eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Mustafa Kemal Atatürk

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 45678 29>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
MuratN Liste gör
Deneyimli Yazar

Arabacı Murat
Online Durum: Offline
  Alıntı MuratN Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 15/Ağu/2007 saat 19:59
Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK vatan sana şükran borçludur. Kabrin nur, mekanın cennet olsun.
Cumhuriyet senin emrin üzerine biz Türk Gençliğine emanettir.
Türkiye' yi kırsalında; EsEs' i stadta sevdik ...
Yukarı
luxemburg Liste gör
Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

İsimsiz
  Alıntı luxemburg Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 15/Ağu/2007 saat 20:23
Alıntı yapılan lonal

Atatürk'ün Laikliği koruma Savaşı
İlk Mecliste bir gün laiklik konusu oluyordu. Gazi Mustafa Kemal Paşa o gün Meclis'e başkanlık ediyordu. Meclis'in tanınmış din alimlerinden bir vatandaş kürsüye geldi. Alaycı bir tavırla: "Arkadaşlar bir laikliktir gidiyor. Afedersiniz ben bu laikliğin manasını anlamıyorum" diye söze başlarken riyaset makamında bulunan Mustafa Kemal Paşa dayanamamış, oturduğu yerden elini kürsüye vurarak: "Adam olmaktır Hocam, adam olmak!" diyerek Hoca efendinin sualini cevaplandırmıştır.

( Kılıç Ali )

Çünkü bu ülkenin dini kullananların eline geçmesinden korkuyordu..

Bunun hangi kısmı bilimsel ya da siyasi?

Laiklik nedir?
Okullarda bile çok kısa bir tabir vardı "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması" . Vikiden alıntı ile "Devlet, bir dine inanıp inanmama meselesini özel bir problem sayar, fertlerinin sadece maddi yönüyle ilgilenir, kendisi devlet olarak hiçbir dini taşımaz, hiçbir dini ayine iştirak etmez, fakat fertlerin her türlü dini serbestliklerini kabul eder. Devlet, dini esaslara dayanan kanunlar yapamayacağı gibi, bütün dinlere eşit mesafede durur ve hiçbir şekilde dinlerin ibadet hüküm ve kurallarına müdahale edemez. "

Bu ülkede ne zamandan beri din ile devler birbirinden ayrıldı? Devletin içerisinde "diyanet işleri" olduğu sürece bu nasıl bir laikliktir? Nüfus cüzdanında zorunlu olarak DİN kısmının bulunması ne demektir? Ya da, zorunlu olarak İSLAM yazılması ne demektir? Bunlar mıdır TAM LAİK Türkiye?

Türkiye, ılımlı islama doğru gidiyor-muş. Yıllardır ortada olan İslam nasıldı? Meclisi fetva ile açtırmak nasıldı?

Geçiniz...

Küçük bir anekdot:

İçişleri Bakanlığı'nın bütçesi ne kadar?
783 trilyon...
Ulaştırma Bakanlığı'nın?
678 trilyon...
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın?
677 trilyon...
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın?
632 trilyon...
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın?
280 trilyon...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın?
249 trilyon...
Çevre ve Orman Bakanlığı'nın?
404 trilyon...
Sadece Sünnileri temsil eden Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi ne
kadar?

1.7 katrilyon...
8 bakanlığın bütçesi kadar...
22 üniversitenin toplam bütçesine denk...

Bir ülke, Diyanet'e, bütün üniversitelerine ayırdığı bütçe kadar pay
ayırıyor ve bunu son bir yılda ikiye katlıyorsa, doktordan, öğretmenden
fazla imam yetiştiriyorsa, hastane değil cami yaptırıyor, kütüphaneden çok
Kuran kursu açıyorsa, o ülkenin durup bir daha düşünmesi gerekmez mi?
Neden hep geriye gidildiğini... Ve laikliğin gerçekte ne olduğunu...

Dostlukla,
luxemburg
Yukarı
disasel Liste gör
Usta Yazar

Said
Yer: Eskişehir
  Alıntı disasel Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 15/Ağu/2007 saat 21:02
Atatürk ten konu buraya nasıl gelmiş anlamıyorum ama diyanet işlerinin bütçesinin 1.7 katrilyon olduğuna inanmıyorum,ayrıca diyanet işlerinin olması devletin laik olmadığı anlamına gelmez sonuçta hizmet için kurulmuş bir kurum ve devlet işlerine hiç karışmıyor nasıl sağlık bir ihtiyaç sa ve devlet bunun için yatırımlar yapıyosa inançta bir ihtiyaçtır.Ayrıca imzanda kullandığın dilde seni çok laik yapmış tebrik ederim ama ben Türkçe yi tercih edecem dilimden dinimden utanmıyorum.Ayrıca Türkiye laiktir laik te kalacak ama bunu kullanmayın işin cılkı çıktı artık.
İstanbul değil ki iki yakayı da sevebilsin bu yürek,bize Eskişehir gibi tek parça sevda gerek...
Yukarı
lonal Liste gör
Yazar

Levent
Yer: Madagascar
  Alıntı lonal Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Ağu/2007 saat 01:10

ATATÜRK’ÜN

DİN VE LAİKLİK ANLAYIŞI

GİRİŞ :

ATATÜRK, FLORYA’DAN ÇEKMECE’YE DOĞRU BİR YAYA YÜRÜŞÜNDE, AĞAÇ ALTINDA DİNLENEN BİR İHTİYAR ADAMA RASTLAR.ADAM HÜRMETLE AYAĞA KALKARAK, ATA’YI SELAMLAR.

ATATÜRK SORAR
- BENİ TANIYOR  MUSUN ?
- TANIMAZ OLURMUYUM, EVİMDE RESMİN BİLE VAR 
 ATATÜRK MEMNUN OLMUŞTUR. KONUŞMAYA BAŞLARLAR. İHTİYAR

- BİR İŞİNE AKLIM ERMEDİ. CUMHURİYETÇİLİĞİ, İNKILAPÇILIĞI, MİLLİYETÇİLİĞİ, HALKÇILIĞI HATTA DEVLETÇİLİĞİ ANLIYORUM   AMA ŞU “LAİKLİĞİ” PEK KAVRAYAMADIM. NEDEN HER ŞEYİ BİRDEN BOZDUN?

ATATÜRK ;

- BUNU SANA BİR HİKAYE İLE ANLATAYIM DER. MISIR’I FETHEDEN KOMUTAN, HALİFE ÖMER’E BİR MEKTUP YAZMIŞ : “BURADA BİR ÇOK KÜTÜPHANELER, İÇLERİNDE DE BİR ÇOK KİTAPLAR  VAR. BUNLARI YAKAYIM MI, YOKSA BIRAKAYIM MI ? ...” ÖMER CEVAP VERMİŞ : “KİTAPLARI İNCELE, EĞER FAYDASIZ ŞEYLERSE YAK ! YOK EĞER FAYDALI ŞEYLERSE, YİNE YAK ! ÇÜNKÜ HALK, O KİTAPLARI OKUDUKÇA, ONLARA UYMAKTAN VAZGEÇMEYECEKLER, ESKİYİ UNUTMAYACAKLAR VE BİZE – YANİ YENİYE VE YENİLİĞE – DAİMA DÜŞMAN OLACAKLARDIR ! ...”

HİKAYEYİ ANLATAN ATA, İHTİYARA SORDU :

- ŞİMDİ SANA LAİKLİĞİN NE OLDUĞUNU AÇIKLAYAYIM MI ?

İHTİYAR DERİN BİR SEZGİ VE SAĞDUYU İLE CEVAP VERDİ :

- İSTEMEZ PAŞAM DEDİ, HEPSİNİ ANLADIM.

BUGÜN ALNIMIZI AÇIK, BAŞIMIZI DİK TUTABİLDİĞİMİZ BU AZİZ VATAN TOPRAKLARI ÜZERİNDE, BAYRAĞIMIZIN ÖZGÜRCE DALGALANABİLMESİNİ VE EZANLARIMIZIN SERBESTÇE OKUNABİLMESİNİ KENDİSİNE BORÇLU OLDUĞUMUZ YÜCE ATATÜRK’ÜN  GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİ ARASINDA EN AZ BİLİNENİ, AMA EN ÇOK YANLIŞ ANLATILAN VE TANITILANI ONUN DİN VE LAİKLİK HAKKINDAKİ GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİDİR. BİRAZ ÖNCE ANLATTIĞIMIZ ANEKTOD BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİDİR.

ÜLKEMİZDE ÇOK BÜYÜK BİR AYDIN VE HALK KESİMİ ATATÜRK’ÜN DİNE OLAN SAYGISINI, BAĞLILIĞINI VE EN ÖNEMLİSİ ONUN DİNİN İÇİNE DÜŞÜRÜLDÜĞÜ DURUMDAN KURTARARAK HAK ETTİĞİ YÜCE MEVKİE YÜKSETLME NİYET VE İRADESİNİ GÖRÜP, TEREDDÜTSÜZ DESTEKLERKEN ; AZ SAYIDAKİ İSTİSMARCI İKİ KESİM İSE AYNI ÇIKAR ÇİZGİSİNDE BULUŞARAK ONUN DİN KONUSUNDAKİ BU SON DERECE OLUMLU TAVRINI GÖRMEZLİKTEN GELİP “DİNSİZLİĞİNİ” İLERİ SÜRMEK CEHALET VE İHANETİ İÇERİSİNE DÜŞMEKTEDİRLER.

İSTİSMARCI BU İKİ KESİM, DİNE KARŞI OLANLAR İLE DİNİ KENDİ ÇIKARLARI İÇİN BİR MENFAAT ARACI KILARAK SİYASALLAŞTIRMAK İSTEYENLERDİR. ATATÜRK’LE VE ATATÜRK İLKELERİYLE DİN ARASINDA KASITLI OLARAK TERS BİR BAĞLANTI KURMAYA ÇALIŞAN BU KİŞİLERİN HEDEFİ ATATÜRK’Ü DİNE KARŞI BİR SİLAH GİBİ GÖSTERMEK GAYRETİDİR. AYRICA TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN TEMEL İLKELERİNDEN BİRİ OLAN LAİKLİK İLKESİ DİNSİZLİK OLARAK YORUMLANMAK VE DİN DÜŞMANLIĞI PARAVAN YAPILMAK İSTENMEKTEDİR. ALLAH ADINA FAALİYET GÖSTERDİĞİNİ AÇIKLAYAN HİZBULLAH VE İBDA-C’NİN BİRER DİNİ ÖRGÜT  OLDUĞU DA UNUTULMAMALIDIR.

OYSA ATATÜRK, BU İKİ MENFİ KESİMİN TANIMLAMALARININ ÇOK DIŞINDA VE ÜSTÜNDE, DİNİ YÜCELTMEK VE ONU YÜZYILLARDAN BERİ SİYASETÇİLERİN VE CAHİLLERİN ELİNDE BİR OYUNCAK OLMAKTAN KURTARMAK İÇİN DİNİ ÖZÜNE YÖNELMİŞ VE ONU ORTAYA KOYMAYA ÇALIŞMIŞTIR.

www.unieses.org/ÜNİESES/Boğazın Kırmızı Şimşekleri
Görmesek Bile O Günleri
Seviyoruz ESESİM İlk Günkü Gibi
Yukarı
luxemburg Liste gör
Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

İsimsiz
  Alıntı luxemburg Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Ağu/2007 saat 01:37
Dostum madem kopyala-yapıştır yapıyorsun benim yazdıklarımı düzgünce okuyarak yapsaydın bari.

Bu kopyaladıklarını ancak ılımlı islamcılara söyleyebilirsin, benim söz ettiklerimle alakasız kopyaladıkların.

Her zaman laf oyunu yapılır laiklik denince, "irtica" "taassup"(yobazlık) ikilisinden söz edilir. Kaçış noktasıdır "irtica"Smile

Neyse, net olarak ifade ettim. Laiklik denilince öyle anılara felan dalmaya gerek yok, açık ve net bir şekilde "ne yapıldı" ona bakalım. Yapılanların, "laik"  nitelik taşıyıp tasımadığının ana kriteri bellidir. Diyanet İşleri devlete bağlı mı değil mi? Nüfus cüzdanında zorunlu din kısmı var mı yok mu? Ve daha birçok soru...  

İbda-c ya da diğerlerini burada tartışacak değilim ama kısaca söz edeyim.

Gerek işgal karşıtı mücadele içinde (Lübnan Hizbullahı), gerekse ezilen ulusların kurtuluş hareketlerinin içindeki (Hamas, Iraklı direnişçiler) güçlerle de koşullu, geçici ve sınırlı ittifaklar yapılmasını kimse dışlayamaz. İdeolojik ve toplumsal bakımdan gerici olmalarına rağmen, politik bakımdan nesnel olarak ilerici bir rol oynuyorlar...

Neyse ikili tartışmalara girmek istemiyorum.

Dostlukla,
luxemburg
Yukarı
lonal Liste gör
Yazar

Levent
Yer: Madagascar
  Alıntı lonal Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 16/Ağu/2007 saat 22:47
Alıntı yapılan luxemburg

Dostum madem kopyala-yapıştır yapıyorsun benim yazdıklarımı düzgünce okuyarak yapsaydın bari.

Bu kopyaladıklarını ancak ılımlı islamcılara söyleyebilirsin, benim söz ettiklerimle alakasız kopyaladıkların.

Her zaman laf oyunu yapılır laiklik denince, "irtica" "taassup"(yobazlık) ikilisinden söz edilir. Kaçış noktasıdır "irtica"Smile

Neyse, net olarak ifade ettim. Laiklik denilince öyle anılara felan dalmaya gerek yok, açık ve net bir şekilde "ne yapıldı" ona bakalım. Yapılanların, "laik"  nitelik taşıyıp tasımadığının ana kriteri bellidir. Diyanet İşleri devlete bağlı mı değil mi? Nüfus cüzdanında zorunlu din kısmı var mı yok mu? Ve daha birçok soru...  

İbda-c ya da diğerlerini burada tartışacak değilim ama kısaca söz edeyim.

Gerek işgal karşıtı mücadele içinde (Lübnan Hizbullahı), gerekse ezilen ulusların kurtuluş hareketlerinin içindeki (Hamas, Iraklı direnişçiler) güçlerle de koşullu, geçici ve sınırlı ittifaklar yapılmasını kimse dışlayamaz. İdeolojik ve toplumsal bakımdan gerici olmalarına rağmen, politik bakımdan nesnel olarak ilerici bir rol oynuyorlar...

Neyse ikili tartışmalara girmek istemiyorum.

Dostlukla,
luxemburg
Arkadaşım benim yazım direkt sana değil..
Ata'nın Laikliği neden getirdiği konusunda kopyala yapıştır yapıyorum.Genel bilgilendirme amaçlı bu kadar basitWink...

www.unieses.org/ÜNİESES/Boğazın Kırmızı Şimşekleri
Görmesek Bile O Günleri
Seviyoruz ESESİM İlk Günkü Gibi
Yukarı
metu26 Liste gör
Yazar

Erdem
Yer: Turkey
  Alıntı metu26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 19/Ağu/2007 saat 19:10
Şu anda Mernisten (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) din kısmını sorgulayıp hiç bir kamu kuruluşunda bu tarz bir bilgi veremiyorsunuz, devlet kuruluşlarında da müracaat eden birisinin din bilgisini öğrenemezsiniz
yasak çünkü.. Nüfus kağıtlarından da kaldırılacak bu bilgi.. (Ben kaldırılmasından yana değilim..)

Alıntı yapılan luxemburg

[QUOTE=lonal]Atatürk'ün Laikliği koruma Savaşı

Bu ülkede ne zamandan beri din ile devler birbirinden ayrıldı? Devletin içerisinde "diyanet işleri" olduğu sürece bu nasıl bir laikliktir? Nüfus cüzdanında zorunlu olarak DİN kısmının bulunması ne demektir? Ya da, zorunlu olarak İSLAM yazılması ne demektir? Bunlar mıdır TAM LAİK Türkiye?

Şimdi Eskişehir'de olmak vardı.......
Yukarı
serkan_esk Liste gör
Deneyimli Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

Serkan
  Alıntı serkan_esk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 19/Ağu/2007 saat 21:05
Bence de Kaldırılmasın Nerde Yaşıyoruz
HATALI
YAZIYORSAM
LÜTFEN ÖZEL
MESAJ ATIN

Özel Mesaj Atmak İçin
Yukarı
serkan_esk Liste gör
Deneyimli Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

Serkan
  Alıntı serkan_esk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 19/Ağu/2007 saat 21:18
Yabancı Ülkelerin Pullarında Mustafa Kemal Atatürk

HATALI
YAZIYORSAM
LÜTFEN ÖZEL
MESAJ ATIN

Özel Mesaj Atmak İçin
Yukarı
serkan_esk Liste gör
Deneyimli Yazar

UZAKLAŞTIRILDI

Serkan
  Alıntı serkan_esk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 19/Ağu/2007 saat 21:22
Atatürk'ün Karnesi ve Nüfus Cüzdanı

HATALI
YAZIYORSAM
LÜTFEN ÖZEL
MESAJ ATIN

Özel Mesaj Atmak İçin
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 45678 29>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,469 saniyede hazırlanmıştır