eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Dövme

Cevapla Cevapla Sayfa  <12345 7>
Yazar
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Bidon26 Liste gör
Usta Yazar

Mert
Yer: Hollanda
Online Durum: Offline
  Alıntı Bidon26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 30/Tem/2012 saat 23:22
Alıntı yapılan OGK26

Siz buraya gelp günahtır diyebiliyorsanız bende değildir diyebilirim.Ben 4 büyük kitap olarak adlandırılanların hepsinin türkçe meyalini okudum, senin özel hayatında taktığın at gözlüğünden başka gözlüğün var mı ??

hemen saldırmana gerek yok , cevabımda art niyet yoktu
Neden öyle yazdığını bilmek istemiştim yani neye dayanarak günah değil diyorsun, Böylece Türkçe mealini okuduğunu öğrendim
Tanrı Tektir, Ordusu Türk'tür | Twitter: @srvn26
Yukarı
otomatikkapi Liste gör
Usta Yazar

Selim Demircioglu
Yer: Türkiye
  Alıntı otomatikkapi Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 30/Tem/2012 saat 23:54
Gencler akil ve mantik suzgecinden gecirin, faydasini zararini dusunun, arastirin kararinizi verin. Neticede hata etti iseniz bu hayatta da ahrettede hesabini siz vereceksiniz. Genc arkadasimiza ufak bir cevap, kutsal kitaplarin tercumelerini okumak demek herseyin dogrusunu biliyorum demek degildir. Tavsiyem vebal alma, yanlis yonlendiriyor olabilirsin. Birde ornek vermissin ekmeklerini bu isten kazanan var diye, her ise bu isten ekmek kazanan var diye makbul diyemeyiz. Zamaninda bana makbul olmadigi soylendi bende derimde tasimak istediklerimi kiyafetlerimde tasidim...
Geçmişe duyulan özlem ve geleceğe olan umuttur bizi yaşatan...
Yukarı
jampol Liste gör
Deneyimli Yazar

es esli güzel yarim
  Alıntı jampol Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 31/Tem/2012 saat 00:01
Alıntı yapılan OGK26

Siz buraya gelp günahtır diyebiliyorsanız bende değildir diyebilirim.Ben 4 büyük kitap olarak adlandırılanların hepsinin türkçe meyalini okudum, senin özel hayatında taktığın at gözlüğünden başka gözlüğün var mı ??

meyalini değil mealini okumuşundur.
Yukarı
mr zenco Liste gör
Deneyimli Yazar

Alper Yeşilöz
Yer: Bahrain
  Alıntı mr zenco Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 31/Tem/2012 saat 00:04
Arkadaş bu nasıl bir kafa yapısıdır. Buraya gelipte günahmı diye sormanın ne anlamı var. Madem aklında soru işareti var aç Kuran'ı oku. Nerden biliyosunuz burada yazan adamın ne kadar dini bilgisi olduğunu?
Allah herkese akıl, fikir, hür irade vermiş. Yaptırmak istersen yaptırırsın, yanlış olduğunu düşünürsen yaptırmazsın. Bu tamamen senin fikrin olmalı, ne başkasından fikir almalısın nede başkasına fikrini satmaya çalışmalısın.
Cehennemin ateşi buz tutana dek ESES!!!
Yukarı
jampol Liste gör
Deneyimli Yazar

es esli güzel yarim
  Alıntı jampol Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 31/Tem/2012 saat 00:05
kalıcı dövme yaptıranlar peygamberimiz tarafından lanetlenmiştir. abdeste engel teşkil etmez. kınayla yapılan dövmeyle hevesini alırsın, ama tavsiye etmem. bir kaç güne siliniyor, çok nahoş oluyor.
Yukarı
OGK26 Liste gör
Deneyimli Yazar

Özgür Gürbüz KURBAN
Yer: /KKTC/Lefkoşa
  Alıntı OGK26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 31/Tem/2012 saat 00:06
Alıntı yapılan Erkan26

Alıntı yapılan OGK26

İslam inancına göre dövme ile ilgili sadece rivayetler vardır.Rivayet ya da söylencedir sadece. Kesin bir ayet yoktur.İncil ya da Tevrat gibi dövmeye ilişkin herhangi bir ayet, söz, ya da delil yoktur.Allah bir vücut vermiştir ve onu değiştirmeye kimsenin hakkı yoktur diye ifade edilir.Kulağa küpe takmak bile kulağın veriliş şeklini değiştirdiği için haram ya da günah sayılabilir o zaman(bayanlar içinde geçerlidir o zaman bayalarda takmasın*).Görülüyor ki dövmenin günah ya da caiz olmadığını söylemek ancak yorum yapmakla mümkündür.Kur’an-ı Kerim’de dövmeyle ilgili hiçbir ayet yoktur.İlle de bir bağ bulunması isteniyorsa süs ve ziynet eşyasıyla ilgili ayetlere bakıp yorum yapmak gerekir. Sadece yorum yapılabilir.Bu işten ekmek parası kazanalar evini geçirenler var.Öle günektir,hiremdir,yissahktir demekle olmuyo öle...Ayrıca, buraya DİKKAT... Kur’an da yazılı olarak geçmeyip, herhangi bir konu üzerinde allahın adını kullanarak caiz olmadığını, ya da günah olduğunu vurgulamak İslamın kutsal Kitabı Kur’an-ı Kerim’de haram kılınmıştır.Şu cümle iyi anlaşıla.

İslam'ın kurallarını sadece Kur'an-ı Kerim koymaz. Peygamber efendimizin hadisleri de buna dahildir. Büyük imamların fetvaları da.. Evet yorum olur fakat bu yorumu normal insanlar değil, sünnet ehli yapar. Büyük hocalar, alimler verir fetvasını. Kalkıp Adnan Oktar gibi ne iğdüğü belirsiz insanlar da değil. Ülkemizde bu işin sorumluluğu Diyanet İşleri Başkanlığındadır. Bir şey Kur'an-ı Kerim'de yazmıyor diye yoksayılamaz yada element uydurulamaz..

Eğer bana atma kafadan resmi konuş dersen buyur, Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Diyanet İşleri Başkanı olan Prof. Dr. Süleyman Ateş'in yazılarını okumanı dilerim.Aslında buraya yazmak isterdim ama yarına yetişmesi gereken bir çevirim var,fazlada uzatmayayım

Atalarımız seçtikleri Budizm’in kolu olan Şamanizm ile Türk toplumunda dövmeyi daha anlamlı kılmıştır.Kamların(Şaman) müritlerine yaptıkları dövmelerle kötülüğün ve uğursuzluğun bedenden uzaklaştırıldığına inanılırdı.Tanrıya yakın olmanın, ona inanmanın bir ifadesi olarakta, dövme Türk topluluklarında yaygın bir biçimde kullanılırdı.Türk akıncıları uzun saçlı, küpeli ve dövmeli olarak tasvir edilmişlerdir çoğu zaman.Belki saçı kesince küpeyi çıkarınca dövmeyi silince ele tesbih,badem bıyık daha yakışır aslında dmi?Mezapotamya, Anadolu ve Arap yarımadasına yapılan akınlar sonucunda Türkler yeni inanç biçimi olarak Müslümanlığı seçmişlerdir.Bu tarihsel süreçte Arap yarımadasında, Bedevi olarak adlandırılan kavimlerde, özellikle kadınlarda benzer nedenlerle dövme sıkça kullanılan bir vücut süsleme aracıydı.Günümüzde ise bu bölgelerde halen uygulanmaktadır.Dolayısıyla İslamiyet’te ve Kuran'da dövmeyi yasaklayan, kısıtlayan yazılı hiçbir ifade bulunmamaktadır. Daha sonra Anadolu toprakları üzerinde yerleşik düzene giren Türkler yazılı tarihiyle, bu coğrafya ve Arap yarım adasında, kutsal mekanların tam altı yüzyıl boyunca bekçilik ve koruyuculuğunu, kanı canı pahasına yapmış olmasına karşın, Atalarımız dövmeyi, İslamiyeti en doğru ve yoğun yaşadıkları bu uzun zaman diliminde bile yasaklamamıştır.Bu uygulamayı özellikle ilk başta beyliklerde, beylerde, şehzadelerde ve hatta padişahlarımızda bile görmek mümkündür.İstanbulun fethinin ve fethedenin peygamber tarafından nasıl onurlandırıldığını ve fetheden Fatih Sultan Mehmed'in dövmelerine girmeyeceğim.Özellikle Leventlerimiz ve diğer askerlerimizde, savaşa girdiklerinde kısmen bedende giysilerin kalmaması sebebiyle ölü ve ağır yaralıların kimliklerini, rütbelerini tespit etmede dövme kullanılmıştır, bunların ceylan derisine işlenmiş tasvir ve çizimleri müzelerimizde sergilenmektedir.Anadolu da o günden bugüne, halen kadınlarımız dövmeyi severek bedenlerine uygulamış, henüz Hıristiyan inanç biçimi doğmadan önce Anadolu da haç simgesi, özellikle dövmelerde doğurganlığın ve bereketin simgesi olarak sıkça yapılmıştır ve halen bunların örnekleri canlı olarak bulunmaktadır.Üstelik geçmişte olduğu gibi, bu insanlarımız inanç ve ibadetlerini bugünde doğru bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da örneklerine sıkça rastlanan, özellikle ayak ve bacaklarında, ellerinde, boyun ve göğüslerinde hatta yüzlerinde olan bu dövmeler nedeniyle kimse kimseyi ayıplamamıştır ve günah işlediklerini düşünmemektedirler. Bugün halen Doğu ve Güneydoğulu insanımızın ellerinde, alınlarında, ayaklarında dövmelere rastlamak mümkündür.Mükemmel bir inanç sistemi olan dinimizde, yazılı bir belge olmaksızın, tarihler boyu birilerinin çıkarları için geliştirilen, tarikat ve hurafe sistematiği, günlük yaşamı etkileyip, inanç içinde daha önemli günah kriterlerini görmemezlikten gelen belli bir kesim, dövmeye günah tanımlaması getirmeye çalışmıştır. Bu yorumu yapanların, Türk kültürel yaşamını hiç tanımadıkları, tarihsel belge ve yazıları okumadıkları yada gerçeklerin işlerine gelmediği açıkça belli olmaktadır.
Bak gene dayanamadım yazdım.Yordun beni gece gece ii mi
Kıbrıs'ın Kırmızı Şimşekler'i
Yukarı
OGK26 Liste gör
Deneyimli Yazar

Özgür Gürbüz KURBAN
  Alıntı OGK26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 31/Tem/2012 saat 00:10
Alıntı yapılan jampol

Alıntı yapılan OGK26

meyalini değil mealini okumuşundur.

Geç buyur otur sende, okumuşudur değil okumuşsundur
Yukarı
kraleses Liste gör
Usta Yazar

Özer
Yer: Çorlu
  Alıntı kraleses Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 31/Tem/2012 saat 00:25
Mart ayında kolumun iç kısmına Eskişehirspor'umuzla özdeşleşmiş renkli ve kalıcı bir dövme yaptırmıştım. Fazla bir acı durumu olmuyor. Yaptırdıktan sonra o bölge yara olduğu için kabuk bağlıyor. O süreçte hergün nemli tutmak için krem sürmek gerekiyor falan. Bu noktada yaptırdığınız yer çok önemli. Kalıcı dövmeden bahsediyorum, vücuda işleneceğinden dolayı parayı pek düşünmemeniz gerekir. Kalite yerlerde yaptırmadığınız takdirde yara iltihap kapabilir, dövmenin rengi solabilir vs.

Tabi birde olayın diğer boyutu var. Bir anlık gaza gelip yaptırmayın. Ömür boyu vücudunuzda kalacak, gelecekte işinizi gücünüzü engeller mi, pişman olurmusunuz gibi durumları çok çok iyi düşünün ve çevrenize sorun. Onun dışında günah mı değil mi gibi durumları inancınız ölçüsünde soruşturun, pek fikir sahibi sayılmam.

Yukarı
esesyucel Liste gör
Usta Yazar

İsimsiz
Yer: Tilki Bayırı
  Alıntı esesyucel Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 31/Tem/2012 saat 00:34
Özgür gürbüz kurban
Sana 2 kelime bişe soracam istersen cevap vermeye bilirsin
1- Dögmecilerlerle ortakmısın
2-islamın Yasakladıgı yani peygamberimizin lanetledigi Yasagı Neden Görmezlikden Geliyorsun

Not:İsteyen Yaptırır yaptırmaz Beni İlgilendirmez Ama Mantıklı olarak Düşünürsek Zararlı oldugunu İlerki Yılarda Anlarsınız Üstelik Vücuda Zararınıda Bir Örnek vereyim Kardeşim Bundan 30 YIL Önce Koluna Kalp Yaparak yaktı Halla Kolunda İzi Duruyor Bin Pişman Gencleri Sacma Sapan Şeylerle Ugraştırma 1 sorumda sen Ekmek Paralarından Bahsettigin İcin İnsanın Aklına Acaba Dögmeciyle ortakmı GeliyorLOL

Ayrıca Bu Olayı burda sonlandırmak istiyorum Peygamber efendimiz yasakladıysa lanetlediyse Başka Bişe demiyorum benWink
Yoldaki Kavşaklara Arkanadki Yavşaklara Dikkat Edeceksin.
Yukarı
OGK26 Liste gör
Deneyimli Yazar

Özgür Gürbüz KURBAN
  Alıntı OGK26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 31/Tem/2012 saat 00:43
Abi soyadımı büyük yazsaydın keşke neyse :D 20 yaş aralığı için aslında amca demeliyim sana ama babamda benim gibi tek çocuk olduğu için kimseye amca demedim ben o yüzden en büyük saygı mertebesi olarak abiliği görüyorum :D Kusuruma bakma abi bi kusur işlediysek affola. Politika(Siyaset) okuyorum abi eğer yaptırırsam beni yemin billah işe almazlar bırak kapılarından geçirmezler bizim ülkede o yüzden benim hiç işim olmaz aslında =) Ortaklık yokta ilerde açmayı düşünüyorum bi dükkan o bakımdan alt yapıyı hazırlıyorum :D:D İşin şakası bu tabi ben Türk toplumun daha geniş bakabilmesi için çabalıyorum, 5 yıldır Kıbrıstayım , şu bakış açısı varya çok farklı abi aslında aynı kapıya çıkacağız ama yolu bulamıyoruz yanlış tarafa baktığımız için.Biraz daha güzel baksak hayata ben başka bişey istemiyorum çünkü Türkiye git gide yaşanmaz bir yer olmaya başladı.
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <12345 7>

Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,453 saniyede hazırlanmıştır