ifadeyle emeğe saygısızlık oluyor,umarım bu kadar emek gösterenlere bir daha basit saygısızlıklar yapılmaz bu forumda)

Cem zaten kendi ifade etmiş bu bir fikir çalışması diye.Kendisi Endüstriyel Tasarımcı,yani mimar değil.Bir mimarın elinin değmesi gerektiğinide ifade etmiş sanırım.Ana hatlarıyla tabiki güzel bir proje ama bencede el atılması/tekrar gözden geçirilmesi gereken yerleri var,yani bir mimarın elinin değmesi halinde,proje çok daha güzelleşebilir.

Yapılan projenin ölçüleri ile ilgili bir tereddüt oluşmuş görünüyor.Cem stadı ve diğer tesisleri 189*206 metreye oturtmuş.Sanırım projeye başlamadan önce,bu forumdan yada haritalardan stadın ölçüsünü almış.Zira stadın Taşköprü ve Savaş caddeleri arasındaki mesafesi (duvardan duvara ) yaklaşık 189 metre.Atatürk Caddesi ile dış sahadan sonraki cadde arasındaki mesafede yaklaşık 265 metre.

(Not:Suat Bey,gene eskilere döndürdünüz beni,30 dakika aşağıdaki sayfayı aradım,ararkende mecburen bazı sayfalara takıldım ,hafızamızı kontrol ettikSmile . )

Cem'in yaptığı proje bu alana sığıyor.Ancak,böylesine büyük ve modern bir tesis çevresinde büyük açık alanlar,otoparklar ve meydanlar gerektirir.Bu kadar modern bir tesisi 50 dönümlük araziye sıkıştırmak,biraz anlamsız/ısraf  olur gibime geliyor.Ama en az 100-150 dönümlük bir arazide bu proje çok daha anlamlı olur .

Diğer bir hususta,bu projenin uygulanabilmesi için stadın tamamının yıkılması gerekir ki en az  bir-iki sene maçlarımızı başka bir stadda yapmak zorunda kalırız.Bizim daha önceki önerilerimiz hep eski açık tribünü muhafaza ederek,kale arkalarını ve kapalı tribünü parça parça yaparak stadı genişletmek /modernize etmek üzerineydi.Yani maçlar oynanırken bile stadı parça parça yapabilme imkanı üzerinde durmuştuk.Cem'in projesinde eski açık tribün muhafaza edilerekmi bir yenileme yapılıyor,o hususta bir açıklama yok sanırım.

Cem'in bu çalışması somut olarak şunu bir kez daha ortaya çıkardı:
-Stadımızı şimdiki yerinde açık tribünü muhafaza ederek yenilemek hepimizin isteği ,birçok artısı var,ancak tam anlamıyla dört dörtlük bir stadımız olamıyor.Gerek stad estetikliği gereksede çevresindeki kullanımlar ve sirkülasyon alanları olarak,birşeyler mecburen eksik kalıyor.Var olan bazı ölçülere uymak zorunluluğu olacak,buda projeyi bazı yönlerden kısıtlayabilecektir.
-Stadımızı başka bir yerde daha büyük bir alana yaparsak,Cem'in ve diğer arkadaşların önerdiği  her türlü projeyi,kısıtlılık olmadan uygulayabiliriz.(Maliyet faktörünün bir şekilde çözümlendiği varsayımıyla.)

Bu noktada,aylardır ve sayfalarca yapılan tartışmalara tekrar geri dönmek istemiyorum,ancak stadımızı olduğu yerinde yenilemek ile başka bir yerde yeni stad yapmak tercihlerinde,ortaya nasıl bir stad çıkabiliri hatırlatmak amacıyla bu kıyaslamaları yaptım.Bende,bütün taraftarların kabul edebileceği uygun ve geniş bir  alanda,yeni/modern/çağdaş bir stad yapılmasını isterim,ancak son günlerdeki tercihler/açıklamalar/gelişmeler,benide mecburen şimdiki  stadımızı koruyarak  genişletme/modernize etme seçeneğine yönlendiriyor.
Yukarı
anadolu_fatihi Liste gör
Deneyimli Yazar

Halil
  Alıntı anadolu_fatihi Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 06/Ara/2008 saat 02:26
İş çizmekle bitse, Dünya'dan Mars'a tren yolu çizerim. Ben işin kabasını aldım, gerisini de NASA halletsin derim.
Yukarı
FairPlay Liste gör
Deneyimli Yazar

serdar
  Alıntı FairPlay Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 06/Ara/2008 saat 10:48
Alıntı yapılan anadolu_fatihi

İş çizmekle bitse, Dünya'dan Mars'a tren yolu çizerim. Ben işin kabasını aldım, gerisini de NASA halletsin derim.
Keşke bir tuğlada siz koyabilseniz....
Yukarı
Cumhuriyet Liste gör
Usta Yazar

Serkan
Yer: Eskişehir
  Alıntı Cumhuriyet Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 06/Ara/2008 saat 12:16

Thumbs%20Down

Cem Bey bunu hazırlamak için neleri feda etti, ne kadar zamanını harcadı?

Biraz(cık) saygılı olun lütfen.
Yukarı
delibalta Liste gör
Yazar

özkan
Yer: Eskişehir-ES
  Alıntı delibalta Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Ara/2008 saat 09:32

dün işyerimde arkadaşlar bahsettiler cem kardeşimin projesini..ismini bile duyunca içim ürperdi."ŞİMŞEK ARENA"eve gelince hemen inceledim.bence heycan verici bir proje.öncelikle cem kardeşime teşekkür ederim.laf değil dişe dokunur birşeyler üretmiş.bazen güzel yapıtlar bir çizgi ile başlar,biri birşeyler üretir,birileri onu yönlendirir,üzerine birşeyler katar ve ortaya daha güzel birşeyler çıkar .ben bunu meslek hayatımda hep yaşıyorum.bu taraftar öyle bir kültüre sahip ki...şu çizimi değme mühendisler yapamaz.ölçüsel değerlerin kullanıldığıda belli oluyor.ayrıca çizimin kullanıldığı cam programıda tasarımdakı yerleşmeleri bire bir ölçüsel olarak kendi yapar.yani sdatın ana hatları şimdiki yere yada uygun görülecek başka bir yere(bu uygun yer kesinlikle MUTTALİP değil)uygulanabilir.bence proje aşamasında bu plan başlangıç olabilr.

*HAYATIN ANLAMI SİYAH KIRMIZI*
Yukarı
efsane_eses Liste gör
Usta Yazar

Ergin K.
  Alıntı efsane_eses Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Ara/2008 saat 11:24
Alıntı yapılan FairPlay

Keşke bir tuğlada siz koyabilseniz....

"Karanlığa küfredeceğine, bir mum da sen yak." demiş Konfiçyüs.
Keşke hepimiz böyle şeyler yapabilsek, yapılanlara da -en azından harcanan emeğe- saygı göstersek.
Benim sevdam KIRMIZI!
Yukarı
kalender 26 Liste gör
Usta Yazar

Kalender
Yer: Bosnia Hercegovina
  Alıntı kalender 26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 13/Ara/2008 saat 12:07
  Yeni stad projesi niçin açıklanmıyor.?
kalender
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 7891011 18>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,469 saniyede hazırlanmıştır