eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > ESKİŞEHİRSPOR > Genel
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Açık...

Cevapla Cevapla Sayfa  <1 45678 163>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
es_emre26 Liste gör
Usta Yazar

E.A.
Yer: in dibi
Online Durum: Offline
  Alıntı es_emre26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Ara/2007 saat 22:18
Açık tribünde ALTES olarak aşık olduğumuz ESES için 90dk destek vermeye çalışıyor ve sizlerden gerektiğinde takdir gerektiğinde uyarılarınızı alıyoruz...Bildiğiniz gibi ALTES'in geçmişi 8yıl gibi uzun bir süreden ibarettir...30 yaş üstü abilerimizden duyduğumuza göre ALTES en iyi sezonunu bu yıl çıkartıyor...Grupta güzel bir kardeşlik,arkadaşlık ortamı mevcut durumda...

Bildiğiniz üzere sezona daha ligler başlamadan 1-2 ay önce başladık...Elazığ maçında bu pankartları sergiledik Zaman gazetesi başta olmak üzere birçok ulusal ve yerel basın tarafından takdir edildik...

Maçlarda takımı 90dk. desteklemeye gayret ediyoruz fakat bazen sesimizin kesildiği dakikalar olabiliyor...Bana göre bu durum bizden değil açık tribünde çoğunluğun SEYİRCİ olmasıdır...Kızılcıklı ve Neferde böyle bir durum yok...O tribünlerdekillerin %100ü oraya bağırmak için gelen kısımdır...Yani açık tribünde susan bağırmamaya direnilen bir ortamda tezahüat yaparken sadece bulunduğun kısımın tezahrat yaptığını görmek moral bozucu bir durumdur...Ancak Nefer ve Kızılcıklıda insanın susması mümkün değil çünkü etrafındaki herkes tezahürat etmektedir...

Altes niçin deplasmanlara diğer gruplar kadar otobüs kaldırmıyor diyenler olabilir...Bildiğiniz gibi reisimiz MAVİŞ(Erkan KOCA)'dır...Ve dükkanı olduğu işini bırakamayacağı durumlar sıklıkla oluyoR...Yine tribünümüzün önde gelenlerinden Bayram abi,Ersin abi,Abdullah abi,Yasin abinin yanında diğer grup üyelerinin birçoğu da maç için izin alamayabileceği işlerde çalışabiliyor...Bu gibi durumlarda deplasmana otobüs kaldırılamıyor...

Ancak bu ALTESin diğer durumu müsait üyelerinin gitmesini engellemiyor onlar da kendi imkanı veya Kızılcıklı,Nefer otobüsleri ile takımımızı yalnız bırakmıyorlar...

Son olarak Altes'in hatalarına bu yazılanları göz önünde bulundurarak bakın....

''YaĞMuRDa ÇaMuRDa aLTeS HeP aÇıKTa''
Felsefe;'S'evinmek'İ'çin'S'evmedik!
http://www.felsefesis.com
Yukarı
ES_Kadir Liste gör
Usta Yazar

Kadir Gürcan
Yer: Eskişehir
  Alıntı ES_Kadir Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 27/Ara/2007 saat 22:54
Ben ve  ben gibi düşünen elbet bir çok kişi vardır.Stadımızda pankart ve bayrak anlamında çok gerideyiz hadi pankart birkaç tane var ama bayrak hiç yok.Burda bir arkadaşımız maddi imkansızlıklardan dolayı bunların olmadığını söylemişti ben de kendisine ben gibi bu sitede birçok kişinin maddi desteğe hazır olduğunu söylemiştik hala aynı görüşteyim stadımızı renklendirmek için birşeyler yapmalıyız diye düşünüyorum.Aslında bu işler dernek ile olur ancak ne yazıkki derneklerimiz bu konuyla oldukça ilgisizler.eskisehirspor.com ailesi olarak bu işe bir el atalım diyorum.
Yukarı
affetmezz Liste gör
Yazar

Eylem
Yer: Orlando
  Alıntı affetmezz Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 28/Ara/2007 saat 19:52
Alıntı yapılan emin

Bence açıkta hiç gruba gerek yok. Açık rakiple ve hakemle uğraşmalı sadece. Çünkü açıkta en az orada bulunan taraftarın yarısı bağırmadıkça ses çıkmıyor. Altes bağırıyor ama uğultudan öteye gitmiyor.

Karşıyaka maçında ilk 15 dakika açık çok iyiydi. Top rakipte iken durmadan ıslıklıyordu. Hakemin rakip lehine verdiği her kararı ıslıklıyordu. Rakip faul yapınca yuhluyordu. Karşıyaka taraftarı bağırmaya çalıştıkça ıslıklayıp onları susturuyordu. Hatta forumun birinde elemanın biri yazmış. Anlamadım demiş, top Eskişehirspor'da iken bütün açık ıslıklıyordu, ıslık sesinden tezahürat yapamadık. Kendilerinin ıslıklandığını anlamamış bile. Ne zaman açık kapalı ile karşılıklı tezahürata başlandı bütün hava kayboldu. Ondan sonra açık ıslıklamamaya, yuhlamamaya başladı. Karşıyakalıların sesi duyulmaya başladı. Oysa orda açığı kendi haline bıraksalardı açık oyuna ağırlığını iyice koyacaktı. Çünkü açık maçı seyrediyor. Maçın gidişatına göre tepki veriyor. Takım atağa kalkınca tüm açığın heyecanla "OOOOO" diyerek ayağa kalkması bile rakip futbolcuları etkiliyor, panik yapıyorlar. Ben defaten yazdım. Amaçsız bir şekilde 90 dakika bağırmaktansa oyunun gidişatına göre tepki vermek takım için daha önemlidir. Açığın yapması gereken de budur. Maç kopana kadar rakibi baskı altına alacak, hakemi baskı altına alacak, ıslıklayacak, yuhlayacak. Sabaha kadar "Siyah-Kırmızı-Şampiyon-ESES" diye bağırsan faydası yok. Maç kopunca karşılık yap şovunu, bak makarana ama maç kopana kadar rakip ve hakem üzerinde baskı hissetmeli. Bu baskıyı da karşılıklı olarak "Ne zaman gelecek o büyük gece" diyerek sağlayamazsın. Olsa olsa o rakip futbolculara çalışırken müzik dinletmek olur. Bunları maç kopunca futbolcularına konser vermek için yap, dinlesinler güzel güzel seni.

Hepimiz fair play yanlısıyız tamam da bazı ölüm kalım maçlarında ciddi müdahele gerekir. En yakın örnek geçen haftaki Orduspor maçı mesela. Adamlar penaltı oldu koltuk kırıp fırlattılar, her türlü pisliği yaptılar, maçı çevirdiler. Bu ölüm kalım maçı değildi gereksizdi temelinde bize olan nefret yatıyordu ama ölüm kalım maçlarında önceden ne gerekiyorsa o yapılırdı. Bir örnek daha. İki sezon öncesi Kayserispor-Ankaragücü maçı. Ankaragücü kaybederse %99 küme düşüyor. Maç 1-1, son 10 dakika falan. Kayserispor sağlı sollu saldırıyor. Gol geliyor belli. Ankaragücü taraftarı ne yaptı hemen ortalığı karıştırdı maç 5 dakika durdu, oyun soğudu, Ankaragücü son dakikalarda bir gol attı ve ligde kaldı. Onu yapmaları lazımdı. Yapmasalar takım küme düşecek, o an fair play kimin umurunda.

Bunu biz deyapalım demiyorum ama maçı seyretmeyen adam oyundaki durumu anlayamaz. Kafasına göre lay lay diye bağırır durur, tıpkı bizim Kartal maçında yapmaya çalıştığımız gibi. Maç 1-0 son 15 dakika Kartal bastırdıkça bastırmış, gol geliyorum diyor her halinden belli ama biz İtalyano yapmaya çalışıyoruz, Bırrrrrrr yapıyoruz. Orda bunları yapacağımıza ıslıklasak, yuhalasak, ölçülü şekilde agresif olsak belki Kartal'ın tecrübesiz futbolcuları sinecek üstümüze öyle gelemeyecek. İtalyano da yapılır, Bırrrr da yapılır bunlar tribünün şov tarafları, matrak tarafları ama takım orda gol yememek için can çekişirken yapılmaz. Maç 3-0 olur o zaman her türlü şamatayı yap. Bizim sette duran arkadaşlarımız ne diyor maçı seyretmeyi bırak bağır. Tam aksi aslında. Maçı dikkatli izle, sanki sen oynuyormuşsun gibi heyecan duy, içinden geleni yansıt. Çünkü sahadaki futbolcu da o an onları hissediyor.

Normalde olması gerekeni müjdat abi çok güzel özetlemiş.Bizim açıktan istediğimiz maç boyu bağırmak olmamalı,gerektiği yerde gerektiği zaman tepkisini verebilmeli.O çekirdekçi diyerek dalga geçtiğimiz abiler asıl rakip takım oyuncularını etkileyen yuhlayan,hakemi etkisi altına alan bilinçli kişiler.Biz illa istiyoruz açık hiç susmasın,hiç susmayacak olan taraftar gruplarıdır kardeşim,onlar 90 dakika bağırırlar takımını ateşlerler.Ve hiç susmazlar o tartışılmaz.maç koptuktan,stres dağıldıktan sonra açığıda şova katarak işte o zaman yaparsın makarayı.
Bu yüzden açıkta kesinlikle grup olmamalı,bütün gruplar bir yerde toplanmalıdır.Bunun kararı da son derece radikal ve tribün liderlerinin kafalarında yepyeni bir profil çizerek rayına oturturmaları gerekir ki,bu zaman alır.

Aslında durum şudur. Açık bazen öyle bir gaza geliyor ki, bütün stad ayağa kalkıyor. ama yapılan vakitsize tezahurat yada eylem herşeyi berbat ediyor. Mesela kaf kaf maçında tüm stad ayakta ama kızılcıklı italyano diye tutturdu. Tüm açğın ayakta olması bulunmaz bir nimettir ve bu durumdan faydalanacak tribün liderleri gerekir. En anlamsız tezahuratlar nedense açık coşunca yapılmaya kalkılıyor. Yani mehter marşı, esesimsin sen bizim canımız gibi "ağır" tezahuratlara açık tribün profili uzun süre iştirak etmez. Bu gibi durumlarda daha akıcı daha kısa ve daha iğneleyici tezahuratlar yapılmalıdır.

Bir zamanlar Ayder ve Kızılcıklı birleşmiş Efsane isminde bir grup kurulmuştu. Açığın ortasına Altes'in şimdiki yerine geçmişlerdi. Baya uğraştılar, sayıca da yeterli idiler ama açıkta olmadı, yine Kızılcıklı kapalıya, Ayder yerine geçti. Açıkta olmaz da. Ne zaman açığın üstü kapanır o zaman olur. Açıkta bulunanların en azından yarısı bağırmadıkça açıktan ses çıkmaz. Şimdi Nefer'le Kızılcıklı açığa geçsin, üç grup birlikte olsun açıktan yine ses çıkmaz. Zamanında denendi bu olmadı.

Ben de yıllardır açık tribüne giden biriyim ve çok beğendiğim yorumlardan alıntılar yaparak birkaç şey ilave etmek istiyorum.Bence açıkta altes de dahil hiçbir grup olmamalı.Altesin tezahüratları açığın tamamı veya büyük bir bölümü bağırmadığı sürece havaya uçup gidiyor. Kapalıdan açığa yapılan tezahüratları açık altes olmasa da karşılığını zaten verir.Bence Altes de ayder-nefer-kızılcıklı guruplarına entegre olarak kaapalının sol tarafından gelen sesi daha da güçlendirmeli.Ayderin üstü de kapatıldığında böyle uyum içinde olacak guruplar sayesinde o kısımdan muhteşem bir ses çıkacaktır.Bu güçlü ses hem oyuncularımızı hem de açık tribünü olağanüstü derecede motive edecektir.

Açık tribün de maça konsantre olmalı.Top rakipde iken sürekli ıslık çalarak, hakemin doğru da yanlış da olsa aleyhimize olan her kararına tepki göstermeli.Takımımız adına güzel hareketleri alkışlayarak desteklemeli,kendi oyuncularımızın moral ve motivasyonunu yüksek tutmalı, rakip oyuncuların sinirlendirmeli,germeli,dikkatlerini dağıtmalı, moral ve motivasyonlarını sıfıra indirmeli..Rakibi fevri davranışlara zorlayarak kart görmesini sağlamalı.. Diğer tribün grupları ise maç boyunca ara ara tüm açığı ayağa kaldırarak karşılıklı,kısa,net,çok şiddetli,herkesin katılımıyla gerçekleştirilen bir tezahüratla açığın devasal potansiyelini ortaya çıkarmalı,kendi saha baskımızı rakibe hissettirerek maçları lehimize çevirmeliyiz..

Yukarıda aslında her şey çok net olarak özetlenmiş katılmamak elde değil.Şu an stadımızda akustik anlamdan sorunumuz olduğunu biliyoruz ve bu sorunu yavaş yavaş aşıyoruz.Aslında ilk büyük hamleyi Nefer tribün gurubumuzun Kızılcıklı tribün grubumuzla beraber destek vermesiyle attık.Geriye açığın gerçek potansiyelini sahaya nasıl yansıtılacağı kaldı, yukarıda belirtildiği gibi bencede Altes Tribün gurubumuz Nefer ve Kızılcıklı'nın yanına geçtiği takdirde kapalı tarafımız çok iyi akustiğe sahip olacaktır ve açık tribünümüz gurupsuz olarak gerektiğinde sahaya tepkisini koyacak gerekirse karşı taraftan gelen güçlü tezahürata güçlü bir şekilde karşılık verecektir.Altes'in 65liler derneği tarafına geçmesi  ne şekilde olur bilemem ama Nefer+Kızılcıklı+Altes hep birlikte açık dikkat dediğinde Açığın ayağa kalkmaması gibi olasılığı olduğunu da düşünmüyorum:)
İstanbul bestesi istemiyoruz.
Yukarı
altes_o26ur Liste gör
Yeni Yazar

özgür
Yer: Turkey
  Alıntı altes_o26ur Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 31/Ara/2007 saat 00:15
bazı konularda haklı olabilirsiniz ama neden hep kötü yanlarımızı söylüüyorsunuz neden hiç yaptığımız güzel coşkulu tezavhuratları dile getirmiyosunuz yaptığımız showları dile getirmiyosnuz mesela bi konya maçı gibi ... bizim yerimiz belli açık trübün ve kendimize ait kızılcıklı nefer ayder tribünleri gibi özel yerimiz yok bizim tribünümüz açık olduğu için her yaştan insan geliyo ama bi kızılcıklı bi ayder gibi özel yerimiz olsa bizimde durumumuz farklı olur tabi bizim sağımız solumuz aşşağımız çekirdkçi diye tabir edilen taraftarlarla dolu onlarıda ayağa kaldırıp bağırtmak çok güç ordan çıkıyo 5 kişi ordan 10 kişi bunun için tüm açığı aya kaldırmak için diğer gruplarda bize yardım ediyorlar ancak adam kalkmıyacaksa zorlayamıyorsun zorlasanda kalkmıyor kafasına koymuş bikere kalkmıyaağım diye bide unuttuğunuz bir şey daha var kapalı trübünden çıkan sesle açık trübünden çıkan ses arasında çok fark var kapalı trübünde 10 kişi bağırsa sanki 30 kişi bağırıyor gibi ses çıkar çünkü yankı yapıyor ama bizim açık tribünde bu böle değil ses dağılıyor direk yukarı çıkıyo rüzgarın yönüne göre değişiyor lüften bu ayrıntılarıda atlamayalım  artık bize karşı olan tavırlarınızı olumsuz yönde değil olumlu yöne çevirin bu böle olmaz deyip kestirip atıcağınıza destek olup nasıl bu sorunu çözeriz diye berabercene kafa yoralım diyorum
YAĞMURDA ÇAMURDA
       ALTES
     HEP AÇIKTA
Yukarı
beer_n_coffee Liste gör
Deneyimli Yazar

Emre Göçer
Yer: Tekirdağ
  Alıntı beer_n_coffee Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Oca/2008 saat 00:47
altesli arkadaşım sende haklısın tabiki. bazı arkadaşlar altesinde diğer grupların yanına geçtiği takdirde sesin daha yüksek olacağını savunmuşlar. çok doğru ama zaten diğer gruplar kendi tribünlerini dolduruyorlar. altesin 65 lilerin yanına geçmesi diye birşey söz konusu olamaz. o tribün numaralı çünkü. bu konuda en iyi çözüm açık tribünün üstünün kapanmasıdır. fakat sanırım o projede başka baharlara kaldı. yani belediye seçimlerine kadar olacak birşey değil gerçektende.
Seni bizim kadar seven oldu mu?
Yukarı
kraleses Liste gör
Usta Yazar

Özer
Yer: Çorlu
  Alıntı kraleses Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 03/Oca/2008 saat 01:07
Diğer arkadaşlarında açıkladığı gibi...Açık tribünde olmanın verdiği dezavantajlarla belli bi kesimin beğenisini toplayamıyoruz ALTES olarak...
Açık tribündeki coşku büyük oranda takımın oynadığı futbola aldığı sonuçlara bağlı.
Herkesinde gayet iyi bildiği gibi biz kendi bulunduğumuz kısmı başta olmak üzere bütün açık tribünü en iyi şekilde bağırtmaya organize etmeye çalışıyoruz.Ama dışarıdan gelen sıradan bi vatandaşı ayağa kaldırıp zorla bağırtamayız,kimse bağırtamaz...
Hadi bunuda geçelim...Takımın iyi oynamadığı,iddaasının olmadığı,skor olarak geride olduğu zamanlarda,kısaca mücadele etmediği zamanlarda doğru söylemek lazım benim bile bağırasım geLmez...Malatya maçını hatırlayalım hepimiz tvden izledik...O maçın bizim sahamızda olduğunu düşünün gene aynı hakem hatalarıyla..Takımın o akıl almaz mücadelesiyle..İşte o zaman o açık tribünü bi hayal edin..
Sezonun ilk yarısını düşündüğümde kartal maçı hariç her maçta gerekenden dahada etkili şekiLde destek verdiğimizi düşünüyorum...Bu bi gerçek zaten.Ama bu forumdaki çoğu akıllı abilerimiz şartların ne olduğunu düşünmeden kapalı tribün gruplarıyla bizi kıyaslıyor...
ALTES her maçta gereken desteği verecektir kimsenin şüphesi olmasın... Wink

Yukarı
delibasozi Liste gör
Usta Yazar

Ozan Açık
  Alıntı delibasozi Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 09/Şub/2008 saat 00:58
Açık'a giriş çok karışık. 3 tane kapı var, 3 sıra oluyor haliyle ama sıralar o kadar uzun ki kıvrılıyor, uzuyor vs. Kısaca karışmaya, kaynamaya, hiç bitmeyecekmişçesine uzamaya, girişlerde sorunlar yaşanmasına son derece müsait halde oluyor. Bunun önüne geçmek için ne yapabiliriz??

Benim aklıma 2 öneri geldi:

1- Taraftar olarak bilincimizi sergilemek zorundayız, maçlara en azından bi 15-20 dakika ya da yarım saat önceden gelmeye özen gösterelim. Böyle olursa kuyruklar uzamaz, karışmaz.

2- Kapılara yönelecek kuyruklar, yönetim yahut polis tarafından belirlenebilir. Kapıların dibindeki kuyruğu çevreleyen demir barikatlar uzatılabilir bu iş için.

Başka öneriniz varsa bekliyorum, bu sorun her maçta ortaya çıkıyor, can sıkıyor...
Başka dile benzemez annenin sesi
Anne kadar özeldir Eseslinin ESESi..
Yukarı
Kermit Liste gör
Yazar

Ömer Faruk Atılgan
  Alıntı Kermit Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 09/Şub/2008 saat 01:29
İlk etapda bunun önüne geçeceğimizi sanmıyorum,kombinem olmasına rağmen biletle girenlerin daha çok olduğunu ve gelen seyirci sayısında da zamanla artış olacağından katlanacağız. Lig sonuna kadar tolerans.
DÜNYA BİR YANA SEN BİR YANA
Yukarı
esesberk Liste gör
Usta Yazar

berk
  Alıntı esesberk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 09/Şub/2008 saat 01:31
Emin  gerçekten tam anlamıyla açıklamışsın açık tribününün nasıl bir profil çizmesi gerektiği çok yerinde tespitler..
Şunu söyleyeyim geçen sene ordu deplasmanına gittiğimde ordu tribünlerinde hiçbir şekilde tezahüratlarının olduğunu görmedim hiç birşey bilmiyorlar ama şu ana kadar gördüğüm seyirciler içerisinde hakemi ve oyuncuları en çok baskı altına alan seyirci ordu taraftarıdır, biz tabiki ordusporla kıyaslanmayacak kadar büyük bir taraftar kitlesi ve camiayız ama bazı yerlerde eksiklerimizi görmemiz lazım..
Bence de emin'in dedği gibi açık tribünün asıl amacı oyunu izlemek ve ıslıklarla yuhalamalarla alkışlarla takıma destek vermek ve rakip taraftarları ve oyuncuları baskı altına almaktır..Çünkü Nefer'in kapanması ile birlikte zaten tribünleri yönetecek olan taraf Kızılcıklı ile Nefer'in bulunduğu kapalının sol taraf olacaktır...
Ancak bence yinede Altes açıkta durmalı ama özellikle Altes'in reisleri açığı destek ve baskı yönünden ıslık veya alkışlamaları yönünde yönlendirmelidir..Bir tezahürat başlayacaksa bunu kapalı başlatmalıdır.. 
Bir yandan da Altes'in hakkı yenmemelidir sadece daha sağduyulu ve bilinçli davranılırsa açığın ambiansı tam bir cehennemi yaratacaktır bundan kuşkum yok..
 Bir önemli not daha buda kapalının hatasıdır emin'in söylediği gibi açığı ayağa kaldırdığımızda karşılıklı tezahüratta bulunulması daha iyi olacaktır çünkü açığın hepsinin kalkması gerçekten büyük bir nimettir onu güzel tezahüratlarla değerlendirmek gerekmektedir..
Eses'im bak işte taraftarın her zamanki yerinde..
Yukarı
quaker_26 Liste gör
Yazar

İsimsiz
  Alıntı quaker_26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 09/Şub/2008 saat 01:35

sesin az cıkması kızılcıklı ya göre birazda üstü açık olmasından sesin havada dağılmasından...

Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 45678 163>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,517 saniyede hazırlanmıştır