eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > ESKİŞEHİRSPOR > Genel
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

B.E.T. Açıklaması

Cevapla Cevapla Sayfa  123 88>
Yazar
Mesaj Ters sıralama
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
kaansrdr Liste gör
Usta Yazar

kaan
Online Durum: Offline
  Alıntı kaansrdr Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Konu: B.E.T. Açıklaması
    Tarih: 05/Haz/2010 saat 12:17
tüzük değişikliklerinden umarım sıra gelir parmak kaldır indir olursa okumak neredeyse hayal olur..
Yukarı
irfnzcn Liste gör
Usta Yazar

irfan
Yer: eskişehir
  Alıntı irfnzcn Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 05/Haz/2010 saat 05:58
Alıntı yapılan B.E.T.

Eskişehirspor Yönetimine, Basına ve Taraftarımızın Dikkatine;

24 Mayıs 2009 Pazar Günü oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor maçında yönetim aleyhine yapılan protestoların sebebinin yanlış anlaşıldığını, protesto eylemini gerçekleştirenlerin yanlış yerlerde arandığını gözlemlemekteyiz. Bu durum bile Eskişehirspor Yönetiminin ve özellikle yerel basının taraftara ne kadar uzak, gelişmelerden ne kadar bihaber olduklarının bir göstergesidir. Taraftarın ortak buluşma platformu olan eskisehirspor.com’u takip eden herkes az çok protesto nedenini ve protesto edilmesini kimlerin istediğini anlar. Lakin kendilerini camianın ve kulübün tek hakimi sananlar, kendilerinden habersiz kuş uçmayacağına inananlar anladığımız kadarı ile her şeyi kontrol altına aldıklarına inandıkları için taraftarın asıl gündemini takip etme gereksinimi duymamışlar. Şayet takip ediyor olsalar tespitlerinde bu denli hata yapmazlardı.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki protesto eyleminde grupların bir iştiraki söz konusu değildir. Görüşleri alınmamıştır, fikirleri sorulmamıştır. Maç esnasında bir protesto olacağından dahi haberleri yoktur. Dolayısı ile yönetim cephesinde ve yerel basında protesto eyleminin gruplar tarafından organize edildiği savı yanlıştır. Protesto eylemine ön ayak olan, pankartları hazırlayanlar eskisehirspor.com’a üye olan, Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan, yaşları kemale ermiş, işleri güçleri olan insanlardır. Protesto nedeni olarak sunulmaya çalışılan “Başkanlığı isteyen biri var, o para verip yaptırıyor” söylemi son derece geçersiz ve ahlaksızca bir söylemdir. Bu protestoyu isteyen ve yapılmasına ön ayak olan kişileri kimse para ile satın alamaz. Bu insanların tek gözettiği olgu Eskişehirspor’un çıkarlarıdır, Eskişehirspor’un daha iyi yerlere gelmesidir. Ahmet’in Mehmet’in başkan olması bu insanları bağlamaz. Doğru yapan yönetimlerin sonuna kadar destekçisi, yanlış yapanların sonuna kadar muhalefetidir.

Protesto eyleminin neden yapıldığının anlaşılamaması da bizleri şaşkınlığa sevketmiştir. Sezon başında iş başına gelen bir yönetim, verdiği sözlerin hiçbirini tutmamış, yönetimsel bazda yaptığı hatalar nedeni ile ligin son haftasına kadar takımın ateş çemberinden sıyrılmasını sağlayamamıştır. Şimdi bazı yerel basın organlarında durmadan yazılıp çizildiği gibi lige yeni çıkmış bir takımın ligde kalması başarıdır denebilir. Kuşkusuz bu başarıdır ve sezon başı hedefinin de bu olması gerekirdi. Ancak hepimiz biliyoruz ki Trabzon maçından önce ulusal basına yansıyan antreman boykotuna sebep olan maddi yükümlülükleri yerine getirmeme  takımın bu zamana kadar ateş hattında kalmasının en büyük sebebi olmuştur. Verilen sözler zamanında yerine getirilmiş olsa ligi çok daha önceden ve çok daha iyi bir yerde bitirmemiz mümkündü.

Bizim derdimiz futbolcuların avukatlığını da yapmak değil. Kulüpte para varsa paraları ödenir, yoksa ödenemez. Bu kadar basittir. Bizim asıl sorguladığımız ve öğrenmek istediğimiz kulüpte neden paranın olmadığıdır ve takımdaki futbolculara ne kadar para verildiği, ne kadar borcun kaldığıdır.

Trabzon maçından önce ulusal basına yansıyan haberlere göre takımımızdaki futbolcuların 17 maç başı, 5 aylığı ve 2 maç galibiyet primi ödenmemiştir. Yine aynı habere göre 10 maç başı için 2-3 aylık çekler verilmiştir. Yani toplamda 27 maç başı, 5 aylık, 2 maç galibiyet primi ödenmemiştir. Verilen çeklerin karşılıksız çıktığı da kulaktan kulağa konuşulmaktadır.

Bu noktada hesap yapma gereği duyuyoruz;

Eskişehirspor’un gelirleri ne kadardır?

Yönetimin göreve geldiği tarihten itibaren Eskişehirspor’un ne kadar geliri olmuştur? Bankadan kaç liralık kredi çekilmiştir?

Stad içi reklam gelirlerimiz ne kadardır?

Yayın gelirimiz ne kadardır?

Kombinelerden ne kadar gelir elde edilmiştir?

Maç hasılatlarından ne kadar gelir elde edilmiştir?

İddaa’dan ne kadar gelir elde edilmiştir?

Eskişehirspor’un mülkleri olan benzinliklerden ne kadar gelir elde edilmiştir?

Fortis Türkiye Kupası’ndan ne kadar gelir elde edilmiştir?

Sezon başı ve ortasında gönderilen futbolculardan ne kadar bonservis geliri elde edilmiştir? Gönderilen bu futbolcuların alacaklarına karşılık bonservisleri verildiyse geçen sezondan kalan borcun ne kadarı bu yöntemle eritilmiştir?

Taraftar Ürünleri Satış mağazasından kaç lira gelir elde edilmiştir?

Sezon başı ve devre arasında katıldığımız turnuvalardan kaç lira gelir elde edilmiştir?

Yönetici vecibesi olarak hangi yöneticimizden kaç lira toplanmıştır?

Eskişehirspor’un kamuoyunun bilmediği başka gelirleri var mıdır? Varsa nelerdir ve ne kadar gelir elde edilmiştir?

Futbolcuların mevcut alacakları için gelecek sezon TFF’den alınacak paraya temlik koydurup bankalardan 8,5 trilyon daha kredi çekmek için başvurduğunuz doğru mudur?

Aynı şekilde soruyoruz;

Her futbolcuyla tek tek kaç liraya anlaştınız?

Kaç lirası peşin ödendi, kaç lirası maaş olarak vaad edildi, kaç lirası maç başı olarak vaad edildi?

Kime ne kadar bonservis verdiniz?

Teknik heyetle kaça anlaştınız, kaç lirasını ödediniz?

Isıtma, aydınlatma, iaşe vb. tesis giderlerimiz ne kadar?

Tesislerde çalışan personelin giderleri ne kadar?

Ne kadar prim ödediniz?

Deplasman masraflarımız ne kadar?

Kamp masraflarımız ne kadar?

Önceden kalan borçlarımıza ne kadar ödediniz?

Altyapı için ne kadar harcadınız?

Başka ne gibi giderlerimiz vardır ve bunlar için ne kadar harcadınız?

Yukarıdaki gelir kalemleri ile aşağıdaki gider kalemlerini toplayıp çıkardığımızda, futbolcuların bu kadar alacağı ödenmediği halde hala para kulüpte olmamasının nedenini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu nedeni öğrenene kadar da “Yönetim İstifa” demeye devam edeceğiz. Yönetimden bir an önce yukarıda saydığımız gelir ve gider kalemlerini tek tek kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz. Genel Kurullarda olduğu gibi bir sayfa Excel dosyasında bilgilerle yetinmeyeceğimizi, ayrıntılı gelir gider tablosunu görmek istediğimizi de beyan ediyoruz. Şayet bu isteğimiz yerine gelmezse eylemlerimizin artarak ve çeşitlenerek devam edeceğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Yerel basınımıza da birkaç kelam etmeden geçemeyeceğiz. Hepsi sanki sözleşmiş gibi “Futbolcunun parası kalmaz, Federasyona başvurur alırlar” şarkısı söylemektedirler. Bir futbolcunun federasyona başvurması demek serbest kalması anlamına gelmez mi? Takımın tamamı serbest kalmak için başvursa gelecek sezon mücadele edecek kadronun nasıl oluşturulmasını bekliyorsunuz? Tüm futbolcular serbest kalırsa bu sene yaşanan maddi krizin daha fazlası gelecek sezon yaşanmaz mı? Giden gider kalan sağlar bizimdir diyerek sorunlar çözülür mü? Neticede serbest kalan adam faizi ile de olsa bu parayı eninde sonunda almaz mı? O ileride ödenecek paralar kulübün parası değil midir? Bugün bir geçsin de yarın Allah kerim mantığı ile nereye kadar yol alınabilir? Bu sene maddi konularda yetersiz kalan yönetim gelecek senelerde ne gibi maddi imkanlar yaratarak bu sene yaşanan sıkıntıların, krizlerin yaşanmamasını sağlayacaktır? Kulübün hesabının kitabının şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurulmasını sağlamak, buna ön ayak olmak en başta sizin göreviniz değil midir? Bunu sağlamaya çalışanlara “Satılmışlar, rantçılar” demek ne kadar ahlaki? Bu konuda da sizleri kendi vicdanınızla baş başa bırakıyoruz.

Saygılarımızla

Bağımsız Eskişehirspor Taraftarları

Basın kuruluşlarına göndermek için bildirinin özeti:

BAĞIMSIZ ESKİŞEHİRSPOR TARAFTARLARINDAN FUTBOL KAMUOYUNA DUYURUDUR;

24 Mayıs 2009 Pazar Günü oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor maçında yönetim aleyhine yapılan protestoların sebebinin yanlış anlaşıldığını, protesto eylemini gerçekleştirenlerin yanlış yerlerde arandığını gözlemlemekteyiz. Bu durum bile Eskişehirspor Yönetiminin ve özellikle yerel basının taraftara ne kadar uzak, gelişmelerden ne kadar bihaber olduklarının bir göstergesidir.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki protesto eyleminde grupların bir iştiraki söz konusu değildir. Protesto eylemine ön ayak olan, pankartları hazırlayanlar eskisehirspor.com’a üye olan, Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan, yaşları kemale ermiş, işleri güçleri olan insanlardır. Protesto nedeni olarak sunulmaya çalışılan “Başkanlığı isteyen biri var, o para verip yaptırıyor” söylemi son derece geçersiz ve ahlaksızca bir söylemdir. Bu protestoyu isteyen ve yapılmasına ön ayak olan kişileri kimse para ile satın alamaz. Bu insanların tek gözettiği olgu Eskişehirspor’un çıkarlarıdır, Eskişehirspor’un daha iyi yerlere gelmesidir. Doğru yapan yönetimlerin sonuna kadar destekçisi, yanlış yapanların sonuna kadar muhalefetidir.

Protesto eyleminin neden yapıldığının anlaşılamaması da bizleri şaşkınlığa sevk etmiştir. Sezon başında iş başına gelen bir yönetim, verdiği sözlerin hiçbirini tutmamış, yönetimsel bazda yaptığı hatalar nedeni ile ligin son haftasına kadar takımın ateş çemberinden sıyrılmasını sağlayamamıştır. Şimdi bazı yerel basın organlarında durmadan yazılıp çizildiği gibi lige yeni çıkmış bir takımın ligde kalması başarıdır denebilir. Kuşkusuz bu başarıdır ve sezon başı hedefinin de bu olması gerekirdi. Ancak hepimiz biliyoruz ki Trabzon maçından önce ulusal basına yansıyan antrenman boykotuna sebep olan maddi yükümlülükleri yerine getirmemesi takımın bu zamana kadar ateş hattında kalmasının en büyük sebebi olmuştur.

Bu noktada hesap yapma gereği duyuyoruz;

Eskişehirspor’un gelirleri ne kadardır? Yönetimin göreve geldiği tarihten itibaren Eskişehirspor’un ne kadar geliri olmuştur? Bankadan kaç liralık kredi çekilmiştir? Stad içi reklam gelirlerimiz ne kadardır? Yayın gelirimiz ne kadardır? Kombinelerden ne kadar gelir elde edilmiştir? Maç hasılatlarından ne kadar gelir elde edilmiştir?İddaa’dan ne kadar gelir elde edilmiştir? Eskişehirspor’un mülkleri olan benzinliklerden ne kadar gelir elde edilmiştir? Fortis Türkiye Kupası’ndan ne kadar gelir elde edilmiştir? Sezon başı ve ortasında gönderilen futbolculardan ne kadar bonservis geliri elde edilmiştir? Gönderilen bu futbolcuların alacaklarına karşılık bonservisleri verildiyse geçen sezondan kalan borcun ne kadarı bu yöntemle eritilmiştir? Taraftar Ürünleri Satış mağazasından kaç lira gelir elde edilmiştir? Sezon başı ve devre arasında katıldığımız turnuvalardan kaç lira gelir elde edilmiştir? Yönetici vecibesi olarak hangi yöneticimizden kaç lira toplanmıştır? Eskişehirspor’un kamuoyunun bilmediği başka gelirleri var mıdır? Varsa nelerdir ve ne kadar gelir elde edilmiştir? Futbolcuların mevcut alacakları için gelecek sezon TFF’den alınacak paraya temlik koydurup bankalardan 8,5 trilyon daha kredi çekmek için başvurduğunuz doğru mudur?

Her futbolcuyla tek tek kaç liraya anlaştınız? Kaç lirası peşin ödendi, kaç lirası maaş olarak vaad edildi, kaç lirası maç başı olarak vaad edildi? Kime ne kadar bonservis verdiniz? Teknik heyetle kaça anlaştınız, kaç lirasını ödediniz? Isıtma, aydınlatma, iaşe vb. tesis giderlerimiz ne kadar? Tesislerde çalışan personelin giderleri ne kadar? Ne kadar prim ödediniz? Deplasman masraflarımız ne kadar? Kamp masraflarımız ne kadar? Önceden kalan borçlarımıza ne kadar ödediniz? Altyapı için ne kadar harcadınız? Başka ne gibi giderlerimiz vardır ve bunlar için ne kadar harcadınız?

Yukarıdaki gelir kalemleri ile aşağıdaki gider kalemlerini toplayıp çıkardığımızda, futbolcuların bu kadar alacağı ödenmediği halde hala para kulüpte olmamasının nedenini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu nedeni öğrenene kadar da “Yönetim İstifa” demeye devam edeceğiz. Biz uzaktan bu sorunları görürken takımla hergün birlikte olan yerel basının görmemesini ve bu soruları soramamasını da manidar buluyoruz.

Yönetimden bir an önce yukarıda saydığımız gelir ve gider kalemlerini tek tek kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz. Genel Kurullarda olduğu gibi bir sayfa Excel dosyasında bilgilerle yetinmeyeceğimizi, ayrıntılı gelir gider tablosunu görmek istediğimizi de beyan ediyoruz. Şayet bu isteğimiz yerine gelmezse eylemlerimizin artarak ve çeşitlenerek devam edeceğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Saygılarımızla

bugün kongrede üye olan arkadaşlardan söz alıp BET BİLDİRİSİNDEKİ SORULARI YÖNETİME SORMASINI bekliyorum bence zamanı geldi o zaman ufak kağıt parçalarıyla geçiştirilenlerin şimdi açıklanma vakti gelmiştir.

SENİ BİZİM KADAR SEVEN OLDU MU?
Yukarı
erman_26 Liste gör
Usta Yazar

Erman
Yer: Eskişehir
  Alıntı erman_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 12/Kas/2009 saat 20:00
Alıntı yapılan 26KIRMIZI

Alıntı yapılan iskoc26

ben buradan gecen sezon süper lige cıktıgımızda gecen muhabbetlerden bir kısmını da hatırlatmak istiyorum.. büyük ihtimalle bu forumdan bir abimizdi eger görürse konuyu hatırlatır umarım bursalı bir arkadasıyla gelir muhabbetinden bahsetmisti.. 14trilyon mu ne oldugunu söylemisti bursanın bi önceki sene gelirinin.. bu sene de bizim gelirimiz acıklanan 25 26 trilyon kadar bir gelirleri oldugunu sanmıyorum ki muhtemelen 3 5 trilyon azdır.. bu bursanın kadrosu bizden kalitesiz degildi hatta önemli isimleri vardı uefaya oynadılar bu sene ee bunlar bu adamların paralarını nasıl ödediler.. kayserinin sivasın mac biletleri 3 tl ydi 5 tl ydi ki stadı yine dolduramıyorlardı.. sivas sampiyonluktan döndü topcularına hic mi para ödemedi yada bunların gelirleri cok mu fazla.. eger fazlaysa da inanki yönetimleri saglamakta.. ben bu takımların tribün gelirlerinin ve toplam gelirlerinin ayrı ayrı hesaplanıp bunlar bu carkı nasıl döndürebiliyor hesaplanmasından ve yönetimimize bu is nasıl oluyor diye tekrar sorulmasından yanayım..
ShockedShockedShockedBEN GEÇEN SENE BİZ BORÇ AÇILKLARKEN DENİZLİSPORUN KAR AÇIKLADIĞINI BİLİYORUM:Bilet fiyatları bizim maçların yarı fiyatı olan buna rağmen stadı ölüm kalım maçı olan denizli es es maçında dahi dolduramayan şehrin %75 nin başka takım tuttuğu ve takımını desteklemediği bir denizlispor kar açıklarken biz zarar açıkladık yine bir sessizlik var açıkçası bu sezondanda çok umutku değilim yine ligi borç ve zararAngryla bitirirsek şaşırmamAngry
Angry
Geçen yıl başkanın A4 kağıdında açıkladığı gelir-gider tablosuna göre geçtiğimiz sezon yaklaşık 1 milyon lira (eski parayla 1 trilyon) karımız vardı.
Yönetim İSTİFA!
Yukarı
26KIRMIZI Liste gör
Deneyimli Yazar

Bahadır SÜZEN
Yer: MarmarisESES
  Alıntı 26KIRMIZI Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 12/Kas/2009 saat 18:52
Alıntı yapılan iskoc26

ben buradan gecen sezon süper lige cıktıgımızda gecen muhabbetlerden bir kısmını da hatırlatmak istiyorum.. büyük ihtimalle bu forumdan bir abimizdi eger görürse konuyu hatırlatır umarım bursalı bir arkadasıyla gelir muhabbetinden bahsetmisti.. 14trilyon mu ne oldugunu söylemisti bursanın bi önceki sene gelirinin.. bu sene de bizim gelirimiz acıklanan 25 26 trilyon kadar bir gelirleri oldugunu sanmıyorum ki muhtemelen 3 5 trilyon azdır.. bu bursanın kadrosu bizden kalitesiz degildi hatta önemli isimleri vardı uefaya oynadılar bu sene ee bunlar bu adamların paralarını nasıl ödediler.. kayserinin sivasın mac biletleri 3 tl ydi 5 tl ydi ki stadı yine dolduramıyorlardı.. sivas sampiyonluktan döndü topcularına hic mi para ödemedi yada bunların gelirleri cok mu fazla.. eger fazlaysa da inanki yönetimleri saglamakta.. ben bu takımların tribün gelirlerinin ve toplam gelirlerinin ayrı ayrı hesaplanıp bunlar bu carkı nasıl döndürebiliyor hesaplanmasından ve yönetimimize bu is nasıl oluyor diye tekrar sorulmasından yanayım..
ShockedShockedShockedBEN GEÇEN SENE BİZ BORÇ AÇILKLARKEN DENİZLİSPORUN KAR AÇIKLADIĞINI BİLİYORUM:Bilet fiyatları bizim maçların yarı fiyatı olan buna rağmen stadı ölüm kalım maçı olan denizli es es maçında dahi dolduramayan şehrin %75 nin başka takım tuttuğu ve takımını desteklemediği bir denizlispor kar açıklarken biz zarar açıkladık yine bir sessizlik var açıkçası bu sezondanda çok umutku değilim yine ligi borç ve zararAngryla bitirirsek şaşırmamAngry
Angry
    Eskişehirsporlu olmak Eskişehirli olmak anlatılmaz yaşanır bizde sevdalar babadan oğula miras kalır kanıtıda damarımızda akan kandır.........
Yukarı
ESPANA Liste gör
Usta Yazar

ÖMER
Yer: ESKİŞEHİR
  Alıntı ESPANA Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 12/Kas/2009 saat 13:19

Stadla ilgili açıklamaların olduğu yeni bir B.E.T bildirisinin zamanının geldiğini düşünüyorum.

FATİHİN İSTANBUL'U FETHETTİĞİ YAŞTASIN

https://twitter.com/#!/ESPANAA
Yukarı
iskoc26 Liste gör
Yazar

ismet koc
Yer: eskisehir
  Alıntı iskoc26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Haz/2009 saat 04:41
mecnun bileydi ESES sevgisini.. severmiydi leyla zillisini!! : ))
Yukarı
iskoc26 Liste gör
Yazar

ismet koc
Yer: eskisehir
  Alıntı iskoc26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 24/Haz/2009 saat 04:31
bu bildiri bir ilkti ve emsal teskil edecegi görüsündeyim.. bende bagımsız bir eskisehirspor taraftarı olarak bu kez bu bildiriyi yazanlara seslenmek istiyorum.. lütfen bu isin pesini bırakmayın bildigim kadarıyla hala kapsamlı bi gelir gider tablosu yayınlanmıs degil yayınlanana kadar gerekirse tekrar tekrar bildiri hazırlansın bu bildiri unutulmasın  cevapsız kalmasın.. cünkü bu emsal bu sekilde cevapsız kalırsa bundan sonra neden memnun olmayıp tepki koysak bosver nasılsa unutulur hatırlasana bet bildirisi diye birsey vardı ne oldu unutuldu denilecek ve sorularımız cevapsız kalacak.. en basta bu paraların kücümsenmeyecek bir kısmı eses taraftarlarının yemeginden harclıgından kesip aldıgı biletlerin paralarından geldigi icin ve 2. olarak bu emsal olayı icin bunun pesi bırakılmamalı diye düsünüyorum..
mecnun bileydi ESES sevgisini.. severmiydi leyla zillisini!! : ))
Yukarı
santi Liste gör
Deneyimli Yazar

Sadullah
Yer: las vegas
  Alıntı santi Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Haz/2009 saat 17:46
Alıntı yapılan Sessiz

Yeni sezon formaları çıkınca 1 tane alıp arkasında B.E.T yazdırıp maçlarda giyicem.Sorun olur mu sizce?

en iyisini yaparsın...
fethi , nihat , ender filelere gönder
Yukarı
scetintas Liste gör
Usta Yazar

Suat ÇETİNTAŞ
Yer: Turkey
  Alıntı scetintas Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Haz/2009 saat 16:40
Alıntı yapılan Sessiz

Yeni sezon formaları çıkınca 1 tane alıp arkasında B.E.T yazdırıp maçlarda giyicem.Sorun olur mu sizce?

Hayır neden sorun olsun ki...Yalnız Yönetimden herhangi bir kimseye yakalanma...LOLLOL
Kulübe Üye Olalım,Yönetimleri Biz Seçelim
Yukarı
toci26 Liste gör
Deneyimli Yazar

Tuncay
Yer: Eskişehir
  Alıntı toci26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 22/Haz/2009 saat 16:33
Alıntı yapılan B.E.T.

Değerli kamuoyuna;

Öncelikle yönetimimize talebimize kulak verip gelir gider tablosunu açıkladığı ve şeffaf bir kulüp olmak adına attığı büyük adım için çok teşekkür ederiz.

Ancak sadece gelir gider tablosunun açıklanması kulübümüzün mali durumunu net şekilde görmemize olanak vermemektedir. Bugüne kadar beklediğimiz halde ayrıntılı bir açıklama gelmemesi aşağıdaki soruları sormamıza neden olmuştur. Açıklanmasında fayda gördüğümüz hususlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

1)      Kulübümüzün şu an net borcu ne kadardır?

2)      Bu borcun ne kadarı futbolculara, ne kadarı teknik heyete, ne kadarı tedarikçilere, ne kadarı yönetim üyelerine, ne kadarı bankalara, ne kadarı üçüncü şahıslaradır?

3)      2008-2009 sezonunda alınan kredilerin ne kadarı ödenmiştir? Kalan kredi borcu varsa ne kadar vade içinde ödenecektir?

4)      Önceki yönetime ne kadar ödeme yapılmıştır? Önceki yönetime ödenmesi gereken borç var mıdır?

5)      Yönetici katkısı olarak gösterilen 5.350.000 TL.’nin ne kadarı vecibe ya da kulübe bağıştır? Ne kadarı borç olarak verilmiştir? Bu 5.350.000 TL.’lik katkı kimler tarafından yapılmıştır?

6)      Ara dönemde değişik kulüplere verdiğimiz futbolculardan elde edilen gelirler var mıdır?

7)      Üye aidatlarından elde edilen gelir var mıdır?

8)      Finansman Giderleri kalemi, banka kredileri faizleri midir?

9)      2009-2010 sezonun gelirlerinden kesilmek üzere ne kadarlık kredi limiti onaylanmıştır? Bu kredinin ne kadarı kullanılmıştır?

10)  2009-2010 sezonunda tekrar kredi çekme zorunluluğu ortaya çıktığında kullanabileceğimiz kredi limiti ne kadardır? Hangi gelirlerimiz teminat olarak gösterilecektir?

11)   2009-2010 sezonunun tahmini bütçesi ne zaman açıklanacaktır?

12)  Önümüzdeki sezon hedeflenen 35 trilyonluk gelirin kaynağı nelerdir? Gelir getirici yeni projeler var mıdır?

Cevabını merak ettiğimiz yukarıdaki sorulara ilaveten gelir gider tablosunda da sorulması gerektiğini düşündüğümüz bazı hususlar gözümüze çarpmıştır.

1)      Bildiğimiz gibi TFF tüm süper lig takımlarına eşit miktarda katılım payı olarak 4,200.000 TL. vermektedir. Yine bildiğimiz gibi galibiyete 328.000 TL., beraberliğe 164.000 TL. verilmektedir.

Bu hesaba göre;

10 Beraberlik x 164.000    = 1.640.000 TL.

10 Galibiyet   x 328.000    = 3.280.000 TL.

Katılım Payı                      = 4.200.000 TL.

TOPLAM      = 9.120.000 TL. yayın gelirimiz olması gerekir.

Bunun yanı sıra bu kalemde değerlendirildiğini düşündüğümüz Fortis Türkiye Kupası gelirlerini hesapladığımızda;

86.000  Dolar Gruplara katılım parası

100.000  Dolar Ankaragücü galibiyeti

50.000  Dolar Tokatspor beraberliği olmak üzere toplamda

236.000 Dolar bir gelir söz konusudur.

1 dolar kuru 1,50 ile hesapladığında 354.000 TL.ye tekamül eder.

Yayın gelirleri ile toplandığında toplam 9.474.000 TL. TFF geliri söz konusudur.

2)      Açıklanan 2.114.000 TL. maç hasılatını evimizde oynadığımız 17 lig maçı, 3 kupa maçı toplam 20 maça bölersek maç başına 105.700 TL. maç hasılatı yapar. Bu maç hasılatını her maç için 7.500 kişiye bölersek 14.09 TL. kişi başı gelir elde edilmiştir sonucunu çıkarırız. Hepimizin gördüğü maçlarımızı 7.500 kişinin üstünde kişi izlemiştir ve yine hepimizin bildiği gibi bilet fiyatlarımız kişi başına düşen 14.09 TL.’nin üstündedir. Kapalı ve VİP kombinelerden hiç satılmamış olması dikkatlerden kaçmamıştır. Bu gelir kaleminin tekrar gözden geçirilmesinde fayda olduğuna inanmaktayız.

3)      Reklam gelirlerimiz birçok süper lig kulübünün üstünde bir tutardadır. Yönetimimizi bu konuda tebrik ediyoruz. Reklam vererek kulübümüze destek olan firmalara da şükranlarımızı sunuyoruz.

4)      ESstore’un gelir gider farkından anlaşılacağı üzere 80.000 TL. zarar ettiği gözükmektedir. Kar marjının çok yüksek olduğu ürünlerde bu zararın normal olmadığına ve ESstore’un daha ciddi şekilde denetlenmesi gerektiğine inanıyoruz.

5)      Gelir gider tablosunda 300.000 TL. olarak belirtilen 2008-2009 sezonunda yediğimiz cezalar toplamı 249.000 TL’dir. Dökümleri aşağıdadır:

Hacettepe

30.000

Gençlerbirliği

5.000

Sivasspor

7.500

Bursaspor

9.000

Galatasaray

7.500

Fenerbahçe

47.500

Ankaraspor

2.500

Ankaragücü

5.000

İBB

10.000

Kocaelispor

10.000

Bursaspor

15.000

Galatasaray

5.000

Ankaraspor

5.000

Beşiktaş

80.000

Konyaspor

10.000

TOPLAM

249.000

Kulübümüzün geleceği ve kurumsallaşması adına büyük önem teşkil ettiğini düşündüğümüz yukarıda sözü edilen maddeler halindeki soruların, yönetimimiz tarafından  belgeler ile açıklanmasının kurumsallaşma adına bir milat oluşturacağına inanıyor  ve bunun her yıl sezon sonunda tekrarlanması sureti ile şeffaflık kültürünün yaratılmasının ilk adımı olacağını umut ediyoruz.

Artık kimse merak etmiyor sanırım bu soruların cevabını ? Unutmayalım ki daha bu soruların cevabı verilmedi... Anlıyorum şu an da tek düşüncemiz ve yönetim tek düşüncesi transfer yapıp bunları unutturmak ama unutmayalım...

Oyuncular alınıyor alınacak ama paraları nasıl ödenecek ?
Geçen sene yaşadıklarımız tekrarlanacak mı ?
Geçen sene ki gelir-gider tablosu nun doğrusu açıklanacak mı ? (Rakamların tamamı ve doğrusu)

Haftaya takım kampa giriyor transfer bu hafta netleşecek diyor Sayın Zeydan heralde haftaya bu konu ile ilgili de bir şeyler yaparlar ... Bizim merakımız giderirler...  
SADECE SİYAH KIRMIZI!
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  123 88>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,547 saniyede hazırlanmıştır